Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον κάπου δεν κατάλαβα εγώ καλά πιο πάνω.

- Τους ζήτησες ευθύς εξαρχής να στείλουν εντολή για αποδέσμευση του ποσού και δεν το έκαναν άμεσα;

Αν ναι, τότε κακώς δεν το έκαναν. Αν ήμουν Κοσμοτέ, σε ένδειξη καλής θέλησης θα σου έκανα κάποιο δωράκι (πχ free ομιλία για ένα ΣΚ, free 1GB, κάτι τέτοιο τελοσπάντων).

- ΔΕΝ τους ζήτησες να στείλουν εντολή για αποδέσμευση οπότε αυτοί άφησαν το ποσό να αποδεσμευτεί στο χρονικό όριο που όριζε η Τράπεζα;

Αν ναι, τότε δεν ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν κάτι και κακώς (λέμε τώρα, γιατί εσύ καλά έκανες αλλά οι όροι είναι όροι...) αντέδρασες έτσι.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπου δεν κατάλαβα εγώ καλά πιο πάνω.

- Τους ζήτησες ευθύς εξαρχής να στείλουν εντολή για αποδέσμευση του ποσού και δεν το έκαναν άμεσα;

Αν ναι, τότε κακώς δεν το έκαναν. Αν ήμουν Κοσμοτέ, σε ένδειξη καλής θέλησης θα σου έκανα κάποιο δωράκι (πχ free ομιλία για ένα ΣΚ, free 1GB, κάτι τέτοιο τελοσπάντων).

- ΔΕΝ τους ζήτησες να στείλουν εντολή για αποδέσμευση οπότε αυτοί άφησαν το ποσό να αποδεσμευτεί στο χρονικό όριο που όριζε η Τράπεζα;

Αν ναι, τότε δεν ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν κάτι και κακώς (λέμε τώρα, γιατί εσύ καλά έκανες αλλά οι όροι είναι όροι...) αντέδρασες έτσι.

 

Τους ζητησα να στειλουν εντολη για αποδεσμευση του ποσου και αρνηθηκαν. Και δεν με εξυπηρετησαν καν. Ολταν εκανα την καταγγελια, τοτε μονο εστειλαν την εντολή. Με αποτελεσμα να γινει αυτο μετα απο 3 βδομαδες

 

Εγω τους το ειπα εξ αρχης οτι η τραπεζα μου, μου ζηταει να τους στειλετε φαξ για την ακυρωση και αποδεσμευση του ποσου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, εγώ δεν κατάλαβα τότε (δεν είναι τίποτε, η ιγμορίτιδα με χτύπησε στον εγκέφαλο :p ).

Δικαίως παραπονιέσαι (όχι ότι δεν το γνώριζες αλλά τουλάχιστον έχεις τη συμπαράσταση ενός ακόμη συμφορουμά :cool: ) και πολύ περισσότερο εγώ θα διαμαρτυρόμουν για την όποια ταλαιπωρία υπέστην ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ προκειμένου να τακτοποιήσω τις εκκρεμότητες της πιστωτικής μου κάρτας.

 

Έχω αρχίσει να πιστεύω όλο και πιο πολύ ότι η Κοσμοτέ επίτηδες αναγκάζει τους συνδρομητές της να φύγουν προκειμένου να αποσυμφορήσει το δίκτυό της...

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να πιστεύω όλο και πιο πολύ ότι η Κοσμοτέ επίτηδες αναγκάζει τους συνδρομητές της να φύγουν προκειμένου να αποσυμφορήσει το δίκτυό της...

 

Εντάξει είπαμε .. Μην οργιάζει και η φαντασία μας :p

Συνδρομητής της κοσμοτέ δεν είμαι κι όλας καν. Την αγορά την έκανα σαν σκέτη συσκευή χωρίς συμβόλαιο ή κάτι τέτοιο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και κάτι άλλο δεν έχω να προσθέσω. Νομίζω εξάντλησα την περιγραφή του προβλήματός Μου και δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

 

Για την ιστορία έστειλα και ενα mail στο ΙΝΚΑ όσον αφορά τη διαθεσιμότητα της συσκευής και μόνο που οδηγεί σε παραπλάνηση σύμφωνα με τους νόμουςκαι τους ρώτησα μόνο αν μπορώ να κάνω κάτι σε αυτό (κυρίως για να ξέρω και για άλλες φορές τα δικαιώματά μου σε αυτή την περίπτωση γιατί είναι συχνό φαινόμενο να φαίνεται διαθέσιμο ένα προϊόν και τελικά να μην είναι πραγματικά ή να εξυπηρετούν μόνο τους πελάτες συμβόλαιου άσχετα αν έκαναν την παραγγελία μετά από μένα .

