Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλό κατάστημα είναι αυτό του Σταυρινάκη, αλλά δεν θυμάμαι διεύθυνση, λογικά αν κάνεις αναζήτηση στο google θα βγάλει κάτι.

Επίσης, μαγαζί με καλές τιμές είναι αυτό www.katerelos.gr , τα προϊόντα του είναι εισαγωγής (που σημαίνει ότι δεν έχουν σφραγισμένη ελληνική εγγύηση με ότι αυτό συνεπάγεται). Αν παρουσιαστεί πρόβλημα σε κάποια συσκευή, τους το επιστρέφεις και αναλαμβάνουν αυτοί να το στείλουν για επισκευή.

Αλλο ένα είναι το www.adorama.gr, φέρνει τα προϊόντα από Αμερική (για το θέμα της εγγύησης ισχύουν τα ίδια με τον Κατερέλο). Δεν ξέρω αν έχει 20D σε στοκ, αλλά οι τιμές του είναι επίσης ανταγωνιστικές.

Καλορίζικη και καλές φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

simbainei apo opoiadipote apostasi...

Sto dpgr den mporo na mpo giati exo macintosh kai anti gia ellinika. diabazo kinezika...

 

άλλαξε το encoding σε Greek ISO. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κατάστημα είναι αυτό του Σταυρινάκη, αλλά δεν θυμάμαι διεύθυνση, λογικά αν κάνεις αναζήτηση στο google θα βγάλει κάτι.

Επίσης, μαγαζί με καλές τιμές είναι αυτό www.katerelos.gr , τα προϊόντα του είναι εισαγωγής (που σημαίνει ότι δεν έχουν σφραγισμένη ελληνική εγγύηση με ότι αυτό συνεπάγεται). Αν παρουσιαστεί πρόβλημα σε κάποια συσκευή, τους το επιστρέφεις και αναλαμβάνουν αυτοί να το στείλουν για επισκευή.

Αλλο ένα είναι το www.adorama.gr, φέρνει τα προϊόντα από Αμερική (για το θέμα της εγγύησης ισχύουν τα ίδια με τον Κατερέλο). Δεν ξέρω αν έχει 20D σε στοκ, αλλά οι τιμές του είναι επίσης ανταγωνιστικές.

Καλορίζικη και καλές φωτογραφίες!

Ευχαριστώ. Το adorama το ξέρω. Ειμαι πελάτης. Το άλλο δεν ξέρω. Θα πάρω τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πήρα απόφαση. Αύριο θα πάω να πάρω την CANON D-20.

Μόνο μην ψάχνεις για την D-20. Το μοντέλο λέγεται 20D ;)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

View - text encoding - Greek ISO

eksakoloutho na min mporo na to bro... Apo to menu view tou explorer i tou finder?

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

eksakoloutho na min mporo na to bro... Apo to menu view tou explorer i tou finder?

 

Από τον Safari είναι:

View - Text encoding - Default ή Greek ISO.

 

Από τον ΙΕ:

View - Character Set - Greek

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας please :) πριν λίγες μέρες πέθανε σε τραγικό δυστύχημα η φωτογραφική μηχανή που είχα (επάνω στην μηχανή πηγαίνοντας με 240 χλμ/ώρα άνοιξε η τσάντα :X :!: ) αλλά η αλήθεια είναι πως εδώ και αρκετό καιρό ήθελα να την αλλάξω (όχι δεν άνοιξα επίτηδες την τσάντα :wacko: ). Κάνοντας μία μικρή έρευνα ομολογώ πως χάθηκα με τα άπειρα μοντέλα που κυκλοφορούν και επίσης δεν έβγαλα άκρη γιατί ο κάθε πωλητής λέει τα δικά του και το κάθε μαγαζί θέλει να ξεστοκάρει :mad: Για αυτό λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας για να βγάλω επιτέλους μία "άκρη". Λοιπόν, διαθέτω γύρω στα 300 το πολύ 350 € για μία (ψηφιακή) φωτογραφική μηχανή. Δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα megapixel αλλά με ενδιαφέρει ο φακός. Θέλω έναν ποιοτικό φακό με φυσιολογικό ζουμ (μιλάμε για compact μηχανή). Θέλω να είναι όσο το δυνατόν (σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα) γρήγορη γίνεται, να έχει και οπτικό σκόπευτρο και να είναι μικρή (και πάλι σε φυσιολογικά πλαίσια). Θα προτιμούσα να μην είναι πλαστικό το περίβλημα αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικό. Περισσότερο με ενδιαφέρει να είναι καλός ο φακός και να μην είναι αργή. Αυτά μόνο :confused: :blink: Ευχαριστώ προκαταβολικά :D
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας please :) πριν λίγες μέρες πέθανε σε τραγικό δυστύχημα η φωτογραφική μηχανή που είχα (επάνω στην μηχανή πηγαίνοντας με 240 χλμ/ώρα άνοιξε η τσάντα :X :!: ) αλλά η αλήθεια είναι πως εδώ και αρκετό καιρό ήθελα να την αλλάξω (όχι δεν άνοιξα επίτηδες την τσάντα :wacko: ). Κάνοντας μία μικρή έρευνα ομολογώ πως χάθηκα με τα άπειρα μοντέλα που κυκλοφορούν και επίσης δεν έβγαλα άκρη γιατί ο κάθε πωλητής λέει τα δικά του και το κάθε μαγαζί θέλει να ξεστοκάρει :mad: Για αυτό λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας για να βγάλω επιτέλους μία "άκρη". Λοιπόν, διαθέτω γύρω στα 300 το πολύ 350 € για μία (ψηφιακή) φωτογραφική μηχανή. Δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα megapixel αλλά με ενδιαφέρει ο φακός. Θέλω έναν ποιοτικό φακό με φυσιολογικό ζουμ (μιλάμε για compact μηχανή). Θέλω να είναι όσο το δυνατόν (σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα) γρήγορη γίνεται, να έχει και οπτικό σκόπευτρο και να είναι μικρή (και πάλι σε φυσιολογικά πλαίσια). Θα προτιμούσα να μην είναι πλαστικό το περίβλημα αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικό. Περισσότερο με ενδιαφέρει να είναι καλός ο φακός και να μην είναι αργή. Αυτά μόνο :confused: :blink: Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

