Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε οικογενειακό πακέτο σύνδεσης 5 άτομα. Οι 4 θέλουμε να διακόψουμε τη σύνδεση και η Cosmote ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ τον κωδικό για να πάμε σε ένα κατάστημα να κάνουμε τη διακοπή. Η διακοπή πρέπει να γίνει ως αυτή τη βδομάδα για να μην πληρώσουμε το πάγιο του επόμενου μήνα.

 

Πήγαμε το είπαμε σε ένα κατάστημα Cosmote και είπαν πρέπει να πάρετε τους κωδικούς πρώτα.

 

Τί να κάνουμε τώρα; Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

 

Οπως εισαι φορητοτητα σε CU και μετα ξαναγυρνας στην κοσμοτε.Και δεν πληρωνεις λεφτα για φορητοτητα απο συμβολαιο σε καρτοκινητο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λόγος για να μην μπορείς να παρεις τον κωδικό που ούτε αυτο το νομίζω, είναι αν χρωστας πολλά...η αν απλά δεν εισαι ο διαχειριστής του οικογενιακού πακέτου
Huawei P20
Link to comment
Share on other sites

"ξεθάβω" το νήμα για μερικές απορίες.

Εχω 2 συνδέσεις cosmote (1 οικιακή και 1 επαγγελματική). Αντί να ψάχνω για δίκαρτη συσκευή που και πιο ακριβές είναι και λιγότερες επιλογές αγοράς σου παρέχουν, ψάχνω τη λύση cosmote 2 in 1 sim.

 

1. Η ενναλλαγή των γραμμών γίνεται γρήγορα?

2. Υποστηρίζονται ολοι οι τύποι sim (nano, micrο κ.λ.π.);

3. Εχω data και στις 2 συνδέσεις. Πως γινεται η εναλλαγή? Θα έχω 4g κι απο τις 2 γραμμές;

4. Iphone υποστηρίζονται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σε ενημέρωσε σωστά. Η ειδοποίηση για την υπηρεσία cost control (δλδ το 80%) πάει στον αριθμό που έχει φτάσει αυτό το οριο και όχι σε κάποιον άλλο . Δλδ το 80% των 300 mb στο κινητό σου και του Internet on the Go στην sim που ανήκει το συγκεκριμένο πρόγραμμα , άσχετα εάν έχεις κάνει κάποιο σχήμα share δλδ έχεις "ρίξει" τα 2gb στο βασικό σου πρόγραμμα. Για να ελέγξεις την χρήση σου το κανεις μέσω του mycosmote ή/και με ένα sms από το κινητό σου στέλνοντας το 1 στο 1256 το οποιο σου απαντα για όλα.

Link to comment
Share on other sites

"ξεθάβω" το νήμα για μερικές απορίες.

Εχω 2 συνδέσεις cosmote (1 οικιακή και 1 επαγγελματική). Αντί να ψάχνω για δίκαρτη συσκευή που και πιο ακριβές είναι και λιγότερες επιλογές αγοράς σου παρέχουν, ψάχνω τη λύση cosmote 2 in 1 sim.

 

1. Η ενναλλαγή των γραμμών γίνεται γρήγορα?

2. Υποστηρίζονται ολοι οι τύποι sim (nano, micrο κ.λ.π.);

3. Εχω data και στις 2 συνδέσεις. Πως γινεται η εναλλαγή? Θα έχω 4g κι απο τις 2 γραμμές;

4. Iphone υποστηρίζονται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Η καλυτερη λυση ειναι ενα δικαρτο(καποιο φτηνο χιαομι),και να βγαλεις σε μια απο τις δυο twin sim για το iphone.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!

