Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σκέφτεσαι καθόλου για ultrawide? Για gaming είναι μοναδικές και δεν θα ξανά πας σε 16:9. Σε 2560x1440 η 1070 για μέχρι 60fps και medium high θα είναι οκ στα νέα παιχνίδια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το σκέφτεσαι καθόλου για ultrawide? Για gaming είναι μοναδικές και δεν θα ξανά πας σε 16:9. Σε 2560x1440 η 1070 για μέχρι 60fps και medium high θα είναι οκ στα νέα παιχνίδια.

 

Άλλη είναι η Ultra Wide άλλη η Curved? έχω και μια Curved στην σύγκριση, δεν έχω ξανά δοκιμάσει ούτε δει από κοντά τέτοιες οθόνες και δεν θα έλεγα και όχι να πω την αλήθεια σε μια τέτοια αγορά, απλός γενικά δεν έχω ξανά πάρει μόνιτορ και ξέρω λίγο πολύ τα βασικά!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη είναι η Ultra Wide άλλη η Curved? έχω και μια Curved στην σύγκριση, δεν έχω ξανά δοκιμάσει ούτε δει από κοντά τέτοιες οθόνες και δεν θα έλεγα και όχι να πω την αλήθεια σε μια τέτοια αγορά, απλός γενικά δεν έχω ξανά πάρει μόνιτορ και ξέρω λίγο πολύ τα βασικά!

 

Το curved ειναι η καμπυλη που κανει η οθονη. Curved σε 16:9 δεν εχει πολυ νοημα μιας και δεν εχει το πλατος που χρειαζεται για να στηριξει το curved.

Το ultrawide ειναι το παρακατω

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/681643/UltraWide.html?o=ultrawide

 

Αν πας μια φορα σε κατι τετοιο δυσκολα θα ξανα επιστρεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το curved ειναι η καμπυλη που κανει η οθονη. Curved σε 16:9 δεν εχει πολυ νοημα μιας και δεν εχει το πλατος που χρειαζεται για να στηριξει το curved.

 

Το ultrawide ειναι το παρακατω

 

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/681643/UltraWide.html?o=ultrawide

 

 

 

Αν πας μια φορα σε κατι τετοιο δυσκολα θα ξανα επιστρεψεις.

 

Θα πρότεινες δηλαδή καλύτερα ένα ultra wide στα 75hz παρά ένα curved στα 144hz για παράδειγμα; Γιατί βλέπω για κάτι πάνω από 70hz στο ultra wide πάνε στο θεό οι τιμές ψάχνω κάτι με 450€ ταβάνι!

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινες δηλαδή καλύτερα ένα ultra wide στα 75hz παρά ένα curved στα 144hz για παράδειγμα; Γιατί βλέπω για κάτι πάνω από 70hz στο ultra wide πάνε στο θεό οι τιμές ψάχνω κάτι με 450€ ταβάνι!

 

Με 450 θα προτεινα το παρακατω

https://www.skroutz.gr/s/20705475/LG-34GL750-B.html

Link to comment
Share on other sites

Με 450 θα προτεινα το παρακατω

https://www.skroutz.gr/s/20705475/LG-34GL750-B.html

 

Μεγάλο είναι το 34'' αν και φαίνεται αρκετά καλό, όπως ανέφερα και αρχικά με κούρασε και η 32'' που έχω τώρα και ψάχνω ένα 27 αρι για την απόσταση που έχω στο γραφείο! Νομίζω πως έχω καταλήξει σε κάποιο από αυτά τα 2 νομίζω https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=12178038%2C9372608

άλλα δεν διαβάζω και τα καλύτερα για το Samsung πολύ λαχείο βλέπω στις κρητικές να λένε ότι είναι αν και έχει καλύτερο πάνελ και θα το προτιμούσα νομίζω στα χρώματα !

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είμαι σε αναζήτηση desktop που θα φτιάξω εγώ για τον γιο που όπως καταλαβαίνετε οι απαιτήσεις πέραν των εργασιών γυμνασίου περιλαμβάνουν και games,video editing /streaming /recording.

 

μου προτάθηκε αυτό το σύστημα από το πλαίσιο και θα ήθελα τους γνώμες σας. μακάρι να γίνεται να πέσει η συνολική τιμή (χωρίς πληκτρολόγιο, ποντίκι) και κάτω από τα 1000 ευρώ! 32392ffebf624129da8c8113ff900062.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είμαι σε αναζήτηση desktop που θα φτιάξω εγώ για τον γιο που όπως καταλαβαίνετε οι απαιτήσεις πέραν των εργασιών γυμνασίου περιλαμβάνουν και games,video editing /streaming /recording.

 

μου προτάθηκε αυτό το σύστημα από το πλαίσιο και θα ήθελα τους γνώμες σας. μακάρι να γίνεται να πέσει η συνολική τιμή (χωρίς πληκτρολόγιο, ποντίκι) και κάτω από τα 1000 ευρώ! 32392ffebf624129da8c8113ff900062.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

140€ για ποντίκι, πληκτρολόγιο και mousepad;

Τρελή κλεψιά!!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα γενικα το gaming pc το πληρωνεις... η συνθεση του πλαισιου ειναι απλα κακη. Το εκανε "gaming" βαζοντας μια καρτα γραφικων. Οκ.

