Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μην το λες,καλυτερα να πας σε μια τετοια σειρα,θα καλυψει καθε σου απαιτηση και σιγουρα θα την μαθεις σχετικα ευκολα,μην φανταστεις οτι ειναι και κατι το τραγικα δυσκολο.λιγο να πειραματιστεις μαζι της θα ενθουσιαστεις με το αποτελεσμα.παρε την

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μην το λες,καλυτερα να πας σε μια τετοια σειρα,θα καλυψει καθε σου απαιτηση και σιγουρα θα την μαθεις σχετικα ευκολα,μην φανταστεις οτι ειναι και κατι το τραγικα δυσκολο.λιγο να πειραματιστεις μαζι της θα ενθουσιαστεις με το αποτελεσμα.παρε την

 

Για την 450D λες?

Την 400D την βρησκω 580 ευρω κ την 450D 750 ευρω σε πληρη κιτ.

Σκεφτομαι κατα ποσο αυτη η διαφορα αξιζει στην πραξη...

Γιατι σιγουρα τα 12ΜΡ δεν μου λενε τιποτα...

Ισως ο σταθεροποιητης και το liveview να αξιζουν τον κοπο!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι και ελπίζω να βρω μια θετική απαντήση...

 

Έχω την κάμερα Sony DSC-W55.

Έχει καμία ρύθμιση που να μου γράφει την ημερομήνια + την ώρα, κάτω δεξιά της εικόνας;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:happy:

 

:( Θα σε απογοητεύσω αλλά η απάντηση είναι αρνητική. Αυτό που ζητάς δεν μπορεί να γίνει από την ίδια τη μηχανή.

Μπορεί όμως να γίνει από το συνοδευτικό πρόγραμμα Picture Motion Browser μόνο για την ημερομηνία.

Την ενσωματώνει στη φωτογραφία, στο χρώμα και στη θέση της επιλογής σου.

Κάτι τέτοιο γίνεται και στη λειτουργία της εκτύπωσης μέσα από το ίδιο πρόγραμμα.

Κάτι που ίσως να μην ξέρεις είναι ότι η μηχανούλα σου επί σειρά μηνών στα μέσα του 2007 ήταν πρώτη σε πωλήσεις στο είδος της στην Αμερική! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι εντελώς άσχετη απο φωτογραφικές μηχανές. Επειδή όμως αύριο πρέπει να πάρω οπωσδήποτε κάποια...κατέληξα σε κάποιες από αυτές. Φυσικά πάνω απ όλα με ενδιαφέρει η ποιότητα της φωτογραφίας κ το "φιλικό μενού", που να είναι κ ελληνικό.

 

1) DSC-W55 Black (7.2 MP)

2) Pentax Optio M40 (8.0 MP)

3) NIKON COOLPIX L15 (8.0 Megapixels)

 

Αυτές πάνω κάτω έχω στο μυαλό μου που είναι κοντά στα 150 ευρώ.

Η γνώμη σας θα ήταν πολύτιμη όπως και κάθε άλλη πρόταση κοντά σε αυτό το εύρος τιμής.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι εντελώς άσχετη απο φωτογραφικές μηχανές. Επειδή όμως αύριο πρέπει να πάρω οπωσδήποτε κάποια...κατέληξα σε κάποιες από αυτές. Φυσικά πάνω απ όλα με ενδιαφέρει η ποιότητα της φωτογραφίας κ το "φιλικό μενού", που να είναι κ ελληνικό.

 

1) DSC-W55 Black (7.2 MP)

2) Pentax Optio M40 (8.0 MP)

3) NIKON COOLPIX L15 (8.0 Megapixels)

 

Αυτές πάνω κάτω έχω στο μυαλό μου που είναι κοντά στα 150 ευρώ.

Η γνώμη σας θα ήταν πολύτιμη όπως και κάθε άλλη πρόταση κοντά σε αυτό το εύρος τιμής.

Ευχαριστώ.

 

Επειδή είσαι κοριτσάκι και τα κοριτσάκια πρέπει να κρατούν όμορφα πραγματάκια στα χέρια τους, προσωπικά θα σου πρότεινα την Pentax S10 η οποία είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ, στοιχίζει 139 ευρώ και δεν υστερεί καθόλου σε τεχνικά χαρακτηριστικά απευθυνόμενη προς το μέσο χρήστη:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2252713#post2252713

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι εντελώς άσχετη απο φωτογραφικές μηχανές. Επειδή όμως αύριο πρέπει να πάρω οπωσδήποτε κάποια...κατέληξα σε κάποιες από αυτές. Φυσικά πάνω απ όλα με ενδιαφέρει η ποιότητα της φωτογραφίας κ το "φιλικό μενού", που να είναι κ ελληνικό.