ειμαι συνδρομητης cosmote, εχω το οικογενειακο cosmote 1 μαζι με την γυναικα μου, πληρωνω 69 ευρο κ ειχα 4000λεπτα προσ ολους, τα ιδια μηνυματα κ mb, τα μηνυματα μου ειναι αδιαφορα. ημουν ευχαριστημεος πολυ αλλα τωρα μου κανει ανανεωση κ μου το παει στα 89. μου ειπαν για επιλογεσ καρτας ή καρτοσυμολαιο. δεν ξερω τι να κανω! καταναλωνουμε γυρω στα 2500-3000 καθε μηνα απο τα λεπτα κ τα μβ. δεν με ενδιαφερει ν αλλαξω εταιρεια. οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη! ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ειμαι συνδρομητης cosmote, εχω το οικογενειακο cosmote 1 μαζι με την γυναικα μου, πληρωνω 69 ευρο κ ειχα 4000λεπτα προσ ολους, τα ιδια μηνυματα κ mb, τα μηνυματα μου ειναι αδιαφορα. ημουν ευχαριστημεος πολυ αλλα τωρα μου κανει ανανεωση κ μου το παει στα 89. μου ειπαν για επιλογεσ καρτας ή καρτοσυμολαιο. δεν ξερω τι να κανω! καταναλωνουμε γυρω στα 2500-3000 καθε μηνα απο τα λεπτα κ τα μβ. δεν με ενδιαφερει ν αλλαξω εταιρεια. οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη! ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Καρτα για σενα δεν συμφερει,παιξε με φορητοτητες μηπως πετυχεις κατι καλυτερο.Προτεινω Vodafone αμα σε ενδιαφερει καλο σημα για κλησεις/ιντερνετ.Αμα θες να εχεις καλυψη παντου,ειδικα για κλησεις προτεινω Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ειμαι συνδρομητης cosmote, εχω το οικογενειακο cosmote 1 μαζι με την γυναικα μου, πληρωνω 69 ευρο κ ειχα 4000λεπτα προσ ολους, τα ιδια μηνυματα κ mb, τα μηνυματα μου ειναι αδιαφορα. ημουν ευχαριστημεος πολυ αλλα τωρα μου κανει ανανεωση κ μου το παει στα 89. μου ειπαν για επιλογεσ καρτας ή καρτοσυμολαιο. δεν ξερω τι να κανω! καταναλωνουμε γυρω στα 2500-3000 καθε μηνα απο τα λεπτα κ τα μβ. δεν με ενδιαφερει ν αλλαξω εταιρεια. οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη! ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Κοίτα τι σου παρέχει στο καρτοσυμβολαιο και αν σε βολεύει και οικονομικά πήγαινε εκεί.Αλλιως μετά κάρτα. :). https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HCG&catName=Kartosymvolaio_prs&cat=CostControl_Prs

Edited by Nickchris36

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιες μερες δεν μπορω να συνδεθω στην ιστοσελιδα cosmote.gr https://www.cosmote.gr/fixed/ ,παταω και επαναφορα κωδικου βαζοντας το email μου αλλα παλι τιποτα ,σαν να μην πατησα δηλαδη ,δοκιμασα σε 3 browsers, που οφειλετε αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Από κινητό προσπαθεις να μπεις;Έχει κάποια τέτοια κολλήματα η σελίδα του ΟΤΕ βασικά.Προσωπικα κάποιες φορές Αργώ να μπω αλλά μπαίνει.Καποιες φορές με έχει πετάξει όμως.Εχεις την εφαρμογή my cosmote στο κινητό σου;Για προσπάθησε και από εκεί. :)

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Από laptop μπαίνω φίλε, θα δοκιμάσω και από κινητό, για να δούμε

Edit από κινητό κάνω επαναφορά τον κωδικό και μου λέει ότι το email δεν είναι έγκυρο, ότι να ναι

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Από laptop μπαίνω φίλε, θα δοκιμάσω και από κινητό, για να δούμε

Edit από κινητό κάνω επαναφορά τον κωδικό και μου λέει ότι το email δεν είναι έγκυρο, ότι να ναι

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπες στη σελίδα τους στο φβ και πεστους να σε πάρουν τηλ να το δείτε. :) Γιατί κανείς επαναφορά;Δε θυμάσαι το κωδικό;Προσπάθησε κανονικά χωρίς επαναφορά ..:) Πάλι δε σε αφήνει;Παράξενο...

