Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από άποψη θορύβου ποια είναι πιο καλή?

 

η 4870 1gb απλή ή η αντίστοιχη toxic?

 

πιστευω οτι η Toxic θα ειναι πιο αθορυβη λογω της καλυτερης απαγωγης θερμοτητας και κατ'επεκταση την αναγκη λειτουργιας του ανεμιστηρα σε πιο χαμηλες ταχυτητες! Εγω θα παω γι'αυτην! ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

<<<<<<<<<<<Εγω εχω τα ultimate 64-bit και αντιμετωπιζω προβλημα με την οθονη,σβηνει ξαφνικα στο ασχετο.Driver εχω τον τελευταιο για την καρτα γραφικων ενω να σας πω οτι το κανει και σε ασφαλη λειτουργια αλλα χτες μου το εκανε και στην αρχη οταν βγαζει την εικονα της μητρικης.Τα windows λειτουργουν κανονικα παντως γιατι οταν συμ..βαινει αυτο παταω το κουμπι που ανοιγει το pc και ακουω απο τα ηχεια κανονικα το θορυβο απενεργοποιησης των windows.Τι λετε να συμβαινει?>>>>>>>>>

 

τι καρτα γραφικων εχεις και τι τροφοδοτικο?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καρτα γραφικων biostar me nvidia Ge Force 8600gt 52mb ram και τροφοδοτικο Thermaltake στα 650w
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω να αγοράσω μια κάρτα γραφικών AGP 4x φθηνή, είναι για pentium3, το έχω για κετεβαστήρι κανα word,αντε και κανενα game απλό.Δεν ξέρω τι να αγοράσω που μπορεί να κάνει με την motherboard μου ,που είναι QDI advance 10,μπορεί να κάνει μία 8χ? Αντε να δώσω μέχρι 35ευρώ δεν νομίζω οτι έχει νόημα να πάρω πιό ακριβή.:(:!:
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

Σε έναν παλιό υπολογιστή, άλλαξα το χαλασμένο τροφοδοτικό και αφού συνέδεσα όλα τα καλώδια σωστά (το έχω ξανακάνει αρκετές φορές οπότε δε νομίζω πως παίζει να έχω κάνει κάποιο λάθος στη συνδεσμολογία - άλλωστε το ανεμιστηράκι ακούγεται και ο υπολογιστής ανοίγει), άνοιξα τον υπολογιστή αλλά δεν έχω καμία εικόνα στην οθόνη.

 

Προσπάθησα με άλλη κάρτα γραφικών, με άλλο καλώδιο αλλά και με άλλη οθόνη και το πρόβλημα παραμένει. Δεν δείχνει κάτι και μετά σβήνει: απλά δεν δείχνει απολύτως τίποτα και η οθονη δεν "ξυπνάει" ποτέ από την sleep mode της όπως κανονικά συμβαίνει.

 

Τι μπορεί να φταίει;

Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό θέμα της μητρικής; Υπάρχει ελπίδα να φτιάξει αν αφαιρέσω την μπαταρία;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πιθανές εκδοχές:

 

Είτε έχει πρόβλημα η θύρα που κουμπώνεις την κάρτα.

Είτε η μητρική παρέδωσε πνεύμα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

LOKOS: Κανουν κ οι 8x απλα θα δουλευουν στα 4x.. Για τετοιες καρτες δεν νομιζω οτι μπορει να προτεινει κανεις κατι πλεον, οτι βρεις παρτο! ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθειά σας για επιλογή κάρτας γραφικών όσοι το κατέχετε το άθλημα γιατί εγώ δεν το κατέχω. Υπάρχουν πολλά πράγματα (δυστυχώς) που δεν γνωρίζω. Πχ, τι να επιλέξω, ATI ή NVIDIA; Ποιας εταιρίας κατασκευής; Ποιας σειράς; Με ποιο chipset; Βαρύτητα στο chipset ή στην ποσότητα μνήμης;

Η κάρτα θα είναι για gaming και για αναλύσεις (προς τον παρόν) 1280x1024 εως 1680x1050 (για την οθόνη που θα πάρω έπειτα). Θα διαθέσω γύρω στα 130€. Δεν είμαι και ο πιο πωρωμένος σκληροπυρηνικός και τελειομανής gamer αλλά θέλω να μπορώ να παίζω τα τελευταία παιχνίδια χωρίς καθυστέρηση στην κίνηση του mouse σε FPS games για παράδειγμα όπως to Far Cry και με καλά γραφικά (όχι απαραίτητα όλα στο maximum). Επίσης να μην χρειαστεί να αντιμετωπίσω το κλασσικό ξενερωτικό "Your graphics adapter is not supported" για μερικά χρόνια (να μην είναι κιόλας άχρηστη μέσα σε 2 χρόνια πχ). Επίσης νομίζω ότι το 1GB σήμερα είναι must. Ίσως και το Shader model 4.1;;; Με αυτά που ζητάω οι διαθέσιμες επιλογές μου είναι μάλλον: Nvidia 9800GT, GTS250 και ATI 4850. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι, ποιο από αυτά τα chipset έχει καλύτερες επιδόσεις; Και ποιας εταιρίας κάρτα να επιλέξω (Asus, Gigabyte, Sapphire, XFX, κλπ).

