Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα με κάλεσαν από το 6973158608 μεσημεριάτικα στο καρτοκινητό Wind... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6724151#post6724151

Και επέμενε ότι: "Η κλήση μας ηχογραφείται"

 

Ξέρετε από που είναι αυτός ο αριθμός;

 

OK Το βρήκα http://www.white-pages.gr/arithmos/6973158608

είναι τηλεπρήχτες, μια εταιρεία του ΟΤΕ με την ονομασία evalue

 

 

 

Για σταθερο καλα ειναι.Για κινητο δεν αξιζει.Εκτος αμα εχεις θεμα με το σημα της Wind.Αλλα κριμα να χασεις τα 300' ή την ειδικη προσφορα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο περίπου 1μιση μήνα σε ταξίδι μου σε χώρα ΕΕ η Cosmote χρέωσε παραπάνω 58€ για πλοήγηση στο internet, ενώ κανονικά το roaming μέχρι 500mb τη μέρα και εφόσον τα είχα σαν υπόλοιπο έπρεπε να είναι δωρεάν. Στο τηλεφωνικό κέντρο μου είπαν ότι δε θα έπρεπε να χρεώνομαι αλλα θα πρέπει να το δει το τεχνικό τμήμα. Απο την πρώτη μέρα, το τεχνικό τμήμα "εξετάζει" το ζητημα με προτεραιότητα.

 

Τώρα έχει λήξει ο λογαριασμός μου και διαβεβαίωσαν ότι ο λογαριασμός που θα εκδοθεί σήμερα θα αναγράφει το ότι έχω άλλες 15 μέρες να τον πληρώσω και ότι μέχρι τότε ελπίζουνε να έχει βγει η απόφαση του τεχνικού τμήματος. Βέβαια σήμερα δεν μπορεί να γίνει προβολή του λογαριασμού λόγω τεχνικού προβλήματος οπως με ενημερώνει η σελίδα της Cosmote.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μέχρι πόσο μπορούνε να τραβήξουνε ένα τεχνικό έλεγχο όταν στη μέση υπάρχουν ημερομηνίες που λήγουν λογαριασμοί; Θα άξιζε να κινηθώ μέσω του συνηγόρου του καταναλωτή;

 

(Πέρυσι τεχνικός έλεγχος στην υπηρεσία του Spotify κράτησε 6μηνες!)

Edited by dimitrislll
Link to comment
Share on other sites

Εχω πεσει θυμα απατης για την αγορα ενος προιοντος (κινητου) κ εχουν χαθει ως δια μαγειας τα μηνυματα που μου στειλε αυτος στο κινητο τα οποια συνδεουν το νουμερο της αγγελιας με τον αριθμο λογαριασμου στην τραπεζα. Μπορω να ζητησω αντιγραφα των μηνυματων μου για τη συγκεκριμενη ημερομηνια καθως και των συνομιλιων μας αν γινεται; (το νουμερο μου ειναι στο ονομα μου και ανηκω στην cosmote) . Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει; Το ξερω πως τα χρηματα μου εχουν χαθει αλλα για ηθικη ικανοποιηση θα θελα να τον κυνηγησω τον τυπο.

Σας ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μετα απο 5 χρόνια που είμαι στη Cosmote σκέφτομαι να δω πακέτο σε wind ή Vodafone...απο θέμα κάλυψης σήματος τι γίνεται; Άλλοι λένε η wind έχει τις ίδιες κεραίες με τη Vodafone, άλλοι λένε η Vodafone έχει καλύτερο σήμα απο τη wind και γενικά δεν ξέρω τι ισχύει!

 

Το συμβόλαιο είναι εταιρικό και είναι 6 νούμερα!

 

Γενικά η wind έχει τις καλύτερες τιμές, τώρα περιμένω custom προσφορά και νούμερα επιδότησης...

 

Για το σήμα, έμενε με ενδιαφέρει στη Θεσσαλονίκη περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μετα απο 5 χρόνια που είμαι στη Cosmote σκέφτομαι να δω πακέτο σε wind ή Vodafone...απο θέμα κάλυψης σήματος τι γίνεται; Άλλοι λένε η wind έχει τις ίδιες κεραίες με τη Vodafone, άλλοι λένε η Vodafone έχει καλύτερο σήμα απο τη wind και γενικά δεν ξέρω τι ισχύει!

 

Το συμβόλαιο είναι εταιρικό και είναι 6 νούμερα!

 

Γενικά η wind έχει τις καλύτερες τιμές, τώρα περιμένω custom προσφορά και νούμερα επιδότησης...

