Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα επεσε η μηχανη κατω (Olympus C70 zoom) μαζι με την θηκη μεν , αλλα δυστυχως δεν δουλευει ο φακος.

Δηλαδη δεν μπαινοβγαινει μεσα εξω ουτε για να νεταρει ουτε για ζοομ.

Κατα τ'αλλα βεβαια λετουργει βγαζει φωτογραφιες,αλλα οπως ειπα δεν λειτουργει ο φακος.

Προσπαθει ο κακομοιρος να μπει μεσα οταν κλεινει αλλα δεν μπαινει τελειως και επισης δεν ανοιγει οπως ειπα τελειως και κανει μικρο τριξιμο κατα την προσπαθεια να βγει η να μπει.

Κατα τ'αλλα οπτικα δεν εχει καμια απολυτως ζημια η παραμορφωση.

Οπως ειπα επεσε με την θηκη.

Δωστε μου τα φωτα σας σας παρακαλω.

Τι να κανω?

Σερβις μαλλον ετσι?

Και τι γινεται με της olympus το σερβις?

Εξυπηρετηση? , Τιμες? Κ.Λ.Π

Ευχαριστω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πείτε μια γνώμη ρε παιδιά για να αποφασίσω επιτέλους !!!!!!!!!

FUJI s5600( 295 €) ή Canon Powershot A620 ( 299€ ) ???

Το ΣΚ αποφασίζω,από 'βδομάδα την παίρνω γιατί Παρασκευή σαλπάρω για νησιά ...

 

P.S.ελπίζω τουλ. να προλάβω να μάθω από ποιο κουμπί τραβάς φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε η μηχανη κατω (Olympus C70 zoom) μαζι με την θηκη μεν , αλλα δυστυχως δεν δουλευει ο φακος.

Δηλαδη δεν μπαινοβγαινει μεσα εξω ουτε για να νεταρει ουτε για ζοομ.

Κατα τ'αλλα βεβαια λετουργει βγαζει φωτογραφιες,αλλα οπως ειπα δεν λειτουργει ο φακος.

Προσπαθει ο κακομοιρος να μπει μεσα οταν κλεινει αλλα δεν μπαινει τελειως και επισης δεν ανοιγει οπως ειπα τελειως και κανει μικρο τριξιμο κατα την προσπαθεια να βγει η να μπει.

Κατα τ'αλλα οπτικα δεν εχει καμια απολυτως ζημια η παραμορφωση.

Οπως ειπα επεσε με την θηκη.

Δωστε μου τα φωτα σας σας παρακαλω.

Τι να κανω?

Σερβις μαλλον ετσι?

Και τι γινεται με της olympus το σερβις?

Εξυπηρετηση? , Τιμες? Κ.Λ.Π

Ευχαριστω.:)

 

(Μαλλον λειπουν ολοι! για διακοπες και δεν μπορει καποιος να μου πει την γνωμη του)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

tin voitheia sas plz.

 

mia fotografiki thelo apo 200 eos 280 euro..

mendiaferei na exei kai kali lipsi video me ixo..

ti proteinete? :)

 

 

 

Kodak EasyShare V603/black

 

Nikon coolpix S4

 

Fuji FinePix F 11

 

Canon Digital IXUS 55

 

Olympus mju 700 Digital

 

Olympus mju 800 Digital

 

Panasonic Lumix DMC-LZ 5

 

Sony DSC-W 50

 

Pentax Optio S6

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε η μηχανη κατω (Olympus C70 zoom) μαζι με την θηκη μεν , αλλα δυστυχως δεν δουλευει ο φακος.

Δηλαδη δεν μπαινοβγαινει μεσα εξω ουτε για να νεταρει ουτε για ζοομ.

Κατα τ'αλλα βεβαια λετουργει βγαζει φωτογραφιες,αλλα οπως ειπα δεν λειτουργει ο φακος.

