Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour (19 Δεκ. 2004 , 13:52)

 

Δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί σε τίποτα η φραγή διεθνών κλήσεων καθώς οι αριθμοί 901 βρίσκονται στην Ελλάδα...

 

Απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις φραγή premium rate αριθμών (901) από κινητό τηλέφωνο...

 

 

Εδω και λιγες μερες γινεται φραγη σε premium numbers στην Vodafone. Λογικα δεν θα αργησει και στην Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτοι να μην γινεται (εστω και απο την εξυπηρετηση πελατων) η φραγη σε τετοιους πανακριβους προορισμους....

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν συνδέεσαι μέσω GPRS στο internet το πρόγραμμα δεν θέλει άλλες περαιτέρω ρυθμίσεις. Ψάξε παλαιότερα θέματα για σύνδεση GPRS
Link to comment
Share on other sites

..γιατί δεν είναι απαράδεκτο να πληρώνεις τον ΟΤΕ 5Ε+ΦΠΑ ανά σύνδεση για τέτοια φραγή.. ιδίως μετά απο τόσα κρούσματα που έχουν εμφανιστεί...

 

πάντως εάν έχεις μόνο εσύ πρόσβση στο κινητό σου (και όχι φίλοι, συνάδελφοι ή ανιψάκια!) νομίζω δεν χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να παίρνω e-mail στο κινητό; Έχω σύνδεση COSMOTE, λογαριασμό e-mail στο http://www.freemail.gr και το SIEMENS M65. Επίσης πρέπει να ζητήσω τίποτα από την COSMOTE; Το GPRS δεν το έχω ενεργοποιήσει. Χρειάζεται;
Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

μπαινω κανονικα στην σελιδα του mycosmos mail αλλα οταν προσπαθω να παρω τα μαιλ μου εδω και τρεις μερες απο το ουτλουκ μου βγαζει μηνυμα λαθους. Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά, δυστυχώς τις τελευταίες μέρες παρατηρείται ότι εμφανίζεται το μήνυμα:"Σφάλμα συστήματος", σε επικοινωνία μου με την Cosmote, με ενημερώσανε ότι υπάρχει περιστασιακό πρόβλημα, που μπορεί να οφείλεται και σε υπερφόρτωση του server..... :(
...Life Is Beautiful...
Link to comment
Share on other sites

Το ότι κατά περιόδους έπεφτε ο pop3/smtp server είναι ήδη γνωστό. Όμως τον τελευταίο μήνα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΥΝΑΤΗ η χρήση του web mail!

Δεν πιστεύω ότι σκοπεύουν να το φτιάξουν, τόσα χρόνια στην τύχη του το έχουν αφήσει! Εξάλλου από ποιούς υπερφορτώθηκε; Οι περισσότεροι το έχουν εγκαταλείψει λόγω αναξιοπιστίας! Εγώ πχ δουλεύω για ειδοποιήσεις το voda mail, που τώρα είναι και αξιόπιστο και πιο πλήρες. Όμως λυπάμαι για την κοσμοτέ, διότι το 2000 που έβγαλε την υπηρεσία τα άλλα δίκτυα ούτε που το είχαν σκεφτεί, για να φτάσουμε στο τωρινό voda mail, το οποίο, τουλάχιστο στη web έκδοσή του, είναι πια ανώτερο. Κρίμα για την κοσμοτέ...

Ας φωνάξουμε άλλη μια φορά μήπως το καταλάβουν:

ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ I-MODE !!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα όσον αφορά την το wap over gprs.

Έχω ενεργοποιήσει το wap στην cosmote έχω βάλει και όλες τις ρυθμίσεις τόσο για απλό wap όσο και για wap με gprs. To μεν wap δουλεύει μια χαρά αλλά όταν επιλέγω το προφίλ για cosmote-wap-gprs ρυθμισμένο έτσι ακριβώς όπως αναφέρει η cosmote στο site της ....τζίφος. Το σφάλμα που βγάζει είναι : Η σύνδεση είναι αδύνατη.Ελέγτε τις ρυθμίσεις (Σφάλμα-3002). Το εικονίδιο του gprs αρχίζει να αναβοσβήνει μαυρίζει για λίγο και μετά βγαίνει το σφάλμα.