 

Σκοπός μου ήταν κυρίως να φτάσει σε αυτούς κάτι πιο επίσημο από ένα απλό παράπονο στην εταιρία και φυσικά να λυθεί και το πρόβλημά μου (που λύθηκε μόνο μετά από καταγγελία ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να πιστεύω όλο και πιο πολύ ότι η Κοσμοτέ επίτηδες αναγκάζει τους συνδρομητές της να φύγουν προκειμένου να αποσυμφορήσει το δίκτυό της...

 

Κοντά έπεσες, αλλά το έχασες στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να πιστεύω όλο και πιο πολύ ότι η Κοσμοτέ επίτηδες αναγκάζει τους συνδρομητές της να φύγουν προκειμένου να αποσυμφορήσει το δίκτυό της...

Κοντά έπεσες, αλλά το έχασες στο τέλος...

Ποια είναι η αλήθεια λοιπόν; :)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η αλήθεια λοιπόν; :)

 

Ότι όταν έχουν το 50% των συνδρομητών δεν θέλουν να έχουν ούτε 1 συνδρομητή παραπάνω. Γιατί μετά λογαριάζονται ως κυρίαρχος στην αγορά και τις τιμές δεν τις διαμορφώνουν αυτοί αλλά η επιτροπή ανταγωνισμού. Βλέπε το παράδειγμα του ΟΤΕ που δεν μπορούσε να ρίξει τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω αυτα να τα ζητησω μονο με μια καταγγελια και στο ινκα που λες; Χωρις δηλαδη να εμπλακω εγω με δικηγορους και εξοδα τετοια;

 

Ευχαριστω για την απαντηση

 

Μπορείς να παραπονεθεις στην κοσμοτε, να ζητήσεις τον λογο, να απειλησεις/προειδοποιησεις για καταγγελια αν δεν επανορθωσουν, τον τροπο ας τον βρουν αυτοι. Απο εκει και περα καταγγελια στο ινκα και αφου εβγαλες ακρη ξεχνα το να μη χαλας το καρμα σου

Link to comment
Share on other sites

Ότι όταν έχουν το 50% των συνδρομητών δεν θέλουν να έχουν ούτε 1 συνδρομητή παραπάνω. Γιατί μετά λογαριάζονται ως κυρίαρχος στην αγορά και τις τιμές δεν τις διαμορφώνουν αυτοί αλλά η επιτροπή ανταγωνισμού. Βλέπε το παράδειγμα του ΟΤΕ που δεν μπορούσε να ρίξει τις τιμές.

 

Ακριβως... Που σημαίνει ότι δεν καίγονται να κρατήσουν τους ήδη υπάρχοντες συνδρομητές και να προσελκύσουν νέους, άρα μειωμένη ανταγωνιστικότητα και χειρότερες προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

αν δε το ξέρατε η cosmote ανακοίνωσε τα εξής:

 

Δελτίο Τύπου:

Δώρα επικοινωνίας προσφέρει η COSMOTE στους συνδρομητές της για να χαρίσουν σε αγαπημένα τους πρόσωπα.

 

Μέσα από το http://www.cosmote.gr, οι συνδρομητές συμβολαίου και καρτοκινητής COSMOTE μπορούν να διαλέξουν και να στείλουν εντελώς δωρεάν σε 3 συνδρομητές COSMOTE, ένα από τα παρακάτω δώρα:

 

60 λεπτά χρόνο ομιλίας προς όλους

 

100 SMS προς όλους

 

150 MB για πλοήγηση στο Internet

 

 

( Η προσφορά ισχύει μέχρι 07/01/2013, από και προς συνδρομητές συμβολαίου και καρτοκινητής COSMOTE. Η διάρκεια ισχύος των δώρων είναι 7 ημέρες από την ενημέρωση του αποδέκτη του δώρου.)

