Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα μία βοήθεια όποιος μπορεί να συνθέσω ένα pc μέχρι 500 ευρώ περίπου (χωρίς οθόνη, πληκτρολόγιο κλπ..).

Κυρίως με ενδιαφέρει να έχει καλό επεξεργαστή. Ποιοί είναι οι καλύτεροι αυτή τη στιγμή? Οι Ι5 & Ι7? Από AMD ποιοί είναι οι αντίστοιχοι?

 

Μάλλον από το e-shop θα τον πάρω εκτός αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλύτερο κατάστημα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να παιζω σε 1920x1200.. ας πουμε το DiRT 2 με μια και με δυο ( θελω δυο προτασεις) καρτες γραφικων που θα παω; ( Ειδα οτι η οθονη δεν υποστηριζει 1680 αναλυση. Μετα παει σε 1200..)

 

6GB 1600MHz

i7-920

 

Ρε, αυτος ο 960 ο καινουριος μου φαινεται λιγο χωρις αγοραστικο κοινο. Εχει κατι το ιδιαιτερο; Θα σταματησουν μηπως τον 950; Πως και τον ανακοινωσαν τωρα;

 

Οι i3 και οι i9 δεν αναμενονται στο Q1 του '10; Θα εχουμε αναπροσαρμογη και των τιμων των i5, i7;

 

EDIT: Η τελευταια ερωτηση ειναι μαλλον ρητορικη.

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Για να παιζω σε 1920x1200.. ας πουμε το DiRT 2 με μια και με δυο ( θελω δυο προτασεις) καρτες γραφικων που θα παω; ( Ειδα οτι η οθονη δεν υποστηριζει 1680 αναλυση. Μετα παει σε 1200..)

 

6GB 1600MHz

i7-920

 

Ρε, αυτος ο 960 ο καινουριος μου φαινεται λιγο χωρις αγοραστικο κοινο. Εχει κατι το ιδιαιτερο; Θα σταματησουν μηπως τον 950; Πως και τον ανακοινωσαν τωρα;

 

Οι i3 και οι i9 δεν αναμενονται στο Q1 του '10; Θα εχουμε αναπροσαρμογη και των τιμων των i5, i7;

 

EDIT: Η τελευταια ερωτηση ειναι μαλλον ρητορικη.

με το setup που εγραψα πιο πανω, παιζω το dirt2 σε 1920 και ολα φουλ. βασικα μια επιλογη εχω πιο κατω γιατι βγαζει κατι σημαδακια στην εικονα, σα χαλασμενο. κατα τα αλλα ειναι αμασητο. το fraps δειχνει 30fps αλλα παιζει αψογα.

επρεπε να πας σε i5
μπα παναθεμα σε :p :p

δεν ξερω γιατι, μαλλον ψυχολογικο, δεν ηθελα i5 αν πηγαινα σε i, οποτε θα πηγαινα σε i7 που θα εβγαινε πολυ το κοστος :O

βλακεια μου αλλα κατι δε μου καθοταν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Για χρήση προγραμμάτων επεξεργασίας φωτογραφιών βίντεο κλπ αλλά εντάξει ερασιτεχνικά τα χρησιμοποιώ τα προγράμματα.. Παιχνίδια δεν παίζω και τόσο, αλλά κατά καιρούς όλο και βρίσκω κάποιο παιχνίδι να κολλήσω.

Βέβαια και με μικρότερο επεξεργαστή πάλι θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, αλλά δεν θέλω μετά από 3-4 χρόνια να θεωρείται αρκετά παλιός ο υπολογιστής και να μην μπορώ να τρέχω άλλα προγράμματα, λειτουργικά κλπ.

 

Το θέμα είναι ότι κάποια πράγματα, όπως πχ η κάρτα γραφικών, δεν ξέρω ποια θεωρούνται καλά και ποια όχι. Το τροφοδοτικό στα πόσα watt πρέπει να είναι? Πώς το υπολογίζω? Επίσης με τα κουτιά.. τί παραπάνω προσφέρουν τα πιο ακριβά εκτός από την εμφάνιση? Από κουτί τελικά λέω να πάρω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο: Αν δε στοχευεις σε high-end ή δύο καρτες γραφικων, με τετοιο επεξεργαστη νομιζω οτι με 500W max θα εισαι καλα.

Κουτια: Πρωτα- πρωτα, αυτα τα ακριβα κουτια που βλεπεις ειναι full-case, αρκετα μεγαλα δηλαδη, για να χωρανε απ'οτι ειδα, τις τεραστιες καρτες γραφικων, πολλους δισκους, τροφοδοτικα, καλωδια κλπ. Ειναι και καλα σωστοτεροι απαγωγεις θερμοτητας, καθως και πολλα ειναι αλουμινενια. Εννοειται οτι εχουν και πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, αλλα, ενταξει.. case ειναι. Μη σκας, παρε ενα κοντα στα 50€ για τη χρηση που το θες, ειναι οκ.

