Jump to content

Overclocking: μύθος και πραγματικότητα


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που μπορουμε να το βρουμε αυτο το προγραμματακι ρε παιδια???

 

h**p://www.chi-tai.info. Και επειδή είναι κινέζικα το κατεβάζεις από την επιλογή 4. Είναι free.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Βασικα μια ερωτηση . διαβασα καποιες σελιδες πιο πισω αλλα μπερδευτηκα!!

Εχω ενα S200 , τι προγραμματα θα χρειαστω για να κανω overclocking και να ειναι ευκολο και που τα βρισκω!!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα free προγραμματάκι για o/c σε amr cpu δεν υπάρχει?

Έχω φάει τον κόσμο:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εχει κανεις τιποτα 'δυσαρεστες' εμπειριες με τον υπερχρονισμο του ΜΙΟ 168?

Εχω το μοντελο αυτο (συγκεκριμενα το 168RS), φοραει απο το εργοστασιο WM2003SE. Δοκιμασα με το XCPUScalar ν2.87 και το 'ανεβασα' στα 400ΜΗΖ (απο 300ΜΗΖ default). Η δοκιμη πηγε μια χαρα (ετρεξα το destinator 6) και υπηρχε διαφορα στην αποδοση (χωρις κολληματα, flickering ή κατι αλλο). Μετα το ανεβασα στα 472ΜΗΖ (ειναι η μεγιστη συχνοτητα που επιτρεπει το XCPUScalar γι'αυτο το ΜΙΟ. Κι εκει τα πραγματα ηταν μια χαρα, αν και η δοκιμη ηταν αρκετα συντομη (περιπου 2-3 λεπτα). Μετα απο αυτην την εξελιξη, η σκεψη για αναβαθμιση σε κανα Ρ350 παει περιπατο... το θεμα ομως που με απασχολει ειναι μηπως 'παρω στο χερι' το 168... λετε να πεταξει τιποτα φωτιες?? Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια με το 168 ή το 201??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

έχει τσιτώσει κανείς το G100 της QTEK???? Φοραει samsung SC32442X33 στα 300Mhz. Εγκατεστησα το Hackmaster εκανα τεστ στα 318 και 339 όλα πήγαν κάλα όπως και στα 25* κατι μαλλον 258. ΜΕτα στην επιλογή scale όρισα την ελάχιστη και μέγιστη ταχύτητα (από τις τεσταρισμένες) αλλα το αποτελεσμα δεν ήταν και τοσο καλό.

 

Ενω από τη μια δούλευε ελαφρώς γρηγορότερα με το ανοιγμα κλείσιμο εφαρμογών και την εμφανιση των pull down menu η οθόνη σκαλωνε (αυτο είναι το flickering ???) και επειδή δεν καταφερα να το γυρίσω στα κανονικά του ακόμα και μετα από soft reset, αναγκάστηκα να το απεγκαταστήσω. δηλ συνολικά δούλεψα 10 λεπτα με το hack master.

 

Τι έγινε τι συνεβη γιατί και πώς δεν καταλαβα.

Μήπως φταίει ο επεξεργαστής???

 

Αν εχει κατι κατα νού και μπορεί να βοηθήσει... :wacko:

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά το xcpuscalar2007 πλέον έχει υποστήριξη για Omap επεξεργαστές.

 

Αυτό χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό στο S200 και είναι φανταστικό!! Το scaling που κάνει είναι απίστευτα χρήσιμο! Παλιότερα, με το omapclock το είχα κολλημένο στα 240 και μου έτρωγε όλη τη μπαταρία, ενώ τώρα έχω και βελτιωμένη αυτονομία (βάζοντας το σε χαμηλότερη συχνότητα από το default when not in use)! Thumbs up! :D

 

ΥΓ. Μόνο που.. πάνω από τα 225 κάνει reboot.. η καινούργια ROM της ACE μήπως? Μήπως έχει κανένα περίεργο κλείδωμα? Έχει συναντήσει κανείς άλλος τίποτα παρόμοιο? :confused:

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

το Ν560

στα ποσα μπορω να το παω

ασφαλως;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδιά μια ερώτηση:

είσαστε σίγουροι ότι p3300 artemis φτάνει τα 260?