Δοκίμασα να τους πάρω τηλέφωνο και το μόνο που μου είπαν ήταν μια επιπλέον ρύθμιση που (στις προχωρημένες ρυθμίσεις ) την διεύθυνση διακομιστή 010.010.010.010 και τον αριθμό θύρας σε 8080 που τα είχα ήδη δοκιμάσει καθώς είχαν αναφερθεί εδώ στο forum. Έχετε καμιά πρόταση? Κανείς με cosmote που να του λειτουργεί το wap over gprs?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Google for ever
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LIB (16 Δεκ. 2004 , 18:39)

 

Καλησπέρα,

Ο δωρεάν χρόνος ομιλίας ξεκινάει με την ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού, δηλαδή εάν εκδίδεται στις 27 του μηνός στις 26 το βράδυ στις 00:00 πρέπει να μηδενίζεις τους χρονομετρητές της συσκευής σου για να έχεις και τον έλεγχο των λεπτών που μιλάς....

 

 

Αυτό δεν είναι απόλυτο.Κλήσεις που έχουν γίνει μεταξύ 22:00 και 0:00,έχουν προσμετρηθεί στο επόμενο λογαριασμό...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ? Καμιά βοήθεια? Δεν δουλεύει κάποιος gprs εδώ στην cosmote?H μήπως δεν δουλεύει σε κανέναν το gprs με SX1?
Google for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά, θέλω αν μπορείς να μας πεις τι Version είναι γιατί αν έχεις την v.10 τότε χρειάζονται και προχωρημένες ρυθμίσεις, η συνέχεια με την απάντηση!
...Life Is Beautiful...
Link to comment
Share on other sites

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η στρατηγική της κοσμοτέ όσον αφορά την ανάπτυκη υπηρεσιών. Πρώτα τα έσκασε χοντρά για να φτιάξει τις τότε (2000 ήταν νομίζω) υπηρεσίες mycosmos over sms. Αποτέλεσμα ήταν το εκπληκτικό ακόμα και τώρα (αν δούλευε σωστά) mycosmos mail.

Στη συνέχεια, όταν η voda έβγαλε το live, σαν απάντηση ήρθε το mycosmos view, του οποίου τα γραφικά θύμιζαν spectrum του '80! Η μόνη του χρησιμότητα ήταν να βλέπεις το mycosmos mail (όταν δεν κόλλαγε και σε πέταγε σε σελίδα σφάλματος απ'όπου δεν έβγαινες με back, παρά μόνο κλείνοντας το browser)..

Μετά ήρθε το i-mode με τη φοβερή επιτυχία του στην Ιαπωνία (όπου βέβαια αρχικά πέτυχε διότι αυτοί δεν είχαν sms και το e-mail over i-mode έγινε υποκατάστατό του).. Οπότε έφαγε πόρτα το mycosmos view κια τώρα ο server του θα κάνει παρέα στο server του mycosmos mail (αλήθεια, τους έχουν στο ίδιο δωμάτιο; Ή μήπως σε μπαλκόνι;;).

Η λέξη ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ σημαίνει κάτι για την κοσμοτέ;; Το vf live, όσο και αν μας τη σπάει, είναι wap 2.0 και με τις συσκευές τους μπορείς να δεις κανονικά wap σελίδες... Το ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ i-mode, πόσο μπορεί να επιβιώσει; Μήπως ο χώρος των υπολογιστών, όπου οι κλειστές τεχνολογίες σταδιακά απορρίφθηκαν, έχει πολλά να διδάξει στους νέους του μάρκετινγκ της κοσμοτέ;

Θα χαρώ να μάθω τις απόψεις σας, ειδικά όσων έχουν στο παρελθόν ασχοληθεί με υπολογιστές!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσόστομε φίλε μου!

