Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανάλογα τη χρήση θέλεις να κάνεις μαζί της!

Είναι καλή τιμή και ο φακός αρκετά καλός και ειδικά αφού είναι vr με μικρό όμως ευρος. Για μια πρώτη entry level dslr είναι αρκετά καλή αρκεί να έχεις όρεξη να μάθεις να την αξιοποιείς στο έπακρο αν δεν γνωρίζεις ήδη.;):)

 

Δεν την θέλω για κάποια ειδική χρήση.

Απλά, νομίζω ότι θα είναι καλύτερη από τις περισσότερες compact Που κυκλοφορούν (ελπίζω δηλαδή) και θεωρώ την τιμή πολύ δελεαστική.

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε compact μέχρι 400 ευρώ?? (το εύρος δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, κυρίως θέλω καλές φώτο το βράδυ)

 

Από εκεί και πέρα βέβαια, το ψάξιμο δεν είναι κόπος, ευχαρίστηση είναι:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν την θέλω για κάποια ειδική χρήση.

Απλά, νομίζω ότι θα είναι καλύτερη από τις περισσότερες compact Που κυκλοφορούν (ελπίζω δηλαδή) και θεωρώ την τιμή πολύ δελεαστική.

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε compact μέχρι 400 ευρώ?? (το εύρος δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, κυρίως θέλω καλές φώτο το βράδυ)

 

Από εκεί και πέρα βέβαια, το ψάξιμο δεν είναι κόπος, ευχαρίστηση είναι:)

 

Καλύτερα να κοιτάξεις μια dslr-like(π.χ Nikon CoolpiX P 90, L100 -- Canon PowerShot SX 10 IS, κτλ) με καλό zoom 10αρι 12αρι. Θα σε βοηθήσει περισότερο να μπεις στο κόσμο των dslr αργότερα γιατί θα είναι πιο εύκολη στη χρήση και θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις πιο εύκολα την "τέχνη της φωτογραφίας". Επίσης θα έχεις καλύτερο εύρος zoom με ένα φακό γιατί στη dslr θα χριεαστείς τουλάχιστον 2 ή ένα all around (τύπου 18-200 κτλ) ο οποίος όμως κοστίζει αρκετά.

Οπότε ξεκινώντας το "ψάξιμο" με μια dslr-like αργότερα αν δεις οτι σ αρέσει να βγάζεις "καλές" φωτογραφίες και να βελτιώνεις την τεχνική σου μέρα με τη μέρα ξεκινάς με μια mid range dslr κατευθείαν της οποίας τις δυνατότητες θα μπορείς να εκμεταλευτείς και πιο γρήγορα και ευκολότερα.

 

Για φωτογράφιση τη νύχτα χωρίς φλας αρκεί να δεις ποια βγάζει λιγότερο θόρυβο στα υψηλά iso. Επίσης η dsrl-like να έχει υποδοχή για κάποιο εξωτερικό φλας σε περίπτωση που αρχίσεις αργότερα να παίζεις περισότερο με τους φωτισμούς συν του οτι το εξωτερικό φλας θα μπορέσεις να το κρατήσεις και να το χρησιμοποιήσεις και αργότερα στην dslr σου.

Αν ψαχτείς λίγο στο google θα βρεις αρκετά reviews για διάφορα μοντέλα καθώς και συγριτικά τεστ για να σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.

 

Αν πάλι θέλεις να πάρεις dslr όπως και να χει, η d60 είναι καλή για αρχή ώστε να περάσεις σιγά σιγά από τις αυτόματες ρυθμίσεις στις χειροκίνητες. Να προσέξεις βέβαια να επενδύσεις σε καλούς φακούς ώστε μελοντικά πηδώντας σε ένα ανώτερο μοντέλο να χρειαστεί να αλλάξεις μόνο το σώμα. Απλά κοίταξε κάποιο κιτ με ένα φακό μεγαλύτερου ευρούς γιατί πηδώντας από ένα zoom(οπτικό) τύπου 6χ ή 8χ μιας κομπατ στο 18-55 ίσως να απογοητευτείς λίγο.

