Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο 7500 είναι καλύτερος διότι ναι μεν ο amd είναι λίγο πιο γρήγορος αλλά ο 7500 έχει μεγαλύτερη μνήμη έστω και ένα mb αλλά οι intel είναι καλύτερη στα 3/4 των προγραμμάτων σαν να δίνου κάποιο boost και η intel έχει πιο πολλά μοντέλα σε περίπτωση αναβάθμισης σε s775(socket)εύχομαι να σαι κάλυπσα αν όχι εδώ είμαι και απαντώ :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για τον gesamfunai είναι η πρόταση! Αλλά και για τον φίλο π θέλει μέχρι 600 ευρώ LG 19'' LCD W1934S-BN BLACK με 100 ευρώ, δηλαδή 617 ε σύνολο

 

σε ευχαριστω φιλε Ιασονα :)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εχω το bluestorm fsp 500 και απο οτι ειδα βγαζει 460 w.

 

θα αντεξει Amd Athlon 2, X4 , 2.66 ? (τωρα τρεχει με Χ2 64) / 8gb ram, 1 sata εσωτερικό και αρκετούς usb εξωτερικους σκληρους?

:X
Link to comment
Share on other sites

Θελω να φτιαξω ενα pc για παιχνιδια γυρω στα 700 ευρω. εχω φτιαξει ενα στα 750 στο e-shop. Δεν εχω ιδιατερες γνωσεις κ θελω την γνωμη σας:

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.650614) THERMALTAKE VG1000BNS WING RS 100 BLACK WINDOW 37.90 €

 

 

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559976) AMD PHENOM II X4 965 3.4GHZ QUAD-CORE BLACK BOX EDITION 164.98 €

 

 

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.553160) CORSAIR CMV4GX3M2A1333C9 VALUE SELECT DDR3 4GB (2X2GB) PC3-10666 (1333MHZ) DUAL CHANNEL KIT 95.00 €

 

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522776) ASUS M4A77TD 86.30 €

 

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.513432) ASUS EN9800GT/DI/1GD3 CUDA 1GB PCI-E RETAIL 108.50 €

 

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303614) WESTERN DIGITAL WD7500AADS 750GB CAVIAR GREEN SATA2 57.79 €

 

 

DVD RECORDER (PER.333185) SONY OPTIARC AD-7240S DVD-RW BLACK BULK 19.40 €

 

 

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ (PER.575664) MICROSOFT MULTIMEDIA KEYBOARD 1.0 GR BLACK DSP 13.90 €

 

 

ΠΟΝΤΙΚΙΑ (PER.570665) MICROSOFT WHEEL MOUSE OPTICAL BLACK DSP 8.90 €

 

 

ΗΧΕΙΑ (PER.500757) CREATIVE SBS A30 12.30 €

 

 

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (PCF.01246) WINDOWS 7 HOME PREM 32-BIT/64-BIT OEM PC GR 84.00 €

 

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.650646) THERMALTAKE W0134 TR2 RX 550W CABLE MANAGEMENT 68.95 €

 

την καρτα γραφικων μου ειπε ενας φιλος να την αλλαξω σε 4670-4770 γιατι εχω οθονη HP 17 ιντσων, τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εχω το bluestorm fsp 500 και απο οτι ειδα βγαζει 460 w.

 

θα αντεξει Amd Athlon 2, X4 , 2.66 ? (τωρα τρεχει με Χ2 64) / 8gb ram, 1 sata εσωτερικό και αρκετούς usb εξωτερικους σκληρους?

 

με onboard vga εισαι? αντεχει το τροφοδοτικο, μη φοβασαι!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για pc για gamers και επεξεργασια βιντεο τι επεξεργαστη και καρτα γφαφικων προτειενετε?

Ο AMD Phenom II X4 955 (sAM3, Cache 8MB, 3.2GHz, Box) ειναι πιο καλος απο τους ι7?

Edited by andreas1022
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για pc για gamers και επεξεργασια βιντεο τι επεξεργαστη και καρτα γφαφικων προτειενετε?

Ο AMD Phenom II X4 955 (sAM3, Cache 8MB, 3.2GHz, Box) ειναι πιο καλος απο τους ι7?