Καρτες γραφικων, τωρα καλες και οχι, δεν υπαρχει κανονας. Απλα με τα λεφτα που θα δωσεις θα σου προτεινουμε την καλυτερη.

 

 

Εμενα θα μου πει κανενας αν μια 5870 μπορει να δωσει 60fps σε DiRT 2 στα 1920x1200 high ολα τα γραφικα; και κατι αλλα που ρωτησα εδω;

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα μου πει κανενας αν μια 5870 μπορει να δωσει 60fps σε DiRT 2 στα 1920x1200 high ολα τα γραφικα;

 

Δες

το βιντεο. 5850 1920x1080 και ολα full με DX11, παει σφαιρα (πανω δεξια δειχνει τα fps).

 

Οποτε η 5870 θα δωσει κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη ειναι overclocked βεβαια. δεν πιανει τοσα frames αλλα σε αποδοση, ετσι παει το παιχνιδι.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ερωτησούλα.με 400 ευρω τι συνδιασμο επεξεργαστη-ραμ-μητρικη μπορώ να κάνω ;το πισί προορίζεται για προγράμματα επεξεργασιας εικονας-βιντεο-εφφε. Μέχρι στιγμής δείχνει πάρα πολλά σημάδια κόπωσης σε άφτερ εφφέκτς κλπ.επεξεργαστη λέω για ι5 η ι7.έχετε τίποτα να προτείνεται.πλίζ χέλπ.Επίσης αν ξέρει κανένανας να μου λύσει αυτή την απορία.σε προγράμματα όπως πρεμιέρ άφτερ εφέκτς φώτοσοπ κλπ τί παίζει περισσότερο ρόλο στην μνήμη;η ποσότητα ή η ταχύτητα.δηλαδή τέτοια προγράμματα τρέχουν πιο γρήγορα πχ με 4gv 1600mhz ram η με 6gb 1333mhz ram;Γενικά έχω χαθεί όσον αφορά το θέμα της αναβάθμισης.Άντε πείτε κ ένα σύνδιασμό με 500 ευρώ άν δώσουν το κάτι παραπάνω οι παππούδες γιορτές έχουμε :)
Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο: Αν δε στοχευεις σε high-end ή δύο καρτες γραφικων, με τετοιο επεξεργαστη νομιζω οτι με 500W max θα εισαι καλα.

Κουτια: Πρωτα- πρωτα, αυτα τα ακριβα κουτια που βλεπεις ειναι full-case, αρκετα μεγαλα δηλαδη, για να χωρανε απ'οτι ειδα, τις τεραστιες καρτες γραφικων, πολλους δισκους, τροφοδοτικα, καλωδια κλπ. Ειναι και καλα σωστοτεροι απαγωγεις θερμοτητας, καθως και πολλα ειναι αλουμινενια. Εννοειται οτι εχουν και πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, αλλα, ενταξει.. case ειναι. Μη σκας, παρε ενα κοντα στα 50€ για τη χρηση που το θες, ειναι οκ.

Καρτες γραφικων, τωρα καλες και οχι, δεν υπαρχει κανονας. Απλα με τα λεφτα που θα δωσεις θα σου προτεινουμε την καλυτερη.

εδω;

 

Από τους έτοιμους υπολογιστές που έχουν επεξεργαστή Ι5 βλέπω ότι έχουν τροφοδοτικό στα 570w. Οπότε λέω να βάλω αυτό.

 

Για κάρτα γραφικών οι περισσότεροι υποστηρίζουν τις NVidia.. όμως από τα χαρακτηριστικά που διαβάζω για την κάθε κάρτα δεν ξέρω τί να διαλέξω. Πάντως σίγουρα θα πάρω μία που να έχει μνήμη 1gb και μάλλον λέω να πάρω την GAINWARD 0537 9600GT CUDA 1GB DDR3 HDMI PCI-E RETAIL. Καλή είναι ή έχετε να μου προτείνετε κάποια καλύτερη σε αυτά τα χρήματα?

 

Επίσης από μητρική είδα την παρακάτω η οποία φαίνεται καλή.

