Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Frog και από εμένα.

 

1.

Έχει πακέτο ομιλίας 60 λεπτά προς όλους και αυτό τον καιρό νομίζω διπλασιάζετε ο χρόνος ομιλίας , με 3 ευρώ.

 

2.

"ΔΩΡΕΑΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ FROG

 

Τώρα με το FROG, στην 1η ανανέωση του μήνα, έχεις επιπλέον ΔΩΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ στο κινητό σου

 

ΔΩΡΟ 1GB, για 1 μήνα με ανανέωση 10€ και άνω

ΔΩΡΟ 500ΜΒ, για 1 μήνα, με ανανέωση 5€

 

Η προσφορά ενεργοποιείται αυτόματα για παλιούς και νέους συνδρομητές FROG, ανεξάρτητα άλλων προσφορών που έχουν επιλέξει, χωρίς κάποια επιπλέον διαδικασία εγγραφής.

Τα δωρεάν MB αποδίδονται στους συνδρομητές μία φορά ανά ημερολογιακό μήνα και ανά αξία ανανέωσης.

Δηλαδή ένας συνδρομητής που θα ανανεώσει με μία κάρτα 10€ και στον ίδιο μήνα με μία κάρτα 5€, θα πάρει δώρο και 1GB από την ανανέωση10€ και στη συνέχεια θα πάρει και δώρο 500ΜΒ από την ανανέωση 5€.

Ισχύει για ανανεώσεις χρόνου ομιλίας που θα πραγματοποιηθούν μέχρι 30/4/2015."

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αυτο με τη frog αλλα γραφεις

Ισχύει για ανανεώσεις χρόνου ομιλίας που θα πραγματοποιηθούν μέχρι 30/4/2015.

 

Οποτε μηπως εχει ληξει;

Ήξερες ότι

Το PayPal ψηφίστηκε ως μια από τις χειρότερες 10 επιχειρηματικές ιδέες του 1999.

Link to comment
Share on other sites

Frog ή μεινε Voda...αμα θες υπαρχει και το F2G 1GB=5 και 250MB με 2€ αλλα η καλυψη δεν ειναι σαν της Vodafone.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να πληρώσω τα τηλέφωνα και το Ιντερνετ,(κινητού και σταθερού),(ΟΤΕ-Κοσμοτε),και με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη.Είδα μια αύξηση 12€ στην Κοσμοτε,χωρίς να το περιμένω.

Ρώτησα λοιπόν,και μου είπαν ότι μου κόψανε κάποια έκπτωση,κατά την ανανέωση του συμβολαίου που έκανα τηλεφωνικά στις 22 Μαίου,και ενώ δε με ενημέρωσε ο τύπος ότι θα πληρώνω πάρα πάνω.

Επειδή είμαι στις ίδιες εταιρίες ανέκαθεν,μου την έδωσε,και πήρα τηλέφωνο στην Κοσμοτε,και περιμένω να με πάρουν από το τμήμα συμβολαίων για να κουβεντιάσω.

Τι νομίζετε ότι μπορώ να κάνω,και πως,για να κερδίσω κάτι,και μετά,τι άποψη έχετε για τη Βόνταφον πχ,αν αποφασίσω να αλλάξω εταιρία;Και μετά,καλό είναι να αλλάξει κανείς εταιρία,μόνον για κινητό,ή και για σταθερό-Ιντερνετ;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να πληρώσω τα τηλέφωνα και το Ιντερνετ,(κινητού και σταθερού),(ΟΤΕ-Κοσμοτε),και με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη.Είδα μια αύξηση 12€ στην Κοσμοτε,χωρίς να το περιμένω.

Ρώτησα λοιπόν,και μου είπαν ότι μου κόψανε κάποια έκπτωση,κατά την ανανέωση του συμβολαίου που έκανα τηλεφωνικά στις 22 Μαίου,και ενώ δε με ενημέρωσε ο τύπος ότι θα πληρώνω πάρα πάνω.

Επειδή είμαι στις ίδιες εταιρίες ανέκαθεν,μου την έδωσε,και πήρα τηλέφωνο στην Κοσμοτε,και περιμένω να με πάρουν από το τμήμα συμβολαίων για να κουβεντιάσω.

Τι νομίζετε ότι μπορώ να κάνω,και πως,για να κερδίσω κάτι,και μετά,τι άποψη έχετε για τη Βόνταφον πχ,αν αποφασίσω να αλλάξω εταιρία;Και μετά,καλό είναι να αλλάξει κανείς εταιρία,μόνον για κινητό,ή και για σταθερό-Ιντερνετ;

 

Πολλές οι απορίες. Δες πρώτα τι θα σου πουν στο τηλ. Είναι υποκειμενικό το τι γνώμη έχει κανείς για μια εταιρία. Καταρχήν πες τους ότι δεν ενημερώθηκες για τη νέα τιμή του λογ/σμου κατά την ανανέωση κι ότι αυτό είναι παράνομο. Έπειτα ζήτα να σου στείλουν αν έχουν το ηχογραφημένο υλικό, αλλιώς θα κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Απο κει και πέρα, θα τους πεις ότι εφόσον δεν ενημερώθηκες για αυτό, είναι σαν να σου απέκρυψαν όρους αναβάθμισης και έτσι, έχεις δικαίωμα (θα το ζητήσεις) να αποχωρήσεις χωρίς να πληρώσεις πέναλτι.

