Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο εξωτερικο εννοεις ????

Μπορει να κανει 550 ευρω εφοσον εδω κανει 850-900 ευρω αλλα για δοκιμασε να την φερεις εδω και τα λεμε......

Βαλε περιπου ενα 30% φορο+εξοδα τελωνειου ( μην ξανακουσω ασχετο να λεει πως δεν φορολογουμαστε λογο ΕΕ ) και το μειον του οτι δεν θα εχει εγγυηση της Ελληνικης αντιπροσωπειας..

Τωρα αν το βρηκες εδω ειναι 100% παραεισαγωγη και στοκ ( εκθεσιακο )

απο Αμερικη, και ρωτω αν αξιζει τα λεφτα που ζηταει χωρις τιποτε επι πλεον (και μην τα "παιρνεις" οταν δεν ξερεις λεπτομερειες)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

απο Αμερικη, και ρωτω αν αξιζει τα λεφτα που ζηταει χωρις τιποτε επι πλεον (και μην τα "παιρνεις" οταν δεν ξερεις λεπτομερειες)

 

file mou apo ameriki tha pliroseis telonio...

kai pistepseme sta 550euro apodiksi... tha sou vgei telonio kamia 200ara... minimum...

vgale to agxos mi kai de to perasoun katholou... mipos xathei logo iperatlantikou klp klp...

prosexe giati kopanane opos theloun... mporei na sou valoun apo anotati timi katalogou 18% fpa... diladi na poun... e, exei ellada 1100euro anotati katalogou... ara to 18% fpa tha einai 200euro... sin promithies, ektelonismous klp klp...

makria...

Link to comment
Share on other sites

Όντως, μόνο αν οι πηγές του ήχου είναι πλαγίως της φωτογραφικής / κάμερας καταλαβαίνεις διαφορά.
Παιδια η εποχη δεν ενδεικνυται για αγορα ψηφιακης με περισσοτερα απο 5Mp καθως οι τιμες στην χωρα μας ειναι ακομα εξοντωτικες!Προσφατα αντικατεστησα την 4,1nikon με την canon 5,0 A95 και καλυπτει στο επακρο την ερασιτεχνικη μου ενασχοληση.Αν καποιος διαθετει τα φραγκα καλυτερα να παρει μια slr παρα να πεταξει τα λεφτα του σε μια compact μιας και οι διαφορες στις δυνατοτητες(περα απο τα megapixel) δεν ειναι τεραστιες που να δικαιολογουν τη χαοτικη διαφορα στις τιμες!
Link to comment
Share on other sites

Στα 550 θα πληρωσεις περιπου 200+ φορο και περιπου 100 ευρω εξοδα αποθηκης και τελωνειου. ( τωρα πια βαζουν φορο περιπου το 30-40% της τιμης που εδωσες - αναγραφεται στο πακετο - συν το ποσο ζυγιζει το πακετο )

Συν παλι το οτι δεν θα εχεις εγγυηση εδω....

Συν το οτι θα πρεπει να πας να την εκτελωνισεις εσυ ( αν οχι την εκτελωνιζουν τα courier αλλα κοστιζει 50ευρω )

Παιδες καλες οι SLR αλλα αν δεν εχεις πειρα απο χειροκινητες ρυθμισεις στραφι παει....

Εγω με την Nikon 8700 την εχω βγαλει μια χαρα, αν και οντως θα μπορουσε να ηταν καλυτερη......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχουν δυο περιπτωσεις να αγοραζα αυτη την camera:α)σαν τουριστας και β)και πιο σιγουρα μεσω μιας φιλης που θα την εστελνε με διπλωματικο σακο(γι αυτο ελεγα μονο 550). :)

Τωρα την βλεπω καπως παλια τη συγκεκριμενη(και μιας και ειμαι ερασιτεχνης) γι αυτο λεω να γυρισω σε κατι πιο compact οπως sony v3-canon A95-sony p200.

Εσεις θα προτεινατε κατι αλλο;(5-8MP) Βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι το compact μεγεθος, η ποιοτητα φωτογραφιας, αυτονομια, και φυσικα φτηνες καρτες CF-MMC.