 

Αν πάλι το ζητούμενο σου είναι απλά πατώντας ένα κουμπί να βγάζεις απλά και γρήγορα ποιοτικές φωτογραφίες καλύτερα να μην ξοδέψεις χρήματα για dslr γιατί ο όγκος τους και το βάρος τους θα σε κουράσει. Ποιότητα ισάξιας dslr entry level θα βρείς και σε πολλές κομπακτ ή dslr-like.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο J_K.

Αν ψάξεις με βάση αυτά που σου έγραψε θα δεις ότι θα βρεις λύσεις (ειδικά σε dslr like που μάλλον είναι πιο ενδεδειγμένη λύση για αυτά που ζητάς) που θα σε καλύψουν απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

 

Αυτή τη στιγμή έχω μια nikon p60. Τα πάντα μπορούν να είναι και χειροκίνητα, από ταχύτητα διαφράγματος και ISO μέχρι την αντίθεση του φλάς. Επομένος δεν είμαι άσχετος με το θέμα των ρυθμίσεων και το έχω ψάξει πολύ, τραβώντας πάνω από 2000 φώτο δοκιμών!

 

Είμαι ικανοποιημένος με την p60, αλλά θα ήθελα το κάτι παραπάνω, κυρίως σε θέματα θορύβου και αξιόπιστης λειτουργίας του VR σε αργές ταχύτητες κλείστρου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου, δεν υπαρχει ουδεμια συγκριση μεταξυ κομπακτ και dslr. Ακομα και σε ιδανικες φωτιστικες συνθηκες, μπορει το αποτελεσμα να ειναι παρομοιο, αλλα υπαρχει η υστερηση κλειστρου οπως και οι περιορισμενες δυνατοτητες σε ταχυτητα, διαφραγμα, χρηση φιλτρων κλπ. που πιθανως να σου κοστισουν ληψεις.

 

Επισης δε βλέπω το λογο να μη παει καποιος απ ευθειας σε dslr προκειμενου να μαθει κατι παραπανω για τη φωτογραφια. Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει το κοστος του φιλμ, ποιος ο λογος να μη παρεις μια dslr και να βγαζεις / δοκιμαζεις 1000 ληψεις στην "καθισια"?

 

Οι υπερζουμ (10χ, 12χ κτλ) φακοι και στις κομπακτ και στις dslr, περιοριζουν τη δυνατοτητα ληψης μιας καλης φωτογραφιας διοτι ακυρωνουν (κατα βαση) δυο βασικους κανονες που διαφοροποιουν μια καλη φωτογραφια απο μια καλυτερη.... το καδραρισμα και την προοπτικη. Επισης, τα παραπανω, αποτελουν (κατα τη γνωμη μου) και 2 απο τις πιο ενδιαφερουσες επιλογες για να ασχοληθεις με τη φωτογραφια.

Δοκιμαστε με ενα σταθερο 50ρη ή 30ρη σε κροπ μηχανη να φωτογραφισετε το ιδιο θεμα απο διαφορετικες γωνιες η αποστασεις και θα εκπλαγειτε απο το αποτελεσμα.

 

Η νικον D60 ειναι εξαιρετικη μηχανη και με τον 18-55VR σε πολυ καλη τιμη. Ενδεχεται να μειωθει κι αλλο λογω της παρουσιασης νεου μοντελου στην κατηγορια. Μειονεκτημα η μη υπαρξη drive στο σωμα.

 

Αλλη ενδιαφερουσα προταση, λιγο ακριβοτερη (~450Ε) αποτελει και η ολυμπους 520, πακετο με 2 φακους λογω της σταθεροποιησης στο σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

 

Αυτή τη στιγμή έχω μια nikon p60. Τα πάντα μπορούν να είναι και χειροκίνητα, από ταχύτητα διαφράγματος και ISO μέχρι την αντίθεση του φλάς. Επομένος δεν είμαι άσχετος με το θέμα των ρυθμίσεων και το έχω ψάξει πολύ, τραβώντας πάνω από 2000 φώτο δοκιμών!

