Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει οne size fits all λύση στο θέμα φωτογραφία. Οι dSLR και οι MILC υλοποιήσεις μπορούν να προσαρμοστούν σε σχεδόν οποιοδήποτε προφίλ χρήσης, υπάρχει όμως το μειονέκτημα ότι πρέπει να επενδύσεις σε συγκεκριμένο οικοσύστημα όσον αφορά τους φακούς ή/και τα αξεσουάρ.

 

Οι upper midrange και high end CSC όπως οι Sony RX100, Canon G1 X ή G7 X, Panasonic LX100 κ.α. προσφέρουν αρκετά καλό all around αποτέλεσμα με αυξημένη φορητότητα, όμως το κόστος είναι γενικά υψηλό και υπάρχει δυσκολία επίτευξης ικανοποιητικού αποτελέσματος όταν οι συνθήκες γίνουν πιο απαιτητικές.

 

Για κάποιον που δεν θέλει να εμβαθύνει σε τεχνικές φωτογραφίας, ίσως μια από τις παραπάνω μηχανές να τον καλύψει στο μεγαλύτερο ποσοστό.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια...Μαλλον θα παω για την sony μαζι με τους δυο extra φακους.

Λογω ενδοκοινοτηκου ΑΦΜ θα μου βγει στα 700 ολο μαζι το set απο το amazon.de.Πιστευω οτι ειναι πολυ καλά.Θα δουμε αν καταφερω να την δουλεψω οπως πρεπει...

Μεχρι την δευτέρα πιστεύω να εχω αποφασίσει οριστικά..

http://www.amazon.de/gp/product/B00IE9XH90/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

H α6000 είναι εξαιρετική επιλογή. Μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο να δεις μερικά tutorials για πιο προχωρημένα θέματα. Με λίγη προπόνηση θα μπορείς να βγάζεις με σχεδόν την ίδια ευκολία φωτογραφίες στο A ή το S Μode, αντί για το Auto.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

H α6000 είναι εξαιρετική επιλογή. Μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο να δεις μερικά tutorials για πιο προχωρημένα θέματα. Με λίγη προπόνηση θα μπορείς να βγάζεις με σχεδόν την ίδια ευκολία φωτογραφίες στο A ή το S Μode, αντί για το Auto.

 

Ισχύει...

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια...Μαλλον θα παω για την sony μαζι με τους δυο extra φακους.

Λογω ενδοκοινοτηκου ΑΦΜ θα μου βγει στα 700 ολο μαζι το set απο το amazon.de.Πιστευω οτι ειναι πολυ καλά.Θα δουμε αν καταφερω να την δουλεψω οπως πρεπει...

Μεχρι την δευτέρα πιστεύω να εχω αποφασίσει οριστικά..

http://www.amazon.de/gp/product/B00IE9XH90/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

 

Και γω πιστεύω καλύτερη επιλογή αφού μπορείς να τις πάρεις και χωρίς ΦΠΑ.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εκεί γύρω στα 500 αλλά να είναι να ανέβω λίγο για κάτι που θα μείνει θα το κάνω. Βασικό για μένα να μην μπλεκω με πολλές ρυθμίσεις όταν θέλω να βγάλω μια φωτογραφία.

Καταλαβαίνω ότι στο auto δεν μπορείς να βγάλεις καλές φωτογραφίες αλλά αν είναι να μπλεξω με πολλές ρυθμίσεις τότε θα την παρατήσω και θα κάθεται στο συρτάρι.

Γι αυτό θέλω κάτι που να είναι εύκολη στην χρήση και κυρίως να έχει αποτέλεσμα.

Τα τοπία που θα βγάζει θα είναι 30-40 μέτρα κυρίως για φωτογραφίες ημέρας και καλά κοντινά βραδυνα..

 

φίλε δες κι αυτή https://www.skroutz.gr/s/5598551/Canon-PowerShot-G7-X.html?from=adam_recent Canon PowerShot G7 Χ G7X 20.2MP , κι ας είναι Compact μη βιαστείς να την απορρίψεις, όπως είπε κι ο φίλος παραπάνω ψάξου λίγο παραπάνω.

