Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν προσφερει η cosmote αυτη τη δυνατοτητα αλλά εγω στη wind εχω θεσει και οριο για το ποσο στο οποιο μπορει να φθασει ο λογαριασμος μου. Συγκεκριμενα εχω 35 ευρω παγιο και εχω βαλει σαν οριο του λογαριασμου τα 60 ευρω. Αν φθασω τα 60 ευρω θα "κλειδωσει" εκει, δεν θα μπορω να παρω τηλεφωνο, να στειλω sms ή γενικα να κανω κατι που θα χρεωθει. Φυσικα, μπορω με ενα τηλεφωνημα στη wind να αλλάξω το οριο κτλ. Ειναι καλη φαση γιατι εχω μια σιγουρια πως οτι και να γινει δεν παιζει να υπερχρεωθω. :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το ίδιο θέμα με wind και συμβόλαιο στρατού τα τελευταία7 χρόνια..2νουμερα πληρωνα 30 ευρώ άντε 40..σπάνια ανέβαινα..κόβω το ένα νούμερο..268..100...90.130...40..πλήρωσα τα δύο πρώτα..μετά πήγα cosmote..με πήρε μια να δώσω 150 και τα αλλά έκπτωση.αρνηθικα..με πήρε πάλι..έλεγε θα μου στείλει ραβασάκι κανένα 500άρικο...η ώρα στου στρατού χρεώνεται 7.30 ευρώ..τα αναμεταξύ μας δωρεάν..ίντερνετ είχα 300mb..στον τελευταίο είχα παρατηρήσει το κινητό κατέγραψε 26mb αυτοί 'γραφαν 299..δύο προγράμματα τα ίδια δεδομένα..άλλος συναδερφος τους πάει δικαστήριο 730..σε άλλον ήρθε σταθερό wind 300ευρω και τελικά του είπαν έγινε κάποιο λάθος και χρεώθηκε άλλον λογαριασμό.να τα πληρώσει και θα του έχουν μηδενικους λογαριασμούς..ότι να ναι..εγώ τι να κάνω;;λέω να μην πληρώσω,ας με πάνε δικαστήριο

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που αναφέρει ένα μέλος πιο πάνω, η Cosmote ενημερώνει και εκείνη όταν ξεπεράσεις το 80% του εκάστοτε προγράμματος, είτε είναι τα 1500' προς Cosmote, είτε τα ΜΒ του Internet. Η υπηρεσία αυτή δεν ενεργοποιείται αυτόματα. Κάλεσα στο 1212 (ή όπως αλλιώς είναι πλέον) για να την ενεργοποιήσουν. Και κάθε μήνα κοντρολάρω μιά χαρά το λογαριασμό. Επίσης, το My Cosmote πλέον στο Site, ενημερώνει αμέσως την κίνηση. Αυτά τα λέω για να γνωρίζετε, εγώ σε ένα μήνα πάω σε άλλη εταιρεία έτσι κι αλλιώς. ;)

 

Όχι φίλε μου η cosmote δεν ενημερώνει όταν ξεπεράσεις το 80% του BIS προγράμματός σου;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην ρωτάτε όλοι το ίδιο πράγμα!

Είπαμε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και κοινοποίηση στην κοσμοτε ή wind ή Vodafone....

Μην τους αφήνετε έτσι.. Είναι απατεωνες.... Τι θα πει 500 ευρώ για ιντερνέτ; 500 terabyte κατεβάσατε;

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου η cosmote δεν ενημερώνει όταν ξεπεράσεις το 80% του BIS προγράμματός σου;)

 

Συγγνώμη φίλε μου, δεν το γνώριζα. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας! Τώρα έμαθα! :X

 

Όσο για το τι πρέπει να γίνει, καταγγελία στον ΕΕΤΤ χωρίς δεύτερη σκέψη, το ίδιο έκανα και εγώ πριν μερικά χρόνια με την HOL για λογαριασμό γύρω στα €60 που δεν έπρεπε να έρθει ποτέ και απλά με έπαιρναν εισπρακτικές. Όταν τους είπα ότι έχει γίνει καταγγελία και θα τους έρθει "ραβασάκι", δεν με ξαναπήραν και ζήσαν αυτοί καλά και εγώ καλύτερα!