Edited by Nickchris36

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Μπες στη σελίδα τους στο φβ και πεστους να σε πάρουν τηλ να το δείτε. :) Γιατί κανείς επαναφορά;Δε θυμάσαι το κωδικό;Προσπάθησε κανονικά χωρίς επαναφορά ..:) Πάλι δε σε αφήνει;Παράξενο...

 

κανω επαναφορα μηπως και κανω λαθος στον κωδικο , οκ φιλε, θα επικοινωνησω να δω τι γινεται ,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κανω επαναφορα μηπως και κανω λαθος στον κωδικο , οκ φιλε, θα επικοινωνησω να δω τι γινεται ,ευχαριστω

 

Να είσαι καλά . :) Για να βοηθάμε είμαστε εδώ.Μη το συζητάς .

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Από άλλον υπολογιστή συνδέομαι κανονικά. Έκανα επαναφορά στον chrome και συνδέθηκα κανονικά. Με mozilla εξακολουθώ να μη μπορώ να συνδεθώ.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελει χειροκίνητα στις ρυθμίσεις του browser να αποδέχεται 3rd party cookies για να συνδεθεί αλλιως συνεχώς εχει πρόβλημα στη σύνδεση :wacko:
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Θελει χειροκίνητα στις ρυθμίσεις του browser να αποδέχεται 3rd party cookies για να συνδεθεί αλλιως συνεχώς εχει πρόβλημα στη σύνδεση :wacko:

 

χρησιμοποιω chrome, πως το κανουμε αυτο φιλε;

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα χρειαστηκε να αλλαξω τις 2 καρτες που ειχα στο κινητο μου, 1 WIND, και 1 Cosmote

Πηγα στη WIND και πηρα τη νεα καρτα, κανονικα στη πλαστικη καρτα (τυπου πιστωτικής), με τυπωμένα τα PIN και χαραγμενα τα πλευρα στη κάρτα, ωστε αναλογα τι τύπο καρτα περνει το κινητό, να μπορώ να τη κόψω αντιστοιχα και να τη βαλω.

Παω μετα στο Γερμανο, όπου ο υπάλληλος με ρωταει τι καρτα περνει το κινητο. Γιατι τον ρωταω? Δεν μπορω να τη διαμορφωσω εγω ανάλογα τι θέλω? "Οχι μου απανταει Ειναι ετοιμες".

Και εαν αυριο αλλαξω κινητο και παιρνει άλλη καρτα τι κάνω? "Ε θα ερθεις και θα την αλλάξεις πάλι" μου απαντάει.

Και αναρωτιεμαι εγω Ειναι λογικη αυτή? Να πρέπει να ξαναπληρωσω για κατι που για τις άλλες εταιρειες ειναι αυτονοητο?

Αλλά τα προβλήματα δεν σταματήσανε εδω.

Μου φέρνει λοιπον τη νεα καρτα σε ενα φακελλο και παω να βάλω τα PIN

Εκει ανακαλυπτω εκπληκτος οτι εχουν καλυψει τα PIN με ενα αυτοκολλητο, οχι όμως απο αυτα τα ειδικά που βγαινουν και αφηνουν ανεπαφο το νουμερο απο κατω, όπως πχ εχουν οι κωδικοι των τραπεζων, άλλα με κανονικο αυτοκόλλητο, που όταν προσπαθησεις να το βγάλεις καταστρεφεται και το νουμερο που ειναι απο κατω

Σε διαμαρτυρια στο πωλητη μου λέει "Ναι εχετε δικιο και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα Ας ελπιζουμε οτι θα το αλλαξουν καποια στιγμη... "