ειδικά για εύκολες,νυχτερινές και αυτόματες που έγραψες πως σ ενδιαφέρει,

συγκρίνεται άνετα με dslr. και το σημαντικό την έχεις πάντα μαζί σου, δε σκέφτεσαι ποτέ! τώρα που να την κουβαλάω.

επίσης με ένα προσαρμογέα φακού (20-30 ευρώ)το zoom φτάνει τα 200 χιλιοστά, αν και για τις αποστάσεις που έγραψες δε νομίζω πως χρειάζεται.

δες εδώ για αξιολόγησή. http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?is=REG&sku=1080917&Q=&O=productlist&A=details

http://www.dpreview.com/articles/1679836639/richard-franiec-offers-canon-powershot-g7-x-custom-grip?utm_campaign=internal-link&utm_source=related-news&utm_medium=text&ref=related-news

αν τελικά σ ενδιαφέρει δές περισσότερα εδώ http://www.canon-europe.com/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_g7_x/index.html

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,επειτα απο <<αιωνες>> ψαξιματος και διαβασματος κατεληξα στης εξης 3 μηχανες : nikon 1 j3 199 euro,olympus e pm2 219 euro,samsung nx 3000 230 euro,εντελως ερασιτεχνικα,πρωτη φωτ μηχανη,φωτογραφισεις κυριως μερα,τοπια κτλπ..ποια προτεινεται και γιατι.Ευχαριστω και καλη Ανασταση
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η nx3000 έχει το μεγαλύτερο σενσορα από τις 3 για ψαξτο λίγο...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο σημαντικο το μεγεθος του σενσορα?επειδη ειδα φωτογραφιες και απο της 3 και εμεινα εκπληκτος με την ποιοτητα της nikon αν και 14mp και το μικροτερο σενσορα
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζουν ρόλο και τα οπτικά μέρη της μηχανής αλλά νομίζω ο σενσορας παίζει και αυτός καθοριστικό ρόλο. Άμα σου άρεσε η νικον πάμε νικον all the way!

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως την μαρκα,π.χ se samsung σειρα nx 3000 που τσεκαρω μπορεις μεσω mail,dropbox,onedrive,facebok,twitter και επισης μπορεις να την στειλεις απευθειας στο κινητο-ταμπλετ σου η και smart tv
Link to comment
Share on other sites

Kανένα υποσύστημα από μόνο του δεν κάνει τη διαφορά. Πρέπει να υπάρχει συνέργια στα βασικά υποσυστήματα: αισθητήρας, οπτικά, DSP και software.

 

Από εκεί και πέρα, το κάθε υποσύστημα έχει συγκεκριμένες παραμέτρους λειτουργίας όπως λ.χ. για τον αισθητήρα οι διαστάσεις, η πυκνότητα pixel, η τεχνολογία, το μέγεθος pixel, το δυναμικό εύρος, η ύπαρξη χαμηλοπερατού φίλτρου κα.

 

Ακόμα και έτσι είναι δύσκολο να γίνει απόλυτα αντικειμενική σύγκριση μεταξύ διαφορετικών συστημάτων και συνήθως θέτουμε δεδομένα κριτήρια στο πως ορίζεται το IQ υπό τις διάφορες συνθήκες.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο σημαντικο το μεγεθος του σενσορα?επειδη ειδα φωτογραφιες και απο της 3 και εμεινα εκπληκτος με την ποιοτητα της nikon αν και 14mp και το μικροτερο σενσορα

το σίγουρο είναι πως ο αισθητήρας είναι σημαντικότερος απ τα mp.

το wifi στις μηχανες υπαρχει μονο για να ανεβαζεις καπου τις φωτο;

σε πολλές περιπτώσεις λειτουργεί και για την ασύρματη λειτουργία της φωτογραφικής μηχανής, από απόσταση.

