Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμίσεις για 6600 και Opera. Δεν δουλεύει με τίποτα.Οταν ειχα το 7650 ολα ηταν μια χαρα.Το μύνημα που βγάζει ειναι could not connect to remote server.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το 6600 θελει καποιες προσθετες ρυθμισεις , καλυτερα να ριξεις μια ματια εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=366 για την απορια σου ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά&καλημέρα ! :) Χθές βράδυ σε διαφήμιση της Cosmote έδειξε ένα νέο κινητό τύπου candy-bar (όχι clamshell) i-mode me java,mms κ.λ.π.Το κινητό ήταν της Mitsubishi το Μ-342 i αν δεν απατώμαι.Για τεχνικά χαρακτηριστικά,προς το παρόν δείτε εδώ: http://www.mitsubishi-telecom.com/products_compare_phones.asp?lan=en
" Similis simili gaudet"
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι δυνατό, γιατί τα MMS αποστέλλονται μέσω i-mode e-mail service.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο μπορώ να στείλω SMS σε e-mail απο κινητό COSMOTE ??

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα με αυτό που ρωτάς...

ψαξε λίγο πρωτού γράψεις!!!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μείνε ήσυχη έψαξα πριν το γράψω και το βρήκα το δικο σου θέμα στην ΤΙΜ όμως εγώ ρωτάω απο COSMOTE..ασε και που στο άλλο, στο forum της ΤΙΜ άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος αν ξέρεις help please έχω και ΤΙΜ και COSMOTE..

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Εχω cosmoκαρτα και ενεργοποίησα το wap. Επισης ετοιμαζομαι να περασω τις ρυθμισεις στο κινητο.

Το κινητο μου υποστηριζει wap2 και xhtml browser.

 

Μπορείτε να μου πειτε σε ποια site μπορώ να περιηγηθω?

Τι πρέπει να γνωρίζω και τι να προσέχω?

 

Μπορω να σερφαρω σε site του 'κανονικού' internet?

 

Απο την εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν οτι μπορω να δω μονο σελιδες που καταληγουν σε .html

 

Δηλαδή δεν μπορω να δω σχεδον τιποτε απο τα γνωστά? In.gr, yahoo, google, κλπ?

Σελίδες php-asp που πλέον χρησιμοποιούνται στο 90% του Internet, όχι?

 

Πως σερφάρω? Γράφω τη διεύθυνση και μου εμφανίζει σελίδα?

 

Απο ποια στιγμή ξεκινά η χρέωση και πότε τελειώνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στο θέμα μου όσον αφορά το email της ΤΙΜ. Υπάρχει ένα ήδη ανοιγμένο θέμα που ονομάζεται MYCOSMOS E-MAIL και βρίσκεται :

My Community>My networks>Cosmote>Mycosmos E-mail.

 

Απο κει και πέρα...

Μπες καταρχάς στην σελίδα του mail της cosmote..(mail.mycosmos.gr) και ενεργοποίησε την υπηρεσία..(αν δεν το έχεις κάνει ήδη)Ετσι θα έχεις ένα δικό σου λογαριασμό στην cosmote όπου θα λαμβάνεις και θα στέλνεις email σε πρωτο στάδιο από το pc σου(καθώς και 10δωρεάν sms κάθε μέρα)

Από κει και πέρα άνοιξε αυτή τη σελίδα http://www.cosmote.gr/el/content.asp?style=styles&ns=-10000&cid=16300

και θα πάρεις τις απαραίτητες πληροφορίες για ότι σε ενδιαφέρει...

Όσον αφορά την αποστολή email μέσω sms ορίστε ο τρόπος :

Για να στείλετε e-mail μέσω γραπτού μηνύματος SMS πρέπει να πληκτρολογήσετε ένα μήνυμα με τη μορφή:

διεύθυνση αποστολής##θέμα e-mail#κείμενο e-mail και να το στείλετε στον αριθμό 5000

Για παράδειγμα, "Gpapadakis@otenet.gr##ΠΑΡΤΙ#ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ",

όπου: "Gpapadakis@otenet.gr" είναι η ηλεκτρονική διεύθυνση του παραλήπτη, "ΠΑΡΤΙ" είναι το θέμα και "ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ" είναι το e-mail.

 

Από κει και περα ότι άλλο θέλεις είμαι στη διάθεση σου!

Καλη σου μέρα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα site με τοσους χρηστες, σε ενα site ειδικα για κινητα, δεν υπάρχει ένας άνθρωπος να μου δώσει πληροφορίες?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! :)

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως ποια είναι η χρέωση, λογικά η αποστολή

e-mail με SMS χρεώνεται όσο ένα απλό SMS. 'Oταν όμως λαμβάνεις τα

e-mail στο κινητό σου ποια είναι η χρέωση? Ή μήπως δεν χρεώνεται..

