Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπόν μάλλον είπα κάπως μπερδεμένα

 

 

οκ μην πάρεις ssd δεν είναι θέμα τόσο μεγάλο αργότερα παίρνεις δίσκο και απλός κάνεις clone ένα στο αλλο (δεν θα χρειαστεί να κάνεις format) (αργότερα μαζεύεις 100 ευρώ παίρνεις έναν 120 gb samsung πχ η αν θα εχεις περισσότερα κάτι καλύτερο) ναι μεν με απλό δίσκο θα είσαι αρκετά ποιο κάτω από θέμα απόκρισης κλπ αλλά αν ζορίζεσαι το παίρνεις αργότερα, γιατί ετσι και αλλιώς τον συμβατικό το χρειάζεσαι

 

μέγα επεξεργαστή μην κατέβεις άλλο με την κάρτα που επέλεξες αν βάλεις ποιο αδύναμο επεξεργαστή θα γίνετε το εξις πες κάρτα στέλνει 1000 αυτοκίνητα (το λέω σε γλώσσα να καταλάβεις) ο δρόμος ειναι για 700 (επεξεργαστής) ετσι θα δημιουργείτε μποτιλιάρισμα και θα εχεις πολύ κατώτερες επιδόσεις στα παιχνίδια από ότι έπρεπε (με αυτό που διάλεξες μια χαρά είσαι απλός μιν κατέβεις ποιο πολύ αν θες να κατέβεις από άποψη επεξεργαστή)

 

ελπιζο να το ειπα καλα :p

 

ssd Θα παρω εστω και 60αρη για αρχη και μετα βλεπουμε... κερω οτι εχει πολυ μεγαλη διαφορα και με αυτο το "πραγμα" των 8 χρονων που θελει να λεγεται "σκληρος δισκος" δεν μπορω να επιζησω για πολυ ακομα...

 

Btw ξερω τι ειναι Bottleneck :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ssd Θα παρω εστω και 60αρη για αρχη και μετα βλεπουμε... κερω οτι εχει πολυ μεγαλη διαφορα και με αυτο το "πραγμα" των 8 χρονων που θελει να λεγεται "σκληρος δισκος" δεν μπορω να επιζησω για πολυ ακομα...

 

Btw ξερω τι ειναι Bottleneck :p

 

60 gb δεν έχει κάποιον αξιόπιστο καλύτερα τπτ παρά αυτό

 

δλδ καλύτερα να μαζέψεις 100 ευρώ πάρα να πετάξεις κάνα 70 ευρώ στον αέρα

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

60 gb δεν έχει κάποιον αξιόπιστο καλύτερα τπτ παρά αυτό

 

δλδ καλύτερα να μαζέψεις 100 ευρώ πάρα να πετάξεις κάνα 70 ευρώ στον αέρα

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

 

50 ευρω εχει ο 60αρης και δεδομενου οτι δεν θελω να χαλασω πολλα λεφτα και οτι δεν θα βαλω πανω απο 2-3 μεγαλα παιχνιδια μεσα δεν νομιζω να ειναι και τοσο πεταμα...

 

Πάρε εναν 1tb με 60 ευρώ. Μια χάρα θα είσαι.

ειπαμε οτι οι ssd προσφερουν τεραστια διαφορα στην αποδοση... σε αυτο εχουμε καταληξει :p :D

Link to comment
Share on other sites

0 κόπος. Υπάρχει τροπος να τα μεταφέρεις ολα και απλα αλλαζεις απο που να κανει boot. Με 64 ποσο μάλλον με 32 μονο το λειτουργικό θα έχει. Απο προγράμματα τίποτα. Τι νόημα έχει αυτό; να ανοίγει 20 δεύτερα πιο γρήγορα; ας πάρει αργότερα εναν 120. Η και 2 και να κάνει raid :-p

 

Συμφωνω οτι για τα προγραμματα και τα παιχνιδια το να τα μεταφερεις ειναι παιχνιδακι ... Το λειτουργικο ομως με ποιον ακριβως τροπο θα το μεταφερεις ? Μηπως εννοεις να βγαλεις τον σκληρο και βαζοντας μονο τον SSD να του περασεις κανονικα τα Windows και μετα βαζοντας ξανα τον αλλον (που αμα θες του διαγραφεις και τα windows για να μην χρειαζεται να επιλεξεις και απο που θα κανει boot) να ειναι ετοιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί. Εγώ πχ όταν πήρα τον ssd είχε η Samsung μέσα ενα προγραμματακι για να μεταφέρει οτι είχα στο c ας πούμε και μετα με τον ssd ανοιγεις και είσαι έτοιμος. Υπαρχουν και αλλα προγράμματα για να κανουν clone με την δυνατότητα να μην μεταφέρεις και προσωπικά αρχεία για να μην φάνε χώρο στον ssd
Link to comment
Share on other sites

αμα παραγγειλω ραμ ή επεξεργαστη ή μητρικη ή ολα μαζι απο Αμερικη παιζει να φαω τελωνειο?
Link to comment
Share on other sites

αμα παραγγειλω ραμ ή επεξεργαστη ή μητρικη ή ολα μαζι απο Αμερικη παιζει να φαω τελωνειο?

