Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επαναφορά Βασικού Ήχου Κλήσης

• Κάλεσε 14014

• Επιλογή Υπ. Calling Tunes - Πίεσε 1

• Ρυθμίσεις – Πίεσε 5

• Ενεργοποίηση Σίγασης – Πίεσε 1

• Επιβεβαίωση – Πίεσε 1

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο , έπρεπε όμως να περιμένω να ακούσω το calling tune

thanks!

 

**edit ωστόσο ακόμα ακούγεται και ας μου το λέει απενεργοποιημένο!!

Edited by MeTaXaS4
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μήπως ξέρει να σου απαντήσει κάποιος άλλος , ή πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνέβη κάτι αρκετά περίεργο. Έχω τηλέφωνο με συμβόλαιο cosmote και κάποια στιγμή είδα μια αναπάντηση κλήση από ελληνικό αριθμό κινητού (6944). Κάλεσα πίσω τον αριθμό αυτό και η απάντηση που έλαβα ήταν από κάποιον αυτόματο τηλεφωνητή ο οποίος ανέφερε τη φράση "εισερχόμενη PRS". Αμέσως μετά έκλεισα το τηλέφωνο.

 

Το ακρωνύμιο PRS σημαίνει premium rate service, δλδ γραμμή υψηλής χρέωσης (κοινώς αριθμοί 090). Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία της intertelecom για την αναγνώριση του δικτύου στο οποίο ανήκει ο εν λόγω αριθμός, ωστόσο το δίκτυό τους δεν αναγνωρίζει το συγκεκριμένο αριθμό. Έχει κάποιος γνώση μήπως πρόκειται περί κάποιου είδους απάτης μέσω της οποίας προσπαθούν να χρεώσουν τους λογαριασμού κινητών τηλεφώνων? Είναι εφικτό να συμβεί αυτό μέσω κάποιου αριθμού που ξεκινά από 69??

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :) Μηπως ξερεις αν υπαρχουν τιποτα πακετα για εξωτερικο? Εψαξα αλλα δεν βρηκα...

 

Για το εξωτερικο .. γραψου στο mycosmos.gr και θα εχεις 10 sms ΔΩΡΕΑΝ προς δικτυα ΚΑΙ του εξωτερικου.. (τουλαχιστον οσα στελνω Γερμανια και Αγγλια πανε μια χαρα και δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά τέτοια κρούσματα με sms απο κανονικό αριθμό κινητού 69xxx.

Για κλήση δεν ξέρω, αλλά δεν μου μοιάζει αδύνατο.

Μιλούσα για αυτό με ένα φίλο μου (μου έλεγε για ένα γνωστό του) και εκείνη τη στιγμή ήρθε ένα τέτοιο sms στο κινητό του!!

 

(τύπου: έλα μαίρη είμαι η τζένη.. που χάθηκες, χώρισα πρόσφατα, ψάχνομαι κλπ κλπ..!!)

 

Ότι να'ναι..!

 

Καλά εννοείται πως δεν βγάζεις άκρη ούτε βρίσκεις κανέναν..

Εφόσον έχεις σύνδεση κοίταξε το γρήγορα πάντως.

Τηλέφωνο στην κοτε και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα και στην Cosmote, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη. Σύμφωνα με αυτούς οι μόνοι αριθμοί που μπορούν να χρεώσουν παραπάνω τηλεφωνικά είναι όσοι ξεκινούν 901 και 909 και μηνυματικά όσοι ξεκινούν από 54, 55 κτλ. Το μόνο που μπορούσαν να κάνουν είναι να βάλουν φραγή προς αυτούς τους αριθμούς.

 

Αυτό το κόλπο με τη Μαίρη κ τη Τζένη το έχω στα υπόψη, αλλά νομίζω ότι χρεώνεσαι για κάθε μήνυμα που σου αποστέλλουν αυτοί από 5ψήφιο αριθμό. Σε μένα κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί προς το παρόν, ευτυχώς.

 

Υπάρχουν πολλά τέτοια κρούσματα με sms απο κανονικό αριθμό κινητού 69xxx.

Για κλήση δεν ξέρω, αλλά δεν μου μοιάζει αδύνατο.

Μιλούσα για αυτό με ένα φίλο μου (μου έλεγε για ένα γνωστό του) και εκείνη τη στιγμή ήρθε ένα τέτοιο sms στο κινητό του!!

 

(τύπου: έλα μαίρη είμαι η τζένη.. που χάθηκες, χώρισα πρόσφατα, ψάχνομαι κλπ κλπ..!!)