 

Είμαι ικανοποιημένος με την p60, αλλά θα ήθελα το κάτι παραπάνω, κυρίως σε θέματα θορύβου και αξιόπιστης λειτουργίας του VR σε αργές ταχύτητες κλείστρου.

Τότε αν έχεις να διαθέσεις παραπάνω χρήματα τώρα ανέβα ένα σκαλί σε dslr από την d60 διαφορετικά κάνε τη δουλεία σου με αυτή που έχεις και επένδυσε τα χρήματα σου αργότερα σε μια dslr σαν την D90(αν θέλεις Nikon). Δεν αξίζει να επενδύσεις ούτε σε dslr-like ούτε σε entry level dslr. Πιστεύω πως αν θα έχεις στην κατοχή σου μια D90 και την κόμπακτ που διαθέτεις τώρα θα είσαι υπερκαλημένος για όλων των ειδών τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη "φωτογράφου". Και απο τη στιγμή που έχεις μπει στο παιχνίδι των χειροκίνητων ρυθμίσεων με την D90 θα μπορείς να ανεβείς και τεχνικά ένα σκαλί πιο πανώ και να βγάζεις ακόμη καλύτερες φωτογραφίες. Και ναι σίγουρα καλό είναι να επενδύσεις τα χρήματα σου σε ένα VR φακό και για αρχικός φακός καλός θα ήταν ο AF-S 18-105 VR ο οποίος έρχεται σαν κιτ με την D90.

Αν πάλι "καίγεσαι" να πιάσεις στα χέρια σου μια dslr τώρα και δεν έχεις να διαθέσεις προσπάθησε τουλάχιστον να επενδύσεις σε έναν καλό φακό με την D60 ώστε σε 1-2 χρόνια το πολύ να έχεις τη δυνατότητα να αντικαταστήσεις το σώμα της D60 με ένα καλύτερο. Εξάλου στις dslr αυτό που έχει περισότερη βαρύτητα είναι ο φακός και το μάτι του κάθε "φωτογράφου" και όχι το σώμα.

Η τελική επιλογή δική σου :) Καλές λήψεις!

 

@lalakis

Συμφωνώ εν μέρη μαζί σου αλλά πραγματικά υπάρχουν κάποιες αξιόλογες κομπακτ με τις οποίες αν έχεις την τεχνική και καλό μάτι για καδράρισμα και προοπτική μπορείς να τραβήξεις πραγματικά υπέροχες φωτογραφίες που αν δεν στο πούνε η δεν δεις της ιδιότητες της φωτογραφίας δεν θα πιστεύεις οτι τις τράβηξε κομπακτ μηχανή και αρκεί μια βόλτα στο flickr για να σε πείσει. Το "καλό" μάτι και η σωστή τεχνική είναι που αποδίδει καλύτερα από οποιοδήποτε φακό. Τα υλικά μέσα απλά σε βοηθούν να αποθανατίσεις καλύτερα αυτό που καδράρισε το μάτι σου και όσο πιο πολλά κλικ τόσο περισσότερο εκπαιδεύεις το μάτι σου και την τεχνική σου. Και ναι πλέον με τις dslr το κόστος για να βελτειώνεις την τεχνική σου έχει μειωθεί και έχει κάνει τον απλό ερασιτέχνη χρήστη που έχει όρεξη και μεράκι να το παλεύει περισσότερο χωρίς να ξοδεύει μια περιουσία και να απελπίζεται στην εμφάνιση του πρώτου του φιλμ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα...ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια dslr-like μηχανή και έχω ομολογουμένως μπερδευτεί απο την πληθώρα μοντέλων και reviews σε ξένα site.Παραθέτω πιο κάτω ένα link με τα υποψήφια μοντέλα (ναι...το ξέρω είναι αρκετά) για να ακούσω γνώμες για το καθένα, καθώς και ποιο προτείνετε.