Παλαιότερα (όταν πρωτοβγήκε το imode στη χώρα μας) είχα διατυπώσει ακριβώς τις ίδιες ενστάσεις για την ασυμβατότητα του εν λόγω συστήματος. Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, μια συσκευή imode μπορεί μια χαρά να δει σελίδες σε WAP 2.0 γιατί ουσιαστικά η έκδοση της WML που χρησιμοποιεί το WAP 2.0 βασίστηκε και σε πολλά σημεία αντέγραψε το αρκετά ανεπτυγμένο τότε πρότυπο iHTML. Το θέμα είναι όμως ότι η DoCoMo παρόλο που το WAP2.0 πλέον πρόσφερε ό,τι ακριβώς και το δικό της πρότυπο, επέμεινε να υλοποιεί κάποια πράγματα διαφορετικά (π.χ. η κλήση τηλεφωνικού αριθμού στην iHTML γίνεται με το tag [tel])...

 

Το θέμα είναι ότι το i-mode όντας κλειστό, δεν μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε συσκευή του εμπορίου με μια απλή συμφωνία όπως κάνει η Vodafone με το live!, αλλά πρέπει στο κινητό να εγκατασταθεί και browser ο οποίος να διαβάζει την iHTML (Σημειωτέον ότι αυτοί οι browser είναι απόλυτα συμβατοί και με το WAP 2.0).

Γι'αυτό το λόγο πλέον όλες οι νέες συσκευές των κατασκευαστών βγαίνουν και σε live! έκδοση ενώ το i-mode έχει κολλήσει στις 5-6 συσκευές των συνεργαζόμενων (ιαπωνικών ως επί το πλείστον εταιρειών) NEC και Mitsubishi...

 

 

To θέμα τέλος πάντων είναι η κάθε εταιρεία να καταφέρει να παρέχει πρωτοποριακές και φθηνές υπηρεσίες και γκάμα συσκευών για όλα τα γούστα. Μακάρι λοιπόν να υπάρξει ανταγωνισμός σε αυτόν τον τομέα από όλες τις εταιρείες. Άλλωστε κανένας δεν εμποδίζει την Cosmote να κάνει αυτό που κάνει και η Ισπανική Telefonica. Η Telefonica λανσάρει όλες τις υπηρεσίες δεδομένων με το κοινό εμπορικό όνομα emocion. Ανάμεσα σε αυτές υπάρχουν και συσκευές imode (έχει συμφωνία με την DoCoMo) αλλά για τον τελικό χρήστη δεν υπάρχει διαφορά στις υπηρεσίες με το αν έχει συσκευή imode ή συσκευή WAP 2.0

Και πράγματι είναι αλήθεια ότι τις ίδιες ακριβώς υπηρεσίες που παρέχει μέσω i-mode μπορεί κάλλιστα να τις παρέχει και μέσω ενός WAP 2.0 portal (ενός ανανεομμένου MyCosmos View για παράδειγμα) καθώς καμμία από αυτές τις υπηρεσίες δεν απαιτεί κάτι συγκεκριμένο από το imode που δεν υπάρχει στο WAP 2.0.

Αυτό είναι άλλωστε που κάνει και η Voda. Αρχικά αντέγραψε το μοντέλο του i-mode (πράγματι εδώ η Voda έκανε το live! αντιγράφοντας το i-mode) μόνο που το στήριξε σε ανοικτά πρότυπα που υπάρχουν σε όλες ανεξαιρέτως τις νέες συσκευές κι έτσι πλέον δεν αρκεί παρά να κάνει μια συμφωνία με τις εταιρείες κατασκευής κινητών για να προσφέρει το περιεχόμενό της στους πελάτες.

