Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας.Τελικά μάλλον θα καταλήξω στην σύνθεση του fantoma από το πλαίσιο.Τη σύνδεση την κάνω μόνος μου ή μπορεί να την κάνουν στο πλαίσιο?(δωρεάν ή με αμοιβή)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από μενα..Όποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι και εμενα για τις ανάγκες μου καλοδεχούμενος..Αποφάσισα μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με ένα Acer Aspire 1694 Laptop (το οποίο αργοπεθαίνει ),να επιστρέψω στα Desktop..Το θέμα είναι ότι αλλιως τα άφησα προ 4ετιας και αλλίως τα βρήκα..(απο τεχνολογικής προόδου εννοώ)...Οπότε πελάγωσα...

Τι θέλω λοιπόν ; Μια πρόταση μέχρι 800-850 ευρώ (πληρης σύνθεση) η οποία να με βγάλει άλλα 4 χρονια :lol: ...Η χρήση του θα είναι για Internet .(πολύ κατέβασμα..) ,πολλές ταινιές και σειρές,εφαρμογές γραφείου και κανα Fifa10...αυτά...

Ευχαριστω εκ των προτέρων...

Υ.Γ Αν έχετε κατι από Πλαίσιο ή E-shop ακόμα καλυτερα...

SE P1i RULLS!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας.Τελικά μάλλον θα καταλήξω στην σύνθεση του fantoma από το πλαίσιο.Τη σύνδεση την κάνω μόνος μου ή μπορεί να την κάνουν στο πλαίσιο?(δωρεάν ή με αμοιβή)

Σίγουρα μπορείς να τους ζητήσεις να στην κάνουν αυτοί, αλλά νομίζω ότι χρεώνουν κάτι επιπλέον...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα το έκανα... Έτσι κι αλλιώς μόνο 20Ε παραπάνω είσαι. Δεν πειράζει. Και η δικιά μου 1200Ε είχε όριο αλλά επειδή έβαλε το χεράκι του ο fantomas πήγε 1220 :p

 

:lol::lol: Εισαι special ομως! ;)

 

Καλησπέρα και από μενα..Όποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι και εμενα για τις ανάγκες μου καλοδεχούμενος..Αποφάσισα μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με ένα Acer Aspire 1694 Laptop (το οποίο αργοπεθαίνει ),να επιστρέψω στα Desktop..Το θέμα είναι ότι αλλιως τα άφησα προ 4ετιας και αλλίως τα βρήκα..(απο τεχνολογικής προόδου εννοώ)...Οπότε πελάγωσα...

Τι θέλω λοιπόν ; Μια πρόταση μέχρι 800-850 ευρώ (πληρης σύνθεση) η οποία να με βγάλει άλλα 4 χρονια :lol: ...Η χρήση του θα είναι για Internet .(πολύ κατέβασμα..) ,πολλές ταινιές και σειρές,εφαρμογές γραφείου και κανα Fifa10...αυτά...

Ευχαριστω εκ των προτέρων...

Υ.Γ Αν έχετε κατι από Πλαίσιο ή E-shop ακόμα καλυτερα...

 

Δες την συνθεση μου για τον zafo παραπανω και για καρτα βαλε μια 5770! Πιστευω θα εισαι οκ. Διαλεξε και κανα αλλο κουτι αν σαρεσει κατι αλλο..

 

Σίγουρα μπορείς να τους ζητήσεις να στην κάνουν αυτοί, αλλά νομίζω ότι χρεώνουν κάτι επιπλέον...

 

Οχι τα δεσιματα τα κανουν δωρεαν :)

 

 

ΥΓ: Πιστευω το πλαισιο πρεπει να αρχισει να μου δινει κανα ποσοστο :p :)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε phantoma λέω να αλλάξω την οθόνη από τη σύνθεση σου.Να βάλω μια 23αρα full HD.Βρήκα αυτήν η οποία έχει χαμηλή τιμή,σε σημείο ύποπτο.Δεν ξέρω τί παίζει και είναι τόσο φτηνή.Μήπως είναι η αντίθεση?
Link to comment
Share on other sites

Στην αντιθεση, η τυπικη παιζει τον σημαντικο ρολο οπου ολες το ιδιο προσφερουν ;) Τωρα η τιμη, λιγο επειδη θελει να χτυπησει τον ανταγωνισμο, λιγο ισως επειδη εχει response time λιγο παραπανω απο τις αλλες (αμελητεο βεβαια, τι 2 τι 5ms). Εγω βλεπω οτι εχει ιδια τυπικη αντιθεση, ιδια φωτεινοτητα, καλυτερες γωνιες θεασης (σημαντικο) και λιγο αργοτερο response time(δν το πιανει το ματι σου). Γιατι οχι λοιπον. :) Για να δω και κανα review..