Περι εγγυησεως: εσεις ολοι που γραφετε στο forum ποσες φορες σας χαλασε η camera στο χρονο της εγγυησης;

Link to comment
Share on other sites

Περι εγγυησεως: εσεις ολοι που γραφετε στο forum ποσες φορες σας χαλασε η camera στο χρονο της εγγυησης;

Σε εμένα δεν έτυχε να χαλάσει ποτέ τίποτα, είτε εντός εγγυήσεως, είτε εκτός.

Μόνο μία φορά έπεσα σε ανάκληση μοντέλου (όταν είχα τη Sony 717).

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Προιοντα που περιλαμβανονται σε διπλωματικο σακο-αποστολη δεν ανοιγονται και δεν φορολογουνται μονο αν ο παραληπτης ειναι ατομο πρεσβειας η υπουργειου ( πρεπει να φερει τα αναλογα πιστοποιητικα - ξερω γιατι ρωτησα τελωνειακους οταν ηθελα να φερω καμερα απο Νεα Υορκη)

Οπως και να εχει σχετικα με την εγγυηση θα μεινεις εκπληκτος πως σου ερχεται απο εκει που δεν το περιμενεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, λεω να καταληξω στη sony V3 απο www.pixmania.com 516 ευρω και οχι απο Γερμανο που ρωτησα χθες 699ευρω. Εγγυηση υπαρχει απο pix;;; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Περι εγγυησεως: εσεις ολοι που γραφετε στο forum ποσες φορες σας χαλασε η camera στο χρονο της εγγυησης;

Δεν σημαίνει ότι επειδή χαλάνε (σχετικά) σπάνια, ότι αν χαλάσει θα πληρώνουμε σαν ηλίθιοι επειδή η εδώ αντιπροσωπία θέλει σώνει και καλά να πληρώνουμε τα κερατιάτικα του Γερμανού και κάθε Γερμανού.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα τα χριστούγεννα την Kodak CX7525 234Ε στα 5Μpixels,3Χ οπτικό - 5Χ ψηφιακό και θέλω να μάθω τί σημαίνουν κάποια τεχνικά στοιχεία που γράφει στο manual της μηχανής. Γράφει λοιπόν :CCD 1/2,5", με αναλογία πλευρών 4:3. Σκόπευτρο : οπτικό σκόπευτρο πραγματικής εικόνας με οπτικό πεδίο : 85% (σε τρόπο λειτουργίας ευρυγώνιου και τηλέφωτο.Προεπισκόπηση: ρυθμός καρέ 30fps, οπτικό πεδίο :100%. Φακός: ασφαιρικός φακός αποκλειστικά με κρυστάλλινα μέρη, f 2,7 - 4,6. Φράκτης φακού : ενσωματωμένος στο σώμα του φακού. Αντιστάθμιση έκθεσης : +2,0 ΕV σε βήματα του 0,5EV Ταχύτητα φωτοφράκτη αυτόματη και επιλέξιμη 0,7'' - 4'' (πότε να βάζω 4'' ας πούμε? ). Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, κάποια από αυτά τα χαρακτηριστικά και πώς να τα αξιολογήσω σε σχέση με άλλων φωτογραφικών μηχανών; Ευχαριστώ. :)
Link to comment
Share on other sites

Για να σου απαντήσει κάποιος σε όλα αυτά θέλει ολόκληρη ανάλυση της ψηφιακής φωτογραφίας. Δες στο http://www.dpgr.gr ή σε οποιοδήποτε άλλο site για ψηφιακή φωτογραφία. Επίσης μπορείς να δεις και αυτόν τον οδηγό.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ. Οι sanyo είναι πολύ καλές.