 

Αναλόγως με τι εταιρεία θα τα φέρεις και να στο δηλώσουν ως δώρο και κάτω από 0$.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Απο εκεί που πήγαινα για ραμ κάηκε το τροφοδοτικό για 2η φορά σε 1 μηνα,

α)πιθανη αιτία προβλήματος?

β)σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να αγοράσω καινούριο μιας και είναι αρκετά παλιος και όταν τον πήρα αρκετά μέτριος.

γύρω στα 3-4 κατοστάρικα πιστεύεται ότι θα βγει καμιά άκρη?

 

δεν ψάχνω για κανενα τοπ ποιοτητα αλλά αξιόπιστο για να μην τρέχω πάλι με "εκρήξεις" και να παίζει κανενα παιχνιδάκι της προκοπής να περναει ο χρόνος της ανεργίας πιο εύκολα(πχ κανενα manager,κανενα sim city,κανενα fps,τετοια πράγματα)

 

ζητώ τη βοήθεια σας γιατί είμαι ανίδεος και σίγουρα σε μαγαζι θα με κοροιδεψουν όπως την πρώτη φορα στα multirama που τελικά το μετάνιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Απο εκεί που πήγαινα για ραμ κάηκε το τροφοδοτικό για 2η φορά σε 1 μηνα,

α)πιθανη αιτία προβλήματος?

β)σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να αγοράσω καινούριο μιας και είναι αρκετά παλιος και όταν τον πήρα αρκετά μέτριος.

γύρω στα 3-4 κατοστάρικα πιστεύεται ότι θα βγει καμιά άκρη?

 

δεν ψάχνω για κανενα τοπ ποιοτητα αλλά αξιόπιστο για να μην τρέχω πάλι με "εκρήξεις" και να παίζει κανενα παιχνιδάκι της προκοπής να περναει ο χρόνος της ανεργίας πιο εύκολα(πχ κανενα manager,κανενα sim city,κανενα fps,τετοια πράγματα)

 

ζητώ τη βοήθεια σας γιατί είμαι ανίδεος και σίγουρα σε μαγαζι θα με κοροιδεψουν όπως την πρώτη φορα στα multirama που τελικά το μετάνιωσα.

με 250€ αλλάζεις τα πάντα πέρα από κουτι, dvd-writer κι άλλα περιφεριακά

Link to comment
Share on other sites

με 250€ αλλάζεις τα πάντα πέρα από κουτι, dvd-writer κι άλλα περιφεριακά

 

το κουτί ως κουτί υπάρχει ήδη,όπως και το "διαβαστήρι" για cd,ηχεία,οθόνη,πληκτρολόγια κλπ κλπ αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεσαι.

Τροφοδοτικό,ραμ,σκληρό,καρτα γραφικών και ήχου δεν ψάχνω?

Μένει κανενα άλλο εξάρτημα που μου διαφεύγει?

 

καμία πρόταση για τα παραπάνω?ή κανένα site με αντιστοιχο υλικό για να ψάξω μόνος μου?

Link to comment
Share on other sites

το κουτί ως κουτί υπάρχει ήδη,όπως και το "διαβαστήρι" για cd,ηχεία,οθόνη,πληκτρολόγια κλπ κλπ αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεσαι.

Τροφοδοτικό,ραμ,σκληρό,καρτα γραφικών και ήχου δεν ψάχνω?

Μένει κανενα άλλο εξάρτημα που μου διαφεύγει?

 

καμία πρόταση για τα παραπάνω?ή κανένα site με αντιστοιχο υλικό για να ψάξω μόνος μου?

από eshop εισαι κομπλέ. Τροφοδοτικό,ραμ,σκληρό,καρτα γραφικών, μητρική πλακέτα

Link to comment
Share on other sites

από eshop εισαι κομπλέ. Τροφοδοτικό,ραμ,σκληρό,καρτα γραφικών, μητρική πλακέτα

 

αν περάσω από εκεί ξέρεις αν θα εξυπηρετηθώ όπως πρέπει ή θα με φορτώσουν με 'ο,τι έχουν σε στοκ για να φύγει?