 

Επίσεις σχετικά με την ΤΙΜ εκεί εκτός απο το να στείλουμε μπορούμε να δεχτούμε κι'όλας e-mail?

 

Aυτά τα λιγα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις...Στο κινητό όταν λαμβάνεις μνμ είναι μια ειδοποίηση ότι έχει έρθει στη θυρίδα σου email απο τον τάδε με θέμα τάδε μέγεθος τάδε...κτλ...Απ'όσο γνωρίζω αυτό ειναι δωρεάν..Απο κει και πέρα όταν θέλεις να διαβάσεις το mail στέλνεις άλλο μνμ το οποίο λογικά θα χρεωθεί..Θα σου πω όμως σίγουρα...σε 10μερούλες που θα μου έρθει ο αναλυτικός...οκ?

Οσο για την ΤΙΜ -δεν είμαι χρήστης της συγκεκριμένης εταιρίας,κάποιος γνωστός μου μου το ζήτησε να μάθω- και δεν ξέρω τι ισχυει..Αν μάθω κάτι πάντως θα σου πω..

Ελπίζω να βοήθησα!

Καλημέρα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα site με τοσους χρηστες, σε ενα site ειδικα για κινητα, δεν υπάρχει ένας άνθρωπος να μου δώσει πληροφορίες?
Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα Wireless Internet Easy το έχω ήδη ενεργοποιήσει.

Ανοίγω τον opera και μου ζητάει να κάνει connect με κάποιο σημείο πρόσβασης.

 

Θέλω να μου δώσετε τις ρυθμίσεις απο το σημείο πρόσβασης.

Το σημείο πρόσβασης : Cosmote WAP-GPRS και Cosmote MMS τα έχω ενεργοποιήσει (τις υπηρεσίες εννοώ) και δε λειτουργούνε με τον opera.

 

Γνωρίζω οτι τα δυο προαναφερθέντα σημεία πρόσβασης δεν είναι τα κατάλληλα για να ανοίξουν ιστοσελίδες html.

 

Μήπως να κάνω νέο σημείο πρόσβασης?

 

Οποια βοήθεια, σεβαστή.

,KennyDopeGR

Link to comment
Share on other sites

Το APN είναι internet, Το IP είναι Dynamic ο DNS server είναι 195.167.65.194 (Ο DNS μπορεί να είναι επισης Dynamic)
"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jabaman (21 Ιούλ. 2004 , 16:43)

 

akousa oti ama baleis alli karta sim mesa sto kinito anti cosmote i camera de 8a leitourgei opos ki alles leitourgies....ali8euei?

 

 

 

Τι βλακείες είναι αυτες??? Μόνο το i-mode και τα MMS δε θα λειτουργούν... :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος babikos (19 Ιούλ. 2004 , 17:58)

 

KAI ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΚ 331ι ΜΜΣ ΕΝΑ Ρ900 ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΣΑΝ ΜΜΣ `Η ΣΑΝ Ε-ΜΑΙΛ???????

 

 

Ανάλογα που το στείλεις.... Αν το στείλεις στο 69χ-χχχχχχχ τότε θα πάει σαν MMS... Αν το στείλεις σε y@y.y τότε θα πάπει στο e-mail...

 

 

Όπου χ ο αριθμός και όπου y οι χαρακτήρες που αντιστοιχούν...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι προφανές ότι μπορείς να δεις wap και wap2/xhtml σελίδες με ένα wap2 browser. Αν θες κάποιο "κανονικό" browser που 8α προσπαθεί να σου δείξει το περιεχόμενο των άλλων σελίδων, και το κινητό σου υποστηρίζει java, τότε δοκίμασε καμιά επιλογή τύπου WebViewer.

 

Πάντως γενικά οι wap σελίδες φτιάχτηκαν για πολύ συγκεκριμένο λόγο και αυτός είναι ότι τα κινητά δεν είναι πισί (με ότι αυτό συνεπάγεται). Επιπλέον η cosmote χρεώνει 0,01 ευρώ το kilobyte (και οι άλλες ακόμα περισσότερο) από wap access point, οπότε για να κατεβάσεις καμιά σελίδα τύπου in.gr θα θες κάνα ευρώ τη φορά.

 

Όσα είπα είναι (σχεδόν) αυτονόητα και γι αυτό (υποθέτω) δε σου απαντάει κανένας ("ειδικός") :blink:

 

--

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...