 

Για το σήμα, έμενε με ενδιαφέρει στη Θεσσαλονίκη περισσότερο

Η γνώμη μου ,να μην αφήσεις κοσμοτε αφου είναι εταιρικό!Η wind έχει ,κατά γενική ομολογία,το χειρότερο σήμα.Όχι δεν έχει τις ίδιες κεραίες με τη vodafone απλά σε κάποιες περιοχές,κυρίως επαρχία, συνεργάζονται και λειτουργούν απο κοινού κάποιες κεραίες.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μετα απο 5 χρόνια που είμαι στη Cosmote σκέφτομαι να δω πακέτο σε wind ή Vodafone...απο θέμα κάλυψης σήματος τι γίνεται; Άλλοι λένε η wind έχει τις ίδιες κεραίες με τη Vodafone, άλλοι λένε η Vodafone έχει καλύτερο σήμα απο τη wind και γενικά δεν ξέρω τι ισχύει!

 

Το συμβόλαιο είναι εταιρικό και είναι 6 νούμερα!

 

Γενικά η wind έχει τις καλύτερες τιμές, τώρα περιμένω custom προσφορά και νούμερα επιδότησης...

 

Για το σήμα, έμενε με ενδιαφέρει στη Θεσσαλονίκη περισσότερο

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να βρεις κάποιο γνωστό σου που έχει κάποια από τις άλλες εταιρίες, για να δείτε το σήμα στις περιοχές που σ' ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Αν δεν κάνεις πολλά ταξίδια και δεν "καίγεσαι" κάθε μέρα, να μπαίνεις οπωσδήποτε και οπουδήποτε στο ίντερνετ με το κινητό, πιστεύω ότι η WIND μια χαρά θα είναι. Τουλάχιστον θα έχεις ομιλία, όμως σε κάποια σημεία το ίντερνετ ίσως είναι αργό, με βάση αυτά που έχω διαβάσει από Σαλονικιους πάντα. Στο νομό Θεσσαλονίκης η WIND δεν είναι τόσο χάλια, όσο είναι στην υπόλοιπη Μακεδονία (προς το παρόν)... Τους επόμενους μήνες όμως, έρχεται αναβάθμιση δικτύου και εκεί. Τώρα βρίσκεται στη Θεσσαλία και πριν να φύγει το '17, η WIND πιθανόν να έχει αναβαθμίσει όλη την Ελλάδα με 4G και νέο 3G, ακόμα και σε χωριά. Όπου έχει αναβαθμίσει μέχρι στιγμής, έχει κάνει καλή δουλειά και έχει 4G ακόμα και σε μικρά χωριά, που η Cosmote με το ζόρι έχει 3G ή και μόνο 2G. Σε κάποια σημεία της επαρχίας έχουν βάλει κεραίες στα ίδια σημεία με τη Vodafone, όχι παντού. Ειδικά σε χωριά που είναι δύσκολο να βρεθεί σημείο για τοποθέτηση.

 

Το πιο πιθανό είναι όμως, ότι αφού κάνεις αίτηση για φορητότητα του αριθμού στη WIND, θα σε πάρει η Cosmote για προσφορά και ίσως να θέλεις να μείνεις, οπότε τσάμπα τα συζητάμε. :p Πληροφορίες για την διαδικασία ακύρωσης φορητότητας, μπορείς να τη ζητήσεις από υπάλληλο της Cosmote.

 

H Vodafone διαφορά στο σήμα από τη WIND, όντως έχει στη Βόρεια Ελλάδα. Στην Πελοπόννησο όμως (από όπου κατάγομαι) και στην Αθήνα που μένω, η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη... Μη σου πω ότι η Vodafone είναι και χειρότερη! :p Έχω και τις 2 εταιρίες.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι Θεσσαλονικη και εχω Q,επισης εχω και Whats Up.Ειμαι μεσα στην πολη(Χαριλαου) και πηγαινω Ημαθια(Αλεξανδρεια,Βεροια συνηθως) αλλα και Πιερια(Λιτοχωρο,Λεπτοκαρυα,Πλαταμαωνας-Νεοι Ποροι κυριως).

 

Μεσα στην πολη ειναι αρκετα καλα σε 3G και 2G.Σε εσωτερικους χωρους στο κεντρο,καμια φορα χανεται το 3G αλλα και σε δυσκολα σημεια.Οσο για περιχωρα.Μετα απο Σινδο το 3G το ξεχνας.Αγιο Αθανασιο,Ν.Χαλκηδονα,Κουφαλια εχει Gprs.Θερμη εχει καλο 3G αλλα στην πλατεια την κεντρικη(στα μικελ) το εχανε και επεφτε σε Edge.Στο Lidl επισης τα ιδια.Περαια εχει θεματα με 3G και πεφτει σε Edge μεσα σε εσωτερικους χωρους.

