Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι η συσκευή Huawei E5573cs που υπάρχει σε branded μορφή και στις τρεις εταιρείες. Γνώμη μου, αποφυγή firmware από Wind και ιδιαιτέρως Vodafone. Ιδίως της Vodafone, από την οποία το πήρα εγώ πριν καναδυό χρόνια, έχει εντελώς διαφορετικό UI από το κλασικό της Huawei, και κάνει τη συσκευή πολύ αργή στο σετάρισμα. Καλύτερα unbranded ή έστω Cosmote-branded που έχει σχεδόν stock firmware.

 

Και σ' αυτήν την επιλογή, του πετάς μέσα μια What's UP SIM και βάζεις 2-3 πακετάκια καλοκαιρινά, και είσαι άρχοντας.

 

Δεν είναι το Huawei. Παλιά το πουλούσε.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επόμενη ερώτηση... Υπάρχει κάποιο που να μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε SIM και να παίζει; Ρωτάω γιατί σε περίπτωση ταξιδιού εκτός Ελλάδος θα ήταν πολύ χρήσιμο...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία... Οπότε ποιό θα προτιμούσατε; Της Wind ή της Vodafone; Μια και από ότι κατάλαβα είναι στα ίδια χρήματα...
Link to comment
Share on other sites

Της Cosmote είναι σίγουρα ξεκλείδωτο. Γενικά οι συσκευές της Huawei (αυτό που δίνει η Cosmote είναι σίγουρα το Huawei E5573) κατά κανόνα έρχονται φουλ ξεκλείδωτες για όλα τα δίκτυα.

Αν θες τη γνώμη μου, μακριά από την υλοποίηση της Vodafone, του έχουν αλλάξει τα φώτα στο firmware και δεν το βλέπει η εφαρμογή HiLink της Huawei. Είναι τραγικά αργό στο σετάρισμα.

 

Προτιμότερο να το βρεις σαν ανεξάρτητη συσκευή απ' το skroutz:

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem/m/2159/Huawei.html?keyphrase=E5573&o=Huawei+E5573

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, τι να πω,δεν εχω λογια...τετοια αναλυση για το ξεκινημα μου, δεν θα το ευρισκα πουθενα...και βεβαια θα πληρωνω με την χρεωστικη μου καρτα της συνταξης, οταν θα μου βαζουν τα χρηματα 27 ή 28 καθε μηνα...πιστευω οτι τα 33 ευρω που μου βαλανε, πιστευω να ειναι ο τελευταιος...θα ακολουθησω βημα-βημα αυτα που μου εγραψες...δεν πιστευω να με ξαναενοχλησουν τωρα, αφου μπηκε ημερομηνια ληξης του Συμβολαιου...αν εχω αποριες, θα τις γραφω εδω, βρηκα την καλυτερη εξυπηρετηση.γεια χαρα & παλι...Γιωργος απο Αιγαλεω.

 

Γεια σας φιλοι μου. Η μεγαλη μερα εφτασε, αυριο λοιπον 30 8 19 γινεται διακοπη του συμβολαιου και αλλαζω σε κοσμοκαρτα...Λιγο θα δυσκολευτω στην αρχη...ομως, με τις συμβουλες σας που μου δωσατε πιο πανω θα ειναι ευκολοτερες οι διαδικασιες...εχω ομως, ειναι αληθεια,μια αγωνια...τελος παντων...καλο μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου. Η μεγαλη μερα εφτασε, αυριο λοιπον 30 8 19 γινεται διακοπη του συμβολαιου και αλλαζω σε κοσμοκαρτα...Λιγο θα δυσκολευτω στην αρχη...ομως, με τις συμβουλες σας που μου δωσατε πιο πανω θα ειναι ευκολοτερες οι διαδικασιες...εχω ομως, ειναι αληθεια,μια αγωνια...τελος παντων...καλο μεσημερι.

 

Καλησπέρα φίλε Γιώργο,

 

Καμία αγωνία δε χρειάζεται. Οι διαδικασίες είναι απλές. Γράψε εδώ τις απορίες σου και θα σε κατευθύνουμε.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου...νομιζω οτι το καταφεραμε(με την βοηθεια της κορης μου)...

 

Εχουμε & λεμε....

 

Αυτά που βλεπω τωρα μπαινοντας στο Menu what s up:

Στην κορυφη

0,68 euro

Πιο κατω

400-1.324-394-400 & 200 sms προς ολους.

