Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι καπως ετσι ειναι ο SSD! :) Βαζεις OS, games και progs και απολαμβανεις! Ολα τα αρχεια σε εναν μηχανικο και εισαι οκ!

 

Πες σε τι συνθεση εχεις καταληξει και περιπου θα βρουμε..

Απο μαρκες.. Corsair,Seasonic, PcP&C, Silverstone, Enermax (η σειρα τυχαια ;))

Δες μία σύνθεση από e-shop, απλά για να δεις περίπου που είμαι.

Λειτουργικό λέει Vista γιατί ακόμα δεν έχουν βάλει τα 7 στην σύνθεση, απλά το έβαλα για να προσθέσει 140Ε στην τιμή, αφού κάπου εκεί θα κειμένετε και το άλλο, για να ξέρουμε και οικονομικά που βρισκόμαστε ;).

Θέλω βοήθεια σε motherboard και σε κάρτα γραφικών περισσότερο, αλλά αν θέλετε να κάνετε και αλλού διορθώσεις, δεκτές.

Συγκεκριμένα σε motherboard είμαι περισσότερο μεταξύ τριών, αλλά όπως προανέφερα είμαι ψιλοάσχετος με αυτό το θέμα. Οι 3 που λέω είναι η GIGABYTE GA-EX58-UD3R, ASUS P6T SE και ASUS P6T. Αυτή τη στιγμή είναι πάνω η τελευταία που είναι και η ακριβότερη, αλλά θέλω να την αλλάξω πιο πολύ για οικονομικό θέμα.

Επίσης κάρτα γραφικών δεν ξέρω τι να βάλω, άρα αν έχετε κάτι να προτείνετε που να μην ξεφεύγει όμως πολύ στην τιμή ;)

Τέλος στην τιμή που θα δείτε στη σύνθεση συμπεριλαμβάνετε και ένα τροφοδοτικό 850W (133E) που θα δούμε αν θα το αλλάξουμε.

 

Ιδού η σύνθεση: http://img340.imageshack.us/img340/7456/sinthesi.jpg (πατήστε ζουμ για πιο καθαρά ;))

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο τις 3 η gigabyte οπως φαινεται κ απο την τιμη της εχει τα "χειροτερα" χαρακτηριστικα.. Κυριοτερα η ελλειψη υποστηριξης triple channel στις μνημες και 3ης pci-e θυρας. Σε σχεση με τις αλλες 2 μητρικες παντα, εξαρταται κ εσυ τι ζητας ;)

Απο κει και περα οι 2 Asus, θα ελεγα οτι η SE ειναι μια πετσοκομμενη Ρ6Τ ;) Η τελευταια υποστηριζει τοσο sli οσο και crossfire, νομιζω εχει τρυπες για υποδοχη ψυκτρων και απο socket 775, 2 Sata θυρες παραπανω και καποια πιο ποιοτικα στοιχεια στον τροπο κατασκευης που την κανει πιο καλη στο overclocking!

Καρτα γραφικων εξαρταται παλι τι ζητας. Αν θες παιχνιδια σε full HD, DX11 και με κανα φιλτρο πανω ψησε το 300αρι ;) Αν θες ταινιες κ ιντερνετ, με 50€ εισαι οκ ;)

Και επειδη οι καρτες και αν θα κανεις overclocking ειναι τα ενεργοβορα κομματια, απο αυτα θα εξαρτηθει το τροφοδοτικο! Τις μαρκες που προτεινω για ποιοτικο και οχι budget τροφοδοτικο στις εδωσα παραπανω!! :)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο τις 3 η gigabyte οπως φαινεται κ απο την τιμη της εχει τα "χειροτερα" χαρακτηριστικα.. Κυριοτερα η ελλειψη υποστηριξης triple channel στις μνημες και 3ης pci-e θυρας. Σε σχεση με τις αλλες 2 μητρικες παντα, εξαρταται κ εσυ τι ζητας ;)

Απο κει και περα οι 2 Asus, θα ελεγα οτι η SE ειναι μια πετσοκομμενη Ρ6Τ ;) Η τελευταια υποστηριζει τοσο sli οσο και crossfire, νομιζω εχει τρυπες για υποδοχη ψυκτρων και απο socket 775, 2 Sata θυρες παραπανω και καποια πιο ποιοτικα στοιχεια στον τροπο κατασκευης που την κανει πιο καλη στο overclocking!

