Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Δοκιμασε την καρτα σε αλλο μηχανημα

ή

2. Δοκιμασε με καποιο προγραμμα να στρεσαρεις την καρτα σου (3D mark - riva tuner) και παρακολουθα θερμοκρασιες. Δες αν αλλοιοθουν τα χρωματα ή κολλησει το συστημα.

 

Αφου βγαζει σφαλμα DLL τοτε θα ελεγα drivers. Αλλα αφου λες οτι τους εχεις βγαλει και ξαναβαλει (unistall-restart-install drivers) τοτε πρεπει να το ψαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω πιστευω πως δεν ειναι τετοιο το προβλημα γιατι απ οτι καταλαβα και απο αλλα Forums που διαβασα εμφανιζεται σε πολυ κοσμο με τον ακριβως ιδιο τροπο.Οποτε δεν νομιζω να φταιει η καρτα.Αν απ την αλλη ειναι λογω harware πως 8α ξερω οτι ειναι σιγουρα αυτο??

ΚΑΠΟΙΟΣ το ειχε αναφερει παλι στο θεμα αυτο,,,ιδιο ακριβως προβλημα,,,κανε ενα σερτσ μπορει να το βρεις

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

1. Δοκιμασε την καρτα σε αλλο μηχανημα

ή

2. Δοκιμασε με καποιο προγραμμα να στρεσαρεις την καρτα σου (3D mark - riva tuner) και παρακολουθα θερμοκρασιες. Δες αν αλλοιοθουν τα χρωματα ή κολλησει το συστημα.

 

Αφου βγαζει σφαλμα DLL τοτε θα ελεγα drivers. Αλλα αφου λες οτι τους εχεις βγαλει και ξαναβαλει (unistall-restart-install drivers) τοτε πρεπει να το ψαξεις.

 

Thanks.Θα το δοκιμασω και αυτο και ελπιζω να βρω καποια λυση γιατι εχω αρχισει να τρελενομαι....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Thanks.Θα το δοκιμασω και αυτο και ελπιζω να βρω καποια λυση γιατι εχω αρχισει να τρελενομαι....:wacko:

 

Δοκιμασα να τρεξω και το 3DMark αλλα μετα απο λιγο παλι αλλαξαν τα χρωματα και κολλησε τελειως μεχρι που με αφησε με 4-8 χρωματα και το γνωστο μηνυμα "nv4_disp display driver has stopped working normally....."

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να τρεξω και το 3DMark αλλα μετα απο λιγο παλι αλλαξαν τα χρωματα και κολλησε τελειως μεχρι που με αφησε με 4-8 χρωματα και το γνωστο μηνυμα "nv4_disp display driver has stopped working normally....."

Αυτό είναι καθαρά δείγμα προβλήματος με DRIVER.

Ψάξε να δεις πώς γίνεται καθαρό Uninstall από safe mode και πέρνα πάλι τους drivers.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το δοκιμασα και αυτο με το driver cleaner pro (2 φορες κιολας) αλλα δεν ειχε καμια βελτιωση.Το μονο που σκεφτηκα να κανω ειναι να βρω παλιοτερους Drivers που δουλευαν καλα και να τους εγκαταστησω.Εχω παραγγειλει και μια ψυκτρα να βαλω πανω για να μειωσω θορυβο και θερμοκρασιες,αν και δεν νομιζω να ειναι λογω θερμοκρασιων.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια ΑΤΙ Χ1950 PRO και σκέφτομαι να τη αναβαθμίσω.

Από την άλλη δε θέλω να ξοδέψω πολλά λεφτά (μέχρι 100 ευρώ το πολύ).

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ΑΤΙ Χ1950 PRO και σκέφτομαι να τη αναβαθμίσω.

Από την άλλη δε θέλω να ξοδέψω πολλά λεφτά (μέχρι 100 ευρώ το πολύ).

Τι προτείνετε;

Τι σύστημα έχεις?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με 100 ευρω πας για την 4770 αν και συμφωνα με την AMD, ετοιμαζονται μειωσεις τιμων οποτε κατω απο τα 100 θα παει και η 4850.

