Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.plaisio.gr/games/pc/desktop-gaming/Turbo-X-Cerberus-G3900.htm

 

Τι εχετε να πειτε για αυτον τον υπολογιστη;Δεν εχω ακουσει πολυ καλα λογια για turbo x αλλα για τα λεφτα του δε μου φαινεται και πολυ ασχημος...

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/games/pc/desktop-gaming/Turbo-X-Cerberus-G3900.htm

 

Τι εχετε να πειτε για αυτον τον υπολογιστη;Δεν εχω ακουσει πολυ καλα λογια για turbo x αλλα για τα λεφτα του δε μου φαινεται και πολυ ασχημος...

 

Απ'όσο ξέρω οι σταθεροί turbo-x είναι ουσιαστικά μόνο το κουτί, όλα τα άλλα είναι επώνυμες μάρκες.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό σύστημα και πιστεύω ότι και η τιμή πάρα πολύ καλή... Πάνω κάτω αν το εχτιζες μόνος σου θα σου στοίχιζε πάνω κάτω γύρω στα ~600 ευρώ οπότε η πρόταση είναι πάρα πολύ τίμια
Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/games/pc/desktop-gaming/Turbo-X-Cerberus-G3900.htm

 

Τι εχετε να πειτε για αυτον τον υπολογιστη;Δεν εχω ακουσει πολυ καλα λογια για turbo x αλλα για τα λεφτα του δε μου φαινεται και πολυ ασχημος...

 

Δεν φαίνεται άσχημος επειδή είναι πετσοκομμένος στα σημεία που δεν φαίνονται ;)

Τροφοδοτικό πιθανότατα turbo-x, άγνωστη μητρική με chipset 760G και κουτί με έκαψες.

Με 577 ευρώ φτιάχνεις παρόμοιο pc με καλό κουτί (cable management, usb 3.0, θέσεις για ssd), μητρική με sata III και USB 3.0, ποιοτικό τροφοδοτικό, μνήμες 1600MHz και 1ΤΒ σκληρό:

http://www.skroutz.gr/s/2615071/CoolerMaster-K380.html

http://www.skroutz.gr/s/2348801/Asus-M5A97-R2-0.html

http://www.skroutz.gr/s/3306003/Club3D-Radeon-HD7870-2GB-13Series.html

http://www.skroutz.gr/s/2524846/AMD-FX-6300-Box.html

http://www.skroutz.gr/s/3279804/Crucial-8GB-DDR3-1600MHz-CT102464BA160B.html

http://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-%CE%99%CE%99%CE%99.html

http://www.skroutz.gr/s/3544991/Samsung-SH-224DB.html

http://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html

Βάλε και 30 ευρώ ακόμη για ποντικί πληκτρολόγιο και κάρτα wifi και είσαι έτοιμος.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω οι σταθεροί turbo-x είναι ουσιαστικά μόνο το κουτί, όλα τα άλλα είναι επώνυμες μάρκες.

 

Πριν ενα μήνα πήρα αυτόν. Έδωσα 50€ επιπλέον και ζήτησα 1ΤΒ σκληρό και τροφοδοτικό στα 750W. Δεν κολλάει πουθενά και τρέχει γρήγορα.

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/ypologistes/etoimoi-ypologistes/Turbo-X-Danube.htm

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

@D_Angelos

Δεν είναι άσχημο σύστημα. Η μητρική μου το χαλάει λίγο. Το 760 chipset συγκεκριμένα. Λογικά θα είναι περιορισμένων δυνατοτήτων και επέκτασης. Φαντάζομαι πως θα είναι καμιά σαν κι αυτή. Γνώμη μου είναι να ζητήσεις άλλη μητρική οπωσδήποτε. Αλλιώς πάει χαράμι όλο το υπόλοιπο σύστημα. Επίσης διαβάζω άσχημα σχόλια και για το κουτί και επίσης το πληκτρολόγιο που σου δίνουν δεν είναι αυτό της εικόνας.