 

σύμπτωση; ίσως και άσχετο, έγραψα γι αυτήν πριν 24 ώρες τελευταία απάντηση της προηγούμενης σελίδας, θεωρώ πολύ καλή την προσφορά της CANON PowerShot G7 X που είναι μόνο για σήμερα (τουλάχιστον έτσι γράφει το email που μ έστειλε το http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/CANON-PowerShot-G7-X,99452,397674,1937805.html?langId=-18&et_lid=2048&utm_medium=email&et_cid=670&utm_source=Newsletter&et_sub=photo-1152474&utm_campaign=TzambaWebOffer-Newsletter-11-4-2015)

εννοείτε την παρήγγειλα, σε μια εβδομάδα θα την έχω.

καλή ανάσταση σε όλους και όλες.

να περάσετε αξέχαστα υπέροχα.

να έχετε πάντα την υγεία σας και να προσέχετε αυτούς που δε την έχουν.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

το σίγουρο είναι πως ο αισθητήρας είναι σημαντικότερος απ τα mp.

 

σε πολλές περιπτώσεις λειτουργεί και για την ασύρματη λειτουργία της φωτογραφικής μηχανής, από απόσταση.

 

σύμπτωση; ίσως και άσχετο, έγραψα γι αυτήν πριν 24 ώρες τελευταία απάντηση της προηγούμενης σελίδας, θεωρώ πολύ καλή την προσφορά της CANON PowerShot G7 X που είναι μόνο για σήμερα (τουλάχιστον έτσι γράφει το email που μ έστειλε το http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/CANON-PowerShot-G7-X,99452,397674,1937805.html?langId=-18&et_lid=2048&utm_medium=email&et_cid=670&utm_source=Newsletter&et_sub=photo-1152474&utm_campaign=TzambaWebOffer-Newsletter-11-4-2015)

εννοείτε την παρήγγειλα, σε μια εβδομάδα θα την έχω.

καλή ανάσταση σε όλους και όλες.

να περάσετε αξέχαστα υπέροχα.

να έχετε πάντα την υγεία σας και να προσέχετε αυτούς που δε την έχουν.

Όντως σε εμένα την πρότεινες.

Καλορίζικη φίλε μου. Αν και ακόμα είμαι για την sony a6000 είναι πρόκληση η τιμή στο Amazon με το ενδοκοινοτικο αφμ βγαίνει410 ευρώ.

Να σε ρωτήσω. Αξίζει η αγορά έξτρα μπαταρίας για αυτήν που προτείνεις?Η σε καλύπτει η δική της?

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Όντως σε εμένα την πρότεινες.

Καλορίζικη φίλε μου. Αν και ακόμα είμαι για την sony a6000 είναι πρόκληση η τιμή στο Amazon με το ενδοκοινοτικο αφμ βγαίνει410 ευρώ.

Να σε ρωτήσω. Αξίζει η αγορά έξτρα μπαταρίας για αυτήν που προτείνεις?Η σε καλύπτει η δική της?

αναλόγως τις απαιτήσεις που έχει ο κάθε ένας, στις ελληνικές οδηγίες που κατέβασα από την cannon usa, γράφει 210 φωτογραφίες με ενεργή την οθόνη αφής και 310 με τη λειτουργία eco. στην πράξη οι χρήστες γράφουν πως κρατάει ως και 270 με την οθόνη ενεργή, προφανώς επηρεάζουν κι άλλοι παράμετροι τη διάρκεια της μπαταρίας, όπως ας πούμε το φλας, η ο χρόνος που βλέπει ο χρήστης τις φωτογραφίες στην οθόνη κ.α.

όταν την παραλάβω θα έχω και προσωπική άποψη.

πάντως η τιμή της γνήσιας μπαταρίας τώρα, είναι στα 30-40 ευρώ ανάλογα από που θα την πάρεις και φθίνει συνεχώς, όπως σε κάθε τι καινούριο.