 

Κάποια Casio Exilim με αλουμινένιο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια Casio Exilim με αλουμινένιο πλαίσιο.

Thanx Doctora... Apo simera epistrefo dpgr... Prepei na xo xasei polla episodia...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος προσπαθεί να με πείσει να αγοράσω κάποια SLR like όπως πχ η Olympus C765 ultra zoom γιατί λέει θα έχει σίγουρα καλύτερο φακό από μία compact. Ποια η γνώμη σας; Μπορεί να αναφέρει κανείς πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα στις 2 αυτές κατηγορίες; Τελικά τι θα ήταν προτιμότερο για μένα (βάσει των 300€ περίπου που διαθέτω); Όπως είπα με ενδιαφέρει η ποιότητα του φακού καθώς και το να είναι γρήγορη η φωτογραφική μηχανή (εννοείται ότι γνωρίζω την διαφορά στο μέγεθος ε; :cool: ) Τέλος, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου προτείνει κάποιος μερικά μοντέλα και στις 2 αυτές κατηγορίες. Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα... :O
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πήρα απόφαση. Αύριο θα πάω να πάρω την CANON D-20. Εαν έχετε κάποια γνώση για φθηνή πηγή αγοράς, πές τε μου να πάω. Θα πληρώσω με μετρητά.

Την αγόρασα χθές. πήρα το πακέτο με τον φακό μαζί. Επίσης πήρα και το booster και έδειξε πολύ καλύτερη. Αγόρασα και αλλη μια μπαταρία και το booster παίρνει και τις 2. Εβγαλα τις πρώτες φώτος.Αριστη ποιότητα, με ικανοποίησε απόλυτα σε φώτος που έβγαλα με φλάς σε σπίτι μέσα. Ολοζώντανες, πολύ ποιοτικές και μάλιστα χωρίς να κάνω ρυθμίσεις. Και που να βάλω τον L φακό μου των 600.000 δρχ. :)

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασα χθές. πήρα το πακέτο με τον φακό μαζί. Και που να βάλω τον L φακό μου των 600.000 δρχ. :)

Και πού να αρχίσεις να τραβάς Raw και μετά να τις επεξεργάζεσαι...

Καλά με ποιόν φακό των 600.000 θα τραβάς γάμους; :worry:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Και πού να αρχίσεις να τραβάς Raw και μετά να τις επεξεργάζεσαι...

Καλά με ποιόν φακό των 600.000 θα τραβάς γάμους; :worry:

Kala i poiotita ton RAW einai.... All the money...

Gia ti katigoria fakou milame? Eurigonio, tilefako, ti? Einai gia SLR i gia DSLR? Etaireia? Pantos katse paikse ligo me ti mixanoula kai tha deis pollla...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Kala i poiotita ton RAW einai.... All the money...

Gia ti katigoria fakou milame? Eurigonio, tilefako, ti? Einai gia SLR i gia DSLR? Etaireia? Pantos katse paikse ligo me ti mixanoula kai tha deis pollla...

Για να είναι L, είναι Canon.

Για να θέλει να τον χρησιμοποιήσει για γάμους θα πρέπει να είναι κοντός ζουμ.

Αλλά δεν υπάρχει φακός σε αυτή την κατηγορία, με αυτή την τιμή... :worry:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Για να είναι L, είναι Canon.

Για να θέλει να τον χρησιμοποιήσει για γάμους θα πρέπει να είναι κοντός ζουμ.