 

Οσο για Ημαθια απο Χαλκηδονα πας στη Βεροια(απο τον παλιο δρομο) εχει θεματα καλυψης 3G.Πολλα σημεια με Gprs.Edge στο Πλατυ εχει και στο εργοστασιο της Ε.Β.Ζ.

 

Τα ιδια και μεχρι Βεροια,οπου θα δεις 3G μονο στην Αλεξανδρεια.Βεροια κανει εναλλαγες 3G-Gprs.Ειτε εισαι μεσα ειτε εισαι εξω.3G ειδα στο Δικαστικο Μεγαρο.Και απο Εγνατια τα ιδια θα δεις.Παρολα αυτα κληση θα βγαλεις και δεν θα εχεις θεματα.Οσο για Πιερια,εχει αρκετο Gprs εως Λιτοχωρο.

 

Λιτοχωρο,Κατερινη θα δεις 3G και στην Παραλια Λεπτοκαρυας.Στην Εθνικη θα εχεις Gprs και λιγο μετα απο την εξοδο για Μακρυγιαλο,Ν.Αγαθουπολη δεν πιανει καθολου(εχει τρυπα εκει το δικτυο).Συνεπως αμα σε ενδιαφερει η ομιλια και οχι τοσο το ιντερνετ,κανε μεταβαση.Αμα θελεις και Internet παντου,μην πας στην Wind.Παρε για δοκιμη ενα F2G ή Q μαζι σου και δες αμα εχεις σημα και 3G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!Δεν ξερω αν ποστάρω σε σωστο σημείο,αν οχι παρακαλώ να μεταφερθει!!Οπως γραφει και το θέμα ψαχνω να βρω εταιρεια κινητής γαι 1 εβδομαδα ιντερνετ λογω εισαγώγης μου στο νοσοκομείο για εγχείρηση!!Ποιά εταιρεία να επιλεξω,usb stick ή mi-fi σε καρτο προγραμμα για ναμην δεσμευτω χρόνο ολόκληρο?Και κατι ακομα ...ισχύει αυτο που λενε οτι ενα ταβλετ ή κινητο καταναλωνει λιγότερτα δεδομένα απο ένα λαπτοπ για περιηγηση στισ ιδιες σελίδες?Θα νοσηλευτω το πανεπιστημιακο του Ριο στην Πατρα αν εχει καποιος εμπειρια με τα δικτυα εκει περιμένω απαντησεις!!Ευχαριστω εκ ρν προτερων ολους!Συγγνωμη αν κουρασα!!!
Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις ποτης μπορώ να σκεφτώ είναι οι εξης:

Μπορείς να ρωτήσεις αν έχει wifi το νοσοκομείο.

Αν έχεις πρόγραμμα συμβολαίου και μπορείς να βγάλεις έξτρα κάρτα για να έχεις τα mb του προγράμματος σου σε tablet επίσης κανό.

Και τέλος μπορείς να πάρεις ένα usb στικακι, βάζεις και μια κάρτα και είσαι μια χαρά. Μπορείς να βρεις και μεταχείρισμενα στικακια.

Από προσωπική εμπειρία το tablet ρουφάει mκαι δεν καταναλώνει λιγότερα.

Ότι θέλεις εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δουλευω το internet σχεδον ΟΛΗ μερα...εχω extra πακετο 5GB κιολας...γενικα η cosmote εχει καλυτερο internet αρα ε?

 

 

 

Σε επαρχια ναι.Η Wind σε 3G εκτος πολεων ειναι τραγικη.Μονο 2G εχει σε πολλα σημεια.Νοτια εκανε καλη καλυψη,ακομα και στα χωριουδακια ειχε 3G με καλες ταχυτητες και καλη καλυψη.Για 4G επισης,απ οσα διαβαζω.Δεν εχω 4G κινητο για να δω τι εχει κανει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το ταμπλετ καταναλωνει λιγοτερα ΜΒ απο ενα λαπτοπ εφοσον επισκεπτεσαι σελιδες διαμορφωμενες η μεσο των εφαρμογων... αλλα το θεμα σου ειναι το ιντερνετ για μερικες ημερες... οποτε καλυτερα θα ειναι να παρεις ενα καρτοιντερνετ που σου δινει για προπληρωμενο ογκο για κανα μηνα οποτε δεν εχεις καμια δεσμευση.Εχει αρκετα πακετα σε ολες τις εταιριες αυτο που πρεπει να δεις ειναι ποια εταιρια εχει το καλυτερο σημα μεσα στο νοσοκομειο...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθώ να ανανεώσω μέσα από την σελίδα με PayPal ή πιστωτική κάρτα έχω την sim σε mifi και δοκίμασα με iPhone iPad λαπτοπ Windows android Το αποτέλεσμα είναι η σελίδα αυτή να μην φορτώνει ποτέ. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160623/e69f5a683302a83baf20f16dc7d5ccb3.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις από οποιοδήποτε my account δίνοντας τον αριθμό του Ciotgp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,πολύ Βασίλη, τελικά πήγα σε κατάστημα έβαλα 12€ χωρίς να μου κρατήσουν κάτι. Θα το δοκιμάσω μάλλον την επόμενη φορά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Είχες ενεργό πακέτο data την ώρα που προσπαθούσες να κάνεις την ανανέωση; Μάλλον όχι.