 

Βεβαια στην 4850 πρεπει να εχεις και ενα 450-500αρι επωνυμο τροφοδοτικο:)

Link to comment
Share on other sites

Με 100 ευρω πας για την 4770 αν και συμφωνα με την AMD, ετοιμαζονται μειωσεις τιμων οποτε κατω απο τα 100 θα παει και η 4850.

 

Βεβαια στην 4850 πρεπει να εχεις και ενα 450-500αρι επωνυμο τροφοδοτικο:)

 

σε σχέση με τη 9600gt nvidia

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με την 9600 ειναι σαν να συγκρινεις Ferrari με Lada:p

 

Πας εδω, διαλεγεις την εφαρμογη / παιχνιδι και βλεπεις τις διαφορες στην αποδοση:)

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με την 9600 ειναι σαν να συγκρινεις Ferrari με Lada:p

 

Πας εδω, διαλεγεις την εφαρμογη / παιχνιδι και βλεπεις τις διαφορες στην αποδοση:)

 

Ευχαριστώ. Πολύ κατατοπιστικό link.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω μια καρτα γραφικων "8800 GT XFX XXX" εδω και ενα χρονο περιπου.Οποτε παιζω καποιο game (κατα 95%) αρχιζουν και κολλανε τα γραφικα,αλλαζουν οι χρωματισμοι της οθονης και γινεται σαν "σκακιερα" με αποτελεσμα η να κολλαει τελειως το pc, η να κολλαει απλα το game ,η να με "πεταει" στο Desktop βγαζοντας ενα μηνυμα για καποιο error ενως αρχειου dll των driver της NVIDIA.Εχω διαβασει διαφορα για αυτο το θεμα και λυση δεν εχω βρει ακομα.Δοκιμασα να σβησω και να ξαναγραψω τους Drivers απ την αρχη με διαφορους τροπους αλλα το προβλημα παραμενει.Το εχει πολυς κοσμος και θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε καποια δοκιμασμενη λυση.Συγνωμη αν εχει υποθει ηδη ερωτηση για αυτο το θεμα αλλα δεν παρακολουθω απ την αρχη.Αν εχει καποιος να προτεινει κατι ας βοηθησει:blink:....

Εχω drivers ,Version : 185.85 για Windows XP 32 bit

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Η σειρα 8 ειχε προβλημα στα laptop: http://away.gr/2009/05/13/nvidia-faces-down-lawsuit-from-laptop-owners/#more-4546

 

Εχουν ομως ακουστει και πολλα προβληματα σε desktop καρτες. Αν ειναι μεσα στην εγγυηση παρε την πισω

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με την 9600 ειναι σαν να συγκρινεις Ferrari με Lada:p

Πας εδω, διαλεγεις την εφαρμογη / παιχνιδι και βλεπεις τις διαφορες στην αποδοση:)

Γιατί όταν η α κάρτα γραφικών έχει μία διαφορά προς τα πάνω σε σχέση με την β σε ένα παιχνίδι, μπορεί να έχει την ίδια διαφορά προς τα κάτω σε ένα άλλο παιχνίδι; Επομένως με ποιον τρόπο εσείς οι εμπειρότεροι μπορείτε να συγκρίνετε την "δύναμη"/επεξεργαστική ισχύ δύο καρτών;

 

 

Με 100 ευρω πας για την 4770 αν και συμφωνα με την AMD, ετοιμαζονται μειωσεις τιμων οποτε κατω απο τα 100 θα παει και η 4850.

Για πότε αναμένεται αυτή η πτώση στις ATI, ξέρουμε; Σύντομα ή μετά το καλοκαίρι; Υπάρχει περίπτωση να πέσουν και οι 4870;

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν ρολο και οι μηχανες γραφικων που χρησιμοποιουν τα παιχνιδια. Ας πουμε το DOOM παιζει καλυτερα σε nvidia καρτες ενω το Half Life σε ΑΤΙ καρτες. Επισης παιζει ρολο και η εκδοση των οδηγων που γινονται οι δοκιμες.