Edited by empathis
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε, με αυτά τα χρήματα μπορείς να κάνεις δυνατότερο σύστημα+ να ξέρεις τι βάζεις μέσα... αρκεί βέβαια να μην τον φτιάξεις στο Πλαίσιο που υπερκοστολογει τα πάντα συνήθως... :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ψάχνομαι να στήσω ένα νέο μηχάνημα κι έχοντας μείνει λίγο ανενημέρωτος από τεχνολογίες, γενιές επεξεργαστών, chipset μητρικών κλπ, με μία πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα φαίνεται αυτό που ίσχυε πάντα: ότι κάποιος που ξέρει ακριβώς τι ψάχνει, και για ποια ακριβώς δουλειά θέλει τον υπολογιστή, σίγουρα δε θα πάει σε έτοιμη λύση του στυλ TurboX (Πλαίσιο) ή Innovator (e-shop) ή οποιουδήποτε άλλου καταστήματος. Θα επιλέξει ό,τι εξαρτήματα θέλει ένα-ένα, θα παραλείψει κάποια που τυχόν να έχει ήδη (π.χ. σκληρούς δίσκους, ποντίκια πληκτρολόγια, εκτυπωτές κλπ), και δε θα πληρώσει για πράγματα που έχει ήδη και ίσως και σε καλύτερη ποιότητα (π.χ. ηχεία, οθόνη κλπ). Επίσης να προτείνω αν δεν είμαστε γνώστες είναι προτιμότερο να συμβουλευτούμε κάποιον φίλο που είναι μέσα στα πράγματα και ξέρει να μας προτείνει τι ταιριάζει για την προσωπική μας περίπτωση, παρά να πάμε σε κάτι έτοιμο και σε 2-3 μήνες να ανακαλύψουμε ότι δεν μας κάνει, ή ότι είναι υπερτιμημένο ή πιθανώς και ακατάλληλο για τις δικές μας ανάγκες. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ψάχνομαι να στήσω ένα νέο μηχάνημα κι έχοντας μείνει λίγο ανενημέρωτος από τεχνολογίες, γενιές επεξεργαστών, chipset μητρικών κλπ, με μία πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα φαίνεται αυτό που ίσχυε πάντα: ότι κάποιος που ξέρει ακριβώς τι ψάχνει, και για ποια ακριβώς δουλειά θέλει τον υπολογιστή, σίγουρα δε θα πάει σε έτοιμη λύση του στυλ TurboX (Πλαίσιο) ή Innovator (e-shop) ή οποιουδήποτε άλλου καταστήματος. Θα επιλέξει ό,τι εξαρτήματα θέλει ένα-ένα, θα παραλείψει κάποια που τυχόν να έχει ήδη (π.χ. σκληρούς δίσκους, ποντίκια πληκτρολόγια, εκτυπωτές κλπ), και δε θα πληρώσει για πράγματα που έχει ήδη και ίσως και σε καλύτερη ποιότητα (π.χ. ηχεία, οθόνη κλπ). Επίσης να προτείνω αν δεν είμαστε γνώστες είναι προτιμότερο να συμβουλευτούμε κάποιον φίλο που είναι μέσα στα πράγματα και ξέρει να μας προτείνει τι ταιριάζει για την προσωπική μας περίπτωση, παρά να πάμε σε κάτι έτοιμο και σε 2-3 μήνες να ανακαλύψουμε ότι δεν μας κάνει, ή ότι είναι υπερτιμημένο ή πιθανώς και ακατάλληλο για τις δικές μας ανάγκες. ;)

Mακάρι να κάναν όλοι αυτό που λες. Δυστυχώς οι περισσότεροι που έχει τύχει να μου ζητήσουν μια συμβουλή (εκτός του παρόντος φόρουμ), ζητούν λαγούς με πετραχήλια. Οι περισσότεροι θέλουν το κουτί να έχει ότι πιθανό και απίθανο έχουν ακούσει να βάζουν μέσα σε κουτί Η/Υ. Ειδικά αυτή η έρημη η κάρτα γραφικών είναι το πιο trendy και hot αξεσουάρ που θέλουν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, ασχέτως αν το μόνο παιχνίδι που έχουν παίξει είναι το tetris.

Χαρακτηριστικά αναφέρω το παράδειγμα ενός φίλου μου που ήθελε σώνει και ντε να έχει το κουτί κάρτα ήχου (δεν είναι dj ούτε ηχολήπτης, δεν του χρειάζεται πουθενά), και κάρτα γραφικών γιατί έπαιζε το φοβερό και τρομερό farmville(!!!) και ήθελε καλά γραφικά. Όταν λοιπόν του είπα πως δεν τα χρειάζεται αυτά μου απάντησε "δεν τα ξέρεις καλά, θα ρωτήσω και καναν άλλονε".

Είμαι σίγουρος πως κάτι ανάλογο έχει συμβεί σε πολλούς. Μήπως, λέω μήπως κάποιοι το παρακάνουν με τις "ανάγκες" που αναφέρεις;

Υ.Γ. "Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας".