 

Όταν τους πεις όλα αυτά, πιθανώς να σου ξαναδώσουν την έκπτωση ή να σε αφήσουν να φύγεις δωρεάν. Και τα δυο είναι ζητούμενα οπότε εσύ θα κρίνεις, αλλά πρέπει να μιλήσεις κατ' αυτόν τον τρόπο για να πετύχεις κάτι από τα δυο. Αλλιώς δεν θα πετύχεις απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές οι απορίες. Δες πρώτα τι θα σου πουν στο τηλ. Είναι υποκειμενικό το τι γνώμη έχει κανείς για μια εταιρία. Καταρχήν πες τους ότι δεν ενημερώθηκες για τη νέα τιμή του λογ/σμου κατά την ανανέωση κι ότι αυτό είναι παράνομο. Έπειτα ζήτα να σου στείλουν αν έχουν το ηχογραφημένο υλικό, αλλιώς θα κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Απο κει και πέρα, θα τους πεις ότι εφόσον δεν ενημερώθηκες για αυτό, είναι σαν να σου απέκρυψαν όρους αναβάθμισης και έτσι, έχεις δικαίωμα (θα το ζητήσεις) να αποχωρήσεις χωρίς να πληρώσεις πέναλτι.

 

Όταν τους πεις όλα αυτά, πιθανώς να σου ξαναδώσουν την έκπτωση ή να σε αφήσουν να φύγεις δωρεάν. Και τα δυο είναι ζητούμενα οπότε εσύ θα κρίνεις, αλλά πρέπει να μιλήσεις κατ' αυτόν τον τρόπο για να πετύχεις κάτι από τα δυο. Αλλιώς δεν θα πετύχεις απολύτως τίποτα.

Αφού σε ευχαριστήσω,θα ρωτήσω αν ξέρει κάποιος το εξής.

Πλήρωνα 38€ για Κοσμοτε,ήτοι φωνή και πρόγραμμα any way,ήτοι Ιντερνετ οn the go,σε λαπτοπ,κινητό,iPad,και 42€,για ΟΤΕ,ήτοι φωνή και Ιντερνετ έως 24.Σύνολο 80€.

Πόσο κάτω νομίζετε ότι μπορεί να κατέβω σε τιμή,αν πάω σε Βόνταφον,για αντίστοιχες παροχές;

Και τελικά,τι λέει από αξιοπιστία η εταιρία αυτή,μιας και εγώ μόνον με ΟΤΕ-Κοσμοτέ, είχα παρτίδες;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο κατω κανεις δεν μπορει να στο πει με σιγουρια.Μπορει να σου κοψουν τα μισα μπορει και ενα 20αρικο μπορει και καθολου.Αυτα τα μαθαινει καποιος εφοσον προχωρησει σε φορητοτητα.Ολα τα αλλα ειναι παντα υποθετικα και δεν υπαρχει κατι στανταρ.Λογικα σε αιτησεις φορητοτητας βγαινεις κερδισμενος.
Link to comment
Share on other sites

Το ποσο κατω κανεις δεν μπορει να στο πει με σιγουρια.Μπορει να σου κοψουν τα μισα μπορει και ενα 20αρικο μπορει και καθολου.Αυτα τα μαθαινει καποιος εφοσον προχωρησει σε φορητοτητα.Ολα τα αλλα ειναι παντα υποθετικα και δεν υπαρχει κατι στανταρ.Λογικα σε αιτησεις φορητοτητας βγαινεις κερδισμενος.
.

Και πως κάνω αίτηση φορητότητος;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

.

Και πως κάνω αίτηση φορητότητος;

 

Πας στο καταστημα της εταιριας της οποιας θελεις να μεταφερεις τον αριθμο σου.Φυσικα με ταυτοτητα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες κυρίες/οι .

Όποιος θέλει να μας πάρει τηλέφωνο συνήθως ακούει τον γνωστό ήχο: ΤΟΥΤ .

Πριν μερικά χρονάκια (λόγο βλακείας) έβαλα μαζί με το ΤΟΥΤ να ακούγεται και ένα άθλιο τραγουδάκι (τότε μου άρεσε).

Θα ήθελα να το βγάλω αλλά πρέπει να ξαναπάρω στον ίδιο τετραψήφιο αριθμό, με αποτέλεσμα να ''φάω'' όλη την κάρτα μου.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γλιτώσω αυτό το ''ξύρισμα''?

Σκέφτηκα με αλλαγή φορητότητας μήπως πάψει να ισχύει, αλλά δεν γνωρίζω αν πιάνει!