 

1) DSC-W55 Black (7.2 MP)

2) Pentax Optio M40 (8.0 MP)

3) NIKON COOLPIX L15 (8.0 Megapixels)

 

Αυτές πάνω κάτω έχω στο μυαλό μου που είναι κοντά στα 150 ευρώ.

Η γνώμη σας θα ήταν πολύτιμη όπως και κάθε άλλη πρόταση κοντά σε αυτό το εύρος τιμής.

Ευχαριστώ.

 

Εγώ στη θέση σου, σε αυτή τη κατηγορία τιμής θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη την Fujifilm FinePix F 40 fd 155euro από εδώ http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=3762

εδώ η δοκιμή της http://www.dcresource.com/reviews/fuji/finepix_f40fd-review/

για να πάς κατευθείαν στο συμπέρασμα διάβασε προς το τέλος του άρθρου το "How Does it Compare?"

Ως προς τη ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζει σε σχέση με τις υπόλοιπες προτάσεις που κοιτάς δεν νομίζω να υπάρξει διαφωνία ότι είναι καλύτερη, προσωπικά τη βρίσκω και πιο καλαίσθητη σε σχέση με την PENTAX αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ...

Εδώ το ίδιο site που δοκιμάζει και τις δύο, PENTAX S10 και Fujifilm f40 fd, μπορείς να συγκρίνεις τι λέει και να δείς και δείγματα απο τις φωτογραφίες που βγάζει κάθε μία και να αποφασίσεις η ίδια ποιά είναι καλύτερη.

Fujifilm f40 fd http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/review/2007/06/05/Fujifilm-FinePix-F40fd/p1

PENTAX S10 http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/review/2007/11/02/Pentax-Optio-S10/p1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Οπότε ξεχνάμε αυτές που πρότεινα...

Όντως η fujifilm φαίνεται ένα κλίκ καλύτερη. Αν γνωρίζετε...από θέμα service κλπ τι λένε οι 2 συγκεκριμένες εταιρείες? Γιατί η ιστορία της ζωής μου είναι να τρέχω πάντα να βγάλω άκρη όποτε κάτι μου χαλάει.

Επίσης μια φίλη μου, πρότεινε να δώ και την συγκεκριμένη.

CANON IXUS 70.

Ανάμεσα σε αυτές τις 3 λοιπόν, (canon, pentax, fujifilm) καλύτερη βγάινει η fujifilm έ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατά τη δική μου άποψη, με διαφορά κιόλας. Η Canon IXUS 70 είναι πιο ακριβή πάντως κοντά στα 190 euro.

Σε σχέση με το service δε θα έχεις με καμία περισσότερα ή λιγότερα πιθανά προβλήματα, όλες είναι στο ίδιο μήκος κύμματος σε αυτό τον τομέα. Δε πιστεύω ότι θα είσαι τόσο άτυχη για να χρειαστεί να τρέχεις ...

Link to comment
Share on other sites

Την FujiFilm Z10fd την έχει κανένας?

Αν ναι μπορεί να μας πει για την ποιότητα των φωτογραφιών της?

 

Μπορείς να δείς κάποιες φωτογραφίες της εδώ http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=3254&review=Fujifilm+FinePix+Z10fd και να κρίνεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

geia sas, gia thn Canon Ixus 960i 12Mp ti lete?

einai kalh epilogh gia kapoion pou 8elei na pataei ena koumpi mono, xoris na ru8mizei tpt?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Καλή και πλήρης μηχανή, παρ' όλα αυτά με τόσα χρήματα θα έπαιρνα κάτι άλλο. Όλες πλέον οι compact μπορούν να σου προσφέρουν αυτό που ζητάς δηλαδή να πατάς μόνο ένα κουμπί και όλα να γίνονται μόνα τους απλά, και σωστά κιόλας. Το θέμα είναι ότι σε αυτή τη τιμή υπάρχουν αρκετές πολύ καλές προτάσεις που προσφέρουν και αρκετά πέρα απο το "πατάω μόνο ένα κουμπι". Ψάξτο λίγο ...
Link to comment
Share on other sites

κοιταω να αγορασω αθτο το καιρο ΨΦΜ κ θελω την γνωμη σας.

ειδα κ μου αρεσε την canon ixus 75 την βρηκα στα 188 euro.

σε αυτη την τιμη εχετε να μου προτεινεται καμια καλητερη?