 

edit: review δν βλεπω αλλα υπαρχει κοσμος που τις προτεινει! Οτι νομιζεις! Παντως οι LG εχουν και τα 0 pixel εγγυηση ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Είσαι τεράστιος φίλε:)

 

Μάλλον θα τη τσιμπήσω μαζί με το υπόλοιπο πακετάκι.Ελπίζω να τα βρω όλα στο πλαίσιο και να μην μου πουν ότι δεν έχουν το ένα το άλλο κλπ.Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια παιδιά;):)

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 υπολογιστες και θελω να κανω τραμπα την μητρικη με τον επεξεργαστη μαζι..

θα χρειαστει φορματ για να δουλεχουν μετα οι 2 υπολογιστες;;;:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% ναι. Ειναι με το ιδιο chipset??

Δεν το εχω κοιταξει αλλα σιγουρα οχι:lol:

 

οποτε αλλαζω μητρικη μαζι με τον επεξεργαστη μετα φορματ και ολα οκ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ξεχασα να ρωτησω, αν μετα την αλλαγη μητρικης κανω κατευθειαν repair θα δουλεψει? Για να μην κανω φορματ και περναω μετα παλι drivers κτλ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, επισης ο σκληρος στο ενα πισι νομιζω ειναι σε raid-0 δεν θυμαμαι ακριβως,θα υπαρξει κανα προβλημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα μου ερχονται στο μυαλο:p

Θα παω να δω τα πισι να δω ακριβως τι εχουν και θα πραξω αναλογα...

 

Κατι αλλο, αν μια καρτα agp 3.0 μπει σε μητρικη με agp 2.0 θα εχει διαφορα στην αποδοση?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

thanks fantomas..παω για πειραματα!!!

 

Αν ολα πανε καλα θα επανελθω συντομα να πουλησω μουρη για το κατορθωμα μου,

αν οχι θα εξαφανιστω για μερικες μερες μεχρι να ξεχαστει το θεμα:grin:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς όπως είχα γράψει πριν από κάποια ποστ το Πλαίσιο δεν έχει τον Samsung Spinpoint F3 που είχα βάλει στη σύνθεση και μου είπαν ότι θα μου βάλουν έναν με 1,5TB στην ίδια ταχύτητα. Μετά από λίγο ψάξιμο στο Πλαίσιο πιστεύω ότι ενοούν αυτόν ΕΔΩ αφού οι υπόλοιποι στα 1,5TB είναι στα 5400rpm και όχι στα 7200 του F3. Σκέφτομαι να τους πω αντί να βάλουν αυτόν να βάλουν δύο Western Digital Caviar Black 640GB HDD.

Τι λέτε ότι είναι καλύτερο??

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτον εχω εγω.Μια χαρα ειναι, ηταν ο γρηγοροτερος μεχρι να βγουν οι f3. Γιατι 2? πας σε RAID 0 η απλα για να εχεις ιδια χωρητικοτητα?
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ola καλα με το φορματ και την αλλαγη μητρικης...:)

 

Τα προγραμματα τυπου driver max που ψαχνουν και κατεβαζουν τους τελευταιους drivers για καθε υλισμικο του υπολογιστη ειναι εμπιστα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αυτον εχω εγω.Μια χαρα ειναι, ηταν ο γρηγοροτερος μεχρι να βγουν οι f3. Γιατι 2? πας σε RAID 0 η απλα για να εχεις ιδια χωρητικοτητα?