 

Απο εμενα μια γρηγορη συνθεση (μονο απο e-shop) απλα και μονο για να σου δειξω οτι προφανως μπορεις να κανεις παρα πολλες συνθεσεις αμα ψαχτεις λιγο παραπανω. Ενταξει κουτι δεν εβαλα, αλλα βρισκεις με και ~100€ επωνυμο full tower και οχι Turbo X. Επισης η συνθεση μου εχει 32GB RAM και M2 δισκο.

 

Μπορεις να πεσεις πολυ πιο χαμηλα αν βαλεις AMD επεξεργαστη, επισης πολυ καλη και αξιοπιστη μητρικη ειναι το μοντελο της MSI B450 Tomahawk που παιζει γυρω στα 90€ (για intel συστημα) οποτε γενικα πεφτει το κοστος.

 

Το θεμα ειναι αν θα το στησεις εσυ ή το θες και ετοιμο στο κουτι, οποτε εκει μαλλον δεσμευεσαι να τα παρεις ολα τα κομματια απο ενα καταστημα και να στο συρναμολογησουν εκει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα γενικα το gaming pc το πληρωνεις... η συνθεση του πλαισιου ειναι απλα κακη. Το εκανε "gaming" βαζοντας μια καρτα γραφικων. Οκ.

 

 

 

Απο εμενα μια γρηγορη συνθεση (μονο απο e-shop) απλα και μονο για να σου δειξω οτι προφανως μπορεις να κανεις παρα πολλες συνθεσεις αμα ψαχτεις λιγο παραπανω. Ενταξει κουτι δεν εβαλα, αλλα βρισκεις με και ~100€ επωνυμο full tower και οχι Turbo X. Επισης η συνθεση μου εχει 32GB RAM και M2 δισκο.

 

 

 

Μπορεις να πεσεις πολυ πιο χαμηλα αν βαλεις AMD επεξεργαστη, επισης πολυ καλη και αξιοπιστη μητρικη ειναι το μοντελο της MSI B450 Tomahawk που παιζει γυρω στα 90€ (για intel συστημα) οποτε γενικα πεφτει το κοστος.

 

 

 

Το θεμα ειναι αν θα το στησεις εσυ ή το θες και ετοιμο στο κουτι, οποτε εκει μαλλον δεσμευεσαι να τα παρεις ολα τα κομματια απο ενα καταστημα και να στο συρναμολογησουν εκει.

κοίτα επειδή τα παιδιά θέλουν και λίγο εφέ για πες ένα κουτί καλό με rgb κλπ. για σκληρό θέλω μόνο 1tb ssd τίποτα άλλο. και ένας M2 ανεβαίνει πολύ..

και δυστυχώς ναι πρέπει να το πάρω έτοιμο γιατι δεν ξέρω μόνος μου να το συνθέσω

 

AMD επεξεργαστής ποιος όμως είναι καλός.; είναι ισάξιοι των Intel; ο αντίστοιχος 9400/9500 σε AMD ποιος είναι;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

140€ για ποντίκι, πληκτρολόγιο και mousepad;

Τρελή κλεψιά!!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Γιατί; Εμένα μόνο το ποντίκι μου κοστίζει σχεδόν 140.

Εκτός αν το εννοείς αλλιώς και κατάλαβα λάθος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πήρα καινούργιο ανεμιστήρα κουτιού αλλά επειδή λειτουργεί στις μέγιστες στροφές με ενοχλεί ο ήχος.

Υπάρχει τρόπος να κατεβάσω τις στροφές του; Δοκίμασα με το SpeedFan αλλά δεν κατάφερα τίποτα.:(

Η μητρική είναι GIGABYTE GA-G41M-ES2L

zcvVRVq.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα καινούργιο ανεμιστήρα κουτιού αλλά επειδή λειτουργεί στις μέγιστες στροφές με ενοχλεί ο ήχος.

Υπάρχει τρόπος να κατεβάσω τις στροφές του; Δοκίμασα με το SpeedFan αλλά δεν κατάφερα τίποτα.:(

Η μητρική είναι GIGABYTE GA-G41M-ES2L

zcvVRVq.jpg

 

Μεσα απο το BIOS δεν εχει επιλογη;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πήρα καινούργιο ανεμιστήρα κουτιού αλλά επειδή λειτουργεί στις μέγιστες στροφές με ενοχλεί ο ήχος.

 

Υπάρχει τρόπος να κατεβάσω τις στροφές του; Δοκίμασα με το SpeedFan αλλά δεν κατάφερα τίποτα.:(

 

Η μητρική είναι GIGABYTE GA-G41M-ES2L

 

zcvVRVq.jpg

Μιλάς για ανεμιστήρα του κουτιού, όχι της ψύκτρας της cpu, έτσι;

Τότε δεν γίνεται μέσω μητρικής.