 

Καλή είναι αυτή η GP; Εγώ έχω κάτι Sanyo NiMH 2100mAh από το Γερμανό ληστή και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα τα χριστούγεννα την Kodak CX7525 234Ε στα 5Μpixels,3Χ οπτικό - 5Χ ψηφιακό και θέλω να μάθω τί σημαίνουν κάποια τεχνικά στοιχεία που γράφει στο manual της μηχανής. Γράφει λοιπόν :CCD 1/2,5", με αναλογία πλευρών 4:3. Σκόπευτρο : οπτικό σκόπευτρο πραγματικής εικόνας με οπτικό πεδίο : 85% (σε τρόπο λειτουργίας ευρυγώνιου και τηλέφωτο.Προεπισκόπηση: ρυθμός καρέ 30fps, οπτικό πεδίο :100%. Φακός: ασφαιρικός φακός αποκλειστικά με κρυστάλλινα μέρη, f 2,7 - 4,6. Φράκτης φακού : ενσωματωμένος στο σώμα του φακού. Αντιστάθμιση έκθεσης : +2,0 ΕV σε βήματα του 0,5EV Ταχύτητα φωτοφράκτη αυτόματη και επιλέξιμη 0,7'' - 4'' (πότε να βάζω 4'' ας πούμε? ). Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, κάποια από αυτά τα χαρακτηριστικά και πώς να τα αξιολογήσω σε σχέση με άλλων φωτογραφικών μηχανών; Ευχαριστώ. :)

Xωρις να ειμαι ο πλεον ειδικος μπορω να σου πω οτι το 1/2,5 ειναι η διαγωνιος του αισθτηρα σε ιντσες και το 4:3 ιναι η αναλογια των πλευρων του οπως αναφερεις. Το οπτικο σκοπευτρο ειναι αυτο που βλεπεις οταν εχεις το ματι σου κολημενο στην καμερα(οχι απ την οθονη δλδ). Σε αυτη την περιπτωση για μακρυνες αποστασεις δεν βλεπεις 100% τουυ τη βγαζεις γιατι δε βλεπεις μεσα απο το φακο. Στις κοντινες αποστασεις τα πραγματα μπορει να ειναι δραματικα σε σχεση με αυτο που βλεπεις και αυτο που βγαζεις.Η οθονη αντιθετα παρουσιαζει ακριβως αυτο που 'βλεπει' ο αισθητηρας(100%) με ταχυτητα 30fps(frames per srcond δλδ). Τωρα για το φακο ας πει καποιος πιο ειδικος.Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ειναι σταθερος και δεν αλλαζει με αλλους...

Οι τα χυτητες που αναφερεις ειναι οι χρονοι που παραμενοι ο αισθητηρας της καμερας εκτεθημενος στο φως.Η επιλογη εξαρταται απο το φωτησμο και την ταχυτητα σου η την ταχυτητα του αντικειμενου που φωτογραφιζεις. :)

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Το οπτικο σκοπευτρο ειναι αυτο που βλεπεις οταν εχεις το ματι σου κολημενο στην καμερα(οχι απ την οθονη δλδ).

Να συμπληρώσω ότι το οπτικό σκόπευτρο είναι μια τρύπα (με διορθωτικούς φακούς) μέσα από την οποία βλέπουμε. Υπάρχουν και τα EVF, τα οποία δεν είναι τρύπα, αλλά έχουν μια μικρή οθόνη η οποία δείχνει ό,τι και η μεγάλη οθόνη της μηχανής.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η εποχη δεν ενδεικνυται για αγορα ψηφιακης με περισσοτερα απο 5Mp καθως οι τιμες στην χωρα μας ειναι ακομα εξοντωτικες!Προσφατα αντικατεστησα την 4,1nikon με την canon 5,0 A95 και καλυπτει στο επακρο την ερασιτεχνικη μου ενασχοληση.Αν καποιος διαθετει τα φραγκα καλυτερα να παρει μια slr παρα να πεταξει τα λεφτα του σε μια compact μιας και οι διαφορες στις δυνατοτητες(περα απο τα megapixel) δεν ειναι τεραστιες που να δικαιολογουν τη χαοτικη διαφορα στις τιμες!
Συμφωνώ πέρα για πέρα όσον αφορά τις SLR. Εγω περιμένω και θα περιμένω για πολύ ακόμη, την εξέληξη στην ψηφιακή, πρωτού αγοράσω κάτι super για επαγγελματική χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι οι compact έχουν βελτιωθεί αρκετά, αλλά λόγω των περιορισμών στη σχεδίαση τους (μικρός αισθητήρας, φωτομέτρηση και εστίαση μέσω του αισθητήρα κτλ) δεν πρόκειται να φτάσουν εύκολα στα επίπεδα των DSLR όσο αφορά και την ποιότητα και την ταχύτητα λειτουργίας.