Ειναι δυνατον μια εταιρεια μεγεθους COSMOTE να εχει τετοια ανεγκεφαλα στελεχη ? (γιατι αυτο το συστημα καποιος το προτεινε και καποιοι το δεχτηκανε)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα χρειαστηκε να αλλαξω τις 2 καρτες που ειχα στο κινητο μου, 1 WIND, και 1 Cosmote

Πηγα στη WIND και πηρα τη νεα καρτα, κανονικα στη πλαστικη καρτα (τυπου πιστωτικής), με τυπωμένα τα PIN και χαραγμενα τα πλευρα στη κάρτα, ωστε αναλογα τι τύπο καρτα περνει το κινητό, να μπορώ να τη κόψω αντιστοιχα και να τη βαλω.

Παω μετα στο Γερμανο, όπου ο υπάλληλος με ρωταει τι καρτα περνει το κινητο. Γιατι τον ρωταω? Δεν μπορω να τη διαμορφωσω εγω ανάλογα τι θέλω? "Οχι μου απανταει Ειναι ετοιμες".

Και εαν αυριο αλλαξω κινητο και παιρνει άλλη καρτα τι κάνω? "Ε θα ερθεις και θα την αλλάξεις πάλι" μου απαντάει.

Και αναρωτιεμαι εγω Ειναι λογικη αυτή? Να πρέπει να ξαναπληρωσω για κατι που για τις άλλες εταιρειες ειναι αυτονοητο?

Αλλά τα προβλήματα δεν σταματήσανε εδω.

Μου φέρνει λοιπον τη νεα καρτα σε ενα φακελλο και παω να βάλω τα PIN

Εκει ανακαλυπτω εκπληκτος οτι εχουν καλυψει τα PIN με ενα αυτοκολλητο, οχι όμως απο αυτα τα ειδικά που βγαινουν και αφηνουν ανεπαφο το νουμερο απο κατω, όπως πχ εχουν οι κωδικοι των τραπεζων, άλλα με κανονικο αυτοκόλλητο, που όταν προσπαθησεις να το βγάλεις καταστρεφεται και το νουμερο που ειναι απο κατω

Σε διαμαρτυρια στο πωλητη μου λέει "Ναι εχετε δικιο και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα Ας ελπιζουμε οτι θα το αλλαξουν καποια στιγμη... "

Ειναι δυνατον μια εταιρεια μεγεθους COSMOTE να εχει τετοια ανεγκεφαλα στελεχη ? (γιατι αυτο το συστημα καποιος το προτεινε και καποιοι το δεχτηκανε)

 

Ναι,η κοσμοτε σε αυτο ειναι για μπατσες.Οπως και στις online υπηρεσιες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν βρεις multi sim από Cosmote να ξέρεις ότι οι διαστάσεις της (σε μίκρο διαστάσεις εννοώ) δεν κουμπώνουν ακριβώς με όλες τις micro sim των άλλων 2 εταιριών.

Είτε λίγο πιο μεγάλες είτε λίγο πιο μικρές.

Κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

nano sim cosmote πάντως που πήρα 1-2 βδομάδες πριν, μια χαρά κουμπώνει σε αντάπτορα από άλλη multi sim για να γίνει micro. Πιο καλά και από αυτήν που περιελάμβανε η multi sim και έχει κάπως χαλαρώσει από τα βάλε βγάλε. Δεν ξέρω για micro, γιατί έχω καιρό να δω τέτοια(σκέφτη micro) από κοντά. Και να μην ταιριάζει πάντως, απίθανό δεν μου φαίνεται ούτε παράλογο. Δεν έχει σχεδιαστεί για αυτό.

 

Προσωπικά πλέον τις θέλω όλες nano και έχω αντάπτορες για κάθε χρήση. Με 1,70€ είχα πάρει 10 πακετάκια (ναι, δέκα) που είχαν όλων των τύπων αντάπτορες της noosy το κάθε ένα. Nano σε micro και Mini και micro σε mini. Δεν είχα τι να τα κάνω και χάριζα στους φίλους μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...