X P E R I A

N E O V

Link to comment
Share on other sites

ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο..πακετο;μιλαω για μεχρι 300€

θελω να παρω μια μεχρι την τριτη...

εχω βρει με ενα μικρο search της:

 

kodak v1253

sony dsc h3

panasonic lumix fx33

nikon coolpix p50

ευχαριστω εκ των προτερων...:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις παρέλαβα την SONY DSC H5 που αγόρασα από το e-bay.

 

Η φωτογραφική μηχανή είναι σε τέλεια κατάσταση οπώς και την περιέγραφαν αλλά διαπίστωσα το παρακάτω πρόβλημα που δεν ξέρω που οφείλετε και ψάχνωμαι Ελπίζω κάποιοε να μπορέσει να βοηθήση :

 

Όταν βγάζω φωτογραφίες και τις βλέπω στην οθόνη της φωτογραφικής μηχανής όλα είναι τέλεια.

 

Όταν μεταφέρω τα αρχεία από την φωτογραφική μηχανή (είτε απευθείας με USB προς τον υπολογιστή είτε από την κάρτα μνήμης και μέσα από ένα memory card reader προς τον υπολογιστή) τότε βλέπω τα παρακάτω στις φωτογραφίες που πλέον είναι στον υπολογιστή.

 

Όταν τις κάνω προβολή με thumbnail μέσα από τον φάκελο και πάλι εμφανίζονται άψογες. Όταν όμως τις επιλέξω για να τις δω κανονικά δηλαδή με 2πλό click πάνω τους τότε μου εμφανίζονται οι φωτογραφίες σαν έργα του Picasso δηλαδή αλλού τα μάτια αλλού το στόμα ή χωρισμένα τα πρόσωπα στα 2, τα χρώματα είναι στην μισή φωτογραφία σαν σε αρνητικό η και σε μερικές μου εμφανίζει μόνο το 1/2 ή 1/3 ολόκληρης της φωτογραφίας.

 

Τα παραπάνω γίνονται με όποιο πρόγραμμα και να δω τις φωτογραφίες.

 

Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο..πακετο;μιλαω για μεχρι 300€

θελω να παρω μια μεχρι την τριτη...

εχω βρει με ενα μικρο search της:

 

kodak v1253

sony dsc h3

panasonic lumix fx33

nikon coolpix p50

ευχαριστω εκ των προτερων...:)

 

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την H3, αλλα τωρα θα επαιρνα την super zoom της Nikon στα ιδια περιπου χρηματα. Δεν θυμαμαι μοντελο.

Ειχα Coolpix (850 νομιζω) την χρησιμοποιουσε η καλη μου, αλλα οταν εκλαπη, αντικατασταθηκε με fuji f40. Η Coolpix σε καμια απολυτως περιπτωση δεν δικαιλογουσε τα παραπανω χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

ημουν τωρα σε ενα μαγαζι και απο πολλες που ειδα με εντυπωσιασε η panasonic dmc-fx100...καποια γνωμη γιαυτην;

 

βλεπω παρα πολλα τεχνικα χαρακτηριστικα σε καθε μηχανη αλλα δεν ξερω ποια ειναι τα πιο σημαντικα και με ποια σειρα προτεραιοτητας...

πχ.καταλαβα οτι σε lcd τηλεορασεις πολλες φορες ειναι καλυτερα να κοιτας πρωτα την αντιθεση(πχ 15000:1),τα hertz,φωτεινοτητα και μετα τα pixels...(πχ ενας φιλος πηρε τηλεοραση με ..φοβερα pixels και full hd αλλα εχει αντιθεση 1500:1 και η εικονα ειναι πολυ χειροτερη απο την δικια μου που εχει χαμηλοτερα Pixels,hd ready αλλα 5000:1 αντιθεση)

 

στην ψηφιακη τι πρεπει να κοιτας πρωτα;

Link to comment
Share on other sites

ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο..πακετο;μιλαω για μεχρι 300€

θελω να παρω μια μεχρι την τριτη...