Προσπαθει ο κακομοιρος να μπει μεσα οταν κλεινει αλλα δεν μπαινει τελειως και επισης δεν ανοιγει οπως ειπα τελειως και κανει μικρο τριξιμο κατα την προσπαθεια να βγει η να μπει.

Κατα τ'αλλα οπτικα δεν εχει καμια απολυτως ζημια η παραμορφωση.

Οπως ειπα επεσε με την θηκη.

Δωστε μου τα φωτα σας σας παρακαλω.

Τι να κανω?

Σερβις μαλλον ετσι?

Και τι γινεται με της olympus το σερβις?

Εξυπηρετηση? , Τιμες? Κ.Λ.Π

Ευχαριστω.:)

 

(Μαλλον λειπουν ολοι! για διακοπες και δεν μπορει καποιος να μου πει την γνωμη του)

 

καταρχας να σου πω οτι δε χρειαζοταν τοδιπλο ποστ.

Δε σημαινει οτι δε το ειδε κανεις , σημαινει οτι δε ξερει κανεις. Απλα και κατανοητα. Για το προβλημα σου τωρα , ναι , μονο στο σερβις μπορεις να την πας. Προφανως απο τη στιγμη που προηλθε απο πτωση η βλαβη και οχι κατασκευαστικο λαθος, δε θα σου καλυψουν εξοδα . Θα την πας και μετα απο λιγες μερες θα σε ενημερωσουν για το κοστος. Τωρα το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι αν ειναι αρκετα μεγαλο το ποσο , μη τη φτιαξεις καλυτερα. Αγορασε καινουρια. Μου εχει συμβει με Σονυ ψηφιακή που ηθελαν 270 Ευρω για βλαβη που οπως καταλαβαινεις δε συνεφερε με τιποτα.

 

Το σερβις προφανως θα ειναι αξιοπιστο γιατι η Ολυμπους ειναι μια σοβαρη εταιρια. Αυτα. Καλο κουραγιο!

:X
Link to comment
Share on other sites

καταρχας να σου πω οτι δε χρειαζοταν τοδιπλο ποστ.

Δε σημαινει οτι δε το ειδε κανεις , σημαινει οτι δε ξερει κανεις. Απλα και κατανοητα. Για το προβλημα σου τωρα , ναι , μονο στο σερβις μπορεις να την πας. Προφανως απο τη στιγμη που προηλθε απο πτωση η βλαβη και οχι κατασκευαστικο λαθος, δε θα σου καλυψουν εξοδα . Θα την πας και μετα απο λιγες μερες θα σε ενημερωσουν για το κοστος. Τωρα το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι αν ειναι αρκετα μεγαλο το ποσο , μη τη φτιαξεις καλυτερα. Αγορασε καινουρια. Μου εχει συμβει με Σονυ ψηφιακή που ηθελαν 270 Ευρω για βλαβη που οπως καταλαβαινεις δε συνεφερε με τιποτα.

 

Το σερβις προφανως θα ειναι αξιοπιστο γιατι η Ολυμπους ειναι μια σοβαρη εταιρια. Αυτα. Καλο κουραγιο!

 

Ο.Κ Λοιπον.

Καταρχην συγνωμη για το διπλο post.

Kαι κατα δευτερον ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Μαλλον κατα τον Σεπτεμβριο θα την παω γιατι τον Αυγουστο υπολειτουργουν και ισως και να κλεινουν κιολας.

Αν και εγω αναλογα με το κοστος προσανατολιζομαι για καινουργια,ακομη και την ιδια αν κυκλοφορει ακομα,γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο πιο καινουργιο? (αν ειναι δυνατον σε olympus)

Aυτη ειναι 7 megapixel και εχει και 5χ οπτικο zoom.

Κατι παρεμφερη?

Ευχαριστω πολυ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας μια ερευνα αγορας διαπιστωσα οτι δεν υπαρχουν ψηφιακες με 3 μεγκαπιξελ η τουλαχιστον μηχανες κατω απο 200 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν! Canon Powershot A430 στα 4mp με περιπου 170ευρω. Πως σου φαινεται γειτονα; (Και εγω απο Καλαματα ειμαι)

"I am the lizard king,

I can do anything..."