 

Χωρίς δεύτερη σκέψη, καταγγελία στον ΕΕΤΤ!!!

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα εκανα αιτηση για αναλυτικο λογαριασμο σε 20 μερες μου ειπαν πως θα τον εχω στα χερια μου!

τεσπα τα λεφτα και μονο που θα χαλασω για δικηγορους ειναι παρα πολλα

 

Δε χρειάζεται να πας σε δικηγόρο. Το ποσό είναι μικρό και μπορείς και μόνη σου. Απλά πρέπει κάποιος να σε καθοδηγήσει για τα τυπικά. Αν θες ρώτα με ΠΜ όταν τα πάρεις. Το μόνο που θα επιβαρυνθείς είναι το κόστος του κλητήρα για την κοινοποίηση της αγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Τι σημαίνει αυτό το Fast dormancy; και τι κάνει αυτό το πρόγραμμα που πρότεινε ο “fitifititis”;

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει με απλά λόγια;

 

Είναι μια διαδικασία αδιάφορη για εμάς τους έλληνες, καθώς δεν υποστηρίζεται από κανέναν πάροχο εδώ και το μόνο αποτέλεσμα που έχει είναι να τρώει μπαταρία... Το πρόγραμμα αυτό σου λέει αν έχεις ενεργοποιημένο ή όχι το fast dormansy και αν ναι, μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Το πρόγραμμα απευθύνεται στο Galaxy SIII, αλλά δουλεύει και σε άλλα Samsung τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι αμα εχεις εχεις υπολοιπο ανω των 100 ευρω στο καρτοκινητο σου μπορεις να πας στον γερμανο και να τα βγαλεις απο την καρτα και να τα παρεις σε μετρητα;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει για android, mailmycosmos λέγεται.

 

Η οποία μέχρι πρότινος λειτουργούσε άψογα.

Ωστόσο, τις τελευταίες μέρες δε θέλει να λειτουργήσει με τίποτα (στην αποστολή μηνύματος βγάζει μονίμως error και αυτό δεν οφείλεται στην ιστοσελίδα γιατί από εκεί τα μηνύματα αποστέλλονται κανονικά).

Αν έχει κατεβάσει κανείς την εφαρμογή, ας με ενημερώσει και μένα που δεν τα ξέρω καλά αυτά τα της τεχνολογίας. :O

:love:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ήρθαν σήμερα τα συμβόλαια (δεν τα υπέγραψα ακόμα μιας και τα "ξεψαχνίζω").

Πιο συγκεκριμένα αναφέρουν:

 

οικονομ.προγρ.: Cosmote Απερ.45 ΠΑΛΑΙΟ

ποσό επιδότησης: 0,0

διάρκεια σύμβασης (μήνες): 18

ποσό έκπτ. παγίου αντί επιδότησης (με φπα 23%): 180,0

είδος σύνδ: φορητότητα

άλλες: προσφορά 2χ λεπτα και ΜΒ Οικιακά, Υπηρεσία Cost Control, Περιαγωγή

 

 

για πείτε τώρα...

 

ονομαστική τιμή του Απεριόριστα 45

έκπτωση 180/18 = 10€ έκπτωση το μήνα για 1,5 χρόνο

Αν έχει 45€ το πάγιο -10€ πας στα 35€ πάγιο κάθε γραμμή (με φόρους κινητής 39,2€)

διπλάσιο χρόνο προς τρίτους!

 

Αυτά ισχύουν για κάθε γραμμή με αυτά που μας λες παραπάνω...