Καρτα γραφικων εξαρταται παλι τι ζητας. Αν θες παιχνιδια σε full HD, DX11 και με κανα φιλτρο πανω ψησε το 300αρι ;) Αν θες ταινιες κ ιντερνετ, με 50€ εισαι οκ ;)

Και επειδη οι καρτες και αν θα κανεις overclocking ειναι τα ενεργοβορα κομματια, απο αυτα θα εξαρτηθει το τροφοδοτικο! Τις μαρκες που προτεινω για ποιοτικο και οχι budget τροφοδοτικο στις εδωσα παραπανω!! :)

Overclocking ούτως η άλλως δεν κάνω και δεν έχω σκοπό και να κάνω, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω :p.

Όσο για Motherboard λες να πάω για P6T έτσι ??

Για κάρτα γραφικών: Παίζω παιχνίδια αλλά δεν νομίζω να με παίρνει να δώσω 300Ε μόνο για την κάρτα. Όχι να πάρω και με 50Ε γιατί θα χαλάει όλο το σύστημα. Με 150-200Ε δεν γίνετε να βρω κάτι αξιόλογο ??

Και για το SSD μία απορία. Είναι τόσο σημαντική η διαφορά στην ταχύτητα σε ένα game για παράδειγμα, ή δεν είναι τόσο αντιλιπτές η διαφορές. Πχ. αν βάλω σκληρό 10.000RPM δεν θα είναι επίσης καλό ?? (όχι όσο το SSD, αλλά καλύτερα από το να έχω δύο με 7.200 και να είναι 2TB, γιατί όπως προανέφερα με το χώρο δεν έχω και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Δηλαδή προτιμώ να τα δώσω στην ταχύτητα.)

 

EDIT: Για αυτή ΕΔΩ τι θα έλεγες ?? ή αυτή (ΕΔΩ) για πιο οικονομική...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

O SSD δεν θα βελτιωσει τα FPS σου, αλλα την ταχυτητα στο φορτωμα, στην αποκριση των προγραμματων, στο boot.. Πλεον η αγορα των "γρηγορων" μηχανικων δισκων ειναι ανουσια ;)

Αν δεν θες να πας ακομα σε αυτη την τεχνολογια παρε εναν οικονομικο καλο μηχανικο. Καποιον WD caviar black η τους καινουριους τους Samsung F3 ;)

 

Την P6T :) 215€

Και μια 5850 ;) 240€ (και πιο μετα κ δευτερη :p)

Και μετα φτιαξε το συστημα οπως το θες.. Ειμαστε στα 700€ περιπου αν βαλεις και επεξεργαστη. Εχεις αλλα 500 για ξοδεμα :):)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

.. Αν θες ταινιες κ ιντερνετ, με 50€ εισαι οκ ;)..

 

Να ρωτησω εγω κατι; Για να παιξει ενα πισι μια 1080 ταινια των 13GB τι καρτα θελει;

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τον player η καρτα χρησιμοποιειται απο καθολου εως λιγο. Το ζορι το τραβαει ο επεξεργαστης!!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Άρα επεξεργαστή έχω καταλήξει Intel Core I7 (s1366) 2.66GHz

Μνήμη 6GB, αλλά θα δω αν θα βάλω 1333MHz ή 1600MHz

Motherboard Asus P6T

Σκληρό, μάλλον θα πάω σε SSD και κανένα 500άρη για δεύτερο (νομίζω φτάνουν τα χρήματα), αλλιώς αφαιρώ το SSD αναγκαστικά.

Κάρτα Γραφικών, είμαι μεταξύ αυτών ΕΔΩ (είναι και αυτή που μου είπες μέσα). Οι τιμές τους είναι πάνω-κάτω ίδιες, αλλά σε θέμα επιδόσεων τι λέτε??

 

Από τα 500Ε που είπες αφαίρεσε 100-150 για το τροφοδοτικό και άλλα τόσα για τις μνήμες, άρα μένουν περίπου 200 για σκληρό και λειτουργικό.... Δύσκολα τα πράγματα....

 

Όσο για το λειτουργικό, είμαι ανάμεσα σε Windows 7 Professional και Ultimate. Αξίζει να δώσω 40Ε παραπάνω (τα οποία θα χάσω από το budget) για να πάω στα Ultimate ?? Ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους ?? Βρήκα ένα compare που είχε στο microsoft.com, αλλά δεν ξέρω τελικά αν αξίζει.