 

Ξέρω ρωτάω πολλά και δεν περιμένω από κανέναν να κάτσει να γράψει έκθεση για να μου απαντήσει. Αν μπορείτε να απαντήσετε στις δύο τελευταίες μου ερωτήσεις και να δώσετε κανένα link με την κάρτα που θα επιλέγατε με όσα έθεσα παραπάνω θα με βοηθούσατε πάρα πολύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθειά σας για επιλογή κάρτας γραφικών όσοι το κατέχετε το άθλημα γιατί εγώ δεν το κατέχω. Υπάρχουν πολλά πράγματα (δυστυχώς) που δεν γνωρίζω. Πχ, τι να επιλέξω, ATI ή NVIDIA; Ποιας εταιρίας κατασκευής; Ποιας σειράς; Με ποιο chipset; Βαρύτητα στο chipset ή στην ποσότητα μνήμης;

Η κάρτα θα είναι για gaming και για αναλύσεις (προς τον παρόν) 1280x1024 εως 1680x1050 (για την οθόνη που θα πάρω έπειτα). Θα διαθέσω γύρω στα 130€. Δεν είμαι και ο πιο πωρωμένος σκληροπυρηνικός και τελειομανής gamer αλλά θέλω να μπορώ να παίζω τα τελευταία παιχνίδια χωρίς καθυστέρηση στην κίνηση του mouse σε FPS games για παράδειγμα όπως to Far Cry και με καλά γραφικά (όχι απαραίτητα όλα στο maximum). Επίσης να μην χρειαστεί να αντιμετωπίσω το κλασσικό ξενερωτικό "Your graphics adapter is not supported" για μερικά χρόνια (να μην είναι κιόλας άχρηστη μέσα σε 2 χρόνια πχ). Επίσης νομίζω ότι το 1GB σήμερα είναι must. Ίσως και το Shader model 4.1;;; Με αυτά που ζητάω οι διαθέσιμες επιλογές μου είναι μάλλον: Nvidia 9800GT, GTS250 και ATI 4850. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι, ποιο από αυτά τα chipset έχει καλύτερες επιδόσεις; Και ποιας εταιρίας κάρτα να επιλέξω (Asus, Gigabyte, Sapphire, XFX, κλπ).

 

Ξέρω ρωτάω πολλά και δεν περιμένω από κανέναν να κάτσει να γράψει έκθεση για να μου απαντήσει. Αν μπορείτε να απαντήσετε στις δύο τελευταίες μου ερωτήσεις και να δώσετε κανένα link με την κάρτα που θα επιλέγατε με όσα έθεσα παραπάνω θα με βοηθούσατε πάρα πολύ. Ευχαριστώ.

Σαν κάτοχος της 4850 και για αυτά που ζητάς, είναι μια χαρά.

Τα έχω παίξει όλα τα games που έχουν σχέση με Far Cry και παίζει μια χαρά.

Βέβαια αν είσαι πρόθυμος να ανέβει κατηγορία σε χρήματα, ίσως πάιζαν και άλλες κάρτες.

Σχετικά με την εταιρεία, οι διαφορές είναι στην ψύξη.Εγώ έχω της Saphirre με την τουμπανοψύκτρα και με όσους άλλους συγκρίνω που έχουν από άλλες εταιρείες, έχω καλύτερες θερμοκρασίες.Χειμώνα idle με 38-40 βαθμούς και τώρα γύρω στους 50 και με πειραγμένο ΒΙΟΣ.Max βλέπω τώρα με τις ζέστες κοντά 70 όταν άλλοι λένε ότι παίζουν στους 85-90.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να μην χρειαστεί να αντιμετωπίσω το κλασσικό ξενερωτικό "Your graphics adapter is not supported" για μερικά χρόνια (να μην είναι κιόλας άχρηστη μέσα σε 2 χρόνια πχ).

