Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και αν παρεις καινουργια καρτα ψιλοκαταπινετε, εγω πληρωσα 5 ευρω για να μου κοψουν την micro sim σε nano sim... :cry:

 

Εμ στην κόψανε εμ σου πήραν και λεφτα :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει να στειλω ενα μηνυμα σε εναν αριθμο και αυτος να λαβει ενα διαφορετικο..πως γινεται κατι τετοιο;εχει να κανει με παρακολουθηση συσκευης;

 

Μήπως το έκανε ο κορέκτορας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω την υπόνεια οτι το καρτοκινητο μου παρακολουθηται. Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να διαπιστωσω αν αυτες οι υποψιες ευσταθουν?

Μια πρωτη σκεψη ηταν να απευθυνθω στην Cosmote και να ζητησω τη συνδρομη της συνδρομη της για το συκεκριμενο ζητημα, αλλα καπου ακουσα, οτι απαιτηται πρωτα εισαγγελικη παρεμβαση.

 

Ευχαριστώ εκ προτέρων για τις απαντησεις σας, :)

Ναταλια

 

Μήπως έχεις iphone και κάποιος χρησιμοποιεί το id σου και βλέπει τα μηνύματα σου, η βλέπει που είσαι μέσω του find my iphone κτλ κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει τα δεδομένα κινητής να τα τραβάει απο την what's up το κινητό, καθώς θα πρέπει να πάρει απο εκεί Internet και όχι απο την αλλη sim ή απο wifi.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το ερώτημα είναι:Σας έχουν διακόψει το φοιτητικό whats up?Αν ναι πώς και γιατί?Είχε λήξει το πάσο?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το ερώτημα είναι:Σας έχουν διακόψει το φοιτητικό whats up?Αν ναι πώς και γιατί?Είχε λήξει το πάσο?

 

Το περιμένω εδώ και ένα χρόνο να το κόψουν...και κανω τα κουμάντα μου μαζευοντας MB.Στα υπόλοιπα με βολεύουν 2 πακέτα των 5€ με σύνολο 800' προς WU και 200' προς ολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο που συνεργαζεται με την cosmote, και μου πως επειδη η περιοχη που μενω εχει χαμηλο σημα και προβλημα με το 3g, αν θελω να εγκαταστησουν απο τον οτε μια συσκευη που θα ενισχυει το σημα στην γειτονια μου και θα μου κανουν συμβολαιο για 250 ευρο το μηνα. Θατην εγκαταστησουν στο μπαλκονι λενε. Επισης ειπε οτι εχουν εγκατασησει αλλα 1300 στην αθηνα και οτι δεν παραγει ακτινοβολια σε υψηλα επιπεδα. Εχει τυχει σε καποιον απο εσας? Επισης το σπιτι το νοικιαζω. Αξιζει λετε? Εχει καποιος γνωμη επι του θεματος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο που συνεργαζεται με την cosmote, και μου πως επειδη η περιοχη που μενω εχει χαμηλο σημα και προβλημα με το 3g, αν θελω να εγκαταστησουν απο τον οτε μια συσκευη που θα ενισχυει το σημα στην γειτονια μου και θα μου κανουν συμβολαιο για 250 ευρο το μηνα. Θατην εγκαταστησουν στο μπαλκονι λενε. Επισης ειπε οτι εχουν εγκατασησει αλλα 1300 στην αθηνα και οτι δεν παραγει ακτινοβολια σε υψηλα επιπεδα. Εχει τυχει σε καποιον απο εσας? Επισης το σπιτι το νοικιαζω. Αξιζει λετε? Εχει καποιος γνωμη επι του θεματος?

Μια χαρά είναι!!Κάνε το!Αν θες ενημέρωσέ μας!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σημερα μου συνεβη το εξης.το πρωι μου εκλεψαν το κινητο μαζι με τη καρτα sim φυσικα.πηρα την κοσμοτε και εκανα αμεσως φραγη εισερχομενων και εξερχομενων.

οι ιδιοι μου ειπαν οτι μπορω να παω σε ενα καστημα germanos και να παρω αλλη καρτα με τον ιδιο αριθμο παλι.και αυτο εκανα.

πηγα και με διαβεβαιωσε ο πωλητης οτι σε ενα δεκαλεπτο θα ειναι ολα οκ!θελω να σας πω οτι εδω και τρεις ωρες που εχω βαλει τη καρτα μου λεει οτι εχω φραγη παλι προσπαθω να επικοινωνησω με γερμανο κοσμοτε κτλ δε το σηκωνει κανεις και νοντευω να εκραγω

εννοειται πως εβγαλα και ξανα εβαλα τη καρτα εκατο φορες.

γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα λεγόμενα micro. Το θέμα είναι που σε βρήκαν;; :blink:

 

 

Που με βρηκαν ουτε ξερω τους βολευει το σπιτι λογικα. Το θεμα ειναι θα πεθανω απο ακτινοβολια; Αν ξερει καποιος ;;

Link to comment
Share on other sites

Που με βρηκαν ουτε ξερω τους βολευει το σπιτι λογικα. Το θεμα ειναι θα πεθανω απο ακτινοβολια; Αν ξερει καποιος ;;

Αυτά έχουν πολύ μικρότερη ακτινοβολία από ότι έχουν οι συνηθείς κεραίες κινητής τηλεφωνίας.Το καλό είναι ότι δεν φαίνεται και δε θα έχεις προβλήματα με τους γείτονες.Σου είπαν αν θα είναι νόμιμο?Πάντως 250 το μήνα είναι αρκετά καλά χρή,ατα!Μια ενίσχυση στο εισόδημά σου(ειδικά αν έχεις ανάγκη!).

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχουν πολύ μικρότερη ακτινοβολία από ότι έχουν οι συνηθείς κεραίες κινητής τηλεφωνίας.Το καλό είναι ότι δεν φαίνεται και δε θα έχεις προβλήματα με τους γείτονες.Σου είπαν αν θα είναι νόμιμο?Πάντως 250 το μήνα είναι αρκετά καλά χρή,ατα!Μια ενίσχυση στο εισόδημά σου(ειδικά αν έχεις ανάγκη!).

 

 

Αυτος ειπε οτι ειναι νομιμο και θα ειναι σαν wifi για οσουν μπαινουν 3g. Αλλα ειμαι πολυ επιφυλακτικος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειπε οτι ειναι νομιμο και θα ειναι σαν wifi για οσουν μπαινουν 3g. Αλλα ειμαι πολυ επιφυλακτικος.

Στην ουσία θα είναι μινι κεραία.Αλλά αν τη φοβάσαι σημαίνει ότι πρέπει να φοβάσαι και το κινητό,το ασύρματο τηλέφωνο,το wifi,το φούρνου μικροκυμμάτων και γενικά όλα τα ασύρματα.Εγώ προσωπικά θα την έβαζα γιατί τα 250 ευρώ το μηνά είναι:250Χ12=3000 ευρώ το χρόνο!!Αν βέβαια στο οικονομικό κομμάτι είσαι άνετος τότε μη το βάλεις......Έχε στο νου σου όμως ότι αν δε το κάνεις εσύ το πιθανότερο είναι πως θα βρουν κάποιον γείτονα!Τότε διπλή η χασούρα!

Κάπως έτσι θα ειναι(σε μέγεθος):https://www.google.gr/imgres?imgurl=https://volosvolos.files.wordpress.com/2012/08/37.jpg&imgrefurl=https://volosvolos.wordpress.com/%25CE%25B2%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25BF%25CF%2583-%25CE%25BA%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25B1%25CE%25B9%25CE%25B5%25CF%2583-%25CE%25BA%25CE%25B9%25CE%25BD%25CE%25B7%25CF%2584%25CE%25B7%25CF%2583-%25CF%2584%25CE%25B7%25CE%25BB%25CE%25B5%25CF%2586%25CF%2589%25CE%25BD%25CE%25B9%25CE%25B1%25CF%2583/&h=1200&w=1600&tbnid=ipha4GOdkA8i6M:&docid=HwCgt-CtK3Z1bM&ei=2_PEVsr6C8P0UomChaAL&tbm=isch&ved=0ahUKEwiK1M2P7P_KAhVDuhQKHQlBAbQQMwhfKCcwJw

 

 

Δες και μερικές αναλύσεις:http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/index.html

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/Research/HealthConclusion/

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/

 

Διαβασέ τα και αποφάσισε......Ααλήθεια σου έδωσαν χρονικό περιθώριο να αποφασίσεις??

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τους ειπα θα το σκεφτω και θα με ξαναπαρει την παρασκευη.

Εννοειται το οικονομικο ειναι αρκετα σημαντικο σχεδον θα καλυψει το ενοικιο μου. Αλλα πανω απο ολα η υγεια μας.