 

Οσο για την ερωτηση περι εμπειριας και πως κρινουμε 2 καρτες μεταξυ τους: Διαβαζεις διαφορα συγκριτικα που κυκλοφορουν, διαβαζεις αποψεις σε forum και καταληγεις καπου. Ενα απο τα καλα που εχει το internet. Κανεις ερευνα και μετα αγοραζεις.

 

Για τις τιμες, αν κρινω οτι η 4850 εχει παει στα 101,00 ευρω οταν πριν ειχε 130-140, μαλλον εχουν αρχισει οι μειωσεις τιμων. Και ναι, θα μειωθουν οι τιμες και στην 4870 οπως και στην 4890 (208 ευρω εχει τωρα).

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα και θέλω την άποψή σας.

Εχω λάπτοπ, και κάρτα γραφικών την NVidia 8600M GT. Μέχρι πρότεινως χρησιμοποιούσα τους drivers απο το cd που είχα μαζί με την αγορά του υπολογιστή. Κάτι παλαιομένους, οι οποιοι έπαιζαν μια χαρά, και δεν είχα πρόβλημα στα παιχνίδια.

Πρίν απο αυτούς, κοιταγα να έχω πάντα τους τελευταίους drivers απο το γνωστό σίτε laptopvideo2go, που τροποποιεί drivers για desktops μηχανήματα, σε λάπτοπ. Οι πιο επιτυχημένοι μου drivers ήταν οι 185.20.

Απο κεί και πέρα, οποιονδήποτε driver και αν έβαζα, μου έκανε flashings στην οθόνη. Δλδ πολύ γρήγορα τρεμοπαιξίματα. Λέω, δεν πειραζει απλα οι drivers που έβγαλε το site δεν θα είναι απολύτως συμβατοί.

Αυτό όμως μου το κάνει και με τους official drivers που έβγαλε στις αρχές Ιουνίου η Nvidia στην σελίδα της, τους 186.03 οι οποιοι δεν είναι beta...

Καλα, το πρόβλημα μου λύνεται αν ξαναπεράσω τους 185.20, αλλα το έχω απορία... το κάνει και σε άλλους αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα 8 ειχε προβλημα στα laptop: http://away.gr/2009/05/13/nvidia-faces-down-lawsuit-from-laptop-owners/#more-4546

 

Εχουν ομως ακουστει και πολλα προβληματα σε desktop καρτες. Αν ειναι μεσα στην εγγυηση παρε την πισω

 

Εχω γυρισει πισω μια xfx 8800 gtx και τωρα μια evga 8800 gtx, ειχα τα ιδια κολληματα που αναφερει ποιο πισω ο φιλος. Ας ελπισουμε οτι θα εχει εγγυηση, εγω εχασα την 2ετια για δυο μερες αλλα ευτυχως το πλαισο στις evga δινει 3.:)

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι. Έπειτα από 2 μήνες αναμονή (ένας για να συγκεντρώσω το ποσό και ένας για να έρθει η κάρτα) και με την βοήθειά σας κατέληξα και αγόρασα αυτήν την κάρτα γραφικών. Βασικότατη προϋπόθεση για εμένα ήταν/είναι να μην είναι θορυβώδες το pc και αυτή η κάρτα έδειχνε πολλά υποσχόμενη και πραγματικά είναι αθόρυβη.