για τοποθέτηση δεν με νοιαζει,κάποιον θα αγγαρέψω για λίγο,η επιλογή του υλικού με αγχώνει.Με μια βόλτα που έκανα από πλαίσιο δεν εβγαλα άκρη και ήθελαν με το ζόρι να πάρω turbo-x "για να εχω και την εγγύηση" και εφυγα άπραγος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε κοροϊδέψουν και είναι κρίμα να πάρεις ένα πίσι που δεν θα είναι καθόλου vfm!! Μπορώ να σου στείλω εγώ αύριο ένα build
Link to comment
Share on other sites

αν περάσω από εκεί ξέρεις αν θα εξυπηρετηθώ όπως πρέπει ή θα με φορτώσουν με 'ο,τι έχουν σε στοκ για να φύγει?

για τοποθέτηση δεν με νοιαζει,κάποιον θα αγγαρέψω για λίγο,η επιλογή του υλικού με αγχώνει.Με μια βόλτα που έκανα από πλαίσιο δεν εβγαλα άκρη και ήθελαν με το ζόρι να πάρω turbo-x "για να εχω και την εγγύηση" και εφυγα άπραγος.

δεν εχουν στοκ στα eshop points. ότι παραγγείλεις ο ίδιος απ το site θα πάρεις. πόσα θες να διαθέσεις να σ πω τι θα πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Θα σε κοροϊδέψουν και είναι κρίμα να πάρεις ένα πίσι που δεν θα είναι καθόλου vfm!! Μπορώ να σου στείλω εγώ αύριο ένα build

 

όποια βοήθεια δεκτή,από πλαίσιο δεν παίρνω σίγουρα.

μόνο άσχημες εμπειρίες έχω και ακόμα χειρότερα ακούσματα από φίλους.

 

δεν εχουν στοκ στα eshop points. ότι παραγγείλεις ο ίδιος απ το site θα πάρεις. πόσα θες να διαθέσεις να σ πω τι θα πάρεις

 

γύρω στα 250-300,σε αυτό το φάσμα τιμής το καλύτερο δυνατό που μπορώ.

Αν κάτι δεν χρειάζεται και πάρα πολύ να κάνουμε λίγο σκόντο για να τσοντάρουμε σε κάτι καλύτερο σε κάτι άλλο που είναι πιο απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 250-300,σε αυτό το φάσμα τιμής το καλύτερο δυνατό που μπορώ.

Αν κάτι δεν χρειάζεται και πάρα πολύ να κάνουμε λίγο σκόντο για να τσοντάρουμε σε κάτι καλύτερο σε κάτι άλλο που είναι πιο απαραίτητο.

Δες αυτή τη σύνθεση http://i39.tinypic.com/2heftxv.jpg (τιμες ισως βρεις και χαμηλότερες για τα ιδια εξαρτήματα, δεν έψαξα). Λείπει ο σκληρός δίσκος, αν δεν κρατήσεις τον δικό σου, μπορείς να πάρεις εναν 500άρη με 32ΜΒ cache http://www.e-shop.gr/product?id=PER.303690, ή κρατάς τον σκληρό που χεις, και παίρνεις έναν μικρό SSD 64GB για το λειτουργικό κι εφαρμογές. Κάτω από 300€ οι συνθέσεις που σου πα

Υπόψιν αν έχεις παμπάλαια optical drives με IDE, τα πετάς και παίρνεις sata καθώς οι μητρικές δεν έχουν IDE θύρες

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτή τη σύνθεση http://i39.tinypic.com/2heftxv.jpg (τιμες ισως βρεις και χαμηλότερες για τα ιδια εξαρτήματα, δεν έψαξα). Λείπει ο σκληρός δίσκος, αν δεν κρατήσεις τον δικό σου, μπορείς να πάρεις εναν 500άρη με 32ΜΒ cache http://www.e-shop.gr/product?id=PER.303690, ή κρατάς τον σκληρό που χεις, και παίρνεις έναν μικρό SSD 64GB για το λειτουργικό κι εφαρμογές. Κάτω από 300€ οι συνθέσεις που σου πα

Υπόψιν αν έχεις παμπάλαια optical drives με IDE, τα πετάς και παίρνεις sata καθώς οι μητρικές δεν έχουν IDE θύρες

 

Σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ για την βοήθεια.

Τελικά απο ότι φαίνεται μόνο η οθόνη θα μείνει και το πληκρολόγιο αλλά χαλάλι τους,δεν πειράζει τουλάχιστον θα κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει με αυτά που θέλω.

 

ελπίζω να μπορέσω να σου αναπληρώσω κάπως η βοήθεια που μου προσεφερες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ για την βοήθεια.

Τελικά απο ότι φαίνεται μόνο η οθόνη θα μείνει και το πληκρολόγιο αλλά χαλάλι τους,δεν πειράζει τουλάχιστον θα κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει με αυτά που θέλω.

 

ελπίζω να μπορέσω να σου αναπληρώσω κάπως η βοήθεια που μου προσεφερες.