Κι επίσης τα 32, από τα 64bit τι διαφορά έχουν.... Δηλαδή γιατί να πάω στα 64 ??

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Και ειχα μια υποψία... Να που επιβεβαιώθηκε..

Και απο επεξεργαστη τι απαιτειται; Ενας i7 2,66 υπαρχει περιπτωση να δειξει σημαδια κοπωσης (χαμενα frames εδω και εκει; ).

1. σε 1080p ταινιες

2. σε βαριαααα( 720-1080) βιντεο απο sony vegas ή κανενα after effects;

*(ενα λαπτοπ με Core 2 Duo 2.0, 3GB RAM (667MHz), 256MB GF8600, κολλουσε με 720p βιντεο( ταινια) ειτε με gom/vlc/mp classic( αλλα ολα ιδιο "πυρηνα" δεν εχουν;) .)

ƒ
Link to comment
Share on other sites

@ stavos: με τα professional θα εισαι υπερκαλλυμενος ;) Τα 64bit ειναι μονοδρομος γιατι μπορουν να διαχειριστουν >3gb μνημης. Και σε αυτην συνυπολογιζονται και του συστηματος και της VGA.

Προτεινω, να εκμεταλλευτεις οσο πιο πολυ την περιοδο που στηνεις το pc και να πας σε οτι πιο συγχρονο υπαρχει. Γιαυτο προτεινω 5850. Πιο μετα αν βαλεις κ δευτερη, θα εχεις ενα πολυ πολυ δυνατο μηχανημα. Και θα παιζεις και με DX 11 ;) Για 20-30€ διαφορα μιλαμε, που βγαζεις απο τα Ultimate! Μα και εσυ.. τι θες να τα αγορασεις?? χεχεχεεε! :p

@ teisos: οχι ενταξει, δν χρειαζεσαι μπαζουκα για ενα κουνουπι. :) καποιος καλος διπυρηνος ακομα, κανει ανετα την δουλεια! Δοκιμασε και τον kmplayer λενε καλα λογια αλλα δν τον εχω δοκιμασει. Ακομα, για τον mp classic εχει καποια setting ωστε να χρησιμοποιει περισσοτερο την gpu. Ψαξε για το πως να ενεργοποιησεις το DXVA! ;) Τελικα man, ποια οθονη πηρες??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω, να εκμεταλλευτεις οσο πιο πολυ την περιοδο που στηνεις το pc και να πας σε οτι πιο συγχρονο υπαρχει. Γιαυτο προτεινω 5850. Πιο μετα αν βαλεις κ δευτερη, θα εχεις ενα πολυ πολυ δυνατο μηχανημα. Και θα παιζεις και με DX 11 ;)

Ευχαριστώ φίλε για την βοήθεια, γιατί αν και σας έπριξα :p, τουλάχιστον κατέληξα σε μία σύνθεση. Την έχω φτιάξει στο Excel, αλλά το κακό είναι ότι έχω βάλει πράγματα και από e-shop και από Πλαίσιο, αλλά αφού τουλάχιστον κατέληξα σε αυτό, μετά βρίσκουμε από που θα τα πάρουμε :p.

Όσο για την κάρτα γραφικών, πολύ καλή η 5850, αλλά το μόνο που με φοβίζει είναι αυτό που λέει "Ταχύτητα Μνήμης: 1000 MHz" ενώ σε άλλες λέει πολύ περισσότερο...

 

Πάντως η τελική σύνθεση είναι αυτή ΕΔΩ. (Για δες το τροφοδοτικό 750W τα σηκώνει λες ή πρέπει να ξοδέψουμε κι εκεί παραπάνω ?? Πες ότι τα σηκώνει, γιατί το όριο είναι 1200 και είμαι ήδη 1219 :(.) Το κακό είναι ότι δεν έβαλα SSD, γιατί θα έχουμε πρόβλημα στην τιμή.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλες λεει 4000mhz πχ?? Το ιδιο ειναι οι GDDR5 δουλευουν σε quad channel ας το πουμε. ;)

Ψυκτρα μην βαλεις δεν χρειαζεσαι. Η stock -αν και παραδοξο- ειναι αρκετα καλη αν δν τον πειραξεις!