 

+δεν φαίνεται κάπου το 1 πάγιο δώρο

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

ειναι μερικες μερες που το προμηθευτηκα δωρεαν λογω υπαρξης εταιρικου συμβολαιου ...

 

καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχει τροπος ,αν και ανεπισημος ,να δεις και να προσθεσεις εαν θες αριθμους για να εχουν προσβαση μεσω του "τελιου σηματος " απο την ιστοσελιδα του myaccount .

εκανα λογαριασμο στο myaccount businness αλλα δε μπορω να βρω που ακριβως ειναι το "αριθμοι μου"

 

ξερει κανεις ?

BackDoo oGioRGos
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου εχει ενα παλιο προγραμμα της κοσμοτε το οποιο τη βολευε μιας κ δε χρησιμοποιουσε μεχρι τωρα πολυ το τηλεφωνο της. Με 22 περιπου ευρω μιλουσε γυρω στα ογδοντα το πολυ λεπτα κ εστελνε 5-10 μηνυματα. Η αγορα ενος σμαρτφοουν σηματοδοτησε την επιθυμια της να χει δεδομενα στο κινητο της. Της προτεινα να μετατρεψει το προγραμμα της σε καρτοκινητο το οποιο θα τη βολευε κ θα της εβγαινε κ στη μιση τιμη, μα προτιμα να χει συμβολαιο. Θα μπορουσε αραγε να ζητησει μια αναπροσαρμογη στο προγραμμα της χωρις να πληρωνει επιπλεων χρηματα; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου εχει ενα παλιο προγραμμα της κοσμοτε το οποιο τη βολευε μιας κ δε χρησιμοποιουσε μεχρι τωρα πολυ το τηλεφωνο της. Με 22 περιπου ευρω μιλουσε γυρω στα ογδοντα το πολυ λεπτα κ εστελνε 5-10 μηνυματα. Η αγορα ενος σμαρτφοουν σηματοδοτησε την επιθυμια της να χει δεδομενα στο κινητο της. Της προτεινα να μετατρεψει το προγραμμα της σε καρτοκινητο το οποιο θα τη βολευε κ θα της εβγαινε κ στη μιση τιμη, μα προτιμα να χει συμβολαιο. Θα μπορουσε αραγε να ζητησει μια αναπροσαρμογη στο προγραμμα της χωρις να πληρωνει επιπλεων χρηματα; ευχαριστω

 

Αν πάρει και ζητήσει αποσύνδεση ή κάνει φορητότητα, θα της προτείνουν διάφορα προγράμματα με διάφορες εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να κανω μια συνδεση internet on the go 2gb στα 15ευρω που δινει η κοτε ( http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCG/section/IOTG_Plans_Prs )

 

Αξιζει ; τι ταχυτητες θα εχει ; γιατι τωρα εχω βαλει μια what's up στο κινητο και για να ανοιξει μια σελιδα κανει πολυ ωρα (2 καρτες το κινητο 1 για τηλ/σμσ και 1 για ιντερνετ)

 

και αν ξερετε επισης αν ειναι τελικη τιμη τα 15 που λενε η υπαρχουν διαφορα + στο τελος του μηνα και βγαινει πανω απο 15

Edited by MAFIA

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

έχω την αίσθηση ότι για να ισχύσει αυτή η τιμή πρέπει να έχεις και μια σύνδεση cosmote (με πάγιο) ώστε να τα συνδέσεις στον ίδιο λογαριασμό.
Nokia και ξερό ψωμί ... :p
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο τωρα το ειδα δεν πειραζει παω να κανω διακοπη της συνδεσης κοτε να το κανω what's up και να κανω μια συνδεση wind 30giga @ 24.90€