ASUS P7P55 LX

Link to comment
Share on other sites

Ποσο υπολογιζετε να ειναι το κοστος για ενα htpc? (οσο το δυνατον φθηνοτερο)

δεν με ενδιαφερει να εχει ειδικο-ομορφο κουτι..απλα να κανει τη δουλεια του, να παιζει full hd tαινιες ανετα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ποσο υπολογιζετε να ειναι το κοστος για ενα htpc? (οσο το δυνατον φθηνοτερο)

δεν με ενδιαφερει να εχει ειδικο-ομορφο κουτι..απλα να κανει τη δουλεια του, να παιζει full hd tαινιες ανετα...

 

εδω θα σε βοηθησει καποιος αλλος. Με πολυ απλοικη σκεψη θα πεταξω ενα 350αρι; Μπα, μαλλον περισσοτερο. W8, ομως να σου κανει καποιος μια συνθεσουλα.

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Tο Asrock Ion ειναι μικρο, αθορυβο και παιζει 1080p μεσω CUDA. Γυρω στα 300 ειχε απο οσο θυμαμαι.

 

Επισης ερχεται σε λιγο και το νεο μοντελο με ενσωματομενο Wifi και Remote Controller.

 

Με 350-400 ευρω μπορεις να φτιαξεις δικο σου HTPC αλλα σε αυτο το μεγεθος λιγο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το asrock oπως διαβαζω αποψεις...αλλα ψαχνοντας επεσα και πανω σε αυτο

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303980

 

:O αξιζει λετε? μονο 100 ευρω,,δεχεται και σκληρους σε ΝΤFS...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  1. Αυτο δεν ειναι HTPC:p
  2. Δεν εχει DTS downmix που σημαινει οτι αν εχεις ταινια με DTS και ΔΕΝ εχεις ενισχυτη, ΔΕΝ θα ακους ηχο. Θα πρεπει να μετατρεψεις τον ηχο σε AC3.

 

Αν προτιμας τετοιες λυσεις δες το WD Live, το Egreat M34A, το Xtreamer.

 

ΥΓ: Και βασικα πρεπει να ανοιξεις νεο thread:D

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Viper:)

Μετα απο διαβασμα κατεληξα στο Egreat M34A, υποστηριζει και DTS και δισκους σε ΝΤFS οποτε θα κανω τη δουλεια μου, οπου το βρω διαθεσιμο το πηρα...δωρο μου για τα Χριστουγεννα!

 

σχετικα με το htpc σκεφτηκα και το χωρο που θα επιανε μαζι με πληκτολογιο και ποντικι και δεν το προτιμω..εκτος αν επαιζα παιχνιδια στην ΤV.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την Gigabyte G31M-ES2L μητρική και πάνω έχω τον Ε6400. Θα αλλάξω επεξεργαστή και θα βάλω των Q9300 δεν πιστεύω να χρειαστώ format έτσι :O?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την Gigabyte G31M-ES2L μητρική και πάνω έχω τον Ε6400. Θα αλλάξω επεξεργαστή και θα βάλω των Q9300 δεν πιστεύω να χρειαστώ format έτσι :O?

 

Δεν χρειαζεσαι φορματ με αλλαγη επεξεργαστη. Αν αλλαζες την μητρικη, τοτε ναι!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ισως χρειαστεις bios update. Κοιτα στο site της μητρικης σου αν υποστηριζεται ο Q9300.

 

already done!! ;) θα του το εγραφα αλλιως :p

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω τη Ram του υπολογιστή μου και θα'θελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις. :O

 

1)Μπορώ να αφαιρέσω αυτή που υπάρχει τώρα και να βάλω 1 Ram των 2Gb ή θα πρέπει να δω αν έχει κι'άλλες θήκες;

2)Μέχρι πόσα Gb κυκλοφορούν στο εμπόριο;

3)Υπάρχουν τύποι στις Ram όπως υπάρχουν και στις κάρτες γραφικών και αν ναι, πως ξέρω το μοντέλο;

4)Είναι εύκολο να τη/τις βάλω μόνος μου ή θα χρειαστώ οπωσδήποτε βοήθεια από "τρίτους";

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια πολλα σε ολους:)

 

Πρωτον μας λες ποια μητρικη εχεις. Δευτερον κατεβαζεις το CPU-Z και πας το tab που αναφερει τις μνημες για να δουμε τι ακριβως εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια πολλα σε ολους:)

 

Πρωτον μας λες ποια μητρικη εχεις. Δευτερον κατεβαζεις το CPU-Z και πας το tab που αναφερει τις μνημες για να δουμε τι ακριβως εχεις.

Χρόνια Πολλά!!

 

Στοιχεία Μητρικής:

http://i45.tinypic.com/2v2t7cm.png

Στοιχεία Ram:

http://i50.tinypic.com/s1j8s0.png

 

Πως είναι το σύστημά μου; Αντέχει ή πάει για ανακύκλωση; :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...