Νομίζω ότι οι i7 (πρώτα οι Extreme και σαν δεύτερη και φυσικά φθηνότερη επιλογή οι απλοί i7) είναι οι κορυφαίοι αυτοί τη στιγμή και για games και για οτιδήποτε άλλο. Βέβαια επειδή δεν ξέρω πολύ καλά τους AMD (είμαι Intel fan), καλύτερα να ακούσεις και άλλες γνώμες ;)

Για κάρτες γραφικών αφού θες games, καλύτερα να πας σε ATI, γιατί αυτή τη στιγμή πρωτοπορεί. Εγώ που επίσης θέλω το PC για games, όπως θα δεις στην υπογραφή έχω μία Sapphire 5850 1GB και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Προτείνω να κινηθείς σε αυτές και ποια θα πάρεις εξαρτάτε από το budget. Η δικιά μου αν θυμάμαι καλά έκανε γύρω στα 230Ε. Για πιο καλή (και πιο ακριβή) μπορείς να δεις 5870 ή να πας σε 59ΧΧ, αλλά και για παρακάτω χρήματα υπάρχουν επίσης επιλογές.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι i7 (πρώτα οι Extreme και σαν δεύτερη και φυσικά φθηνότερη επιλογή οι απλοί i7) είναι οι κορυφαίοι αυτοί τη στιγμή και για games και για οτιδήποτε άλλο. Βέβαια επειδή δεν ξέρω πολύ καλά τους AMD (είμαι Intel fan), καλύτερα να ακούσεις και άλλες γνώμες ;)

Για κάρτες γραφικών αφού θες games, καλύτερα να πας σε ATI, γιατί αυτή τη στιγμή πρωτοπορεί. Εγώ που επίσης θέλω το PC για games, όπως θα δεις στην υπογραφή έχω μία Sapphire 5850 1GB και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Προτείνω να κινηθείς σε αυτές και ποια θα πάρεις εξαρτάτε από το budget. Η δικιά μου αν θυμάμαι καλά έκανε γύρω στα 230Ε. Για πιο καλή (και πιο ακριβή) μπορείς να δεις 5870 ή να πας σε 59ΧΧ, αλλά και για παρακάτω χρήματα υπάρχουν επίσης επιλογές.

 

ναι αλλά 5850+ι7=500ε μονο cpu and gpu

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
Θελω να φτιαξω ενα pc για παιχνιδια γυρω στα 700 ευρω. εχω φτιαξει ενα στα 750 στο e-shop. Δεν εχω ιδιατερες γνωσεις κ θελω την γνωμη σας:

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.650614) THERMALTAKE VG1000BNS WING RS 100 BLACK WINDOW 37.90 €

 

 

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559976) AMD PHENOM II X4 965 3.4GHZ QUAD-CORE BLACK BOX EDITION 164.98 €

 

 

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.553160) CORSAIR CMV4GX3M2A1333C9 VALUE SELECT DDR3 4GB (2X2GB) PC3-10666 (1333MHZ) DUAL CHANNEL KIT 95.00 €

 

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522776) ASUS M4A77TD 86.30 €

 

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.513432) ASUS EN9800GT/DI/1GD3 CUDA 1GB PCI-E RETAIL 108.50 €

 

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303614) WESTERN DIGITAL WD7500AADS 750GB CAVIAR GREEN SATA2 57.79 €

 

 

DVD RECORDER (PER.333185) SONY OPTIARC AD-7240S DVD-RW BLACK BULK 19.40 €

 

 

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ (PER.575664) MICROSOFT MULTIMEDIA KEYBOARD 1.0 GR BLACK DSP 13.90 €

 

 

ΠΟΝΤΙΚΙΑ (PER.570665) MICROSOFT WHEEL MOUSE OPTICAL BLACK DSP 8.90 €

 

 

ΗΧΕΙΑ (PER.500757) CREATIVE SBS A30 12.30 €

 

 

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (PCF.01246) WINDOWS 7 HOME PREM 32-BIT/64-BIT OEM PC GR 84.00 €

 

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.650646) THERMALTAKE W0134 TR2 RX 550W CABLE MANAGEMENT 68.95 €

 

την καρτα γραφικων μου ειπε ενας φιλος να την αλλαξω σε 4670-4770 γιατι εχω οθονη HP 17 ιντσων, τι λετε?

 

Την κάρτα γραφικών ναι να την αλλάξεις αλλα όχι με 46xx σειρά αλλα με την 4850 ή 4870. Αν και καλύτερα να αλλάξεις και μια οθονούλα γιατί κρίμα είναι καινούργιος υπολογιστής σε 17 ιντζών οθόνη. Κατά τα αλλα μια χαρούλα μου φαίνεται η επιλογή που έχεις κάνει. αν και θα προτιμούσα 6gb ή 8gb ram:)

 

edit: A και επειδή τώρα το είδα! ’Aλλαξε άμεσος κουτί γιατί θα έχεις μεγάλο πρόβλημα υπερθέρμανσης... πάρε κάτι με περισσότερα Fans γιατί και ο επεξεργαστής σου και η κάρτα γραφικών σου θα περνούν φωτιά στα games.

