Jump to content

Overclocking: μύθος και πραγματικότητα


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει τι να πω... αφού πήρες Palm για να το έχεις να φορτίζει κάθε τρεις και λίγο ή για να παίζεις παιχνίδια/βλέπεις ταινίες... :rolleyes:

Βάλ'του και καμιά ψύκτρα από πάνω και liquid cooling να το πας στο GigaHertz! :D

 

O περισσότερος κόσμος πάντως σπίτι παίζει "σπιτικά" παιχνίδια (aka desktop!). Μάλλον έκανες λάθος αγορά m8.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

file mou katarxas den pira palm

 

1. to pda katarxas to pira gia internet

2. mou aresei na ime sto jaki na zestenomai kai na ime internet

3. i touch screen ine 100fores apo mouse kai pontiki

Link to comment
Share on other sites

όντως άλλο pda και άλλο laptop. ακόμα και με το portege 3500 και πάλι το pda είναι πιο mobile.

 

το θέμα είναι ότι το γρήγορο boot αλλά και η άριστη PIM λειτουργικότητα των pdas τα καθιστούν πιο κοντά στους 'on-the-go' users ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε... τι on-the-go και υπερβολές μου λέτε; Ο ένας σας μόλις τελείωσε το σχολείο και άλλος είναι ακόμα γυμνάσιο και μιλάτε λες και οι μετοχές σας στο χρηματιστήριο θέλουν έλεγχο δέκα φορές την ημέρα... έλεος!

 

:eek:

 

@EB,

1-2) αν πήρες PDA για να σερφάρεις σε οθονίτσα 3" την πάτησες man. Πιο εύκολο θα σου έβγαινε να έπαιρνες ένα αερόθερμο κοντά στο desktop PC σου παρά σ'αυτό. Και ελπίζω να ΜΗ σερφάρεις και μέσω του κινητού σου γιατί τότε τα κόστη θα είναι πραγματικά απαγορευτικά.

3) Εδώ διαφωνώ, είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και μόνο... ούτε καν συνήθειας. Αν ήθελες το καλύτερο και των δύο κόσμων θα μπορούσες να πάρεις ένα ελαφρό TabletPC του ενός κιλού και θα έκανε παπάδες!

 

@Alexkass,

σύμφωνοι για την portability αλλά πρέπει να ζυγιάσεις και την εργονομία-ευκολία χρήσης. Δεν μπορείς να επικαλείσαι games, ταινίες, και γρήγορο Wi-fi (πχ. 802.11a/g) όταν έχεις PDA.

 

Δηλαδή για μένα είναι τι να πω... σα να συγκρίνεις: ποδήλατο με κάμπριο και να επικαλείσαι ότι το ποδήλατο σου προσφέρει περισσότερη ηλιοφάνεια!

(σου δίνει, αλλά τί χάνεις σε σχέση με το κάμπριο σκέφτηκες...; )

 

------------------------

Τέσπα, δε βγάζουμε άκρη, κι εδώ περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Πάντως μην εκσταζιάσετε με το O/Cing στα PDA. Εκτός και αν το δουλεύεις συνέχεια στην πρίζα, τι να πω...

 

Ζωντανό παράδειγμα το νέο HP 6x00 που έχει TI 0510 επεξεργαστή. Μια χαρά για μένα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Prof.Wizard (13 Φεβ. 2004 , 21:49)

 

 

 

@EB,

1-2) αν πήρες PDA για να σερφάρεις σε οθονίτσα 3" την πάτησες man. Πιο εύκολο θα σου έβγαινε να έπαιρνες ένα αερόθερμο κοντά στο desktop PC σου παρά σ'αυτό. Και ελπίζω να ΜΗ σερφάρεις και μέσω του κινητού σου γιατί τότε τα κόστη θα είναι πραγματικά απαγορευτικά.

3) Εδώ διαφωνώ, είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και μόνο... ούτε καν συνήθειας. Αν ήθελες το καλύτερο και των δύο κόσμων θα μπορούσες να πάρεις ένα ελαφρό TabletPC του ενός κιλού και θα έκανε παπάδες!

 

 

Το mobile internet μου στοιχίζει 30 εύρο το μήνα (Απο κινητό )

Το PDA το πήρα για κάτι μικρό που να μπορώ να το χρησιμοποιώ όπου θέλω ακόμη μπορώ και στο σχολείο ..... εν ώρα μαθήματος

Πχ βαριέμαι να κάθομαι σε μια καρεκλά περνώ το PDA

Βαριέμαι να είμαι συνεχεία στο διό δωμάτιο περνώ το PDA

 

Επίσης απο τι κατάλαβα εσύ θες το PDA για business εμείς το θέλουμε να μας καλύπτει και του βγάζουμε τα μάτια

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, δε βγάζει νόημα η συζήτηση. Αν δεν καταλαβαίνεις μόνος σου ποιό είναι το οικονομικό σου ή/και αποδοτικό σου συμφέρον με το PDA Ιnternet, ποιός είμαι εγώ να σου πω...