Αλλά δεν υπάρχει φακός σε αυτή την κατηγορία, με αυτή την τιμή... :worry:

Auto skeftika ki ego kai rotao... To pio pithanon einai na einai kanas eurigonios...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος προσπαθεί να με πείσει να αγοράσω κάποια SLR like όπως πχ η Olympus C765 ultra zoom γιατί λέει θα έχει σίγουρα καλύτερο φακό από μία compact. Ποια η γνώμη σας; Μπορεί να αναφέρει κανείς πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα στις 2 αυτές κατηγορίες; Τελικά τι θα ήταν προτιμότερο για μένα (βάσει των 300€ περίπου που διαθέτω); Όπως είπα με ενδιαφέρει η ποιότητα του φακού καθώς και το να είναι γρήγορη η φωτογραφική μηχανή (εννοείται ότι γνωρίζω την διαφορά στο μέγεθος ε; :cool: ) Τέλος, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μου προτείνει κάποιος μερικά μοντέλα και στις 2 αυτές κατηγορίες. Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα... :O

 

Η Olympus C765 ultra zoom, είναι compact και όχι SLR like μηχανή. Ωστόσο έχει πολύ καλό φακό (10Χ οπτικό ζουμ) σε σύγκριση με άλλες compact μηχανές.

 

SLR like, Prosumer compact είναι μηχανές όπως οι SONY F828, Olympus C-8080, Canon Pro1, Nikon 8800 κλπ. Αυτής της κατηγορίας μηχανές υπερέχουν αισθητά των υπόλοιπων compact μηχανών στην ποιότητα του φακού και εικόνας, ταχύτητα εστίασης, οξύτητας χρωμάτων, ανάλυσης αισθητήρα κλπ. Είναι όμως ακριβότερες(κοστίζουν αρκετά περισσότερο από τα 300Ε που διαθέτεις), και πιο ογκώδης.

 

Καλύτερα κοίταξε προς μια καλή compact μηχανή (Olympus C765, Canon A95, Casio EX-Z55)

Link to comment
Share on other sites

Και πού να αρχίσεις να τραβάς Raw και μετά να τις επεξεργάζεσαι...

Καλά με ποιόν φακό των 600.000 θα τραβάς γάμους; :worry:

Δεν έχω καταλάβει. Για πες, RAW τι ειναι και τι διαφορά έχει με τις jpg που τραβάμε με τις compact; Πέρασα τις πρώτες στο pc και είδα την πολύ καλή ποιότητα, αλλα ήταν κάπως σκοτεινές. Ηταν όμως 2/3 stop + η διόρθωση έκθεσης, χωρίς να το πειράξω εγω. Τις τράβηξα σε jpg L.

O φακός που έχω (και που δεν τον έχω ακόμη δοκιμάσει) ειναι ο 28-70 2.8 σταθερό.

Επίσης για τα γήπεδα έχω τον 35-350 της σειράς L (αυτοί οι άσπροι φακοί της CANON) που στην ψηφιακή φτάνει τα 55-550 περίπου λόγο του οτι το 1 προς 1 γίνεται 1 προς 1,6 στις ψηφιακές. Δεν το ήξερα και το έμαθα στα καταστήματα που ρώτησα πρίν αγοράσω την μηχανή. Στο εγχειρίδιο χρήσης που λίγο είδα, αναφέρει πως η μορφή RAW χρειάζεται κατόπιν επεξεργασία σε PC. Αυτό με έχει παραξενέψει κάπως. Εαν τις φώτος τις πάω κατευθείαν στο studio εκτύπωσης, θα έχουν και αυτοί πρόβλημα λόγο της μορφής αρχείου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω να μαι στο σωστο φορουμ! Σκεφτομαι να αγορασω αυτην την ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη λογο οτι ειναι οικονομικη και εχει ηχο στο βιντεο της. Αν την εχει καποιος ειδη ας μου πει τις εντυπωσεις του και αν μπορει να ανεβασει και καποια φωτογραφια να δουμε τι αξιζει.δεν ειμαι διατεθμενος να δωσο πανω απο 180 ευρω για οικογενιακη χρηση.Αν υπαρχει καποια εναλακτικη λυση ευχαριστος να την ακουσω.Ευχαριστω!
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει. Για πες, RAW τι ειναι και τι διαφορά έχει με τις jpg που τραβάμε με τις compact;
RAW

Και αν έχεις και άλλες απορίες ρώτα..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

RAW

Και αν έχεις και άλλες απορίες ρώτα..

Eυχαριστώ αλλα δεν κατάλαβα γρί απο το αλφάβητό τους. Βλέπεις γράφουν στα Αγγλικά. Λίγο που κατάλαβα, είδα πως κάνει ανάλυση σε κάθε χρώμα ξεχωριστά. Καλά κατάλαβα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Coolpix 5900 + Nomatica Silver Soft Case NM-HSR103 + Battery EN-EL5 Nomatica + Secure Digital 512 Mb ola auta me 329 euro

pisteuo einai kalh eukairia.....

to montelo 8a kukloforhsei ton aprilio edo.....

(apo nomatica kai expansys agorazo xoris fpa gia auto einai xamhlh h timh)

 

poies einai oi gnomes sas sxetika?

 

 

link

http://www.nomatica.gr/photo/cpix5900GR.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...