 

Ότι να'ναι..!

 

Καλά εννοείται πως δεν βγάζεις άκρη ούτε βρίσκεις κανέναν..

Εφόσον έχεις σύνδεση κοίταξε το γρήγορα πάντως.

Τηλέφωνο στην κοτε και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν γίνεται με κάποιο τρόπο οι κλήσεις σε ένα τυχαίο κινητό προς "090" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων)?

Όταν παίρνεις δηλαδή σε αυτόν που σου έκανε αναπάντητη να πηγαίνει σε "090".

 

Και δεν μπορούν ούτε στην κοτε να δούνε ποιος ήταν ο αριθμός και τι έγινε?

 

Να φοβάσαι να πάρεις τηλέφωνο..

Που φτάσαμε..

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να συνέβαινε κάτι τέτοιο, να καλούσαμε 69χχ αριθμό και να πήγαινε σε 090, αλλά μόνο αν ο αποδέκτης της κλήσης είχε επιλέξει τη προώθηση της κλήσης σε κάτι τέτοιο, άρα αυτός και θα χρεωνόταν την κλήση. Επίσης, δεδομένου ότι ούτε υποχρεωμένοι είμαστε, ούτε έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε αν ένας αριθμός του οποίου το πρόθεμα παραπέμπει σε κινητό τηλέφωνο αποτελεί ειδικό προορισμό, πιστεύω ότι ακόμα και να προέκυπτε μια τέτοια χρέωση, θα μπορούσες άνετα να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού. Απέφυγε μεν τη κλήση, αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθώς αν συμβεί κάτι τέτοιο. Όσο για το μήνυμα που έλαβες ( με τη Τζενάρα την άπιστη ), έχε υπ'όψιν σου ότι σίγουρα προκύπτει χρέωση όταν απαντήσεις, αλλά τουλάχιστον γι'αυτόν τον αριθμό δεν υπάρχει χρέωση για τα μηνύματα που θα σου στείλουν. Βέβαια, πάντα θα πρέπει να καλείς στην εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote σε περίπτωση παραλαβής τέτοιων μηνυμάτων για να ελέγχουν αν είναι χρεώσιμες υπηρεσίες ή μη.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί τα vodafone κινητά είναι προρυθμισμένα στο προφίλ της Vodafone και χρειάζεται να βρεθούν αντιστοιχίες συσκευών για να σου έρθουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Το Cosmote @ Home δίνει το Huawei FC312E. Ξέρει κάποιος:

1. Πως μπορώ να συνδέσω παράλληλα δεύτερη τηλεφωνική συσκευή είτε επιτραπέζια είτε ασύρματη;

2. Αν μπορώ να ενισχύσω το σήμα του επειδή μέσα στο σπίτι (εξοχικό) το χάνει σχεδόν τελείως;

3. Αν μπορώ να ενισχύσω τον ήχο που χτυπάει όταν καλεί κάποιος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρεί κάτι στο forum, προσπαθώ να ενεργοποιήσω την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων σύμφωνα με τις οδηγίες της cosmote ΕΔΩ.

 

Όμως το τηλέφωνό μου είναι από φορητότητα και δεν αναφέρει κάτι σχετικά.

δηλ έχει πρόθεμα 6937 και όχι 697 κ αν κάνω προώθηση στο +30697547 ΧΧΧΧΧΧΧ

Τα ΧΧΧΧΧΧΧ νούμερα του τηλεφώνου μου δε δουλέυει. δοκίμασα να βάλω 3ΧΧΧΧΧΧ επίσησς δε δούλεψε.

 

Αν πχ το τηλ σου είναι το 697 1234567 τότε καλείς στο τηλ σου το

**62*+30697547 1234567# και το ενεργοποιείς.

 

Εμένα το τηλ μου είναι 6937 123456

Αν βάλω μόνο το 123456 ή βάλω πχ +30697547 3123456 δε δουλεύει.

 

[EDIT]

Βρήκα με αναζήτηση στο φόρουμ τελικά την απάντηση ΕΔΩ

Βάζουμε **62*+3069753 + XXXXXXXX # όπου XXXXXXXX το τηλ μας χωρίς το 69 (άρα με φορητότητα ή χωρίς πάλι δουλεύει ).