Όμως η αγορά DSLR απαιτεί σκέψη: Οι compact, καλώς ή κακώς, συνδυάζουν πολλά σε ένα σώμα. Μπορεί να μην τα κάνουν καλά, αλλά τα κάνουν σχεδόν όλα: Και macro, και μεγάλο ζουμ, και φωτεινοί φακοί, και φλας, και σταθεροποίηση σε ορισμένα μοντέλα. Όλα αυτά στις DSLR απαιτούν πολλά χρήματα. Το αποτέλεσμα βάβαια είναι πέρα από κάθε σύγκριση. Επιπλέον οι DSLR θέλουν προσοχή στη χρήση, ιδίως στην εστίαση λόγω του ρηχού βάθους πεδίου και δεν επιτρέπουν τη σκόπευση από την οθόνη, που ιδίως αν είναι "σπαστή" βολεύει πολύ σε ορισμένες περιπτώσεις.

Μην παρασύρρεστε από τις χαμηλές τιμές, άλλο πράγμα οι DSLR και άλλο οι compact...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις καλές φωτογραφίες, και όχι μούρη ΜΑΚΡΙΑ!

Μικρό μέγεθος=μικρό ccd=κακές φωτογραφίες ... Κάτι σαν την Τ1 δηλαδή!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αναμεσα σε Nikon Coolpix 4800 Konica-Minolta Dimage Z3 Casio QV-R61 kodakDX7630 Panasonic DMC-LC80 canonA520

ti προτείνετε και τι να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,βασικα εχω μια Sony DSC-V1 καλη μηχανουλα δεν λεω αλλα αυτο που θελω και δεν εχω ειναι το οπτικο ζουμ και απο οτι εχω δεi και ξερω υπαρχουν μηχανες με 10 και 12Χ ζουμ,θα ηθελα να ρωτησω ποια η γνωμη σας για την Panasonic DMC-FZ20EG ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,βασικα εχω μια Sony DSC-V1 καλη μηχανουλα δεν λεω αλλα αυτο που θελω και δεν εχω ειναι το οπτικο ζουμ και απο οτι εχω δεi και ξερω υπαρχουν μηχανες με 10 και 12Χ ζουμ,θα ηθελα να ρωτησω ποια η γνωμη σας για την Panasonic DMC-FZ20EG ?

Από μια ματιά που έριξα έχει πολύ καλό φακό (Leica γαρ). Αλλά δυσκολεύτηκα λίγο να την βρω, πόσο παλιά είναι; Ακόμα θα μπορούσες να κοιτάξεις την σειρά ultra zoom της Olympus. Αλλά φαντάζομαι γνωρίζεις ότι τέτοιες μηχανές δεν κουβαλιόνται εύκολα στις εξόδους (π.χ. βραδινές) λόγω μεγέθους. Αυτό είναι το πρόβλημα το δικό μου με την (παλιά) C-740UZ της Olympus που έχω και θέλω να πάρω και μια μικρή (επίσης Olympus που έχω τις κάρτες, μια εκ των AZ-2, mju mini ή mju 500).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,βασικα εχω μια Sony DSC-V1 καλη μηχανουλα δεν λεω αλλα αυτο που θελω και δεν εχω ειναι το οπτικο ζουμ και απο οτι εχω δεi και ξερω υπαρχουν μηχανες με 10 και 12Χ ζουμ,θα ηθελα να ρωτησω ποια η γνωμη σας για την Panasonic DMC-FZ20EG ?
Tην εχω τη συγκεκριμενη μηχανη & πραγματικα αξιζει τα λεφτα της...εκπληκτικο ζουμ & φακος γενικοτερα,πολυ καλη ποιοτητα εικονας,full manual,optical image stabilization(πολυ χρησιμο στις τηλε-φωτο),υποδοχη για εξωτερικο φλας & γενικα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.Τα μονα αρνητικα που εχω δει ειναι καποιος θορυβος σε ψηλα iso(πχ. 400) & αρκετα μεγαλο μεγεθος(δε χωραει στην τσεπη σου)...βεβαια το τελευταιο μπορει για καποιους να ειναι πλεονεκτημα(προσωπικα ποτε δε συμπαθησα τις μηχανες σε μεγεθος τηλεκαρτας :p ).