Edited by powerulez
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
Οταν λες περισσοτερα fans τι εννοεις? που το βλεπω αυτο?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.651103

 

Εννοώ ανεμιστηράκια... Για παράδειγμα αυτή εδώ έχει πολλές θέσεις για να βάλεις ανεμιστήρες και ακόμα καλύτερα το τροφοδοτικό είναι κάτω και έχει τρύπες από πάνω για να βγάζουν τον ζεστό αέρα έξω. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
συμφωνώ με τα fans απλά αν βάλεις βάλε αθόρυβα

 

Offtopic ρε που βρήκες 4890 toxic?και τι τιμή?

Χτύπησα μια από το ebay, εδώ και 6 μήνες προσπαθώ να βρω ακόμη μια αλλα μάταια... :lol:

 

180euro ;)

Edited by powerulez
price
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω το κουτί και σκεφτόμουν τα υπέρ και τα κατά αυτών που παίρνουν το τροφοδοτικό στο κάτω μέρος. Έχουν πολλά υπέρ σίγουρα αλλά αυτό που με απασχολεί είναι ότι το τροφοδοτικό θα ρουφάει αέρα από κάτω. Δηλαδή θα ρουφάει όλη τη σκόνη και ότι άλλο κατακάθι από το πάτωμα. Κατά πόσο πιστεύετε θα επηρεάσει αυτό την διάρκεια ζωής και την απόδοση του τροφοδοτικού; Γιατί περισσότερη σκόνη σημαίνει αυτομάτως μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Και η ως τώρα πείρα μου λέει πως κλειστό κουτί με ανεμιστήρα, ακόμα και με φίλτρο λειτουργεί ως μαγνήτης-παγίδα σκόνης.

Επίσης για όσα τροφοδοτικά δεν έχουν αποσπώμενα καλώδια, λογικά αυτό δεν θα σημαίνει πως όλος αυτός ο όγκος των καλωδίων θα τρώει και μερικές θέσεις 3,5" ;

 

Θέλω να αλλάξω και την ψύκτρα της CPU γιατί από τότε που άλλαξα μητρική, η νέα δουλεύει τον ανεμιστήρα σε πολύ υψηλότερες στροφές (1450-1500rpm idle τον χειμώνα με 3000rpm ingame και 3300 ingame το καλοκαίρι) και πλέον έχει καταντήσει κουραστικό. Αλλά δεν ξέρω καν αν αυτό που ζητάω υπάρχει. Μία που να ψύχει πολύ καλύτερα ώστε η μητρική να δουλεύει τον ανεμιστήρα της σε πολύ πιο χαμηλές στροφές, γενικά να είναι αθόρυβη. Να μην ξεπερνάει τα 450gr που η Intel θέτει ως όριο βάρους ψύκτρας για τους επεξεργαστές της. Να μην χρειάζεται να βγάλω την μητρική για να την περάσω, όχι γιατί βαριέμαι αλλά γιατί δεν θέλω να πάρω το ρίσκο μιας και με τέτοιες πολύ συχνά διαβάζω να γίνονται καταστροφές είτε στην ψύκτρα είτε στην μητρική αλλά και επειδή δεν υπάρχει χώρος κάτω από την μητρική. Να μην είναι υπερμεγεθής γιατί από ότι βλέπω μετά τα 12cm σε διάμετρο, η ψύκτρα θα ακουμπάει στο τροφοδοτικό και γιατί αυτές πιέζουν πολύ την μητρική. Και αν γίνεται να μην ξεπερνάει τα 35 ευρώ max. Ο επεξεργαστής μου είναι ο Intel C2D E8400.

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές post. Πραγματικά έχω ξεσκονίσει το internet όσον αφορά τις ψυκτρες από το καλοκαίρι ακόμα αλλά το ότι δεν έχω προσωπική πείρα στο θέμα δεν με βοηθάει καθόλου στο να καταλάβω ποια είναι αυτή που θα κάνει την δουλειά που θέλω. Επίσης πάρα πολύ συχνά διάβαζα από site σε site εντελώς αντίθετα πράγματα για τα ίδια προιόντα και αυτό με έχει μπερδέψει ακόμα περισσότερο. Αν πάλι δεν υπάρχει αυτό που ζητάω πείτε μου να ξέρω ώστε να συμβιβαστώ.