 

Τωρα απο μνμ εχω τα εξης-->

 

1--ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΑΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ WHAT S UP.....

2—ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΔΩΡΟ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ WHAT S UP RELOAD IT! 1.2OOMB ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ! ΚΑΛΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ!

3—TO COMBO CALL THEM ALL PLUSi ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ. ΕΧΕΙΣ 200 + 200SMS ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ. ΚΑΙ 400 +400 ΠΡΟΣ WHAT S UP ΚΑΙ 200 ΜΒ INTERNET ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ!

4—ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1 Ε (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 30/08 11:53) Ανανεωσε κλπ…

 

Αυτα φιλοι μου....την γνωμη σας τωρα & καποια συμβουλη αν χρειαζεται. καλο μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, όλα καλά. Αν έχεις φίλο whatsup μπορείς να του στείλεις ΜΒ με κάθε ανανέωση, από την εφαρμογή.

Πας υπηρεσίες > whatsup extras > πάρε μοίρασε

Link to comment
Share on other sites

Επίσης 3 φορές τον ημερολογιακό μήνα μπορείς να κάνεις πάρε-δώσε. Δίνεις ότι άχρηστο και παίρνεις ότι θεωρείς χρήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, όλα καλά. Αν έχεις φίλο whatsup μπορείς να του στείλεις ΜΒ με κάθε ανανέωση, από την εφαρμογή.

Πας υπηρεσίες > whatsup extras > πάρε μοίρασε

 

Α μαλιστα, καλο ειναι, αρκει να βρω καποιον φιλο που να εχει whatsup...για την ωρα δεν γνωριζω καποιον, θα δουμε...σε ευχαριστω πολυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης 3 φορές τον ημερολογιακό μήνα μπορείς να κάνεις πάρε-δώσε. Δίνεις ότι άχρηστο και παίρνεις ότι θεωρείς χρήσιμο.

 

Καλησπερα Βασιλη. πως γινεται,δηλαδη,αυτο; με μπερδευεις με αυτα τα <<αχρηστα>> & πως παιρνω & απο που τα χρησιμα; σορρυ, ε, δεν τα κατεχω καθ οτι νεος στο whatsup...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ανάλογο θέμα που μπορείς να κάνεις ανταλλαγή με άλλον ;)

 

Στο πάρε δώσε δίνεις κάτι από τα πακέτα που έχεις ήδη (έχει επιλογές για λεπτά, σμς ή ΜΒ) και σου δίνεται η δυνατότητα να πάρεις κάτι άλλο από λεπτά, ΜΒ ή SMS με διάρκεια 2-3 μέρες. Δωρεάν, τρεις φορές κάθε ημερολογιακό μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω τα λεπτά προς WhatsUp ή τα μηνύματα που μου περισσεύουν και παίρνω λεπτά προς όλους που δεν μου περισσεύουν. Όλα αυτά θα τα βρεις στο APP . Εκεί θα βρεις αυτόματα και τους φίλους σου που έχουν Whats Up για το πάρε μοίρασε . Είναι στα WhatsUp Extra και λέει πάρε Δώρο 100 ΜΒ για 1 μήνα για σένα και άλλα 300 για 3 φίλους σου. Αυτό γίνεται για 30 ή 60 μέρες μετά από κάθε ανανέωση που θα κάνεις. Δηλαδή ήδη μπορείς να το κάνεις . Μόλις το πατήσεις θα σου βγάλει την λίστα των γνωστών σου που έχουν WhatsuP.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. θα τα μαθω σιγα σιγα...καινουργιος ειμαι στο whatsUp....για οτιδηποτε θα ρωταω εδω...σας ευχαριστω παρα πολυ.καλο Σαβ/κο σε ολους!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. θα τα μαθω σιγα σιγα...καινουργιος ειμαι στο whatsUp....για οτιδηποτε θα ρωταω εδω...σας ευχαριστω παρα πολυ.καλο Σαβ/κο σε ολους!

 

Καλημέρα φίλε,

 

Στο δίμηνο θα είναι όλα πιο απλά. Φυσικά και να ρωτήσεις.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,

 

Στο δίμηνο θα είναι όλα πιο απλά. Φυσικά και να ρωτήσεις.