 

Όσο για αυτό, τι λες; Θα τα καταφέρει; Ή μήπως μία GTS250 θα αξίζει τη διαφορά στα χρήματα γιατί ίσως να βγάλει κάνα χρόνο παραπάνω;

Να υποθέσω μιλάς για την Saphirre VAPOR-X;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για αυτό, τι λες; Θα τα καταφέρει; Ή μήπως μία GTS250 θα αξίζει τη διαφορά στα χρήματα γιατί ίσως να βγάλει κάνα χρόνο παραπάνω;

Να υποθέσω μιλάς για την Saphirre VAPOR-X;

Με δουλεύεις έτσι?Σου λέω η κάρτα παίζει τα πάντα.Πού να δεις τέτοιο μήνυμα?Δεν γνωρίζω να υπάρχει παιχνίδι τώρα που να μην τρέχει με αυτή την κάρτα.

Η κάρτα που σου λέω είναι αυτή:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1130358&HYKARTAGRAFIKONMONTELO=HD+4850&catalog=20&comparelist=1235710+1130358&category=69977735&page=1&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE34B5C798FF3210F6C90C2DD04266AEEE663A2CBCB80E7782473EBF0C776A1C7B2D8CFD1EEC8F9B3DEA5C43DCD292ABDA684E41E72127D72377DA44559F9BC4766AA76D626F77522B9E85675B4A232FE99792F7D3FE9E975C526608C72CAB992EA7B70D35A5374E5A119733AE30C26E80611356C8180480FCDCCE1EEB850890DA

H VAPOR δεν ξέρω τι λέει απο θερμοκρασίες.Φαίνεται καλή, αλλά κατά τα άλλα έιναι ίδια με αυτή που λέω..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Δεν μιλάω για τώρα. Τώρα σίγουρα η κάρτα αυτή είναι πολύ παραπάνω από καλή αλλά τι θα γίνει με την πάροδο του χρόνου; Τι εννοώ; Ας πάρουμε για παράδειγμα τις δύο παρακάτω κάρτες γραφικών:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510702

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519665

Η διαφορά στην τιμή τους είναι 13€. Εγώ είχα σκοπό να διαθέσω μέχρι 130€ Αλλά αν με αυτά τα 13€ η κάρτα βγάλει ένα χρόνο περισσότερο, δεν τίθεται θέμα, τα δίνεις. Έλα όμως που οι γνώσεις μου από κάρτες γραφικών δεν μου επιτρέπουν να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα. Γι' αυτό απευθύνθηκα στο forum. Επίσης δεν ξέρω σαν κατασκευή ποιες εταιρίες αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε αυτα τα λεφτα να βρεις κ μια used 4870 1gb και να εισαι πολυ πολυ καλα ;) Γενικοτερα το vapor-x εχει παρει πολυ καλες κριτικες κ στα 2 μοντελα (4850-4870)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι επεξεργαστη εχεις και ποση μνημη? Γιατι και 500 ευρω να δωσεις για την καρτα γραφικων, αμα εχεις ξεμεινει με κανα P4 που λεει ο λογος, τσαμπα λεφτα θα δωσεις:)

 

Και ποσα Watt τροφοδοτικο οπως και μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Τι επεξεργαστη εχεις και ποση μνημη? Γιατι και 500 ευρω να δωσεις για την καρτα γραφικων, αμα εχεις ξεμεινει με κανα P4 που λεει ο λογος, τσαμπα λεφτα θα δωσεις:)

 

Και ποσα Watt τροφοδοτικο οπως και μαρκα.

 

Πολυ σωστα!! Τροφοδοτικο 500-550 min...

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα, υπάρχει αυτό το πράγμα να αγοράσεις μεταχειρισμένα pc part και ειδικά κάρτα γραφικών (ή CPU ή τροφοδοτικό); Στα αυτιά μου αυτό ακούγεται σαν μεταχειρισμένη τσίχλα ένα πράγμα. Δεν το ρωτάω με ειρωνεία αλλά θα ήμουν πάααρα πολύ επιφυλακτικός για τέτοια αγορά.

Το pc μου είναι το εξής:

1) Motherboard

2) CPU

3) RAM

4) Τροφοδοτικό

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα, υπάρχει αυτό το πράγμα να αγοράσεις μεταχειρισμένα pc part και ειδικά κάρτα γραφικών (ή CPU ή τροφοδοτικό); Στα αυτιά μου αυτό ακούγεται σαν μεταχειρισμένη τσίχλα ένα πράγμα. Δεν το ρωτάω με ειρωνεία αλλά θα ήμουν πάααρα πολύ επιφυλακτικός για τέτοια αγορά.

ναι,,το κανουν πολλα ατομα και δεν παιζει φοβος αν γνωριζεις απο ποιον προερχεται(με την εννοια να μην δουλευει καθολου , να ειναι χαλασμενη δηλαδη)

 

να σου πω ενα παραδειγμα,,,γνωριζω μια παρεα 4-5 gamer που ειναι πορωμενοι...δηλαδη παιρνουν 4870χ2 και την πουλουν για την 295..:wacko:

ετσι κονομησα και γω την 4870χ2 σε καλυτερη τιμη....:D δεν χαλανε με τη χρηση,,αν γνωριζεις τον πωλητη σε συμφερει πολυ να παρεις μεταχειρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

...δεν παιζει φοβος αν γνωριζεις απο ποιον προερχεται...