 

Βοηθήστε με γιατί δέχομαι καθημερινό κράξιμο από τον περίγυρο που μου τηλεφωνεί. :cry:

Edited by BurningBeard

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Να πεις αυτον που θα δεχεσαι κλησεις να ερθει στην Vodafone....μην κανεις καμια βλακεια κ πας στην Cosmote. Ή αν εχεις δικαρτη συσκευη τοτε βαλε κ ενα νουμερο Cosmote για ομιλια....αν κ γνωμη μου για ομιλια καρασυμφερει η Q.

VODAFONE CU (Huawei Ascend 7)

Triple Play FORTHNET (Σταθερο-Ιντερνετ-NOVA start pack)

Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν θάλασσα του Χατζηγιάννη. :Ρ ευχαριστώ.

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

τραγικο απλα. στη θεση σου θα ειχα εξαφανιστει :p

 

βασικα αν δε θες να αλλαξεις εταιρια μονιμα, κανε φορητοτητα σε αλλη και στο καπακι ξαναγυρνα σε αυτην που εισαι

Link to comment
Share on other sites

Καλό και αυτό. Αν μου αρέσει το 3G των άλλων εταιριών θα μείνω.

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει περίπτωση να μου διακοπεί το cosmote plus απο οφειλή στον ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει περίπτωση να μου διακοπεί το cosmote plus απο οφειλή στον ΟΤΕ?

Δε νομίζω!Έχουν διαφορετικά λοσιστήρια~

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Cosmote συμβολαιο μηδενικο παγιο.Καμια χρεωση χρεωνεσαι οτι μιλας και οτι πακετο ενεργοποιησεις εσυ ιντερνετ κτλ κτλ.Και δεν προκειται να χασεις κανενα νουμερο και θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα. κοιταξε αναλυτικα τα λινκ.Αν δεν μπορεις να κατεβεις μπορεις με μια εξουσιοδοτηση να ορισεις εναν να σου κανει μια συγκεκριμενη δουλεια(Θα την κανεις σε προξενειο της περιοχης σου)

Αλλιως το κανεις οταν κατεβεις.

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_zero_fee_prs/section/Postpaid_OtherPlans_Prs

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTE_ZeroFee

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τώρα η κάρτα παραμένει σε ισχύ για 13 μήνες, χωρίς να βάλεις χρήματα .

Σε 3 μήνες απλά χάνεις τα χρήματα , οπότε δεν βλέπω να χρειάζεσαι ανανέωση κάθε 3 μήνες για να τα χάνεις ....

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Company/timologiakes-allages-kartokinitis.pdf

Όπως λέει το κέιμενο , " Η σύνδεση θα παραμένει ενεργή 13 μήνες."

 

Για χρήση internet το καλύτερο είναι να μετατρέψεις την cosmokarta σε FROG

Γίνεται εύκολα με δύο μηνύματα .

Δίνει δωρεάν Internet στην ανανέωση , 500 ΜΒ με 5 ευρώ , 1GB με 10 ευρώ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και εγω το ιδιο θεμα ειχα οταν εφυγα (εφυγα το 2006 βεβαια).

 

περασα απο διαφορα σταδια, καρτοκινητη για αρκετα χρονια και καρτοσυμβολαιο για καποιο μικρο διαστημα. Εχω καταληξει εδω και εναμιση χρονο στο μηδενικο παγιο οπως αναφερθηκε πιο πανω και εχω βρει την ησυχια μου. Βαλε και ενα ηλεκτρονικο λογαριασμο και εισαι κομπλε... Γιατι πρεπει να κανεις μεταβιβαση? Δεν ειμαι σιγουρος 100% αλλα τη μεταβαση στο μηδενικο παγιο την ειχα κανει τηλεφωνικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται τηλεφωνικά γιατί υπάρχει συμβόλαιο από πίσω και λογαριασμός. Ακόμα και αν την έκανα τηλεφωνικά, τα συμβόλαια θα σταλούν στους γονείς και θα πρέπει να υπογράψουν αυτοί με εξουσιοδότητη. Ξέρεις τι κόπο χρειάζεται για να γίνει αυτό;

Όταν πάω Ελλάδα θα πάω και εγώ στο μηδενικό.

Ξέρεις, δεν με πείραζε με την καρτοκινητο; Ενα ευρώ όποτε χρειαζόταν με υπενθύμιση.

Απλά τώρα πάει η κοσμοτέ να βγάλει έξτρα λεφτά. Εγώ νιώθω ότι προσπαθούν να τα αρπάξουν.

 

ξερω δυστυχως, ειναι να μη χρειαστεις εξουδιοτηση απο εξωτερικο.

 

Φυσικα και προσπαθουν να τα αρπαξουν, ουτε συζητηση για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ξερω δυστυχως, ειναι να μη χρειαστεις εξουδιοτηση απο εξωτερικο.

 

Φυσικα και προσπαθουν να τα αρπαξουν, ουτε συζητηση για αυτο.

 

Νταξει προβλημα ειναι αν μενεις μακρια απο πολη που εχει προξενικη αρχη αλλιως κλεινεις το ραντεβου σου πας και καθαριζεις.

Οκ δεν ειναι και θεμα "κατεπειγον" ..καντο οταν κατεβεις στην Ελλαδα με την ησυχια σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...