 

Οσο για την τιμη,μπορεις να τη βρεις σε μεγαλα eshops του εξωτερικου(πχ. pixmania,nomatica)με τιμη γυρω στα 540 με μεταφορικα ή απ'το adorama(μαγαζι στην Κανιγγος-Αθηνα),με την ιδια τιμη...

 

Και δεν ειναι καθολου παλια,αφου κυκλοφορησε αν δεν κανω λαθος καλοκαιρι του 2004...απλα στη χωρα μας η Πανασονικ δεν αντιπροσωπευεται επαρκως & δεν εχει το μεριδιο αγορας που της αξιζει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Tην εχω τη συγκεκριμενη μηχανη & πραγματικα αξιζει τα λεφτα της...εκπληκτικο ζουμ & φακος γενικοτερα,πολυ καλη ποιοτητα εικονας,full manual,optical image stabilization(πολυ χρησιμο στις τηλε-φωτο),υποδοχη για εξωτερικο φλας & γενικα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.
Ο οπτικός σταθεροποιητής παίζει καλά; Αν είναι εντάξει, είναι ιδιαίτερα χρήσιμος καθώς δεν μπορεί κανείς να κουβαλάει συνέχεια ένα μεγάλο τρίποδο και τα μικρά δεν βολεύουν για όλες τις περιπτώσεις. Και σε τόσα μεγάλα zoom το οποιοδήποτε είδος σταθεροποίησης είναι παραπάνω από απαραίτητο. Σπάνια πάντως σε φωτογραφική να υπάρχει, μπορεί να αγόραζα μηχανή μόνο για αυτό (αν, πάντα, παίζει καλά).

 

Τα μονα αρνητικα που εχω δει ειναι καποιος θορυβος σε ψηλα iso(πχ. 400) & αρκετα μεγαλο μεγεθος(δε χωραει στην τσεπη σου)...βεβαια το τελευταιο μπορει για καποιους να ειναι πλεονεκτημα(προσωπικα ποτε δε συμπαθησα τις μηχανες σε μεγεθος τηλεκαρτας :p ).
Στα 400 ISO πολύ λίγες (αν υπάρχει και καμία) ψηφιακή μηχανή δεν την βγάζει χωρίς θόρυβο. Το μέγεθος πάντως είναι το μόνο που με έχει τσαντίσει στη δική μου μηχανή, δεν είναι αμελητέος παράγοντας το να πρέπει πάντα να κουβαλάς ένα τσαντάκι μαζί σου αν δεν θες να «χάνεις» στιγμές.

 

Και δεν ειναι καθολου παλια,αφου κυκλοφορησε αν δεν κανω λαθος καλοκαιρι του 2004...απλα στη χωρα μας η Πανασονικ δεν αντιπροσωπευεται επαρκως & δεν εχει το μεριδιο αγορας που της αξιζει... ;)
Κρίμα, γιατί από ότι φαίνεται είναι ιδιαίτερα αξιόλογη μηχανή... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά ψηφιακής μηχανής αλλά θέλω κάτι πιο απλό απ' αυτά που συζητάτε εδώ. Να σημειώσω ότι θα είναι η πρώτη μου ψηφιακή μηχανη οπότε καταλαβαίνετε γιατί το λέω. Είδα μια Sony DSC P93 στα 279€ στο Σαραφίδη. Αξίζει; Επίσης μου αρέσει πολύ η μ-mini της Olympus αλλά πιστεύω πως τα 3.2 Mpixel είναι σχετικά λίγα. Ακούω προτάσεις. Μπορώ να διαθέσω έως 350€, άντε 400€.
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...