 

http://www.morrisonhotelgallery.com/Merchant2/graphics/00000001/triptychs-jim-morrison-thm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας μια ερευνα αγορας διαπιστωσα οτι δεν υπαρχουν ψηφιακες με 3 μεγκαπιξελ η τουλαχιστον μηχανες κατω απο 200 ευρω.

 

Πήρε το μάτι μου την Canon Powershot 540 στα Multirama στα 199.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας! :) ψαχνω να παρω μια μηχανη μεχρι 350€.

Δεν εχω καταληξει ακομα σε μοντελο αλλα ειμαι αναμεσα σε sony και cannon.

Γνωριζω οτι οι cannon βγαζουν καταπληκτικες φωτογραφιες, αλλα και οσους εχω ρωτησει που εχουν sony μου ειπαν τα καλυτερα,ειδικα για μοντελα 2006 και στις τιμες 350-400€.

Επειδη εχω μπερδευτει :wacko: μπορειτε να μου προτεινετε καποια μοντελα και απο τις δυο εταιριες και προς ποια εταιρια να στραφω... cannon η sony ?? Με ενδιαφερουν τα ζωντανα χρωματα ο χαμηλος θορυβος στις νυχτερινες ληψεις και το video τους να ειναι ικανοποιητικο σε μεγαλη οθονη..... αυτα!:happy:

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερουν τα ζωντανα χρωματα , ο χαμηλος θορυβος στις νυχτερινες ληψεις και το video τους να ειναι ικανοποιητικο σε μεγαλη οθονη..... αυτα!:happy:

 

 

 

 

1) το 99 % των μηχανων που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη στην αγορά εχουν απιστευτα χρωματα κοινως οποια και να παρεις παραπονο δε θα χεις

 

2)Θορυβο σε νυχτερινη ληψη θα εχεις ... σε ΟΛΕΣ!

Ολες μα ολες οι ψηφιακες (οι κομπακτ) εχουν θορυβο..

 

Ακομη και η Sony T30 που εχει οπτικο σταθεροποιθητη και 1000 iso (που ειναι καινοτομια για τη Σονυ) εχει απιστευτο θορυβο το βραδυ...

 

Κάποιες olympus (πχ μ800 ) δινουν 1600 iso αλλα και αυτες εχουν.

 

Το εχουμε πει και το ξαναλεμε.

Η μοναδικη φωτογραφικη που εχει σχεδον μηδεν θορυβο το βραδυ ειναι η fuji f30

 

3)Το 95% των μηχανων που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη στην αγορα εχουν βιντεο εγγραφη στα 640*480 και στα 30 frames per second (fps).

Με οθόνη 2.5 " (ιντσες ) εκτος απο κανα 2-3 μοντελα που εχουν 3" οθονη (SONY T30 , SONY n1, HP 927 , KODAK V610 )

 

Το βιντεο λοιπον , Ειναι σχεδον ιδιο παντου απο οσο εχω δει σε τεστ κτλ και απλα μη συμβιβαστεις με οτιδηποτε λιγοτερο απο αυτα τα νουμερα

 

Κοινως... παρε οποια σου αρεσει εμφανισιακα. Ιδια δουλεια κανουν ολες εκτος της Φ30 που στα νυχτερινα ειναι ... ο παραδεισος!

:X
Link to comment
Share on other sites

φιλε mplip σε ευχαριστω ησουν κατατοπιστικοτατος!:) μια ακομα ερωτησουλα.... η f 30 πως τα παει απο ληψεις σε κινηση και απο macro ??
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ που δίνω μέχρι 150 € ή θα με πείτε πολυ πολυ γύφτουλα...

