Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω compact ψηφιακή φωτογραφική μηχανή με τιμή γύρω στα 200-250 ευρώ. Έπειτα από μια μικρή έρευνα αγοράς κατέληξα σε αυτές:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562735

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563122

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562090

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562104

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563101

 

Ποια προτείνετε; Εκτός αν υπάρχει κάποιο καλύτερο μοντέλο από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

nikos_m 8α έπερνα την πρώτη οπουδήποτε εχω κοιτάξει για αυτή τη μηχανή βλεπω οτι έιναι τέλεια! Ασχετα απο την τιμή τής που την κάνουν 2 φορές τέλεια :)
Link to comment
Share on other sites

nikos_m 8α έπερνα την πρώτη οπουδήποτε εχω κοιτάξει για αυτή τη μηχανή βλεπω οτι έιναι τέλεια! Ασχετα απο την τιμή τής που την κάνουν 2 φορές τέλεια :)

 

Μαζί σου η CANON POWERSHOT A720 IS είναι όντως πολύ καλή. Την προτείνω και ελπίζω να την αγοράσω σύντομα για Πασχαλιάτικο δώρο.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. βρήκα αυτές τις 3 φωτογραφικές στην ίδια περίπου τιμή και δεν ξέρω ποια να διαλέξω..!!

Panasonic Lumix DMC-FZ18

Canon ixus 860 IS

Olympus E300??

 

Η πρώτη μου επιλογή είναι η Canon, γιατί είναι πιο βολική και απ ότι έχω δει έχει ευρυγώνιο φακό και έχει πολύ καλά αποτελέσματα, πρωί βράδυ..

Στη συνέχεια σκέφτηκα την panasonic γιατί έχει manual χαρακτηριστικά (και manual focus) που επίσης θα μου φανεί χρήσιμο..

Αλλά σήμερα βρήκαι και την olympus E300 μαζί με φακό , στην ίδια τιμή με τις παραπάνω, και απ'ότι είδα στα reviews είναι αρκετά καλή!!

Βοήθεια plzz!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα zoom φακό (AF-S 55-200mm VR) και ψάχνοντας στο internet βρήκα (στο ebay) και από Αγγλία και από Γερμανία αλλά και από τρίτες χώρες (μάλιστα αυτές βολεύουν λόγο δολαρίου) με περίπου 130 ευρω.

 

Εδώ στο MediaMark που πήγα είχε ένα (που δεν ήταν και VR) 290 ευρώ, ξέρει κανείς κανένα μαγαζί (στην Αθήνα) που να έχει καλές τιμές ? για να μην περιμένω καμιά 10 –ριά μέρες να έρθει ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! θελω τη γνωμη σας για μια ψηφιακη..... την Canon digital ixus 8015...... τι λετε??
ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.....!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους... Ως παλιος χρηστης της ψηφιακης μηχανης (η πρωτη μου ειναι μια Olympous στα 1.3 mp!!!) ξερω απο καλο λαδι!!! :lol::lol::lol:Ομως ειμαι σε ενα διλλημα... Θελω να παρω μια φωτογραφικη στην μητερα μου (50 χρονων) που ξερει αρκετα απο κινητα (αρα σκαμπαζει κατι λιγα απο gadgets) αλλα ειναι παντελως ασχετη απο φωτογραφικες. Σκεφτομαι να μην δωσω πανω απο 100 ευρω και μετα την βαλει στην ακρη :worry:και δεν ξερω απο τις λεγομενες "φτηνες" ποιες ειναι καλες... Βλεπω λοιπον μια Kodak C613 με καλα χαρακτηριστικα, μια Olympus FE-210 εξισου καλη, μια αλλη Pentax Optio E40 και μια αλλη Kodak C713... Για ενσωματωμενη μπαταρια λιθιου ουτε λογος βεβαια, αλλα απο αυτονομια πως πανε? Απο ποιοτητα? Εγω σκεφτομαι για Olympus μιας και εχω περασει απο 3 εως τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Kατα την δικη μου γνωμη η Pentax Optio E40 αποτελει την καλυτερη επιλογη οσον αφορα την αποδοση και την χαμηλη τιμης της.Ελαφρια,λιτος σχεδιασμος ισχυρος αισθητηρας και ενα πολυ ευχρηστο μενου με πολλες δυνατοτητες επεξεργασιας.Οσον αφορα την ποιοτητα φωτογραφιας η pentax χαρακτηριζεται για την αριστη ποιοτητα της.Ακομη διαθετει και πολυ καλη ποιοτητα βιντεο.Εχεις και τον σταθεροποιητη εικονας και ISO 1000.Εγω στην θεση σου θα την αγοραζα.Η kodak δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο ειναι μια κοινη ψηφιακη απλως καθως και η συγκεκριμενη olympus.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kατα την δικη μου γνωμη η Pentax Optio E40 αποτελει την καλυτερη επιλογη οσον αφορα την αποδοση και την χαμηλη τιμης της.Ελαφρια,λιτος σχεδιασμος ισχυρος αισθητηρας και ενα πολυ ευχρηστο μενου με πολλες δυνατοτητες επεξεργασιας.Οσον αφορα την ποιοτητα φωτογραφιας η pentax χαρακτηριζεται για την αριστη ποιοτητα της.Ακομη διαθετει και πολυ καλη ποιοτητα βιντεο.Εχεις και τον σταθεροποιητη εικονας και ISO 1000.Εγω στην θεση σου θα την αγοραζα.Η kodak δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο ειναι μια κοινη ψηφιακη απλως καθως και η συγκεκριμενη olympus.