Βεβαια και αυτο σκεφτομαι οτι αν δεν την βαλω εγω, καποιος γειτονας θα την βαλει, 250€ ειναι αυτα...

Ευχαριστω για την βοηθεια!!

Edited by Barimagas
Link to comment
Share on other sites

Αν θες ενημέρωσέ μας.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σημερα μου συνεβη το εξης.το πρωι μου εκλεψαν το κινητο μαζι με τη καρτα sim φυσικα.πηρα την κοσμοτε και εκανα αμεσως φραγη εισερχομενων και εξερχομενων.

οι ιδιοι μου ειπαν οτι μπορω να παω σε ενα καστημα germanos και να παρω αλλη καρτα με τον ιδιο αριθμο παλι.και αυτο εκανα.

πηγα και με διαβεβαιωσε ο πωλητης οτι σε ενα δεκαλεπτο θα ειναι ολα οκ!θελω να σας πω οτι εδω και τρεις ωρες που εχω βαλει τη καρτα μου λεει οτι εχω φραγη παλι προσπαθω να επικοινωνησω με γερμανο κοσμοτε κτλ δε το σηκωνει κανεις και νοντευω να εκραγω

εννοειται πως εβγαλα και ξανα εβαλα τη καρτα εκατο φορες.

γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει?

 

 

 

Αμα πηρες αλλη καρτα η παλια δεν δουλευει και πρεπει να απενεργοποιησεις την φραγη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας εάν γνωρίζει κάποιος..Έχω 2 συμβόλαια στην cosmote το ένα μάλιστα το έκανα πριν λίγες μέρες είναι του πατέρα μου κινητό και απλά το μετέφερα στο δικό μου όνομα για να το δικαιολογώ σαν έξοδο,το άλλο συμβόλαιο λόγο μη πληρωμής ενός λογαριασμού ( είναι κάπως περίεργα τα οικονομικά το τελευταίο διάστημα) θέλησα να το κάνω καρτοκινητό κάτι που δεν το δέχονται από την cosmote λόγο το ότι έχω ανεξόφλητο λογαριασμό μου λένε, πάρα ταύτα τους είπα να το διακόψουν γιατί εάν έρθει και ο άλλος λογαριασμός δεν θα μπορέσω να τους εξοφλήσω και τους δύο και αυτό θα συνεχίσει έτσι δίχως τελειωμό θα πληρώνω έναν και θα έρχονται δύο και μου λένε δεν γίνεται...θα γίνει διακοπή του τηλεφώνου όταν περάσουν 3 μήνες χωρίς πληρωμή συν 1 που χρωστάω είδη 4 !! Δηλαδή θα πρέπει να τους χρωστάω 140 ευρώ για να μην πληρώνω πάγιο.. Και να τονίσω πως δεν έχω κάποιο συμβόλαιο έτσι..έχει λήξη εδώ και 8 μήνες και δεν το ανανέωσα..Και το ποιο απίθανο είναι πως σήμερα έκοψαν και του πατέρα μου το τηλέφωνο που έκανα συμβόλαιο πριν λίγες μέρες δίχως καν να έρθει λογαριασμός γιατί μου λένε δεν έχω πληρωμένο το άλλο κινητό.Παιδιά με έχουν φορτώσει απίστευτα μιλάμε.... οι τύποι δεν υπάρχουν...

 

Αν κάποιος έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο η γνωρίζει πως μπορώ να κινηθώ ας μου πει παρακαλώ,είναι τηλέφωνα 15 το ένα και 32 χρονών το άλλο αλλιώς ήξερα τι θα έκανα εάν δεν είχα πρόβλημα να τα χάσω..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αίτηση φορητότητας σε καρτοκινητό πχ wind ή voda και σε 1-2 μέρες θα είσαι σε άλλο δίκτυο. Edited by Nrg
Link to comment
Share on other sites

Θα δεχτούν την αίτηση η επειδή χρωστάω θα φάω άκυρο?

 

Θα την δεχτουν.Κοιτα για F2G να πας.Αλλιως στο CU.

Για μια οφειλη που ειχαν οι γονεις μου συμβολαιο(δεν πληρωσαν ολο το λογαριασμο) και ζητουσαν επιδοτησεις πισω.Πηγαν Wind με φορητοτητα κανονικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το απλήρωτο αν το μεταφέρεις σε άλλο δίκτυο θα γλιτώσεις του 3 μήνες που θα έπρεπε να το έχεις μέχρι να σου το μετατρέψει η κοσμοτέ σε καρτοκινητό,ωστόσο του πατέρα σου θα συνεχίσει να είναι σε φραγή λόγω του ότι θα εξακολουθούν να υφίστανται οφειλές στο ΑΦΜ σου και θα είναι μέχρι να εξοφληθούν.