 

Αυτό που μετράει είναι το περιεχόμενο και η τιμή με την οποία το δίνεις στον τελικό χρήστη και το i-mode είναι περισσότερο τροχοπέδη παρά βοήθεια για την Cosmo. To μόνο που κερδίζει η Cosmo με αυτήν την συνεργασία είναι ότι όπως και η Voda μπάινει σε μια διεθνή συμμαχία και εξασφαλίζει πιο εύκολα περιεχόμενο (π.χ. συνεργασία i-mode alliance με Disney, συνεργασία Vodafone με Warner κτλ.)

 

Τέλος πάντων, εγώ δεν είμαι αντίθετος στο i-mode απλά περιμένω από την Cosmote να ανοίξει επιτέλους τις πύλες του πλούσιου περιεχομένου και σε αυτούς που για διάφορους λόγους (είτε δεν γουστάρουν την NEC είτε δεν έχουν τέτοια συσκευή) έχουν συσκευή που είναι νέας τεχνολογίας (με την κάμερά της, την έγχρωμη οθόνη της, τον media player και τον WAP 2.0 browser) και δεν είναι όμως i-mode...

 

Ελπίζω να καταλάβει η Cosmote ότι είναι πιο εύκολο να δίνεις το περιεχόμενο από όλες τις συσκευές (κάτι που σχεδόν κάνει η Voda με όλα τα νέα μοντέλα) γιατί όλο και κάτι παραπάνω θα κερδίσει από το να επιμένει στις 5 συσκευές που προσφέρει και που δεν αρέσουν σε πολύ κόσμο γιατί όλες πάνω κάτω προέρχονται από παρόμοιες εταιρείες (βλ. Ιαπωνία) και δεν μπορούν όλοι να είναι αισθητικά ικανοποιημένοι από τις Ιαπωνικές συσκευές (εγώ προσωπικά είμαι αλλά λέω για άλλους).

 

 

Τέλος πάντων, συγγνώμη για την φλυαρία και συγχαρητήρια αν διαβάσατε μέχρι εδώ αλλά... τα είπα και ηρέμησα!!!

Link to comment
Share on other sites

gmmour, τα είπες ακριβώς όπως είναι. Το θέμα είναι να ξυπνήσει η κοσμο(πο)τέ και να καταλάβει ότι χάνει με την κλειστή τεχνολογία και μόνο η Nec κερδίζει, από τα θύματα που αγοράζουν τις συσκευές της: μέσα σε αυτά είμαι και εγώ που πήρα το 331i. Λοιπόν, ο χειρισμός αυτών των συσκευών είναι διεστραμμένος και εντελώς σε άλλη βάση από το χειρισμό των ευρωπαϊκών συσκευών (και αμερικάνικων)..

Για το mycosmos mail τώρα, δε θα βρεθούν μερικοί χρήστες από φορητότητα που θα ζητήσουν την υπηρεσία (και είναι υποχρεωμένοι να τους τη δώσουν); Ίσως (λέω ίσως) αυτό τους αναγκάσει να στείλουν ένα τεχνικό στον παρατημένο mail server (θυμούνται πού είναι άραγε;) και αν είναι και λίγο ευσυνείδητος να κάνει και μια συντήρηση...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει πληροφορίες εκ των έσω ή τέλως πάντων αν κάποιος θέλει να κάνει μια εκτίμηση, πότε θα δούμε ποικιλία προγραμμάτων συμβολαίου από την Cosmote με συνδυασμό δωρεάν χρόνου/SMS; (πέρα από το πρόγραμμα 2004)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος voxson (14 Ιαν. 2005 , 02:03)

 

Αν κάποιος έχει πληροφορίες εκ των έσω ή τέλως πάντων αν κάποιος θέλει να κάνει μια εκτίμηση, πότε θα δούμε ποικιλία προγραμμάτων συμβολαίου από την Cosmote με συνδυασμό δωρεάν χρόνου/SMS; (πέρα από το πρόγραμμα 2004)

 

 

As elpisoume oti mesa sto 2005 tha parei mpros na parousiasei kai tipota!!!

den exei katholou diafimiseis gia tpt....mpourdes....

mono voda kai tim akougontai...