 

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_sx10is%2Cnikon_cpp90%2Coly_sp590uz%2Coly_sp570uz%2Cpanasonic_dmcfz28%2Cpentax_x70&show=all

 

Θέλω μια μηχανή για καθημερινή χρήση, με ποιότητα φωτογραφίας ανώτερη των compact και ευρυγώνιο φακό με καλό zoom. Στα λεφτά όλες αυτές είναι πάνω κάτω το ίδιο οπότε δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Επίσης ένας φίλος μου πρότεινε στα ίδια λέφτα (περίπου 330 ευρώ) να πάρω την panasonic tz7 αντί για dslr-like, λέγοντας οτί η ποιότητα φωτογραφιών της, ξεπερνά κάποιες dslr-like.

Help please.....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένας φίλος μου πρότεινε στα ίδια λέφτα (περίπου 330 ευρώ) να πάρω την panasonic tz7 αντί για dslr-like, λέγοντας οτί η ποιότητα φωτογραφιών της, ξεπερνά κάποιες dslr-like.

Help please.....:worry:

 

εχω κανα μηνα την ΤΖ7. εχει αρκετα καλα

 

+μικρή

+25μμ ευρυγώνιο

+τρελή μπαταρία

+12χ Ζοομ

+720p video

+6400iso

+τεράστια οθόνη

+καλο φακό

 

-παντελης ελλειψη μανουαλ ρυθμισεων

-δεν εχει κουμπί review mode.Πρεπει να γυριζεις στο Playback

-αργεί το ζοομ στα βιντεο.

 

 

φωτογραφίες βγάζει αρκετά καλες.

ιχνος κοκκινου ματιου.

λιγο barrel distortion στις ευρυγώνιες φώτο.

 

κατσε να σου βάλω κανα δείγμα.

ειναι μειωμενες σε αναλυση αλλα θα παρεις μια ιδεα

 

 

http://img194.imagevenue.com/loc177/th_66675_P1000268_1Custom6_122_177lo.JPGhttp://img252.imagevenue.com/loc423/th_66676_P1000487_6Custom6_122_423lo.JPGhttp://img234.imagevenue.com/loc534/th_66677_P1000843_4Custom5_122_534lo.JPGhttp://img165.imagevenue.com/loc432/th_66679_P1000824_2Custom5_122_432lo.JPG

http://img28.imagevenue.com/loc33/th_66684_P1000854_9Custom5_122_33lo.JPGhttp://img228.imagevenue.com/loc441/th_66690_P1000433_0Custom4_122_441lo.JPG

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις παιδιά!

Πήρα μια καλή ιδέα για tz6 και tz7.

Όσον αφορά τις dslr-like που έχω στο link, που λέτε να προσανατολιστώ?με βλέπω μάλλον για την Panasonic FZ28...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα...ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια dslr-like μηχανή και έχω ομολογουμένως μπερδευτεί απο την πληθώρα μοντέλων και reviews σε ξένα site.Παραθέτω πιο κάτω ένα link με τα υποψήφια μοντέλα (ναι...το ξέρω είναι αρκετά) για να ακούσω γνώμες για το καθένα, καθώς και ποιο προτείνετε.

 

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_sx10is%2Cnikon_cpp90%2Coly_sp590uz%2Coly_sp570uz%2Cpanasonic_dmcfz28%2Cpentax_x70&show=all

 

Θέλω μια μηχανή για καθημερινή χρήση, με ποιότητα φωτογραφίας ανώτερη των compact και ευρυγώνιο φακό με καλό zoom. Στα λεφτά όλες αυτές είναι πάνω κάτω το ίδιο οπότε δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Επίσης ένας φίλος μου πρότεινε στα ίδια λέφτα (περίπου 330 ευρώ) να πάρω την panasonic tz7 αντί για dslr-like, λέγοντας οτί η ποιότητα φωτογραφιών της, ξεπερνά κάποιες dslr-like.

Help please.....:worry:

 

Ξεχνάω τις Olympus & Canon λόγω τύπου μπαταρίας.