Θέλει εξωτερικό ρυθμιστή.

Εγώ πριν χρόνια είχα πάρει ένα πανελακι με 4 καλώδια ρεύματος που ρυθμίζει με ροοστάτη μέχρι 4 ανεμιστήρες και μάλιστα έχεις και ψηφιακή ένδειξη στροφών για κάθε ανεμιστήρα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για ανεμιστήρα του κουτιού, όχι της ψύκτρας της cpu, έτσι;

Τότε δεν γίνεται μέσω μητρικής.

Θέλει εξωτερικό ρυθμιστή.

Εγώ πριν χρόνια είχα πάρει ένα πανελακι με 4 καλώδια ρεύματος που ρυθμίζει με προστάτη μέχρι 4 ανεμιστήρες και μάλιστα έχεις και ψηφιακή ένδειξη στροφών για κάθε ανεμιστήρα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ναι, του κουτιού, φταίει η μητρική;

Που μπορώ να βρω τέτοιο ροοστάτη;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τον συνδεσες πάνω στο motherboard ή του έδωσες απευθείας ρεύμα απο το τροφοδοτικό;

Αν έδωσες απευθείας θες εξωτερικό ροοστάτη ή

Αλλιώς βρες adaptor να τον ρίξεις στο board, όπου έτσι θα τον ελέγχεις με speedfan.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τον συνδεσες πάνω στο motherboard ή του έδωσες απευθείας ρεύμα απο το τροφοδοτικό;

Αν έδωσες απευθείας θες εξωτερικό ροοστάτη ή

Αλλιώς βρες adaptor να τον ρίξεις στο board, όπου έτσι θα τον ελέγχεις με speedfan.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην μητρικά αλλά μπορώ να το συνδέσω και στο τροφοδοτικό. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ροοστάτη; Δεν ξέρω και πως είναι, για να ψάξω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Στην μητρικά αλλά μπορώ να το συνδέσω και στο τροφοδοτικό. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο ροοστάτη; Δεν ξέρω και πως είναι, για να ψάξω.
Κάτι τέτοιο λέω

 

STW 5.25 inch 3 Way Fans Speed Controller PC Computer Fan Controller Temperature Controller Front Panel Date Time Temperature Display Drive Bay, Black https://www.amazon.co.uk/dp/B072LPL2RT/ref=cm_sw_r_em_apa_i_-BPSEbS5HTZ8X

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν θες με lcd οθονη προτιμησε καποιος της akasa που ειναι αρκετα αξιοπιστη εταιρια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες με lcd οθονη προτιμησε καποιος της akasa που ειναι αρκετα αξιοπιστη εταιρια.

 

Παρήγγειλα αυτό

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα, απλως να εχεις στο μυαλο σου οτι μειωση των στροφων δεν σημαινει απαραιτητα και μειωση του θορυβου. Επειδη λες οτι πηρες και νεα ανεμιστηρακια... πρεπει να δεις πως λειτουργουν και κατα ποσο ειναι σωστα τοποθετημενα. Επισης ο controller ως μηχανισμος η δουλεια του ειναι να ρυθμιζει τις στροφες για τη σωστη ροη του αερα και οχι για να μειωθει ο θορυβος, γι' αυτο το θεμα υπαρχουν silent fans. Με λιγα λογια θελω να πω, πως αν τα fans που πηρες ειναι του "κιλου" οταν θα ξεχαρβαλωσουν με τον καιρο παλι θορυβο θα κανουν ειτε σε υψηλες ειτε σε χαμηλες στροφες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα, απλως να εχεις στο μυαλο σου οτι μειωση των στροφων δεν σημαινει απαραιτητα και μειωση του θορυβου. Επειδη λες οτι πηρες και νεα ανεμιστηρακια... πρεπει να δεις πως λειτουργουν και κατα ποσο ειναι σωστα τοποθετημενα. Επισης ο controller ως μηχανισμος η δουλεια του ειναι να ρυθμιζει τις στροφες για τη σωστη ροη του αερα και οχι για να μειωθει ο θορυβος, γι' αυτο το θεμα υπαρχουν silent fans. Με λιγα λογια θελω να πω, πως αν τα fans που πηρες ειναι του "κιλου" οταν θα ξεχαρβαλωσουν με τον καιρο παλι θορυβο θα κανουν ειτε σε υψηλες ειτε σε χαμηλες στροφες.

 

Τι να σου πω, αυτόν εδώ πήρα, 14 ντεσιμπέλ έλεγε...

 

https://www.skroutz.gr/s/7117111/CoolerMaster-Silencio-FP-120-PWM.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Καλος ειναι. Απλως μιλησα γενικα και να δωσουμε την πληροφορια οτι η αυξομειωση των στροφων δεν γινεται για τον θορυβο αλλα για την σωστη ροη του αερα μεσα στο κουτι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...