 

Όμως παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα. Στα καλά καθούμενα μαυρίζει η οθόνη (ενώ ο υπολογιστής συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά) και την ίδια στιγμή ο ανεμιστήρας της κάρτας ανεβάζει full στροφές και κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα. Μου το έχει κάνει νομίζω 7 φορές ως τώρα (ούτε εβδομάδα δεν την έχω). Μία από αυτές τις φορές παρατήρησα αυτό που φαίνεται σε αυτήν την εικόνα (over temp protect γράφει. Εν τω μεταξύ Το led αυτό δεν άναβε κάθε φορά που γινόταν αυτό το κουλό που περιγράφω.). Το φαινόμενο αυτό είναι γελοίο. Έπαιζα τρεις ώρες Far Cry 2 χωρίς κανενα πρόβλημα και όταν το έκλεισα και έπειτα μεγιστοποίησα το Lineage 2 μέσα σε 5 δευτερόλεπτα συμβαίνει ξανά. Το Lineage btw δεν είναι παιχνίδι που ζορίζει την gpu, αντιθέτως χρησιμοποιεί πολύ cpu. Όλες τις υπόλοιπες φορές έγινε πάλι στο L2 και άλλη μία στο CSI Hard Evidence. Πολύ μεγάλη απογοήτευση λοιπόν.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Τι να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα αντικατάσταση,ίσως έχει κάτι η κάρτα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από 2 μήνες αναμονή (ένας για να συγκεντρώσω το ποσό και ένας για να έρθει η κάρτα) και με την βοήθειά σας κατέληξα και αγόρασα αυτήν την κάρτα γραφικών. Βασικότατη προϋπόθεση για εμένα ήταν/είναι να μην είναι θορυβώδες το pc και αυτή η κάρτα έδειχνε πολλά υποσχόμενη και πραγματικά είναι αθόρυβη.

 

Όμως παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

 

Επιστράφηκε εντός 4 ημερών και μου επιστράφηκαν τα χρήματα. Υπάρχει κανείς άλλος που να έχει τη συγκεκριμένη κάρτα (Sapphire ATI HD4850 Vapor-x); Πιστεύετε αξίζει πάλι να ψάξω και να περιμένω για την ίδια κάρτα; Είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει σε ηλεκτρονική συσκευή που αγοράζω να είναι ελαττωματική από την αρχή και αυτό με κάνει πολύ επιφυλακτικό. Λέτε η συγκεκριμένη σειρά να βγήκε ελαττωματική/ β διαλογής ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι sapphire 4850 μαμάνε..

Δεν είναι ανάγκη να αφήσεις τη 4850 για μια εταιρεία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επιστράφηκε εντός 4 ημερών και μου επιστράφηκαν τα χρήματα. Υπάρχει κανείς άλλος που να έχει τη συγκεκριμένη κάρτα (Sapphire ATI HD4850 Vapor-x); Πιστεύετε αξίζει πάλι να ψάξω και να περιμένω για την ίδια κάρτα; Είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει σε ηλεκτρονική συσκευή που αγοράζω να είναι ελαττωματική από την αρχή και αυτό με κάνει πολύ επιφυλακτικό. Λέτε η συγκεκριμένη σειρά να βγήκε ελαττωματική/ β διαλογής ας πούμε;

 

Μαλλον επεσες σε ελαττωματικο προϊον. Μην καταδικαζεις ολη τη σειρα. Ειδικα οι vapor-x ειναι πολυ καλες καρτες και αθορυβες!! Εγω εχω vapor-x αλλα την 4890 αλλα η εμεπιρια μου μου λεει οτι γενικα σε ATI χιλιες φορες vapor-x η γενικα custom συστημα ψυξης παρα το reference που ακουγεται σαν jumbo σε απογειωση!!;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Thanks για τις συμβουλές. Δεν σκόπευα να αλλάξω το "4850" αλλά την εταιρία κατασκευής της 4850 αλλά έχω καταλήξει και εγώ ακριβώς στα ίδια με εσάς, ότι δηλαδή μία Vapor-X (Sapphire) είναι αναντικατάστατη για τις απαιτήσεις μου (αθόρυβο μηχάνημα).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, μία ATI Toxic (4870 συγκεκριμένα) εφόσων έχει ακριβώς το ίδιο σύστημα ψύξης με την Vapor-X (Vapor Chamber technology) θα είναι εξίσου αθόρυβη με την Vapor-X ή το μικρό factory oc της θα την εξισώσει σε θόρυβο με μία κοινή 4870;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...