Από τις τρεις που απομένουν θα ξεχώριζα την Panasonic, με τις Pentax & Nikon να είναι οι επόμενες επιλογές δυο "κλικ" πιο κάτω από την Panasonic.

Είχα δοκιμάσει την FZ18 όταν έψαχνα φωτογραφική και η ποιότητά της και σαν κατασκευή και σαν φωτογραφικό αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλή.

Το γιατί δε την αγόρασα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. :O

Θεωρητικά πάντα, ο αντικαταστάτης της θα πρέπει να έχει ακόμα τα ίδια καλά χαρακτηριστικά.

Ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι ότι ο όγκος της "δεν φαίνεται", ακόμα και με το lens hood η μηχανή παραμένει μικρή (για τα δεδομένα της κατηγορίας πάντα).

Link to comment
Share on other sites

με βλέπω μάλλον για την Panasonic FZ28...

 

την 38 θες να πεις

 

http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/review/2009/07/28/Panasonic-Lumix-DMC-FZ38/p1

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθούσατε στο εξής..

 

θέλω να πάρω μια φωτογραφική, 100 - 150 ευρω το χρηματικό εύρος και να έχει όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες και βίντεο.

 

ειμαι τελείως άσχετη και είναι η πρώτη μου ψηφιακή, οπότε θα με βοηθούσε πάρα πολυ οποιαδήποτε πρόταση που να πληρεί τις παραπάνω 'απαιτήσεις" μου:rolleyes:

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις δηλαδή μια απλή point and shoot φωτογραφική.

Στις πιο πίσω σελίδες έχουν προταθεί κάποιες σε αυτή τη τιμή.

Panasonic dmc fs6, Fuji finepix f60fd, σε αυτές να συμπληρώσω τις Fuji finepix j110w, Olumpus m 1010, Ricoh r8, Pentax optio m60, ... .

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα σε καταστήματα που πωλούν φωτογραφικές μηχανές και να δοκιμάσεις. Η δοκιμή είναι ο καλύτερος τρόπος να βρεις αυτό που θέλεις και θεωρείς ότι σου προσφέρει ότι ζητάς.

 

Στο θέμα video Που ζητάς να ξέρεις πως σχεδόν καμία φωτογραφική (ειδικά σε αυτή τη κατηγορία το "σχεδόν" γίνεται καμία) δεν έχει καλό video. Είναι μόνο μια ακόμη λειτουργία η οποία απλά υπάρχει.

 

 

Με την ευκαιρία, γνωρίζει κανείς πια είναι η αντιπροσωπεία της Ricoh στη χώρα μας;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις δηλαδή μια απλή point and shoot φωτογραφική.

Στις πιο πίσω σελίδες έχουν προταθεί κάποιες σε αυτή τη τιμή.

Panasonic dmc fs6, Fuji finepix f60fd, σε αυτές να συμπληρώσω τις Fuji finepix j110w, Olumpus m 1010, Ricoh r8, Pentax optio m60, ... .

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα σε καταστήματα που πωλούν φωτογραφικές μηχανές και να δοκιμάσεις. Η δοκιμή είναι ο καλύτερος τρόπος να βρεις αυτό που θέλεις και θεωρείς ότι σου προσφέρει ότι ζητάς.

 

Στο θέμα video Που ζητάς να ξέρεις πως σχεδόν καμία φωτογραφική (ειδικά σε αυτή τη κατηγορία το "σχεδόν" γίνεται καμία) δεν έχει καλό video. Είναι μόνο μια ακόμη λειτουργία η οποία απλά υπάρχει.

 

 

Με την ευκαιρία, γνωρίζει κανείς πια είναι η αντιπροσωπεία της Ricoh στη χώρα μας;

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

 

δηλαδή να μη περιμένω να βρω κάποια μένα "σχετικά καλό" βιντεο..?

 

πχ από αυτές που μου πρότεινες ποια έχει το κάλύτερο βίντεο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι νικον του κατοσταρικου εχουν βιντεο 640*480 στα 30 καρε με ηχο και απεριοριστη διαρκεια και ζουμ στο βιντεο. Καλα δεν ειναι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια παρακαλω πολυ?