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, η cosmote το έχει παρακάνει πραγματικά με τις χρεώσεις. Σήμερα εκδόθηκε ο λογαριασμός μου με χρέωση 320 ευρώ φυσικά τα 295 ευρώ είναι χρέωση blackberry. Έχω ενεργοποιημένο το bis με τα 100mb. To πρόγραμμα αυτό το έχω τους τελευταίους 6-7 μήνες και με τη χρήση που κάνω έφτανα κατά μέσο όρο τα 20-30 mb . Δεν είμαι κανένας αρχάριος χρήστης ή ημιμαθής έχω πλήρη γνώση της χρήσης που κάνω και είμαι απόλυτα υποψιασμένος διότι έχω διαβάσει από την αρχή για όλους τους χρήστες που αντιμετωπίζουν αντίστοιχα προβλήματα και εδώ στο forum αλλά και αλλού. Κοίταξα την ανάλυση του λογαριασμού μου και οι υπέρογκες χρεώσεις έχουν γίνει 07/4 το βράδυ όπου και κοιμόμουν ( αυτό που λέμε κοιμάσαι και η τύχη σου δουλεύει .. ). Είναι πάρα πολύ πρόσφατες οπότε θυμάμαι τι έχω κάνει ακριβώς... Το blackberry επίσης από τις 30 μέρες του μήνα τις 10 ήταν στο service. Θα στείλω σήμερα κιόλας αμφισβήτηση του λογαριασμού και καταγγελία στην εεττ. Έχω σκοπό να το φτάσω μέχρι τέλους. Ελπίζω να βρω το δίκιο μου...
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα στο blackberry εγώ τα έχω πάντα ανοιχτά και τους προηγούμενου μήνες που η κατά μέσον όρο είχα 30 mb κατανάλωση. ( αλλιώς δεν υπάρχει και λόγος να χεις blackberry) Τώρα αν υπήρχε κατανάλωση και προς τα πού υπήρχε....... Συμπληρώνω ότι στο τηλέφωνο δεν είχα περασμένη καμία "ύποπτη" για κατανάλωση δεδομένων εφαρμογή. Τέλος τα δεδομένα του blackberry για όσους δε το γνωρίζουν είναι πολύ συμπιεσμένα μπορεί και στο μισό απο ένα κανονικό τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο, ήρθε χρέωση 1032€.

Καλά το έγραψα, 1032€!

Φυσικά τους πήρε τηλ και τους είπε επακριβώς.

"Δεν πιστεύω να περιμένετε να σας πληρώσω αυτά τα χρήματα".

Του ξαναήρθε λογαριασμός κανονικός όπως πλήρωνε πάντα (λιγότερο απο 50€) και τέλος..

La vie est belle!!
Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο, ήρθε χρέωση 1032€.

Καλά το έγραψα, 1032€!

Φυσικά τους πήρε τηλ και τους είπε επακριβώς.

"Δεν πιστεύω να περιμένετε να σας πληρώσω αυτά τα χρήματα".

Του ξαναήρθε λογαριασμός κανονικός όπως πλήρωνε πάντα (λιγότερο απο 50€) και τέλος..

 

Εγώ τώρα γράφω το κείμενο τις αμφισβήτησης το οποίο θα στείλω επίσης σε ΕΕΤΤ και Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. Θα περιμένω απάντηση τους. Σε περίπτωση που δεν μου μου το αναγνωρίσουν ως λάθος από μένα ούτε 1cent δε πρόκειται να πάρουν και ας τα διεκδικήσουν με νταβατζιλίκια, δικαστικά όπως θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

και εγω πρωτη φορα το ακουω και για ποιο λογο μονο πανω απο 100 ευρω?

μονο σε ενα σημειο μπορεις να βρεις απαντηση. σενα καταστημα Γερμανος.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Κατά κανένα τρόπο δε μπορείς να πάρεις σε μετρητά τα χρήματα που υπάρχουν σε καρτοκινητά ή ακόμα και καρτοσυμβόλαια. Το μόνο που μπορείς να κάνεις εκτός του να τα καταναλώσεις από το ίδιο το κινητό είναι να τα μεταφέρεις σε άλλα καρτοκινητά της αρεσκείας σου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...