οι δικές μου απαιτήσεις για φωτογραφίες είναι, καλές νυχτερινές, δίχως να χρειάζεται να κουβαλώ μαζί μου τρίποδα - μονόποδα και άλλα.

τοπία όπως έγραψες κι εσύ, όμως εγώ θέλω και πιο μακρινά, επίσης βίντεο αξιοπρεπές, fhd 60fps και βέβαια εκεί που σίγουρα διαφέρουμε είναι ο όγκος, το βάρος, και τα διάφορα που εγώ δε θέλω να κουβαλάω μαζί μου, όπως φακούς για κοντά, για μακριά, φλας και άλλα πολλά που σίγουρα θα με αποθαρρύνουν να την παίρνω μαζί μου, αυτό όμως είναι επιλογή του καθενός.

υ.γ

η Sony Alpha 6000 στα 410 ευρώ που γράφεις μου φαίνεται πολύ καλή η τιμή.

τί περιλαμβάνει έχει φακό, φλας, μπαταρίες; θέλω να πω, μήπως θέλει να δώσεις άλλα τόσα μετά για συμπληρώματα;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

αναλόγως τις απαιτήσεις που έχει ο κάθε ένας, στις ελληνικές οδηγίες που κατέβασα από την cannon usa, γράφει 210 φωτογραφίες με ενεργή την οθόνη αφής και 310 με τη λειτουργία eco. στην πράξη οι χρήστες γράφουν πως κρατάει ως και 270 με την οθόνη ενεργή, προφανώς επηρεάζουν κι άλλοι παράμετροι τη διάρκεια της μπαταρίας, όπως ας πούμε το φλας, η ο χρόνος που βλέπει ο χρήστης τις φωτογραφίες στην οθόνη κ.α.

όταν την παραλάβω θα έχω και προσωπική άποψη.

πάντως η τιμή της γνήσιας μπαταρίας τώρα, είναι στα 30-40 ευρώ ανάλογα από που θα την πάρεις και φθίνει συνεχώς, όπως σε κάθε τι καινούριο.

οι δικές μου απαιτήσεις για φωτογραφίες είναι, καλές νυχτερινές, δίχως να χρειάζεται να κουβαλώ μαζί μου τρίποδα - μονόποδα και άλλα.

τοπία όπως έγραψες κι εσύ, όμως εγώ θέλω και πιο μακρινά, επίσης βίντεο αξιοπρεπές, fhd 60fps και βέβαια εκεί που σίγουρα διαφέρουμε είναι ο όγκος, το βάρος, και τα διάφορα που εγώ δε θέλω να κουβαλάω μαζί μου, όπως φακούς για κοντά, για μακριά, φλας και άλλα πολλά που σίγουρα θα με αποθαρρύνουν να την παίρνω μαζί μου, αυτό όμως είναι επιλογή του καθενός.

υ.γ

η Sony Alpha 6000 στα 410 ευρώ που γράφεις μου φαίνεται πολύ καλή η τιμή.

τί περιλαμβάνει έχει φακό, φλας, μπαταρίες; θέλω να πω, μήπως θέλει να δώσεις άλλα τόσα μετά για συμπληρώματα;

410 βγαίνει η canon power shot.

Λες να την τσιμπήσω και να τελειώνουμε.Ούτως η άλλος αρχαριος είμαι. Και η τιμή είναι πολύ καλή.

Απο το να δίνω σχεδόν τα διπλά και λόγο φορειτοτητας να τα παρατήσω

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

410 βγαίνει η canon power shot.

Λες να την τσιμπήσω και να τελειώνουμε.Ούτως η άλλος αρχαριος είμαι. Και η τιμή είναι πολύ καλή.

Απο το να δίνω σχεδόν τα διπλά και λόγο φορειτοτητας να τα παρατήσω

 

ποιο μοντέλο canon power shot;

πιο πάνω γράφεις sony a6000

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ποιο μοντέλο canon power shot;

πιο πάνω γράφεις sony a6000

Αυτήν που προτείνεις εννοώ και εγώ. Πιο πριν ανέφερα ότι ήμουν έτοιμος για την Sony a6000 κοντά στα 730 μαζί με τους δυο φακούς,αλλά κοιτάζω και την canon που προτείνεις και μου βγαίνει από το Amazon στα 410.