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν η Cosmote κοιμάται τον ύπνο του δικαίου!!! Ούτε που ακούγεται πλεόν!!! Ελπίζω τουλάχιστον να σχεδιάζει κάτι παααααααααααρα πολύ καλό!!!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βέβαια! Φίλε crazy_4, το μόνο που σχεδιάζει η κοσμοτέ αυτή την περίοδο είναι το 3G i-mode και ποιές ανατολίτικες συσκευές θα φέρει!

Πρέπει να τους έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου στην εταιρεία αυτή!

Ακόμα σε ανεπίσημη συζήτηση με υπαλλήλους, μου λένε πόσο φοβερό είναι το i-mode !!! Αν νομίζουν ότι η κυρίαρχη θέση της κοσμοτέ (δεν είναι και τόσο κυρίαρχη μεταξύ μας, μικρή η διαφορά από βόντα) της επιτρέπει να αγνοεί τα διεθνή πρότυπα και τις επιθυμίες των συνδρομητ'ων, κάνει λάθος και θα το πληρώσει!

Ήδη έχει πάει πολύς νέος κόσμος στη βόντα για να έχει "δωρεάν" χρόνο ομιλίας και μηνύματα στο ίδιο πακέτο...

Θα'θελα πολύ και προπληρωμένα μηνύματα, μα προτιμούν να μας τα παίρνουν κανονικά, ειδικά από τα μεγάλα πακέτα βλ. 4ωρα, 8ωρα...

Θα δείξει!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν το έχεις βρει ακόμα :) :) :)

 

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ GPRS

 

Επιλέγετε διαδοχικά ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ , ΣΥΝΔΕΣΗ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ DATA , MAIL, JAVA, RMS και Επιλογή. Εμφανίζεται COSMOTE JAVA (αν έχουν γίνει αλλαγές από το χρήστη μπορεί να εμφανίζεται άλλη ονομασία) και επιλέγουμε Επεξεργασία.

 

Εμφανίζεται ένα μήνυμα "Τυχόν Αλλαγές μπορεί να επηρεάσουν λειτουργία. Συνέχεια;" και επιλέγετε ΝΑΙ με το αριστερό πλήκτρο.

 

Στη συνέχεια επιλέγετε ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ GPRS και Επεξεργασία.

 

· ΑPN: Πληκτρολογούμε internet

 

· ONOMA XΡΗΣΤΗ : To αφήνουμε κενό

 

· ΚΩΔΙΚΟΣ ΧΡΗΣΤΗ : To αφήνουμε κενό

 

 

 

· Επιλέγετε τέλος, Αποθήκευση (δεξί πλήκτρο). Επιστρέφετε στις Ρυθμίσεις GPRS και επιλέγετε ΕΝΕΡΓΟ με το αριστερό πλήκτρο.

 

 

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ E-MAIL

 

 

 

Eπιλέγετε από το Βασικό μενού ΜΗΝΥΜΑΤΑ , ΡΥΘΜΙΣΗ , E-MAIL , και Accounts.

 

Στο προφίλ < Κενό > πιέζετε Επιλογές (δεξί πλήκτρο) και Αλλαγή Ρύθμισης. Επιλέγετε Ρυθμίσεις Χρήστη όπου εμφανίζονται οι εξής επιλογές:

 

 

 

· PROVIDER : Επιλέγετε COSMOTE JAVA

 

· ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ : Πληκτρολογείτε το username του mail account, π.χ. 6972421946

 

· Δ/ΝΣΗ E-MAIL : Πληκτρολογείτε την e-mail διεύθυνση

 

 

· USER ID : Πληκτρολογείτε το username του mail account

 

· ΚΩΔΙΚΟΣ : Πληκτρολογείτε το password του mail account

 

 

 

Πιέζετε ΟΚ με το δεξί πλήκτρο και στη συνέχεια επιλέγετε Ρυθμίσεις Mail με το κάτω Βελάκι και Επιλογή . Εμφανίζονται οι εξής επιλογές :