Φοιτητικά χρόνια βλέπετε (ελαχιστοποίηση κόστους ζωής:Ρ) ..Και επειδή θα πάω εξωτερικό να έχω κάτι να θυμάμαι... Μονο ερασιτεχνικές και για "καθημερινή χρήση" που λένε τι προτείνετε?? Λεω κάτι σαν αυτές: http://ebwstore.com/osc/product_info.php/products_id/545

http://ebwstore.com/osc/product_info.php/products_id/768

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=132848

Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων..Είμαι και λίγο άσχετος (πολύ)

Ευχαριστώώώώώώώώώώώώώώώώώώώώώώ

Link to comment
Share on other sites

φιλε mplip σε ευχαριστω ησουν κατατοπιστικοτατος!:) μια ακομα ερωτησουλα.... η f 30 πως τα παει απο ληψεις σε κινηση και απο macro ??

 

 

στο macro φυσαει ... πραγματικα

και σε κινηση απο οτι εχω δει ειναι καλη , μιας και προσφερει ικανοποιητικοτατους χρονους κλειστρου...

 

εγω θα την ειχα παρει με κλειστα ματια απλα δε μου αρκουν τα 6 mpx

:X
Link to comment
Share on other sites

Και γω χρείαζομαι μια καινούρια και δεν μπορώ να καταλήξω στο μοντέλο... Για να δείτε περίπου σε ποίο οικονομικό πλάισιο θέλω να κινηθώ σκέφτομαι κάτι μεταξύ των παρακάτω

 

Sony W80

Casio EX-Z850

Sony T5

 

καμία Canon δέ βρήκα σ'αυτα τα λεφτά...

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω την Casio... εκτός και αν διαθέσω κι άλλα να πάρω την t30 ή την F30 ή την Ixus 800...

Link to comment
Share on other sites

OK! Μαλλον θα παω να την αγορασω την F30. αλλα κατι ακομα να ρωτησω... Σε συγκριση με cannon σε χρωματικη αποδοση και ευκρινεια ειναι πολυ ποιο κατω η f30 ?? :worry:
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

OK! Μαλλον θα παω να την αγορασω την F30. αλλα κατι ακομα να ρωτησω... Σε συγκριση με cannon σε χρωματικη αποδοση και ευκρινεια ειναι πολυ ποιο κατω η f30 ?? :worry:

 

Και εγώ μάλλον την Fuji θα πάρω είναι καταπληκτική την παίρνω

μόνο και μόνο γιατί δεν θέλω άλλο θόρυβο στις φωτογραφίες μου.

Σε σχέση με την Canon η fuji χάνει στα χρώματα όχι πως δεν είναι

καλά απλά της Canon είναι πάρα πολύ έντονα. Μπορεί βέβαια η Canon

να τα υπερτονίζει γιατί σύγκρινα τα χρώματα στην ίδια φωτογραφία μιας

DSLR, της F30 και της Canon και τα χρώματα είναι πιο κοντά της F30.

 

F30!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

ixus 65....

 

την είδα και αυτή... καλή μου φαίνεται και πολύ καλή βάσει των reviews...τώρα πρέπει να διαλέξω εγώ την Canon ή την Casio.... Μάλλον θα πάρω την Canon

Link to comment
Share on other sites

την είδα και αυτή... καλή μου φαίνεται και πολύ καλή βάσει των reviews...τώρα πρέπει να διαλέξω εγώ την Canon ή την Casio.... Μάλλον θα πάρω την Canon

το συζητας κιολας?canon εννοειται φιλε μου:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και γω χρείαζομαι μια καινούρια και δεν μπορώ να καταλήξω στο μοντέλο... Για να δείτε περίπου σε ποίο οικονομικό πλάισιο θέλω να κινηθώ σκέφτομαι κάτι μεταξύ των παρακάτω

 

Sony W80

Casio EX-Z850

Sony T5

 

 

 

μακρυα απο την σονυ τ5.;) Απλα απαραδεκτη σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου, ακομη και σε φωτογραφιες μεσα στο σπιτι:mad: .πολυ θορυβος και πολλα ασπρα στιγματα :( που μαλιστα η σονυ οπως και αλλες μαρκες δεν θεωρουν ελλατωμα.

:mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...