Η λύση της φορητότητας σε καρτοκινητό άλλου δικτύου θα σε γλιτώσει τουλάχιστον από τους 3 μήνες επιπλέον που καλείσαι να παραμείνεις.

Οι οφειλές πάντως δεν είναι λόγος ώστε να μην εγκρίνουν τη φορητότητα, το πιο πιθανό είναι απλώς να σε παιδέψουν λίγο ακυρώνοντας ίσως εσκεμένα την αίτηση που θα λάβουν από το άλλο δίκτυο και θα πρέπει πιθανών να σταλεί και 2ο αίτημα φορητότητας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο που συνεργαζεται με την cosmote, και μου πως επειδη η περιοχη που μενω εχει χαμηλο σημα και προβλημα με το 3g, αν θελω να εγκαταστησουν απο τον οτε μια συσκευη που θα ενισχυει το σημα στην γειτονια μου και θα μου κανουν συμβολαιο για 250 ευρο το μηνα. Θατην εγκαταστησουν στο μπαλκονι λενε. Επισης ειπε οτι εχουν εγκατασησει αλλα 1300 στην αθηνα και οτι δεν παραγει ακτινοβολια σε υψηλα επιπεδα. Εχει τυχει σε καποιον απο εσας? Επισης το σπιτι το νοικιαζω. Αξιζει λετε? Εχει καποιος γνωμη επι του θεματος?

 

Φίλε μου από ότι κατάλαβα λες ότι είσαι ενοικιαστής του διαμερίσματος?

Αν ναι το συμβόλαιο πρέπει να γίνει με τον ιδιοκτήτη και όχι με τον κάθε ενοικιαστή, γιατί πολύ απλά αν εσύ το παίξεις ιδιοκτήτης και κάνεις συμβόλαιο και αύριο για οποιονδήποτε λόγο ο ιδιοκτήτης σε βγάλει από το σπίτι και θελήσει να ξηλώσει την κατασκευή γιατί πολύ δε την θέλει στο μπαλκόνι του, η εταιρία κινητής τηλεφωνίας θα στραφεί δικαστικά εναντίων σου και θα έχει απόλυτα δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από ότι κατάλαβα λες ότι είσαι ενοικιαστής του διαμερίσματος?

Αν ναι το συμβόλαιο πρέπει να γίνει με τον ιδιοκτήτη και όχι με τον κάθε ενοικιαστή, γιατί πολύ απλά αν εσύ το παίξεις ιδιοκτήτης και κάνεις συμβόλαιο και αύριο για οποιονδήποτε λόγο ο ιδιοκτήτης σε βγάλει από το σπίτι και θελήσει να ξηλώσει την κατασκευή γιατί πολύ δε την θέλει στο μπαλκόνι του, η εταιρία κινητής τηλεφωνίας θα στραφεί δικαστικά εναντίων σου και θα έχει απόλυτα δίκιο.

 

Ενοικιαστης ειμαι. Ο τεχνικος που με πηρε ηθελε να το περασει στη ζουρα απο τι καταλαβα. Να μην μαθει τιποτα ιδιοκτητης και γειτονες. Αφου μου πε να το κρυψουμε μεσα σε γλαστρα να μην το δει κανεις!!! Επισης να ανανεωσω το συμβολαιο για αρκετα χρονια ακομα.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ξαναπηρε τηλ οποτε καποιος εδω γυρω θα δεχτηκε. Που εψαξα λιγο και ρωτησα κατι φιλους μου ηλεκτρονικους, τα ποσα ακτινοβολιας ειναι μεγαλα. Αλλα ακομα μεγαλυτερη ειναι φτωχεια εδω γυρω, τα 250 το μηνα ειναι καλο τυρακι για τον ανεργο ή οποιον τα βγαζει δυσκολα, ασε που λογικα μπορεις να παζαρεψεις το ποσο προς τα πανω. Αν ο αλλος δεν εχει να φαει θα τον νοιαξει ο καρκινος σε 10 χρονια? Φυσικα οχι! Οποτε αφου καποιος θα το βα,ει ετσι κι αλλιως γιατι να χασει τα χρηματα??

 

Και φυσικα ολα αυτα εις βαρος ολων μας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...