Λες λοιπόν να την τσιμπήσω,και να γλιτώσω σχεδόν τα διπλά λεφτά?

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν που προτείνεις εννοώ και εγώ. Πιο πριν ανέφερα ότι ήμουν έτοιμος για την Sony a6000 κοντά στα 730 μαζί με τους δυο φακούς,αλλά κοιτάζω και την canon που προτείνεις και μου βγαίνει από το Amazon στα 410.

Λες λοιπόν να την τσιμπήσω,και να γλιτώσω σχεδόν τα διπλά λεφτά?

 

δε φαντάζομαι να περιμένεις να απαντήσω! :D

εγώ πάντως είχα θέμα, όσο κι αν έψαξα έξω δε μπόρεσα να τη βρω

και φθηνά και με μενού στα ελληνικά.

γι αυτό και την πήρα στα 499 ευρώ τιμή που θεωρώ πάρα πολύ καλή

όχι μόνο για Ελλάδα άλλα γενικά.

στα 410 θα την είχα αγοράσει χθές!!!

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

δε φαντάζομαι να περιμένεις να απαντήσω! :D

εγώ πάντως είχα θέμα, όσο κι αν έψαξα έξω δε μπόρεσα να τη βρω

και φθηνά και με μενού στα ελληνικά.

γι αυτό και την πήρα στα 499 ευρώ τιμή που θεωρώ πάρα πολύ καλή

όχι μόνο για Ελλάδα άλλα γενικά.

στα 410 θα την είχα αγοράσει χθές!!!

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Και κάτι τελευταίο. Αν την πάρω από το Amazon.de δεν θα έχει ελληνικά στο μενού?

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Και κάτι τελευταίο. Αν την πάρω από το Amazon.de δεν θα έχει ελληνικά στο μενού?

 

το πιθανότερο όχι!

αν σ ενδιαφέρει να έχει ελληνικά πάρε την από εδώ.

έχω μιλήσει με πάρα πολλούς πωλητές από Αμερική Ιαπωνία κινά κ.α.

και καμία δε είχε ελληνικά.

μόνο από Γερμανία και Αγγλία βρήκα με μενού σε 31 γλώσσες, μεταξύ των οποίων και ελληνικά.

όμως η τιμή είναι κοντά στα 550 ευρώ συν τα μεταφορικά.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κατεληξα στη nikon 1 j3,για χρηση μεσα στην πολη αντε και καμια εξορμηση με το μεγεθος και τα χαρακτηριστικα της για αρχαριους στα 200 ευρω πυροβολαει το μηχανακι,μου βγηκαν τα ματια να διαβαζω reviews και ratings,8ωρο εκλεισα...σας ευχαριστω για της συμβουλες και χρονια πολλα!
Link to comment
Share on other sites

Για την Samsung nx300 18-55 τι γνώμη έχετε παιδιά. Φίλος που την έχει μου λέει πολύ καλά λόγια.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κατεληξα στη nikon 1 j3,για χρηση μεσα στην πολη αντε και καμια εξορμηση με το μεγεθος και τα χαρακτηριστικα της για αρχαριους στα 200 ευρω πυροβολαει το μηχανακι,μου βγηκαν τα ματια να διαβαζω reviews και ratings,8ωρο εκλεισα...σας ευχαριστω για της συμβουλες και χρονια πολλα!

 

καλορίζικη φίλε!

όμως το 8-ωρο έκλεισα, μη το λες σαν κάτι σπουδαίο!!! :D

που να δεις κάτι άλλους, που έκλεισαν 8 μήνες να περιμένουν, απ τη μία να πέσει η τιμή κι απ την άλλη να διαβάζουν

μήπως κυκλοφόρησε κάτι καινούριο και καλύτερο η φθηνότερο.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...