...γνωριζω μια παρεα 4-5 gamer που ειναι πορωμενοι...

 

Αχχχ, που τέτοια τύχη, δυστυχώς.

Δηλαδή να μην έχω τους ενδοιασμούς που έχω και να προτιμήσω αυτή πχ και να μην βγω εκτός προϋπολογισμού για μία σαν αυτή; Θα ήταν ανούσιο λέτε, ε;

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι ουσια κρυβουν 13€ ειναι σχετικο... Εγω ψηφιζω 4850 παντως και μενεις κ εντος οριων!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα, υπάρχει αυτό το πράγμα να αγοράσεις μεταχειρισμένα pc part και ειδικά κάρτα γραφικών (ή CPU ή τροφοδοτικό); Στα αυτιά μου αυτό ακούγεται σαν μεταχειρισμένη τσίχλα ένα πράγμα. Δεν το ρωτάω με ειρωνεία αλλά θα ήμουν πάααρα πολύ επιφυλακτικός για τέτοια αγορά.

Το pc μου είναι το εξής:

1) Motherboard

2) CPU

3) RAM

4) Τροφοδοτικό

Εγώ εκτός από μητρική και τροφοδοτικό, πάντα μετά από ψάξιμο μπορεί να πάρω μεταχειρισμένο αν παίζει καλή ευκαιρία.

Κάποια πράγματα όπως cpu και ram, δεν χαλάνε ποτέ.Και άμα σου δίνουν και εγγύηση ακόμα καλύτερα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω μια καρτα γραφικων "8800 GT XFX XXX" εδω και ενα χρονο περιπου.Οποτε παιζω καποιο game (κατα 95%) αρχιζουν και κολλανε τα γραφικα,αλλαζουν οι χρωματισμοι της οθονης και γινεται σαν "σκακιερα" με αποτελεσμα η να κολλαει τελειως το pc, η να κολλαει απλα το game ,η να με "πεταει" στο Desktop βγαζοντας ενα μηνυμα για καποιο error ενως αρχειου dll των driver της NVIDIA.Εχω διαβασει διαφορα για αυτο το θεμα και λυση δεν εχω βρει ακομα.Δοκιμασα να σβησω και να ξαναγραψω τους Drivers απ την αρχη με διαφορους τροπους αλλα το προβλημα παραμενει.Το εχει πολυς κοσμος και θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε καποια δοκιμασμενη λυση.Συγνωμη αν εχει υποθει ηδη ερωτηση για αυτο το θεμα αλλα δεν παρακολουθω απ την αρχη.Αν εχει καποιος να προτεινει κατι ας βοηθησει:blink:....

Εχω drivers ,Version : 185.85 για Windows XP 32 bit

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω μια καρτα γραφικων "8800 GT XFX XXX" εδω και ενα χρονο περιπου.Οποτε παιζω καποιο game (κατα 95%) αρχιζουν και κολλανε τα γραφικα,αλλαζουν οι χρωματισμοι της οθονης και γινεται σαν "σκακιερα" με αποτελεσμα η να κολλαει τελειως το pc, η να κολλαει απλα το game ,η να με "πεταει" στο Desktop βγαζοντας ενα μηνυμα για καποιο error ενως αρχειου dll των driver της NVIDIA.Εχω διαβασει διαφορα για αυτο το θεμα και λυση δεν εχω βρει ακομα.Δοκιμασα να σβησω και να ξαναγραψω τους Drivers απ την αρχη με διαφορους τροπους αλλα το προβλημα παραμενει.Το εχει πολυς κοσμος και θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε καποια δοκιμασμενη λυση.Συγνωμη αν εχει υποθει ηδη ερωτηση για αυτο το θεμα αλλα δεν παρακολουθω απ την αρχη.Αν εχει καποιος να προτεινει κατι ας βοηθησει:blink:....

Εχω drivers ,Version : 185.85 για Windows XP 32 bit

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Μήπως είναι πρόβλημα στο hardware;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω πιστευω πως δεν ειναι τετοιο το προβλημα γιατι απ οτι καταλαβα και απο αλλα Forums που διαβασα εμφανιζεται σε πολυ κοσμο με τον ακριβως ιδιο τροπο.Οποτε δεν νομιζω να φταιει η καρτα.Αν απ την αλλη ειναι λογω harware πως 8α ξερω οτι ειναι σιγουρα αυτο??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...