 

ΥΓ. Αυτή είναι μία φωτογραφία των stock heatsinks των C2D από ότι λέει σε εκείνο το site. Αυτό το πρόσθετο τετράγωνο σίδερο που εδράζεται στις 4 βάσεις με την κυκλική χάλκινη επιφάνεια, τι είναι; Η δική μου ψύκτρα δεν έχει κάτι τέτοιο. Επίσης δεν έχει χάλκινη λεία επιφάνεια αλλά είναι το ίδιο το υλικό της υπόλοιπης ψύκτρας και κάθε άλλο παρά λείο και επίπεδο δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

με onboard vga εισαι? αντεχει το τροφοδοτικο, μη φοβασαι!

 

τωρα ναι αλλα στο νεο μηχανημα λεω να βαλω

μια με ραμ 1 γιγα

 

απλη των 40 ευρω

δε παιζω παιχνιδια

 

ολη η υποθεση θα ειναι οι πολλες υσβ τροφοδοσιες με σκληρους

:X
Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι αντε να καταναλωνουν 10W σε full load ο καθενας.. Ισως οι Seagate λιγο παραπανω.

 

Και για την καρτα γραφικων αν πας σε τετοια κατηγορια εισαι οκ!

Βεβαια, αν το εχεις πανω απο 1.5-2 χρονια ισως να εδινες ενα 50ρικο να παρεις καποιο φρεσκο κ με >watt

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι αντε να καταναλωνουν 10W σε full load ο καθενας.. Ισως οι Seagate λιγο παραπανω.

 

Και για την καρτα γραφικων αν πας σε τετοια κατηγορια εισαι οκ!

Βεβαια, αν το εχεις πανω απο 1.5-2 χρονια ισως να εδινες ενα 50ρικο να παρεις καποιο φρεσκο κ με >watt

 

ναι ειναι κανα διχρονο και

ας βαλω τοτε κανα550αρι

 

κοτζαμ raid θα χει πανω

 

υγ.εξωτερικοι σκληροι γινονται εσωτερικοι ετσι?

εννοω οτι παιρνουν ρευμα μονο αποτη usb

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα μια βοηθεια για ενα PC που σκέφτομαι να αγοράσω. Σαν συνολικό κόστος σκεφτομαι ΜΑΧ τα 900 ευρω με οθόνη.H χρήση του θα ειναι για internet και λιγο gaming (RPG , Strategies - οπου τα PC ειναι σαφως καλύτερα) για κυριο gaming εχω το PS3.

Εχουμε λοιπόν σαν πρώτη σκέψη:

 

Case Coolmaster Centurion 590 Black 65 EURO

HDD WD Sata II 1TB 64 Caviar Green 83 EURO

Ram 4* 1 GB DDR3 Trascend 1333 72 EURO

CPU Intel Core i3 2,93 MHz 102 EURO

MB Asus P7P55 75 EURO

Asus DVDRW 17 EURO

Connected3D 4870 145 EURO

PSU Chieftec 550W 59 EURO

ΟΘΟΝΗ LG W2361 V 23'' 168 EURO

ΠΛΗΚ/ΓΙΟ LOGITEC WIREL LX 710 39 EURO

WINDOWS 7 HOME PREM 32BIT 76 EURO

 

ΣΥΝΟΛΟ 901 ΕΥΡΩ

 

Σκέφτομαι και αντι για την 4870 την 5770 της ιδιας εταιριας στα ιδια χρήματα.

Τι λέτε? Θα αλλάζατε κατι για μείωση κόστους ή για καλυτερη σχέση τιμής/αποδοση???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, μπορεις να βγαλεις το λειτουργικο και να παρεις μια 5850 που ειναι σουπερ :D

για τα υπολοιπα δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]15366[/ATTACH]

με διαφορα καλυτερο συστημα

 

Εκτός από την κάρτα γραφικών. 4870~=5770 Αλλά προτείνω 5770 λόγω υποστήριξης DX11 και χαμηλότερης κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]15366[/ATTACH]

 

με διαφορα καλυτερο συστημα

 

AMD προτείνεις?

Παντα intel ειχα, ειναι σημαντικα καλυτερος απο τον i3?

4 πύρινος βλεπω.... Αλλα σκεφτομαι αν ειναι το ιδιο αξιοπιστος και αν εχει την ιδια συμβατοτητα....

Link to comment
Share on other sites

ολοι ειναι αξιοπιστοι... δεν εχω δει επεξεργαστη μη αξιοπιστο...

 

οταν λες συμβατοτητα???

 

Μαλλον λαθος εντυπωση εχω απο παλια....

Οποτε ειναι σημαντικα πιο γρηγορο σε σχεση με τον i3??

Οσο για καρτα γραφικων καταλήγω στην 5770 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...