 

Ευχαριστω Νagata για τις πληροφοριες:)

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλε μου.Πιστευω να βοηθησα!:)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δινεις πολλα χρηματα και επροκειτο να αγορασεις μια ψηφιακη που ανηκει στην κατηγορια των compact μηχανων ωστοσο με καποιες λειτουργιες επαγγελματικες.Θα σου προτεινα να δωσεις αλλα 150-200ευρω και να παρεις μια canon EOS400 ειναι πολυ καλη επιλογη,αλλαζει φακους και ειναι πολυ καλυτερη.Τεσπα.Μεταξυ αυτων των δυο θα σου προτεινα την Canon Powershot G9 γιατι στα επιπλεον χαρακτηριστικα της διαθετει την εφαρμογη της επεξεργασιας φακών Canon SR.Ειναι η πρωτη ψηφιακη κομπακτ μηχανη που επιτρεπει την αισθητη μειωση των χρωματικων αποκλισεων.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για την kodak v1253;)

 

Την έχει ένας φίλος μου. Πολύ καλή με όλα τα καλούδια 3inch. οθόνη,

Face detection, σταθεροποιητής εικόνας, HigISO, πανοραμικές foto. Το μόνο που δεν μου άρεσε έιναι το joystick που έχει, προεξέχει λίγο(θέλει προσοχή ακόμα και μέσα στην θήκη)

skroutz.gr

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αξιολογοι φωτογραφικη.Ωστοσο ειναι kodak και οι δυνατοτητες της και οι περαιτερω επεξεργασιες καπως περιορισμενες

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Παρατηρώ σε κάποιες φωτογραφικές μηχανές υπάρχει η ένδειξη HD. Αυτό σε τί αναφέρεται?:O Στο βίντεο ή στην φωτογραφία? Στις καθημερινές εφαρμογές τί καλύτερο έχει μία με HD σε σχέση με μια απλή φωτογραφική μηχανή?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το HD αναφέρεται στην ποιότητα του βίντεο η οποία είναι σαφές ακόμη πιο άριστη απο τις απλές ψηφιακές.Φαντάσου ότι για high definition ποιότητα χρειάζεσαι μια ψηφιακή με αρκετά mpixel!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το HD αναφέρεται στην ποιότητα του βίντεο η οποία είναι σαφές ακόμη πιο άριστη απο τις απλές ψηφιακές.Φαντάσου ότι για high definition ποιότητα χρειάζεσαι μια ψηφιακή με αρκετά mpixel!