εχω βρει με ενα μικρο search της:

 

kodak v1253

sony dsc h3

panasonic lumix fx33

nikon coolpix p50

ευχαριστω εκ των προτερων...:)

Φιλε μου ασυζητιτη τη kodak v1253 να παρεις. την εχω και μιλαμε βγαζει τρομερες φωτογραφιες με φοβερη ευκρινεια και λεπτομερεια. και εκει που ειδικα δινει ρεστα.. ειναι στο video! εκει πραγματικα δεν εχει ανταγωνιστη!! HD VIDEO με 128χ720 στα 30 frames, χωρις σπασιματα,και με φοβερη χρωματικη διαυγεια, για ψηφιακη φωτογραφικη πραγματικα ασυγκριτο :!:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ασυζητιτη τη kodak v1253 να παρεις. την εχω και μιλαμε βγαζει τρομερες φωτογραφιες με φοβερη ευκρινεια και λεπτομερεια. και εκει που ειδικα δινει ρεστα.. ειναι στο video! εκει πραγματικα δεν εχει ανταγωνιστη!! HD VIDEO με 128χ720 στα 30 frames, χωρις σπασιματα,και με φοβερη χρωματικη διαυγεια, για ψηφιακη φωτογραφικη πραγματικα ασυγκριτο :!:

 

Ρε φίλε επειδή μας έχεις πρήξει με αυτή την kodak (χωρίς παρεξήγηση), μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις 4-5 φωτογραφίες να δούμε; 2-3 σε εξωτερικό χώρο με φυσικό φωτισμό και 2-3 σε κλειστό χώρο σκοτεινό με φλας και χωρίς φλας νομίζω πως αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

ημουν τωρα σε ενα μαγαζι και απο πολλες που ειδα με εντυπωσιασε η panasonic dmc-fx100...καποια γνωμη γιαυτην;

 

βλεπω παρα πολλα τεχνικα χαρακτηριστικα σε καθε μηχανη αλλα δεν ξερω ποια ειναι τα πιο σημαντικα και με ποια σειρα προτεραιοτητας...

πχ.καταλαβα οτι σε lcd τηλεορασεις πολλες φορες ειναι καλυτερα να κοιτας πρωτα την αντιθεση(πχ 15000:1),τα hertz,φωτεινοτητα και μετα τα pixels...(πχ ενας φιλος πηρε τηλεοραση με ..φοβερα pixels και full hd αλλα εχει αντιθεση 1500:1 και η εικονα ειναι πολυ χειροτερη απο την δικια μου που εχει χαμηλοτερα Pixels,hd ready αλλα 5000:1 αντιθεση)

 

στην ψηφιακη τι πρεπει να κοιτας πρωτα;

 

Πολλα ΜΡ, πολύς θόρυβος...

 

Από features πρεπει να εχει σχεδον τα παντα αλλα για μεγαλες εκτυπωσεις μαλλον δεν.... συν του οτι ειναι πολυ ακριβη ως νεοεισελθεν μοντελο. Οι FX30/33 είναι πιο value 4 money αν πας για πανασονικ. Εχουν τον καλυτερο σταθεροποιητη και κανει δουλεια. Επισης εχουν 28mm φακο που επισης κανει δουλεια... εχουν ομως θορυβο απο χαμηλα... Αν δεν τυπωνεις αφισες προχωρα αφοβα...

 

Σε αυτη την κατηγορια όλες λιγο πολυ το ιδιο ειναι σε ποιοτητα... τα εξτρας κανουν τη διαφορα...

 

Χονδρικα λοιπον (κατα τη γνωμη μου)

fuji για καλες ληψεις σε χαμηλο φωτισμο

Πανασονικ για ευρυγωνιο/σταθεροποιητη

Κανον γιατι ειναι ...κανον

Σονυ για design

Ολυμπους για.... λιγο από ολα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε επειδή μας έχεις πρήξει με αυτή την kodak (χωρίς παρεξήγηση), μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις 4-5 φωτογραφίες να δούμε; 2-3 σε εξωτερικό χώρο με φυσικό φωτισμό και 2-3 σε κλειστό χώρο σκοτεινό με φλας και χωρίς φλας νομίζω πως αρκούν.

 

Συμφωνώ, μία φωτογραφία = 1000 λέξεις .....

Ανέβασε καμιά foto και άσε τη διαφήμιση στην ίδια τη KODAK ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω! μου εκατσε στο ματι η nikon s200 coolpix και η polaroid i534! φυσικα δεν συγκρινω αυτες τις δυο μεταξυ τους, οσο αφορουν την επιδοση τους, απλα την δευτερη θελω να την κανω δωρο! τη τγνωμη εχετε λοιπον γι αυτες τις δυο? η συσκευασια μεσα θα περιεχει memory? και κατι τελευταιο! πως ειναι το βιντεο της nikon σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου και δυνατου ηχου? κοινως τραβαει καλα βιντεο σε μπουζουκια?:p την εχει δοκιμασει κανεις αν οχι σε ιδια κατασταση, σε παρομοια? καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!:O

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...