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να κάναν όλοι αυτό που λες. Δυστυχώς οι περισσότεροι που έχει τύχει να μου ζητήσουν μια συμβουλή (εκτός του παρόντος φόρουμ), ζητούν λαγούς με πετραχήλια. Οι περισσότεροι θέλουν το κουτί να έχει ότι πιθανό και απίθανο έχουν ακούσει να βάζουν μέσα σε κουτί Η/Υ. Ειδικά αυτή η έρημη η κάρτα γραφικών είναι το πιο trendy και hot αξεσουάρ που θέλουν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, ασχέτως αν το μόνο παιχνίδι που έχουν παίξει είναι το tetris.

Χαρακτηριστικά αναφέρω το παράδειγμα ενός φίλου μου που ήθελε σώνει και ντε να έχει το κουτί κάρτα ήχου (δεν είναι dj ούτε ηχολήπτης, δεν του χρειάζεται πουθενά), και κάρτα γραφικών γιατί έπαιζε το φοβερό και τρομερό farmville(!!!) και ήθελε καλά γραφικά. Όταν λοιπόν του είπα πως δεν τα χρειάζεται αυτά μου απάντησε "δεν τα ξέρεις καλά, θα ρωτήσω και καναν άλλονε".

Είμαι σίγουρος πως κάτι ανάλογο έχει συμβεί σε πολλούς. Μήπως, λέω μήπως κάποιοι το παρακάνουν με τις "ανάγκες" που αναφέρεις;

Υ.Γ. "Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας".

 

Σαφέστατα και είναι περίπου όπως περιγράφεις η κατάσταση. Ειδικά για την κάρτα γραφικών, είμαι σίγουρος ότι η πλειοψηφία αυτών που απλά ψάχνουν για να παίξουν παιχνιδάκια με μικρές απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ, δεν ξέρουν καν ότι οι σύγχρονοι επεξεργαστές, σε συνδυασμό με τις αντίστοιχες μητρικές, μπορούν να ανταπεξέλθουν μια χαρά σε βασικής (και όχι μόνο) χρήσης γραφικά, χωρίς την τοποθέτηση επιπλέον κάρτας γραφικών. Για μένα παράδειγμα που το PC που θα στήσω θα είναι για ανάγκες μουσικής παραγωγής, δε θα χρειαστώ σε πρώτη φάση κάρτα γραφικών, έτσι θα μπορέσω να εξοικονομήσω κανένα 100άρι-150άρι ευρώ τουλάχιστον.

Το ίδιο ισχύει και για άλλα υποσυστήματα που επιλέγει κανείς για να βάλει στον υπολογιστή του, όπως αυτό που αναφέρεις για την κάρτα ήχου. Πλέον κυκλοφορούν μητρικές με σχετικά λίγα χρήματα που έχουν τα πάντα επάνω και πλέον δε χρειάζεται να επενδύσεις σε μεγάλο ποσό για επιπλέον κάρτες.

Πλέον με ένα 500άρι-600άρι, ιδίως αν ψάξεις λίγο και πετύχεις και καλές τιμές στα εξαρτήματα που θέλεις, φτιάχνεις τούμπανο μηχάνημα. Ούτε λόγος βέβαια αν έχεις πιο χαμηλές απαιτήσεις, π.χ. εφαρμογές γραφείου, internet, social media, και κανένα απλό παιχνιδάκι. Το κόστος πάει ακόμα πιο κάτω.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά, χωρίς κάρτα γραφικών και με επεξεργαστή APU(AMD A8 66000K) μπορώ και παίζω οτιδήποτε κυκλοφορεί απο παιχνίδια πάνω-κάτω μέχρι τώρα ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν μητρικές που σηκώνουν ακόμα και διπλή έξοδο οθονών, ή ακόμα και ανάλυση 4Κ και σύνδεση display port. Σαφώς και δεν είναι το ίδιο απ' το να έχεις μια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών, ή ακόμα και δύο ή τρεις, με σύνδεση SLI ή Crossfire, αλλά σίγουρα κάποιος που δεν είναι και σκληροπυρηνικός gamer, σαφώς καλύπτεται.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι στη διαδικασία να αναβαθμίσω το PC μου με ένα σχετικά μικρό budget και φυσικά το θελω για gaming. Οδεύω προς AMD μεριά ασυζητιτί λογω value for money και έχω σταμπάρει τις R9 270X TriX και τh 280X DCU II της Asus.