 

 

Ναι αλλα κ σε HD φωτογραφικες μηχανες,βλεπω πως η αναλυση του βιντεο ειναι 640x480.Οσο δηλαδη μια απλη φωτογραφικη μηχανη...Για αυτο λεω μηπως το HD αναφερεται στις φωτογραφιες κ οχι στο βιντεο.:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα κ σε HD φωτογραφικες μηχανες,βλεπω πως η αναλυση του βιντεο ειναι 640x480.Οσο δηλαδη μια απλη φωτογραφικη μηχανη...Για αυτο λεω μηπως το HD αναφερεται στις φωτογραφιες κ οχι στο βιντεο.:blink:

 

Οι φωτογραφίες που τραβάει προβάλονται σε HD ΤV χωρίς απώλειες.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Για νυχτερινα Τοπια iso 800 με slow sync και φλασ ή χειροκινητη ρυθμιση για ταχυτητα κλειστρου. Παντως παρα το is πολλες φωτο βγαινουν κουνημενες ιδιαιτερα χωρις φλας εκτος αν βαλεις προσπαθεια για ειναι εντελως ακινητο το χερι σου. Για ημιφως κανει δουλεια ενα iso 800 Χωρις φλας. Αν και καθε φορα που πειραματιζομαι μπορει και αλλη ρυθμιση να κανει τη δουλεια. Αλλα αυτο με τις ρυθμισεις ειναι απαραδεκτο. Δηλαδη παω μια εκδρομη και θελω να βγαλω τη φιλη μου μπροστα απο ενα τοπιο ενω εχει βραδυασει. Θα κατσω να δοκιμαζω ρυθμισεις? Γνωριζει κανεις τις καλυτερες ρυθμισεις για τετοιες περιστασεις? Τα παλια φιλμακια δεν ειχαν τετοια προβληματα

 

Φίλε μου, αν έπαιρνες μια πιο απλή ψηφιακή, με προρυθμισμένες σκηνές για κάθε περίπτωση, ίσως βολευόσουν καλύτερα.

 

Για την περίπτωση που λες νομίζω ότι ένα 400άρι iso με λίγο αργό φλας θα ήταν το ιδανικό ώστε να φωτογραφίσεις και το τοπίο πίσω από το πορτρέτο(για να μην σβήσει δλδ) όσο πιο φυσικά γίνεται.

Τα 800 ISO κατά τη γνώμη μου είναι πολλά και να τα χρησιμοποιείς μόνο σε πολύ νυχτερινά τοπία(αν και εκεί δεν ξέρω αν θα μπορεί να εστιάσει ο φακός).

Η κάμερά σου έχει σύστημα απόσβεσης κραδασμών??Πάρόλα αυτά θέλει να προπαθήσεις για να μην είναι κουνημένη η φώτο?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που εμφανίζουν τα καταστήματα τι αναλύσεις έχουν? Κυρίως το κλασσικό μέγεθος εμφάνισης με ενδιαφέρει (αν και φαντάζομαι πως όλα τα μεγέθη είναι εξήσου ανάλογα). Ρωτάω γιατί οι φωτογραφίες που πηγαίνω για εμφάνιση.. το τελικό αποτέλεσμα είναι να κόβεται ένα μέρος πάνω και κάτω απο την φωτογραφία πχ σε μια οριζόντια φωτογραφία.. και αντίστοιχα σε μια κάθετη κόβεται μέρος απο αριστερά και δεξιά! Οπότε να ξέρω να τις κόβω εγώ απο πριν..
Link to comment
Share on other sites

Οταν οι φωτογραφίες είναι απο ψφμ έχουν αλλη αναλογία (δεν θυμαμαι τα νουμερα) απο αυτη του φιλμ.

Και για να μπώ στο θέμα το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ είναι να πείς στο κατάστημα να σου τις εκτυπώσει fit-in. Αντιθετα αυτός στις τυπωσε fill-in.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνώριζα. Αλλά πιστεύω πως τα καταστήματα θα πρέπει να θεωρούν δεδομένο οτι οι εκτυπώσεις πρέπει να γίνονται σε fit-in (όπως είπες) διότι πλέον οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ψηφιακές..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...