 

· ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΤΟΝ SERVER : Επιλέγετε ΝΑΙ ή Όχι

 

· ΤΥΠΟΙ : Επιλέγετε οπωσδήποτε Pop3

 

· POP3 SERVER : Πληκτρολογείτε το pop.freemail.gr

 

· ΘΥΡΑ POP3 : Επιλέγετε 110

 

· SMTP SERVER : Πληκτρολογείτε mail.freemail.gr

 

· SMTP PORT : Επιλέγετε 25

 

· ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ SMTP : Επιλέγετε Όχι

 

 

Πιέζετε τέλος μία φορά το κόκκινο ακουστικό και επιλέγετε το προφίλ που ρυθμίσατε και επιλέγετε ΕΝΕΡΓΟ .

 

Τέλος , ενεργοποιείτε το GPRS από το μενού ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, ΣΥΝΔΕΣΗ.

www.i-go.gr

The i-pagemaker

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο δοκιμασα το NEC 410i στην καρτα μου και ειδα λιγο το περιφημο imode. Επειδη ομως δεν ενθουσιαστηκα εδωσα το κινητο αυτο στον πατερα μου κι εγο κρατησα το Sharp που ειχα. Απο τοτε ομως τα MMS που μου στελνουν πηγαινουν στο inbox του mail στο imode.gr και δεν μπορω να τα λαβω απο το κινητο μου. Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να κανω απο το imode menu ωστε να σταματησει αυτο και να λαμβανω ξανα τα MMS μεσω GPRS η θα πρεπει να παρω τηλεφωνο την Cosmote ? Δοκιμασα να κανω καταργηση του email απο το imode menu αλλα το προβλμα παραμενει :(
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο το 1212 και ζήταν να σου απενεργοποιήσουν το imode. Σε καμμιά ωρίτσα θα είσαι έτοιμος
Link to comment
Share on other sites

gmmour, τα είπες ακριβώς όπως είναι. Το θέμα είναι να ξυπνήσει η κοσμο(πο)τέ και να καταλάβει ότι χάνει με την κλειστή τεχνολογία και μόνο η Nec κερδίζει, από τα θύματα που αγοράζουν τις συσκευές της: μέσα σε αυτά είμαι και εγώ που πήρα το 331i. Λοιπόν, ο χειρισμός αυτών των συσκευών είναι διεστραμμένος και εντελώς σε άλλη βάση από το χειρισμό των ευρωπαϊκών συσκευών (και αμερικάνικων)..

Για το mycosmos mail τώρα, δε θα βρεθούν μερικοί χρήστες από φορητότητα που θα ζητήσουν την υπηρεσία (και είναι υποχρεωμένοι να τους τη δώσουν); Ίσως (λέω ίσως) αυτό τους αναγκάσει να στείλουν ένα τεχνικό στον παρατημένο mail server (θυμούνται πού είναι άραγε;) και αν είναι και λίγο ευσυνείδητος να κάνει και μια συντήρηση...

 

simfwnw apolitws me tis apopseis tis opoies anaferatai parapwnw xwris veveia na mporw na kanw kapoio ektenes sxoleio kathoti den eimai gnwsths es vathewn sto sigkekrimeno thema (den eimai omws kai enideos xixi)

to mono pou exw na pw einai oti gia logous xrhmatikous vlepoume oles autes tis platformes kai tis asimvatoties giati den pistevw oti einai toso diskolo na doume ena enopoihmeno systhma epitelous alla pou tetoia tuxh giati ama tote prosferoun oloi ta idia pou tha einai to kerdos ths etairias kai tote mpainoume se alles istories kai paei legontas,pistevw na katalavenetai ti thelw na pw giati ta ipa polly genika kai aorista kai auto giati den eixw thn politeleia na anaferthw me leptomereis opws eseis.

pantws den eida kai polles apantiseis sto sigkekrimeno post.pws kai etsi??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...