 

για να μπορούν να μιλάνε, να στέλνουν μηνύματα και να σερφάρουν αυτές τις γιορτές, εντελώς δωρεάν!

 

Η COSMOTE, πιστή στο πνεύμα των γιορτών, χαρίζει πρωτότυπα δώρα έτσι ώστε όλοι να δώσουν χαρά σε όλους.

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια επειδη στο σπιτι δεν εχω καλο σημα ελεγα να παρω το παρακατω μαρεφετι. Αυτο θα εκπεμπει υπερβολικη ακτινοβολια?επειδη εχω μωρα στο σπιτι

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη στο σπιτι δεν εχω καλο σημα ελεγα να παρω το παρακατω μαρεφετι. Αυτο θα εκπεμπει υπερβολικη ακτινοβολια?επειδη εχω μωρα στο σπιτι

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home

 

Πάνω κάτω όσο και το wifi του σπιτιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κλειστο το κινητο λογο βλαβης για περιπου ενα μηνα. Αν και γνωριζω το οτι με περνανε τηλεφωνα και μου στελνανε μηνυματα , δεν μου εχει ερθει καποια ειδοποιηση για ολα αυτα. Ειμαι συνδρομητης στη cosmote σε κανονικο προγραμμα. Μου ειπε ενας φιλος πως η cosmote προσφερει την δυνατοτητα αποθηκευσης των μηνυματων εκτος του δικτου της για ενα ημερολογιακο μηνα. Γνωριζει κανεις εαν αυτο ισχυει; Καθως εαν και μπορω με καποιο τροπο, πχ καποια αιτηση να δω τα μυνηματα μεταξυ 17/11/2012 και 17/12/2012;

Σας ευχαριστω πολυ

So much for the laws of physics!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

το προβλημα ειναι το εξης:

- η COSMOTE πρεπει να μπλοκαρει τα εξερχομενα email σε λογαριασμο απο αλλο παροχο (Παρ: gioros@domain.com), γνωριζει κανεις κατι για αυτο?

- Gmail, Hotmail, κτλ ολα στελνουν/λαμβανουν κανονικα.

- οταν συνδεομαι με wifi, οποτε και static ip του γραφειου, το ....@domain.com στελνει κανονικα!

 

Ειχε κανεις καμια λυση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν ο SMTP host του άλλου domain ακούει στο port 25 τότε ναι, σε κόβει η Cosmote για anti-spam λόγους.

Αφήνει όμως το SMTP over SSL, στο official RFC port 587 TCP.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το πάρεις, διάβασε το bold στο ποστ αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4413590#post4413590

Έχεις μιλήσει με την Κοσμοτέ για να το πάρεις δωρεάν (αν υπάρχει αποδεδιγμένα πρόβλημα κάλυψης στην περιοχή σου) ή θα πας να το αγοράσεις;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

kotetsi,στην περιοχη μου εχω καλο σημα αλλα για καποιο λογο μεσα στο σπιτι μου καθολου.

οχι δεν εχω δει καπου για να το παρω δωρεαν,σκοπευα να το πληρωσω.

το διαβασα το bold και εχω 24mbit spiti moy.

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Πως μαθαινεις το υπολοιπο του δωρου 60΄ που σου εχει κανει αλλος με κοσμοτε?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

έχω cosmote και θέλω να αλλάξω σε what's up.

Έχω από την cosmote 100' προς όλα τα δίκτυα για ένα μήνα και άμα αλλάξω σε what's up θα χαθούν αυτά ή να περιμένω να τελειώσουν και μετά να το κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

θα χαθούν ναι. ΑΛΠΑΚ στο 1314 και θα σου έρθουν οδηγίες. Η πρώτη φορά είναι δωρέαν. Στην επόμενη αλλαγή θα πληρώσεις 3 ευρώ.

πάντως μέχρι τις 31.1 τα 100 λεπτά έγιναν 300 αν σε ενδιαφέρει !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...