 

Όχι, δε θέλω το PDA μόνο για business. Απλά θέλω να χαίρομαι το κάθε πράγμα (πχ. ταινίες, games) στην κατάλληλη πλατφόρμα. Αυτή που πραγματικά το κάνει να δείχνει.

 

Γι'αυτό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το Bounce ή το PacMan που έχω στο 6600 μου. Μικρό-γρήγορο στα μικρά, μεγάλο-complex στα μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Prof.Wizard (14 Φεβ. 2004 , 00:19)

 

Αν δεν καταλαβαίνεις μόνος σου ποιό είναι το οικονομικό σου ή/και αποδοτικό σου συμφέρον με το PDA Ιnternet, ποιός είμαι εγώ να σου πω...

 

 

Αφού εγώ δεν καταλαβαίνω μπορείς να μου το μάθεις εσύ ? :rolleyes: :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως: ;)

-Σερφάρισμα με μια φθηνή DSL στο σπίτι.

-Αγορά αερόθερμου για να μη χρειάζεται να πηγαίνεις στο τζάκι.

-Παιχνίδια/Ταινίες στο desktop να μη σου βγαίνουν και τα μάτια.

-Αγορά ενός smartphone για το πολύ απαραίτητο σερφάρισμα.

-Κλείσιμο του PDA εν ώρα μαθήματος... :whistle:

 

:)

θα σου βγει και πιο φθηνά και θα ευχαριστιέσαι και κάθε τι που κάνεις... LOL

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Prof.Wizard (14 Φεβ. 2004 , 00:29)

 

Ευχαρίστως: ;)

-Σερφάρισμα με μια φθηνή DSL στο σπίτι.

-Αγορά αερόθερμου για να μη χρειάζεται να πηγαίνεις στο τζάκι.

-Παιχνίδια/Ταινίες στο desktop να μη σου βγαίνουν και τα μάτια.

-Αγορά ενός smartphone για το πολύ απαραίτητο σερφάρισμα.

-Κλείσιμο του PDA εν ώρα μαθήματος... :whistle:

 

:)

θα σου βγει και πιο φθηνά και θα ευχαριστιέσαι και κάθε τι που κάνεις... LOL

 

Άλλο το τζάκι άλλο το αερόθερμο

 

Δεν έχω λεφτά για πληρώσω μια DSL και για το pc

GPRS χρησιμοποιώ

 

 

Αν έχεις καθηγητές που κοιμάσαι δεν μπορείς να μην άνοιξης

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω αν κανένας θα βάλει ποτέ τον ARM920T επεξεργαστή της Samsung με τα 533MHz. Μικρός, συμβατός, και θαυματουργός! :)

 

Τελευταία φορά που τον είδα δεν είχε ξεπεραστεί σε MHz (χωρίς O/C). Κι έχει πολύ περιορισμένη κατανάλωση. Σκεφτείτε πως είναι ο ίδιος επεξεργαστής που χρησιμοποιείται (underclocked φυσικά!) στα smartphones όπως το 6600, SX1, P900, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Prof.Wizard (14 Φεβ. 2004 , 09:11)

 

Οh dear... :worry:

 

Δεν ειναι άσχημα

30 εύρο το μήνα χωρίς τίποτα άλλο ούτε τι κατέβασε ούτε πόσο έμεινες μέσα ούτε .... ούτε

και έχω ταχύτητες 4-5kb/s

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω Underclock το pocket pc Μου στα 200Mhz.. (Loox 610)

 

Κάνει τα πάντα σε πολύ ικανοποιητική ταχύτητα και στα ιατρικά βιβλία που χρησιμοποιώ δεν υπάρχει ουδεμία διαφορά στο θέμα ταχύτητας..

 

Όσο για το όφελος από αυτή την ιστορία..

Αυτονομία 16h συνεχούς λειτουργίας (με την μπαταρία 3000 mAh)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr (14 Φεβ. 2004 , 09:19)

 

Προσωπικά έχω Underclock το pocket pc Μου στα 200Mhz.. (Loox 610)

 

Κάνει τα πάντα σε πολύ ικανοποιητική ταχύτητα και στα ιατρικά βιβλία που χρησιμοποιώ δεν υπάρχει ουδεμία διαφορά στο θέμα ταχύτητας..