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

1+2 δεν γίνονται. Για το 3, αν έχεις ήδη ανεβάσει την ένταση του ήχου, δεν υπάρχει άλλη λύση. Εκτώς αν θα σε ενδιέφερε να έβαζες τη κάρτα sim σε ένα κινητό της επιλογής σου και να το χρησιμοποιούσες απο τον χώρο σου με αυτό...
Link to comment
Share on other sites

1+2 δεν γίνονται. Για το 3, αν έχεις ήδη ανεβάσει την ένταση του ήχου, δεν υπάρχει άλλη λύση. Εκτώς αν θα σε ενδιέφερε να έβαζες τη κάρτα sim σε ένα κινητό της επιλογής σου και να το χρησιμοποιούσες απο τον χώρο σου με αυτό...

Σ' ευχαριστώ.:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα έμαθα κάτι που 1. δεν ήξερα 2. μου έκανε μεγάλη εντύπωση 3. θέλησα να μοιραστώ

Αν το ξέρετε απλά αγνοήστε το. Αν είναι πασίγνωστο, απλά είμαι χαζός. Σε κάθε άλλη περίπτωση, φαντάζομαι δε θα σας χαλάσει...

 

Η διαδικασία ισχύει για κινητά COSMOTE και νομίζω δεν υπάρχει θέμα αν είναι ΚΑΡΤΑ ή ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.

 

1. Στέλνουμε από το κινητό "Ε" στο "54000"

2. Έρχονται μηνύματα καλωσορίσματος και ένα μήνυμα με έναν κωδικό.

3. Πάμε στο mail.mycosmos.gr και κάνουμε login (username = αριθμός τηλ.)

4. Αγνοούμε τον απαράδεκτο σχεδιασμό της σελίδας....

5. Κοιτάμε πάνω δεξιά ένα κουμπάκι που λέει SMS και το πατάμε.

6. Στέλνουμε ένα από τα 10 μηνύματα που μας χαρίζει κάθε μέρα η Cosmote! (ναι, είναι "προς όλους")...

 

Και να το πάω παραπέρα...;

Ενεργοποιούμε το 3g, μπαίνουμε από το κινητό και τα έχουμε και εν κινήσει..;)

 

Αυτά είχα να πω. Ελπίζω να ήταν χρήσιμο. Πάντως εγώ το βρήκα χρήσιμο, μου άρεσε, και μπράβο μου που το έγραψα :lol::lol:

Edited by mandiom
Link to comment
Share on other sites

πάνω απο 5ετια υπάρχει αυτο... αλλα καλιο αργα παρα ποτέ! :-)
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Αν καλέσεις στο 13838, θα στο φτιάξουν σε λίγα δευτερόλεπτα χωρίς να βασανιστείς καθόλου...

 

Για τα καρτοκινητά έχει χρέωση. Αυτό που ανέφερα πάνω δουλεέυει πολύ εύκολα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε ο Alphaleader, πάνω από πενταετία.

Να προσθέσω, πως πολλαπλασιάζεις τα μηνύματα -αν θες- παίρνοντας τον κωδικό, από κάποιον που δεν θέλει sms κι έτσι έχεις 20 και 30 μηνύματα τη μέρα.

Από υπολογιστή εννοείται.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Θέλω να μου πείτε αν εγώ μπορώ να κάνω ανανέωση χρόνους ενός ατόμου (whats up) που βρίσκεται στο εξωτερικό (γιατί και να του στείλω δεν μπορεί να επικοινωνήσει με 1314 κτλ)

και αν γίνεται να ενεργοποιήσω και κάποιο από τα προγράμματα call them all σε αυτόν (μηνύματα) ώστε να μπορούμε να έχουμε επικοινωνία...

Edited by rafinos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Θέλω να μου πείτε αν εγώ μπορώ να κάνω ανανέωση χρόνους ενός ατόμου (whats up) που βρίσκεται στο εξωτερικό (γιατί και να του στείλω δεν μπορεί να επικοινωνήσει με 1314 κτλ)

και αν γίνεται να ενεργοποιήσω και κάποιο από τα προγράμματα call them all σε αυτόν (μηνύματα) ώστε να μπορούμε να έχουμε επικοινωνία...

 

Συγγνώμη για το επείγον!!!!

 

εχεις παρει απαντηση. μην ανοιγεις νεο θεμα για μια απλη ερωτηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχεις παρει απαντηση. μην ανοιγεις νεο θεμα για μια απλη ερωτηση

 

Αρχικά άνοιξα αυτό το θέμα και μετά είδα το topic γενικά για cosmote!!! Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από το team του Myphone.gr και αν είναι εφικτό να κλειδωθεί το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...