 

Ειστε πολυ εξυπηρετικοι ολοι σας....Εννοειται οτι θα ρωταω...απο προχτες-30/8-που το εβαλα, το ψαχνω συνεχεια...Διαβαζω πχ να λεει για κατι Δωραρες[ετσι γραφει] και μου μπαινουν κατι GB & ομιλια...μπολικο πραμα..και καθομουν εγω στα συμβολαια της ΚΟΣΜΟΤΕ με 31 ευρω/μηνα & 200 mb & 200 oμιλια...τι να πω...δεν ηξερα δεν ρωταγα...Αυτο που μου ειναι εντελως αχρηστα, ειναι τα SMS...Αντε να κανω το πολυ 7-8 το μηνα....τα αλλα μου ειναι εντελως περιττα...γιατι μας βαζουν τοσα πολλα ? Επισης, ειδα & τους φιλους που εχουν whatsUP...Για ανταλλαγες θα πρεπει να τους ρωταω ή οχι ? Ε,ναι εχω καποιες αποριες αρχη ειναι ακομα...θα σας ενοχλω & ιδιαιτερα στο τελος του μηνα για την ανανεωση, θα ειναι η πρωτη μου...εβαλα την χρεωστικη μου καρτα, ωστε να μην ασχολουμαι με τα περιπτερα & τα καταστηματα...ΒΒ

Link to comment
Share on other sites

Στις ανταλλαγές (πάρε δώσε) δεν συννενοεισαι με άλλο άτομο, εικονικά γίνεται. Διαλέγεις μόνο τι θέλεις να δώσεις (σου προτείνω να δινεις από τα SMS σου, γιατί δεν μεταφέρονται σε επόμενο μήνα) και να παίρνεις αυτό που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Στις ανταλλαγές (πάρε δώσε) δεν συννενοεισαι με άλλο άτομο, εικονικά γίνεται. Διαλέγεις μόνο τι θέλεις να δώσεις (σου προτείνω να δινεις από τα SMS σου, γιατί δεν μεταφέρονται σε επόμενο μήνα) και να παίρνεις αυτό που θέλεις.

 

Α μαλιστα...εικονικα...αυτο ηθελα να ξερω...οποτε θα διωξω πολλα SMS,δεν μου χρειαζονται.ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. τη γνωμη σας θελω. Ενα μνμ χτεσινο απο ΚΟΣΜΟΤΕ, μου λεει-->ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΩΝ ΔΩΡΕΑΝ MB ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 08/09/2019(σημερα δηλαδη), & ωρα 16.02. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΒ, ΚΑΛΕΣΕ ΤΟ 1330 & ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΔΩΡΕΑΝ ΜΒ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ. Αυτα μου λεει το μνμ. Βεβαια, εγω εχω ακομα αρκετα ΜΒ. Εσεις τι μου προτεινετε; Να κανω κατι ή οχι; και εννοειται αν κανω κατι να ειναι Δωρεαν...σας ευχαριστω & παλι για την πολυτιμη βοηθεια σας. Γιωργος.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λήγουν τα 2GB που πήρες για 7 μέρες με το πρώτο κατέβασμα του whatsup App. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αλλα πακέτα διαρκούν 30 μέρες (όπως αυτα που βάλαμε).
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λήγουν τα 2GB που πήρες για 7 μέρες με το πρώτο κατέβασμα του whatsup App. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αλλα πακέτα διαρκούν 30 μέρες (όπως αυτα που βάλαμε).

Α μαλιστα....ναι αυτα ειναι για τις 7 μερες(1683)...Ηδη με αυτα εχω 2.837 ΜΒ....Οποτε ας <<φυγουν>>αυτα....μου απομενουν μεχρι 30 9 & 1 10,,, 954 +200...αρκετα....επισης & ομιλια εχω 337 προς ολους & πολλα προς whatsup....Απο 30 9 19, οπου κλεινω μηνα, θα ζητησω την βοηθεια σας.γεια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

H συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στον χώρο των καρτοκινητών. Το θέμα εξαντλήθηκε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας,

 

2 ημέρες πριν την διακοπη του συμβολαιου ΚΟΣΜΟΤΕ που αιτηθηκα, με καλεσαν απο το 2106295102 (αφησε και ονοματεπωνυμο).

Το σηκωσε συγγενικο μου προσωπο και ειπε οτι ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ μπορει να με καλεσει στο κινητο, να του τηλεφωνησω εγω για ανανεωση του συμβολαιου με καποια προσφορα γι αυτην.

 

Γνωριζεται ειναι επισημος της ΚΟΣΜΟΤΕ ή καποιος αλλος dealer?

 

Ευχαριστω

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...