εγώ το δοκίμασα στα 260 και μου βγάζει μπλε οθόνη:( . μόνο στα 247 είναι stable:confused: .

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση:

είσαστε σίγουροι ότι p3300 artemis φτάνει τα 260?

εγώ το δοκίμασα στα 260 και μου βγάζει μπλε οθόνη:( . μόνο στα 247 είναι stable:confused: .

Είναι ανάλογα την περίπτωση. Κι εμένα στο 9100(ίδιος επεξεργαστής), πήγαινε μέχρι 270κάτι ενώ σε άλλους με το ίδιο κινητό πήγαινε μέχρι 240κάτι και αν.

 

Στο 8310(πάλι ίδιος επεξεργαστής) πηγαίνει μέχρι 260 ενώ σε άλλους το πολύ μέχρι 224..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση:

είσαστε σίγουροι ότι p3300 artemis φτάνει τα 260?

εγώ το δοκίμασα στα 260 και μου βγάζει μπλε οθόνη:( . μόνο στα 247 είναι stable:confused: .

 

Μεχρι 247....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ναι μονο μεχρι εκει. ενας φιλος μου που εχει ακριβως το ιδιο το εχει παει μεχρι και 286. εγω μονο 247:confused:
Link to comment
Share on other sites

οντως περιεργο,εμενα στο 3300 πηγαινε στα 286

 

Kai emena mexri ekei paei

 

Neo batery status pio ananewmeno

 

http://www.chi-tai.info/index.php?docid=download/cd_z&docid1=iM_cs

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 2 μερες το εβαλα στα 260 να δω τι θα γινει και δουλεψε αλλα μετα απο ενα restart αναβοσβηνε η οθονη με αποτελεσμα να το βαλω παλι στα 247
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
στο eten x500 παιρνει τιποτα?

MAX POWER 092, ΣΕΛΙΔΑ 92

ΚΡΗΤΙΚΟ BASSΟΚΙΝΗΤΟ MAZDA RX-8

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα και από εμένα.Κατέβασα το pocket hack master.Το δοκίμασα στο HTC P3600 και μου φαίνεται καλό πρόγραμμα.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:To έχει δοκιμάσει κάποιος στην συγκεκριμένη συσκευή;Eάν ναι,ποιά είναι η ιδανική ρύθμιση;Eυχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Στο q-tek 8500 (omap 850 @ 180MHZ) το έφτασα μέχρι τα 274 με το omapclock.Δεν είναι άσχημα...αν δεν επανερχόταν στα 180 μολις μπαίνει σε stand-by θα ήταν καλύτερα.. :)

Δεν παίζει με άλλο πρόγραμμα να ανέβει περισσότερο ε;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε F_i_L δεν κατάλαβα...:confused:Απάντησες σε αυτό που ρώτησα ή ρωτάς γιά την συσκευή σου;Εάν ρωτάς γιά το HTC να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος.Απλά από τα δύο τρία προγράμματα που έχω ακούσει αυτό είναι το μόνο γιά επεξεργαστή Samsung.(Άν και το μοντέλο δεν είναι το ίδιο ακριβώς).Εάν ρωτάς γιά το Q-Tek,από όσα διαβάζω στο θέμα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος μάλλον.:)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
Στο q-tek 8500 (omap 850 @ 180MHZ) το έφτασα μέχρι τα 274 με το omapclock.Δεν είναι άσχημα...αν δεν επανερχόταν στα 180 μολις μπαίνει σε stand-by θα ήταν καλύτερα.. :)

Δεν παίζει με άλλο πρόγραμμα να ανέβει περισσότερο ε;

 

στους omap πανω απο 274mhz διακινδυνευεις κολλημα της συσκευης και hard reset :O

 

αν χρειαζεσαι περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυ ειναι λογικοτερο να αλλαξεις συσκευη:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...