Πως περίμενες να "βγεις" στο ιντερνετ για να πάρει τα στοιχεία του paypal/πιστωτικής και να ανανεώσει;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν είχα ενεργό πακέτο. Παρατήρησα όμως ότι πλέον δίνει 3 επιλογές για ανανέωση. Ξεχωριστά ανανέωση με PayPal, ανανέωση με πιστωτική κάρτα και ανανέωση με κωδικό. Θα μπορούσε από την στιγμή που δίνει την επιλογή για πληρωμή μέσω PayPal να αφήνει ένα παράθυρο 5 λεπτών το πολύ για ανανέωση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

-λοιπον προσφατα αγορασα την υπηρεσια καρτοσυμβολαιο κοσμοτε 26,5 και εκτοσ απτα 50 ΜΒ ειχα και δωρο αλλα 500

-επισης αγορασα ταυτοχρονα και τη συσκευη alcatel POP4 με την εκπτωση που ειχα λογω του καρτοσυμβολαιου

-το προβλημα μου ειναι πωσ δε συνδεεται στα δεδομενα καρτοκινητης

-τα ανοιξα, τα εκλεισα, αλλαξα το ονομα του APN απο "Cosmote Internet" σε "Cosmote Wireless Internet" και πισω, μετα ειδα οτι ο τυποσ APN ειναι default,supl αντι σκετο default και αλλαξα το δικτυο απο cosmote 3G σε 4G και πισω, αλλα τιποτα δε δουλεψε

-τηλεφωνο παιρνει κανονικα και στο wi-fi επισης συνδεεται χωρις προβλημα

-και εστειλα ΥΠ στο 1313 ή οπου ειναι κ εστειλε πισω μηνυμα πωσ το υπολοιπο των ΜΒ ειναι 550, οπωσ και θα πρεπε να ναι

 

Τι πρεπει να κανω? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

χμμ τι εννοεις "ενεργοποιησα"??

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου ειχαν στειλει ενα μηνυμα που ελεγε σε κατι ρυθμισεις να βαλω το 1111 και το εβαλα κι αυτο

χρειαζεται να κανω κατι επιπλεον?

Link to comment
Share on other sites

χμμ τι εννοεις "ενεργοποιησα"??

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου ειχαν στειλει ενα μηνυμα που ελεγε σε κατι ρυθμισεις να βαλω το 1111 και το εβαλα κι αυτο

χρειαζεται να κανω κατι επιπλεον?

Δεν έχει κάποιον "διακόπτη" που λέει δεδομένα κινητής;

Γιατί δεν πας σε κατάστημα κοσμοτε ή Γερμανός να στο ρυθμίσουν;

Πολλά δεν είναι τα 26€ για καρτοσυμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποιον "διακόπτη" που λέει δεδομένα κινητής;

Γιατί δεν πας σε κατάστημα κοσμοτε ή Γερμανός να στο ρυθμίσουν;

Πολλά δεν είναι τα 26€ για καρτοσυμβόλαιο;

 

καλα ναι τον διακοπτη τον ανοιξα ειπαμε ελεος

γυρναω πιο μετα απο χαλκιδικη κ εδω που ειμαι δεν εχει καποιο καταστημα γι αυτο

εχει 1500 λεπτα προσ κοσμοτε, 80 για ολα τα εθνικα δικτυα, 50 ΜΒ κ 5 ευρω ανα μηνα γι'αυτο ειναι ακριβο οντωσ αλλα ειχα καρτοκινητο και αναγκαζομουν να βαζω 30 ευρω καρτα καθε μηνα σχεδον, οποτε ετσι ειμαι καλυμμενη και με το παραπανω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...