Jump to content

Overclocking: μύθος και πραγματικότητα


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΡΙΣΤΕ???? :blink: :blink: :blink:

Αντε και στα 2Ghz :D :D

Και αν μετα απο 2 μερες ψαχνεις καινουριο ppc (αν δεν σου κολλησει δλδ και δεν κανει hard reset) να ξερεις οτι ειναι πολυ πιθανο να τα εφτυσε ο PXA. :lol:

Ειδατε? Το 2020 βαζει τα γυαλια σε ολα τα ppc που δεν εχουν ουτε καν 700Mhz επεξεργαστη :p

Σοβαρα τωρα, ποιος τρελος θα το κανει αυτο? Εγω το 2020 μου ουτε στα 472 δεν το ανεβαζω, γιατι πολυ απλα δεν μου χρειαζεται, αυτος δλδ που θα το παει στο 1ghz σχεδον για ποιο λογο θα το κανει? Και αν υποθεσουμε (λεμε αν) οτι το ppc ειναι σταθερο και δεν βγαζει προβληματα (παντα υποθετικα μιλαμε) απο αυτονομια τι θα ελεγε? :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ & 199 Η΄ 99 ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΨΕΙΣ

ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ DESTINATOR ΚΛΠ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΧΤΡΑ ΔΥΝΑΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
to overclocking pws to petuxainoume? kai meta to mhxanhma mas pws to xanafernoume sthn ergostasiakh tou morfh???

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

exw to mio to A201 apo oti eida exei intel cpu douleuei sta 300+ me poio programma mporw na to kanw na douleuei sta 350-400Mhz???

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψαξε για το XCpu Scalar ή το Pocket Hack Master.

Έχω ένα VPA Compact (S100) στα 416. Παίζω με το XCpu Scalar και το χρονίζω από 208 μέχρι 520 με την δυνατότητα του προγράμματος για μεταβαλόμενη ταχύτητα. Υπάρχει θεωρία να καταστρέψω το PPC μου;

Tnx...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ppcs μπορούν ν'αντέξουν μέχρι κάποιο ποσοστό, ή ακόμα καλύτερα μέχρι κάποια συγκεκριμένα Mhz o/c.

Αυτό διαφέρει από ppc σε ppc και μπορείς να βρεις αυτή την τιμή μόνο με testing.

Αν ξεπεράσεις αυτά τα όρια, το κινητό θα κολλήσει, και δε θα μπορεί να bootαρει.

Σε αυτή την περίπτωση κάνεις hard reset.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ppcs μπορούν ν'αντέξουν μέχρι κάποιο ποσοστό, ή ακόμα καλύτερα μέχρι κάποια συγκεκριμένα Mhz o/c.

Αυτό διαφέρει από ppc σε ppc και μπορείς να βρεις αυτή την τιμή μόνο με testing.

Αν ξεπεράσεις αυτά τα όρια, το κινητό θα κολλήσει, και δε θα μπορεί να bootαρει.

Σε αυτή την περίπτωση κάνεις hard reset.

 

Ok... αλλά το hard reset είναι το χειρότερο που μπορείς να πάθεις, ή μπορεί και να "κάψεις" το μηχάνημα, να δημιουργήσεις τεχνικό πρόβλημα δηλαδή που δεν λύνεται με hard reset;

 

Tnx...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να κάψεις το μηχάνημα είναι λίγο ακραίο. Εξάλλου αν το ppc σου τρέχει στα 400 δεν θα το βάλεις στα 1000Mhz με τη μία! Λίγο λίγο και το τεστάρεις να δεις πόση ώρα αντέχει χωρίς να κολλήσει. Αν καταφέρεις και το ανεβάσεις 50Mhz σταθερά να σαι ευχαριστημένος. Κανείς όμως δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Το ρίσκο είναι όλο δικό σου ;)

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος elefas είναι.

Η πιθανότητα να καεί το μηχάνημα είναι πολύ ακραία, αλλά και πάλι με αυτά τα μηχανήματα ποτέ δεν βάζεις το χέρι σου στη φωτιά.

Ανέβαζε σιγά-σιγά τα Mhz και τέσταρε το. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να κάνει το OmapClock που χρησιμοποιείται και για το 9100.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να κάνει το OmapClock που χρησιμοποιείται και για το 9100.

Ευχαριστώ.Τo κατέβασα ήδη από NET.Θα πειραματιστώ.Ελπίζω να μην "ανατιναχτώ".:!:

 

Edit:Το έχω ήδη 2 μέρες στα 230 ΜΗz.

Αν η ταχύτητα που-υποτίθεται ότι-κερδίζω,αξίζει το ρίσκο,δεν μπορώ να το ξέρω.Θα φανεί στο μέλλον αν δεν "παραδόσει το πνεύμα..."

Link to comment
Share on other sites

Edit:Το έχω ήδη 2 μέρες στα 230 ΜΗz.

Αν η ταχύτητα που-υποτίθεται ότι-κερδίζω,αξίζει το ρίσκο,δεν μπορώ να το ξέρω.Θα φανεί στο μέλλον αν δεν "παραδόσει το πνεύμα..."

1) Από ποιό site το κατέβασες το OMAPClock? Edit: Μόλις το βρείκα.

2) Μέχρι πόσο το έφτασες?

3) Στα 230 MHz. έπαιζε καλά?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα στην αρχή 230.Αλλά μετά το ανέβασα στα 240 MHz όπου και τόχω και δουλεύει σταθερά.Δεν το βάζω παραπάνω αν και μου είπαν ότι και στα 260 δεν έχει πρόβλημα.

Το περίεργο είναι ότι όταν το έχω default μου δείχνει ότι έχω 180 MHz ενώ ως γνωστόν ο omap "τρέχει" στα 195.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα στην αρχή 230.Αλλά μετά το ανέβασα στα 240 MHz όπου και τόχω και δουλεύει σταθερά.Δεν το βάζω παραπάνω αν και μου είπαν ότι και στα 260 δεν έχει πρόβλημα.

Το περίεργο είναι ότι όταν το έχω default μου δείχνει ότι έχω 180 MHz ενώ ως γνωστόν ο omap "τρέχει" στα 195.

Ok. Ευχαριστώ :) .

Τελικά το άφησα να παίζει στα 240MHz :happy:.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Ευχαριστώ :) .

Τελικά το άφησα να παίζει στα 240MHz :happy:.

Εννοείται βέβαια ότι θα μειωθεί η αυτονομία της μπαταρίας σου;)

Link to comment
Share on other sites

parakolou8o edo kai kairo afto to thread kai anarotieme.....

 

aksizei na kano overclock to K-Jam mou???

pia ine ta iper kai pia ta kata??

tha do ais8iti diafora stis taxytites???

i 8a mou dimiourgisei ena soro provlimata kai 8a miosi tin makrozoia tou ppc mou????

 

parakalo apantiste mou.....

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
το εβαλα και εγω το xcpuscalar στο s100 μου,το εχω στα 520 και δουλευει οκ,στο 2020i ειναι στα 520 απο την μαμα του εκει φοβαμαι να του δωσω γκαζι μην βγαλει φτερα και το κυνηγαω
Link to comment
Share on other sites

genikotera gia to overclocking sta ppc ine kalo na to kanete na ine scalable analoga me to forto! etsi oste ama px i cpu ine ligo apasxolimenei ( sms word ktp) na rixnei tin taxitita gia na kerdizete bataria ke ama ine se varia xrisi na anevazei! ego tosa xronia to xisimopio se ola ta ppc pu iha ke den iha pote provlima!

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...