Αυτα που γλυτωνεις απο ψυκτρα τα βαζεις σε σκληρο κ παιρνεις τον Samsung 1TB F3 που ειναι εξαιρετικοτατος!! :) Και επιδοσεις και επιλπεον χωρος ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε αλλες λεει 4000mhz πχ?? Το ιδιο ειναι οι GDDR5 δουλευουν σε quad channel ας το πουμε. ;)

Δηλαδή όταν λέμε 1000MHz σε GDDR5 είναι σαν να λέμε 4x1000MHz = 4000MHz... Ωραία πράματα....

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε :)

Ψύκτρα δεν βάζω γιατί έτσι κι αλλιώς δεν τον πειράζω τον επεξεργαστή... (δεν ξέρω :p).

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Αχα!

Το CrossFire με το CrossFire Χ τι διαφορα εχει;

Δυο 5870 ποσα W ρευμα χρειαζονται;

Συνδεονται με CrossFire, ετσι; Ενω SLI ειναι ο τροπος που συνδεονται οι nVidia, έ;

Μπορεις να συνδεσεις διαφορετικες καρτες γραφικων; Nομιζω με crossfire x ναι, με sli οχι.

Εχει νοημα να ξεκινησω με μια 5850 ή 4890 και μετα να προσθεσω με 5870; Θελω να πω η διαφορα απο τις 2x5870 θα ειναι χαωδης ;(οπως φανταζομαι; )

Και τελος, απλα ψαχνουμε για motherboard με 2 pce express 16x, ή ας πουμε αν κπ καρτα περιλαμβανει 2 chips (οπως η GTX295) πιανει και διπλασιο χωρο, και πιανει ουσιαστικα 2 θεσεις;

Στριμωχτα δεν ειναι τα PCI εδω; (τα PCIx16 ειναι τα ασπρα και το x1 ειναι το μπλε; Στο αλλο μπλε τι συνδεουμε;

Σε PCI μπορουμε να συνδεσουμε και αλλα εκτος απο vga; Μια καρτα ηχου ας πουμε;

Ουφ, τα ειπα ολα και ησυχασα!... (προς το παρον)

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Πολλες ερωτησεις!! χεχεχε..

Λοιπον, crossfireX ειναι η εξελιξη κ βελτιστοποιηση του του αρχικου crossfire το οποιο απαιτουσε να δηλωσεις την μια καρτα master και την αλλη slave μεσω ενος Υ συνδεσμου.. Με το crossfireX τωρα απλα βαζεις την γεφυρουλα και ξενοιαζεις ;)

Μπορεις να συνδεσεις διαφορετικες καρτες γραφικων αλλα και οι δυο θα λειτουργουν με τις δυνατοτητες την πιο αδυναμης. Δεν μπορεις να πεις οτι πχ αν η 5850 μου δινει 5 και βαλω μια 5870 που δινει 8 θα παω στο 13. Θα παρεις καπο την 5870 5 και θα πας στο 10;) Ελπιζω να με καταλαβες! Και δεν ξερω ανπας να μπλεξεις καρτες αλλων γενεων τι θα γινει.. Δηλαδη σειρα 4+++ με σειρα 5+++ Μαλλον χαμος!

Ναι ειναι κολλητα κ ειναι ενα θεματακι αυτο.. Προσοχη!! Δεν καλυπτουν μονο οι διπυρηνες καρτες 2 θεσεις πανω στην μητρικη.. Ολες οσες εχουν μεγαλο συστημα ψυξης απαιτουν 2 θυρες στο πισω μερος του κουτιου!

Τελος, μια θυρα pci-e x16 μπορει να δεχτει υλικο για pci-e x4 & pci-e x1!!

 

Α και τα ρευματα, να ενα πρωτο συγκριτικο με την διπυρνη 5970:

http://www.hardwarezone.com/img/data/articles/2009/3072/power.gif;pvfab584c2da3de619

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου εχει το εξης συστημα, και ρωτα:

CPU Type QuadCore AMD Phenom 9500, 2200 MHz

3gb ddr2 667mhz

GE FORCE 8500 GT 512mb

Motherboard Name Abit NF-M2S / Acer EM61PM/EM61SM / ECS GeForce6100SM-M(2) / Packard Bell MCP61SM-AM

 

Σκοπεύω να διαθέσω γυρω στα 400€.

Απο αυτα τα 180-220€, θα πανε για οθόνη.