 

Όσο για το όφελος από αυτή την ιστορία..

Αυτονομία 16h συνεχούς λειτουργίας (με την μπαταρία 3000 mAh)

 

Ακριβώς! Αυτό είναι το νόημα... :cool:

Link to comment
Share on other sites

καλά το 4350 με μόνιμα 400Mhz βγάζει 9+ ώρες με την 1650 μπαταρία :)

 

σκέψου αν βάλεις και την μεγάλη την 3000άρα.

 

όλα είναι θέμα υλοποιήησης του κυκλώματος ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (14 Φεβ. 2004 , 15:27)

 

καλά το 4350 με μόνιμα 400Mhz βγάζει 9+ ώρες με την 1650 μπαταρία :)

 

σκέψου αν βάλεις και την μεγάλη την 3000άρα.

 

όλα είναι θέμα υλοποιήησης του κυκλώματος ;)

 

Και που με 3000μπαταρια να το πας στα 200 MHz

Θα ξεχνάς που έχεις αφήσει τον φορτιστή

:D

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, όχι μόνο από αυτό αλλά και από άλλα reviews Που είχα διαβάσει πίστευα ότι έδινε γύρω στις 7 - 7:30 ώρες Με κανονική χρήση

 

http://www.pocketpcthoughts.com/articles.php?action=expand,22920&start=6

Link to comment
Share on other sites

ναι όμως με φουλ φωτισμό. :o

 

http://www.pocketpcthoughts.com/images/web/2003/don-jan04-4350-battery-1.gif

 

τουλάχιστον εγώ τον έχω στο μέσον ή πιο κάτω. σίγουρα με φουλ φωτισμό παρουσιάζει αρκετά μικρότερη αυτονομία.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (14 Φεβ. 2004 , 08:35)

 

Δεν ειναι άσχημα

30 εύρο το μήνα χωρίς τίποτα άλλο ούτε τι κατέβασε ούτε πόσο έμεινες μέσα ούτε ....

Υπάρχουν πλέον χαμηλού κόστους DSL συνδέσεις με τόσα ή λίγο παραπάνω λεφτά. Και αξίζουν χίλιες φορές γιατί είσαι στην οθονάρα σου και συνδεδεμένος ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ;)

 

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις ISDN.

ούτε και έχω ταχύτητες 4-5kb/s

:rolleyes:

Γιατί εσύ πόσο νομίζεις ότι πιάνεις με GPRS;

Toυλάχιστον τα Νokia που ξέρω υποστηρίζουν max 40.2kbps (5,025kbyte/s). Τουλάχιστον με μια 56k σύνδεση (ουσιαστικά στα 51-53k) έχεις καλύτερο download...

 

Εκτός αν συνδέεσαι με WCDMA οπότε αλλάζει το θέμα. Σε βλέπω να διατυμπανίζεις ότι πήρες το 7600. Αν είναι αλήθεια και μπορείς και το συνδέεις με το PDA σου και έχεις αρκετά MB το μήνα τζάμπα τότε αλλάζει το θέμα...

 

Αν και τίποτα δεν αλλάζει την άνεση της μονιμότητας της DSL. Στο λέω από πείρα γιατί έχω 4 χρόνια πλέον. (Και το πακέτο ήταν ότι παραλίγο να έχω οπτική ίνα (10Mbit/s) αλλά δεν έχει έρθει ακόμα στη γειτονιά μου... :cry: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Prof.Wizard (15 Φεβ. 2004 , 22:00)

Σε βλέπω να διατυμπανίζεις ότι πήρες το 7600. Αν είναι αλήθεια και μπορείς και το συνδέεις με το PDA σου και έχεις αρκετά MB το μήνα τζάμπα τότε αλλάζει το θέμα...

Δεν νομίζω

Να το διατυμπανίζω

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

re pedia kna site me benchmarks gia pocket pc???thelo na sigrino merika montela!

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

ό,τι έχω βρει τα έχω μαζέψει. τα κάνω ζιπ και στα στένω, πες μέιλ Σάββα ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tranquillity (16 Φεβ. 2004 , 23:46)

 

re pedia kna site me benchmarks gia pocket pc???thelo na sigrino merika montela!

 

Aυτό το GXmark το δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

progmramata exo!!!(Mia ke i silogi mu me programta gia pc ine 12 cds:) :) ke san to spb dne exei !!!site me apotelesmata dne exo giati den exo polla pocket pc:) aplos itan na paro ena 5450 ke ithela na do poso po grigoro ien apo to 3970 mu!!!(alla telikos to pira xexe:) :)

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...