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=7253

 

η αυτη?

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=8272

 

εχουν κι ευρυγωνιο φακο?

βασικα δεν εχω χρονο να το ψαξω λιγο το θεμα,απλα θελω μια κορυφαια ψηφιακη και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια παρακαλω πολυ?

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=7253

 

η αυτη?

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=8272

 

εχουν κι ευρυγωνιο φακο?

βασικα δεν εχω χρονο να το ψαξω λιγο το θεμα,απλα θελω μια κορυφαια ψηφιακη και θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Πολύ καλές και οι δύο canon (για κάρτα 8gb υπολόγισε 20ευρώ) ,όμως οι φακοί τους δεν είναι ευρυγώνιοι. Θα πρότεινα την 990 λόγω και του HD video.

Εδώ είναι με κάρτα 8gbπου σίγουρα θα σου χρειαστεί αν τη θες και για video.http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562956.

Αν ψάχνεις για ευρυγώνιο φακό και HD video, τότε κοίτα και την panasonic tz7 με φακό leica 12x zoom (25-300mm) και κορυφαίες φωτό.

Εγώ πρόσφατα έψαχνα και τελικά παρήγγειλα την panasonic fz28 αντί της tz7 λόγω χειροκίνητων ρυθμίσεων και επειδή δε με απασχολούσε ο όγκος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

 

δηλαδή να μη περιμένω να βρω κάποια μένα "σχετικά καλό" βιντεο..?

 

πχ από αυτές που μου πρότεινες ποια έχει το κάλύτερο βίντεο? ;)

 

Από αυτές που σου ανέφερα τις καλύτερες (πάντα σε προδιαγραφές) δυνατότητες βίντεο έχει η Panasonic και το λιγότερο καλό η Olympus (δεν επιτρέπει μεγάλη διάρκεια).

Πάντως αν η δυνατότητα βίντεο σε ενδιαφέρει σε ποσοστό περισσότερο από 50%, μήπως θα ήταν προτιμότερο να κοιτάξεις για μια βιντεοκάμερα της εισαγωγικής κατηγορίας (για να μη ξεφύγεις πολύ από το όριο τιμής που έχεις ορίσει) η οποία και θα σε καλύψει σε αυτό που θες και δυνατότητα να βγάζει καλές φωτογραφίες θα έχει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια παρακαλω πολυ?

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=7253

 

η αυτη?

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=8272

 

εχουν κι ευρυγωνιο φακο?

βασικα δεν εχω χρονο να το ψαξω λιγο το θεμα,απλα θελω μια κορυφαια ψηφιακη και θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Αυτές δεν έχουν υπερευρυγώνιο (αυτό κατάλαβα ότι ζητάς).

Κατά τα λοιπά το να θες μια κορυφαία (οι ακριβές δεν είναι απαραίτητα και κορυφαίες) φωτογραφική χωρίς ψάξιμο είναι λίγο δύσκολο. Η φωτογραφική (όπως και οι συσκευές ήχου και εικόνας) θέλει πολύ ψάξιμο, εκτός αν δε σε ενδιαφέρει να πάρεις μια μηχανή τώρα και να την αλλάξεις λίγο αργότερα με μια άλλη γιατί δε θα σε ικανοποιεί.

Μπορεί με μια φθηνότερη μηχανή (η οποία π.χ. να έχει και χειροκίνητες ρυθμίσεις) να καταφέρεις πολύ καλά αποτελέσματα που πιθανόν δε θα τα έφτανες με μια από αυτές που ανέφερες. Ψάξε λοιπόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Από αυτές που σου ανέφερα τις καλύτερες (πάντα σε προδιαγραφές) δυνατότητες βίντεο έχει η Panasonic και το λιγότερο καλό η Olympus (δεν επιτρέπει μεγάλη διάρκεια).