Με τα άλλα 200, τι ειναι προτιμοτερο; Νεα motherboard με καινουρια ram, πιθανοτατα 1600MHz; Ή καρτα γραφικων και αυξηση της ηδη υπαρχουσας ram;

 

Σημαντικο!:

Το πισι πλεον χρησιμοποιείται για προγραμματα επεξεργασιας βιντεο, ειδικων εφφε, photoshop κλπ. Οποτε τρομακτικο ρόλο θα παίξει η μνημη, η οποια τωρα δεν την πολυπαλευει.

Στην περιπτωση της νεας μομπο ωστοσο, δεν υπαρχει και η περιπτωση να μην υποστηριζονται άλλα μερη του πισιου, όπως πχ ο επεξεργαστης κλπ;

 

Εφοσον το χρησιμοποιω το πισι για τετοια προγραμματα να φανταστω θεωρειται επιβεβλημενη την αλλαγη των windows σε 7 64bit, ετσι;

τελος εμβολιμου μηνυματος:happy:

 

 

Λοιπον:

Μια λυση ειναι τουτη:

Asus P5Q3 (s775, DDR3, P45)

και OCZ Black Edition AMD Ready 4GB Kit DDR3-1600, καλα ακριβως, ε;

 

Καλα τι post ειναι αυτο;, ερωταπανταται μονο του..

ƒ
Link to comment
Share on other sites

ακομα μια ερωτηση θα προστεθει σ αυτες του τέισος απο πάνω.οι καινουριες motherboard που υποστιριζουν ι7 επεξεργαστή υποστηριζουν και παλαιοτερους οπως quad core η μονο ι7;
Link to comment
Share on other sites

@fastmanako: δυστυχως οχι, οι νεοι core i7 θελουν συγκεκριμενο chipset και socket το Ρ55 και s1156 αντιστοιχα

 

@teiso: Ρε μπαγασα, σε μητρικη για Intel θα πας να κουμπωσεις τον AMD???

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

@teiso: Ρε μπαγασα, σε μητρικη για Intel θα πας να κουμπωσεις τον AMD???

:blink:

:shock:

:shifty:

:whistle:

Δεν ειμαι για τιποτα..

 

Λοιπον φαστμανακο, εδω να δεις: Asus M4A79XTD EVO (AM3, DDR3, 790X) και για μνημες, τις προηγουμενες (δεν ειμαι σιγουρος αν υποστηριζει 1600 χωρις oc αυτη η μητρικη βεβαια. λεει για 1800oc, για 1600 δεν ξεκαθαριζει)

 

ως δειγμα ντοπης, δε βαζω υπογραφη

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Teisos:

 

Ο Phenom 9500 ειναι AM2+ και εχει memory controller DDR2. Εσυ θες να τον κουμπωσεις σε AM3 μητρικη με DDR3 μνημες.

 

Κατι δεν μου καθεται καλα εδω:O

Link to comment
Share on other sites

Α, σορυ. Νομιζα οτι ο τυπος μνημης, εξαρταται πληρως απο μητρικη.

Οποτε, δεν εχει καν νοημα να αλλαξει μητρικη, αν μεινει με αυτον τον επεξεργαστη.

(οκ, φαστμανακο, ακυρο. Προσπαθησα ομως.., αλλα αφου δεν το'χω..)

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Αμα πας σε AΜ2+ και σε DDR2 δεν χρειαζεται αλλαγη επεξεργαστη.

 

Παντως δεν βρισκω λογο να αλλαξεις τωρα. Το συστημα σου αντεχει ανετα αλλα 2 χρονιακια.

 

ΥΓ: Δες εδω μητρικες που προτεινει η AMD.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου viper απλώς έγραψα και πριν οτι τους τελευταιους 3 μηνες το πισι ειναι κυριως για προγραμματα επεξεργασιας βιντεο κλπ που θελουν αρκετη ραμ κλπ.κ επειδη η ραμ μου ειναι 3gb 667mhz δεν πολυτραβαει τρωει αρκετα κολληματα σ αυτα τα προγραμματα π ειναι ιδιαιτερα βαρια.oποτε χρειαζομαι αλλαγη στην ραμ.αλλα δεν μου πολυπαει η καρδια να αλλαξω απλα λειτουργικο σε 64μπιτ και να δωσω λεφτα για να βαλω περισσοτερη ραμ 667 mhz.Κ ελεγα να αλλαξω την μητρικη ετσι ωστε να μπορω να βαλω γρηγοροτερη ραμ.Για πες μ την γνωμη σου.:worry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...