Βασικά περισσότερο για τη χωριτικότητα, αλλά και γιατί προτιμώ να έχω δύο μικρούς παρά ένα μεγάλο όπως μου είπαν ότι θα μου βάλουν. Βοηθάει και στο Backup, γιατί δεν θα χρειάζεται να τα βάζεις σε εξωτερικό με USB και τέτοια... Τα βάζεις στο δεύτερο. Αφού έτσι κι αλλιώς καλύτερα δύο παρά ένας. Μόνο η τιμή είναι το πρόβλημα, αλλά αν τα προσθέσεις, βγένει σαν την τιμή του 1,5TB που μου έβαλαν, άρα δεν έχω πρόβλημα κι εκεί. Δηλαδή η τελική τιμή του μηχανήματος είναι ίδια. Άρα μάλλον θα πάω για 2ΧWD.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Ola καλα με το φορματ και την αλλαγη μητρικης...:)

 

Τα προγραμματα τυπου driver max που ψαχνουν και κατεβαζουν τους τελευταιους drivers για καθε υλισμικο του υπολογιστη ειναι εμπιστα??

Ολα καλα λοιπον :) Το προγραμμα που λες το εχω δουλεψει, αλλα πιο πολυ ταλαιπωρια μου φανηκε.. Οτι εκανε δουλεια παντως εκανε. Ισως εσενα να σε βολεψει παραπανω.

 

Βασικά περισσότερο για τη χωριτικότητα, αλλά και γιατί προτιμώ να έχω δύο μικρούς παρά ένα μεγάλο όπως μου είπαν ότι θα μου βάλουν. Βοηθάει και στο Backup, γιατί δεν θα χρειάζεται να τα βάζεις σε εξωτερικό με USB και τέτοια... Τα βάζεις στο δεύτερο. Αφού έτσι κι αλλιώς καλύτερα δύο παρά ένας. Μόνο η τιμή είναι το πρόβλημα, αλλά αν τα προσθέσεις, βγένει σαν την τιμή του 1,5TB που μου έβαλαν, άρα δεν έχω πρόβλημα κι εκεί. Δηλαδή η τελική τιμή του μηχανήματος είναι ίδια. Άρα μάλλον θα πάω για 2ΧWD.

 

Καλοριζικοι!! Ισως αργοτερα παρεις καποιον ακομα πιο μεγαλο και στησεις ενα ωραιο RAID-0 με αυτους! ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα λοιπον :) Το προγραμμα που λες το εχω δουλεψει, αλλα πιο πολυ ταλαιπωρια μου φανηκε.. Οτι εκανε δουλεια παντως εκανε. Ισως εσενα να σε βολεψει παραπανω.

 

 

 

Καλοριζικοι!! Ισως αργοτερα παρεις καποιον ακομα πιο μεγαλο και στησεις ενα ωραιο RAID-0 με αυτους! ;)

τελικα Φαντομα ειχε διαφορα η μητρικη που θα επιλεξω :p

πηρα την Asrock p45x3 και μου εβγαλε την πιστη το pc, μετα απο απειρες δοκιμες και οσα BSOD δεν εχω δει σε ολη μου τη ζωη, αναγκαστικα εφυγε πακετο ολο το pc για το πλαισιο για να ψαξουμε ενα ενα τα κομματια hardware τι φταιει..τελικα εφταιγε η μητρικη, δεν ξερω γιατι.

αν και με χρεωσαν στο πλαισιο..τι να κανω, επρεπε να πληρωσω τελικα μου βαλανε την Asus P5Q3 που εχει διαφορα τιμης οσο με χρεωσαν :p, και εχουν ιδια specs, ασχετα τι λεει στο πλαισιο, το site της asus εχει λιγο διαφορετικα.

 

τωρα ολα καλα..δουλευει τελεια το πισι..ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

τα specs τελικα ειναι

asus P5Q3 mobo

intel Q9550 2,83

OCZ 2x2GB DDR3 7-7-7-20

sapphire ATI 5850

σκληρους οτι ειχα οτι να ναι δυστυχως 640+320gb

LG 21,5" W2261VP

 

μονος μου εκανα το στησιμο, μου πηρε περιπου 10 ωρες :O καθοτι δεν ειχα ιδεα, τελικα τα καταφερα αλλα μετα εφαγα το ξενερωμα των bsod...

τελος καλο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...