Πάντως αν η δυνατότητα βίντεο σε ενδιαφέρει σε ποσοστό περισσότερο από 50%, μήπως θα ήταν προτιμότερο να κοιτάξεις για μια βιντεοκάμερα της εισαγωγικής κατηγορίας (για να μη ξεφύγεις πολύ από το όριο τιμής που έχεις ορίσει) η οποία και θα σε καλύψει σε αυτό που θες και δυνατότητα να βγάζει καλές φωτογραφίες θα έχει;

 

 

βασικά κυρίως μενδιαφέρουν οι φωτογραφίες, απλά σε περίπτωση "ανάγκης" να τραβάει όσο το δυνατόν καλύτερο βίντεο.

 

τελικά είμαι ανάμεσα στη fujifilm finepix f60 fd και στη panasonic dmc fs6..

από οτι ειδα απο φωτο στο ιντερνετ είναι αρκετα καλες και στη τιμή που ψαχνω δεν νομιζω πως θα βρω κατι καλυτερο..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές δεν έχουν υπερευρυγώνιο (αυτό κατάλαβα ότι ζητάς).

Κατά τα λοιπά το να θες μια κορυφαία (οι ακριβές δεν είναι απαραίτητα και κορυφαίες) φωτογραφική χωρίς ψάξιμο είναι λίγο δύσκολο. Η φωτογραφική (όπως και οι συσκευές ήχου και εικόνας) θέλει πολύ ψάξιμο, εκτός αν δε σε ενδιαφέρει να πάρεις μια μηχανή τώρα και να την αλλάξεις λίγο αργότερα με μια άλλη γιατί δε θα σε ικανοποιεί.

Μπορεί με μια φθηνότερη μηχανή (η οποία π.χ. να έχει και χειροκίνητες ρυθμίσεις) να καταφέρεις πολύ καλά αποτελέσματα που πιθανόν δε θα τα έφτανες με μια από αυτές που ανέφερες. Ψάξε λοιπόν. :)

 

μακαρι να ειχα τωρα τον χρονο,βασικα θα προτιμουσα κατι σε canon.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε canon? Επειδή βγάζει καλές dslr? Στις compact δεν ισχύει αυτό...

Η πρώτη έχει αισθητήρα 1/1.7" στα 14.7 mp και με οθόνη 2.5"!!

Η δεύτερη έχει αισθητήρα 1/2.3" στα 12.1 mp με οθόνη 3".

Εγώ δεν θα διάλεγα καμία από τις 2.. Η fujifilm f60 που έχω, την πήρα 165 ευρώ και έχει μεγαλύτερο αισθητήρα 1/1,6" στα 12 mp με οθόνη 3".

 

Γενικώς τα πολλά megapixel δεν είναι κάτι θετικό. Σημασία έχει σε τί αισθητήρα τα βάζουν. Όταν σε αισθητήρα 1/1.7" βάζουν 14.7 mp η ποιότητα πέφτει απ' ότι αν στον ίδιο αισθητήρα υπήρχαν πχ 10 mp.

Από fujifilm καλή επιλογή είναι η f200 EXR.. με απλό βίντεο 640*480 30 fps

Αν θες και καλό βίντεο κοίτα προς panasonic όπως την tz7 που σου πρότειναν πιο πάνω.

Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε canon δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Παίξ' το κορώνα γράμματα! :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα,θα ηθελα τις γνωσεις σας σε θεμα αγορας βιντεοκαμερας sony dcr-sx30e λογω οπτικου zoom 60,μικρο μεγεθος και καθαρα βιντεοκαμερα,η να παρω panasonic tz7 λογω καλης φωτο και ληψη βιντεο HD?τραβαω 70% φωτο και 30% βιντεο,απλα επειδη με ενδιαφερει και η φωρητοτητα εχω παντα μαζι μου μια pentax m60[η οποια δεν τραβαει καλο βιντεο] και απο βιντεοκαμερα μια jvc dv 100l[mini dv] για τα βιντεο ,απλα λογω φωρητοτητας δεν την εχω μαζι...περιμενω τις αποψεις σας.ευχαριστο προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...