Δεν χρειάζεται, τόσους υπολογιστές συνθέτω και συναρμολογώ, δεν μου ναι τίποτα αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

Λοιπόν είχα φτιάξει πριν 4 χρόνια (νομίζω) ένα κουτί και σκέφτομαι να τον αναβαθμίσω άμα αξίζει.

Έχω:

Κουτί: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809801

Τροφοδοτικό: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.700415

Μητρική: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.526748

Κάρτα γραφικών: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.515811

Μνήμη: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.554117

Σκληρός: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.303607

Επεξεργαστής: αν κρίνω από το ανεμιστηράκι που έχει επάνω αυτό http://www.amazon.com/Intel-E33681-001-Socket-Aluminum-Connector/dp/B001KN2ANG λογικά ο επεξεργαστής είναι αυτός: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.558277 ή αυτός: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.558242 (Δεν μπορώ να γνωρίζω με ακρίβεια ποιος γιατί τα χαρακτηριστικά που γράφω τα βλέπω από το κουτί.)

 

Κυρίως το pc προορίζεται για ταινίες (πολλές), ίντερνετ, καμία εργασία και από παιχνίδια κανένα manager, pro, nba κυρίως..

Στην αρχή σκεφτόμουνα να άλλαζα μόνο κάρτα γραφικών για να έχει έξοδο hdmi για την τηλεόραση μου, αλλά αμφιβάλλω αν θα είναι καλή κίνηση αυτή.

Θα ψαχνόμουν μόνος μου αλλά έχω χάσει πολλά επεισόδια με το τι παίζει σήμερα με τους υπολογιστές οπότε περιμένω τις προτάσεις σας.

Όσο για τιμή μην με ρωτήσετε επειδή δεν ξέρω τι παίζει.. Προτείνετε εσείς και βλέπουμε....

Edited by K_stam
Link to comment
Share on other sites

Ποσά χρήματα είσαι σκοπευεις να διαθέσεις;

 

Λίγο πιο πίσω έχουν γίνει διάφορες προτάσεις με γνομωνα αυτά που ζητάς το PC πλην των παιχνιδιών δεν πρεπει να σου δημιουργεί προβλήματα. Τις ίδιες δουλειές(ταινίες ίντερνετ office και λίγο Photoshop τις κάνω σε εναν παρόμοιο και είναι ΟΚ)

 

Για τα παιχνίδια δεν ξέρω αν και πρεπει να είναι οριακά τα πραγματα.

 

Έχε στο νου σου πως με το συστημα που εχεις το κουτί και το DVD θα κρατήσεις και τον σκληρό σου σαν 2ο γιατί κρίμα να μην βάλεις sata III και κάναν ssd αν τον αντεχεις οικονομικά.

 

Μια σύνθεση που εκανα σήμερα πρόχειρα με amd βγήκε (με κουτί και dvd πλήρες κοντά στα 600). Αυτό το νουμερο αλλάζει δραματικά πχ αν διαλέξεις αλλη κάρτα η και καρτες γραφικών :p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ποιο πολύ με ενδιέφερε να αλλάξω κάρτα γραφικών όπως είπα και ποιο πριν για να έχω έξοδο hdmi να μην μπλέξω με μετατροπές dvi. Δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή να αλλάξω την κάρτα γραφικών μόνης της για αυτην την μητρική ή θα ήταν προτιμότερο να αλλάξω και την μητρική παρέα. Για αυτό ρωτάω εσάς. Σίγουρα θα τα κρατούσα αυτά που είπες αν τα άλλαζα τα άλλα. Άντε να πούμε 200-250 ευρώ αν και αυτό δεν είναι σίγουρο για αυτό είπα να προτείνεται και να δω τις επιλογές μου.
Link to comment
Share on other sites

Ένας dvi-->HDMI είναι πολύ φτηνοτερος απο μια κάρτα γραφικών. Αγόρασε ενα τέτοιο και μην ξοδευεις ακόμα τα χρήματα σου. Κράτα τα να πάρεις κάτι καλό αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Θα τον πάρω αντάπτορα έτσι και αλλιώς. Γτ να μην την κάνω τώρα; Και για πότε λες. Περιμένουμε κάτι καλό; :-)
Link to comment
Share on other sites

Απλα θα χρειαστείς motherboard, CPU, ram, κάρτα γραφικών, ενα σκληρό σάτα 3 και πολύ πιθανό τροφοδοτικό. Με 250 ευρώ είσαι ζορικα για να πάρεις κάτι που θα κρατήσει. Μάζεψε λιγα ακόμα και αναβάθμισε. Αν δεις πιο πίσω θα δεις που παιζουν διάφορα σεταπ. Λιγα παραπανω χρηματα χρειαζεται να διαθέσεις :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...