 

Θέλω να φτιάξω ένα σχετικά κρύο μηχάνημα για αυτό και είμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο γιατι εχουν decent συστηματα ψύξης. Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Με τιμή να ξεκινά από 306€ περίπου στην Asus Radeon R9 280X 3GB δεν το λες και μικρό το budged αλλά αν είναι κάτι που το γουστάρεις, χαλάλι.....όλοι τα κάναμε κάποτε οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα ;)!!! Φυσικά και αν θeς να διαθέσεις ένα τέτοιο ποσό να πάς στην 280X. Καλό θα ήταν αν το τροφοδοτικό σου είναι κάτω από 600W να το συμπεριλάβεις στην αναβάθμιση! Ρίξε μια ματιά στo Corsair το 850W.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδια. Θελω να κανω μια ερωτηση για καποιες εταιριες περιφερειακων. Επειδη φτιαχνω νεο συστημα και εχω πολυ περιορισμενα χρηματα, σκεφτομαι να παρω καποια πραγματα απο ebay. Ψαχνοντας στο ebay βρηκα πληκτρολογια και ποντικια απο καποιες εταιριες αγνωστες σε εμενα. Η μια ειναι η ιαπωνεζικη E-BLUE και η αλλη η κινεζικη AULA. Και οι δυο εταιριες εχουν καλες κριτικες στα προιοντα τους. Εχεις κανεις αγορασει προιοντα απο αυτες τις εταιριες να μου πει αν αξιζουν ή ειναι πεταμενα λεφτα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Θελω να κανω μια ερωτηση για καποιες εταιριες περιφερειακων. Επειδη φτιαχνω νεο συστημα και εχω πολυ περιορισμενα χρηματα, σκεφτομαι να παρω καποια πραγματα απο ebay. Ψαχνοντας στο ebay βρηκα πληκτρολογια και ποντικια απο καποιες εταιριες αγνωστες σε εμενα. Η μια ειναι η ιαπωνεζικη E-BLUE και η αλλη η κινεζικη AULA. Και οι δυο εταιριες εχουν καλες κριτικες στα προιοντα τους. Εχεις κανεις αγορασει προιοντα απο αυτες τις εταιριες να μου πει αν αξιζουν ή ειναι πεταμενα λεφτα?

 

Προσωπικά, 1000 φορές θα έπαιρνα turbo-x πληκτρολόγιο-ποντίκι παρά από ebay γιατί αν χαλάσει το turbo-x θα τους το παω απλα πίσω και θα πάρω άλλο*, ενώ αν χαλάσει αυτό του ebay, περίμενε 1 μήνα να πάει, 1-2 εβδομάδες να το δουν και να δώσουν αντικατάσταση και άλλο 1 μήνα να σου έρθει.

 

*και αν μου σπάσουν τα νεύρα τους ρίχνω μπινελίκια στα ελληνικά.:lol:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, 1000 φορές θα έπαιρνα turbo-x πληκτρολόγιο-ποντίκι παρά από ebay γιατί αν χαλάσει το turbo-x θα τους το παω απλα πίσω και θα πάρω άλλο*, ενώ αν χαλάσει αυτό του ebay, περίμενε 1 μήνα να πάει, 1-2 εβδομάδες να το δουν και να δώσουν αντικατάσταση και άλλο 1 μήνα να σου έρθει.

 

*και αν μου σπάσουν τα νεύρα τους ρίχνω μπινελίκια στα ελληνικά.:lol:

 

Συμφωνω, αλλα εγω μενω επαρχια και δεν υπαρχει Πλαισιο στην περιοχη για να το παω πισω. Αν χαλασει δεν συμφερει να ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε από το e-shop. Τέλειο σέρβις και εγγύηση.

 

Απο το e-shop θα παρω γιατι εχει καλες τιμες και εγω δεν ξερω να συναρμολογησω μητρικη με επεξεργαστη, οποτε θα αφησω την συναρμολογηση σε αυτους. Απλα κοιταω μηπως παρω καποια πραγματα απο αλλου γιατι εχω πολυ στενο μπατζετ.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα βρεις πληκτρολόγιο στο ebay 2€ φτηνότερο, δεν νομίζω ότι άξιζε το περίμενε και την έλλειψη εγγύησης. Διάλεξε από εκεί όλα η από το skroutz. Αλλιώς υπάρχει πιθανότητα να χάσεις περισσότερα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, αλλα εγω μενω επαρχια και δεν υπαρχει Πλαισιο στην περιοχη για να το παω πισω. Αν χαλασει δεν συμφερει να ασχοληθω.

 

Σαν παράδειγμα το έφερα το Πλαίσιο, μπορεί να είναι μια οποιαδήποτε άλλη εταιρεία.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...