Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εχεις τοσο μεγαλη επιδοτηση οσο λες , και ιδιαιτερα αν μπορεις να τις "ενωσεις" ισως δεν ειναι κακη ιδεα να περιμενεις μερικες μερες ακομα για να εμφανιστει το k810.

Ειναι αρκετα μικροτερο και πιο ομορφο.

Απο χαρακτηριστικα βεβαια ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα.

 

Το σκέφτηκα και αυτό. Αλλά το 810 δεν με τρελαίνει εμφανισιακά και επίσης, επειδή θα το ξε-vodafon-ιάσω αμέσως σχεδόν, ήθελα κάποιο που να είναι δοκιμασμένο και να μη μου χαλάσει και έχω πρόβλημα με την εγγύηση. Άσε που τα κουμπάκια του μου τη σπάνε.

 

ΟΚ, μάλλον για το 800 πάμε λοιπόν.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

 

(Μήπως να πάρω 2 W810;:p)

 

edit:

Φανατικέ, τώρα το είδα το μηνύμά σου. Γιατί τα walkman μου φαίνονται πολύ φρου-φρου κι αρώματα και άλλωστε, ούτε τη λειτουργία walkman χρησιμοποιώ... :p

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης...

Επειδη εκανα ακριβως την ιδια αναβαθμιση.

Αν δεν σε ενοχλει το μεγαλυτερο μεγεθος (ειναι αρκετα μεγαλο το κ800) , τότε θα έχεις πολυ καλυτερη φωτογραφική, περισσοτερες επαφες στον καταλογο, καλυτερη οθονη.

Κατα τα αλλα λεπτομερειες που δεν προκειτε να τις αξιοποιησεις ποτε.

...xexases na peis oti einai 3G (asxeto poso endiaferei h oxi)

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το πήρα. Τώρα είναι πλέον αργά για θεωρητικές συζητήσεις.:)

 

Πρώτον, καλορίζικο.

Δεύτερον, είναι ασημί...:confused:

Τρίτον, έχει ένα καπάκι μπαταρίας του Champions League :wacko: (ευτυχώς έχει και κανονικό)

Τέταρτον, είναι vodafone live, αλλά αυτό διορθώνεται, μάλιστα στο κατάστημα απ' όπου το πήρα, μου είπαν ότι αν κολλήσει, να τους το πάω, θα το περάσουν σε εγγύηση!:D

Ε, τα υπόλοιπα εν καιρώ, προς το παρόν, μόλις το άνοιξα.

 

Α, είχε Μ2 καρτούλα μέσα, 512mb. Καλό;:D ;)

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το πήρα. Τώρα είναι πλέον αργά για θεωρητικές συζητήσεις.:)

 

Πρώτον, καλορίζικο.

Δεύτερον, είναι ασημί...:confused:

Τρίτον, έχει ένα καπάκι μπαταρίας του Champions League :wacko: (ευτυχώς έχει και κανονικό)

Τέταρτον, είναι vodafone live, αλλά αυτό διορθώνεται, μάλιστα στο κατάστημα απ' όπου το πήρα, μου είπαν ότι αν κολλήσει, να τους το πάω, θα το περάσουν σε εγγύηση!:D

Ε, τα υπόλοιπα εν καιρώ, προς το παρόν, μόλις το άνοιξα.

 

Α, είχε Μ2 καρτούλα μέσα, 512mb. Καλό;:D ;)

 

Mε γεια σου! Μπορείς να δείς πια έκδοση firmware έχει σε παρακαλώ και να μας πείς? thanks:) A! Να σου πω πληροφοριακά ότι το ασημί είναι σπάνιο σαν χρώμα για το κ800 όπως είναι και το κ750 blasted silver, οπότε u r lucky. Σπάνιο είναι να υπάρχει και μ2 μέσα στο πακέτο αλλά αυτό είναι ένα πονεμένο θέμα.. :P

Link to comment
Share on other sites

Έχει την R1ED001.

Το πήρα από ένα κατάστημα της vodafone εδώ. Είναι μία special edition μάλλον, γιατί έχει το καπάκι του C.L.

Το ασημί δεν με τρελαίνει. Αλλά εντάξει.

 

Πρόβλημα (αρχίσαμε)...

Το bt δεν δουλεύει! Δεν μπορώ να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου, δεν μπορώ να το συνδέσω με το pda. Είμαι οριακά να του ξηλώσω το vodafone απόψε κιόλας!

 

Επίσης, κάτι έγινε και πλέον τα κουμπάκια που αυξομειώνουν την ένταση, δεν πάνε στην κατάσταση του τηλεφώνου.

 

Μήπως έχει κανείς εύκολο το συνδυασμό των πλήκτρων που οδηγεί στο κρυφό μενού;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Έχει την R1ED001.

Το πήρα από ένα κατάστημα της vodafone εδώ. Είναι μία special edition μάλλον, γιατί έχει το καπάκι του C.L.

Το ασημί δεν με τρελαίνει. Αλλά εντάξει.

 

Πρόβλημα (αρχίσαμε)...

Το bt δεν δουλεύει! Δεν μπορώ να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου, δεν μπορώ να το συνδέσω με το pda. Είμαι οριακά να του ξηλώσω το vodafone απόψε κιόλας!

 

Επίσης, κάτι έγινε και πλέον τα κουμπάκια που αυξομειώνουν την ένταση, δεν πάνε στην κατάσταση του τηλεφώνου.

 

Μήπως έχει κανείς εύκολο το συνδυασμό των πλήκτρων που οδηγεί στο κρυφό μενού;

Επεσες σε special edition και αρχισαν τα προβληματα,ε? blink:

 

*>*<<*<* --> κρυφό μενού

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το πήρα. Τώρα είναι πλέον αργά για θεωρητικές συζητήσεις.:)

 

Πρώτον, καλορίζικο.

Δεύτερον, είναι ασημί...:confused:

Τρίτον, έχει ένα καπάκι μπαταρίας του Champions League :wacko: (ευτυχώς έχει και κανονικό)

Τέταρτον, είναι vodafone live, αλλά αυτό διορθώνεται, μάλιστα στο κατάστημα απ' όπου το πήρα, μου είπαν ότι αν κολλήσει, να τους το πάω, θα το περάσουν σε εγγύηση!:D

Ε, τα υπόλοιπα εν καιρώ, προς το παρόν, μόλις το άνοιξα.

 

Α, είχε Μ2 καρτούλα μέσα, 512mb. Καλό;:D ;)

 

kai ego to idio pira alla den eixe adaptora gia to m2 512

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Έχει την R1ED001.

Το πήρα από ένα κατάστημα της vodafone εδώ. Είναι μία special edition μάλλον, γιατί έχει το καπάκι του C.L.

Το ασημί δεν με τρελαίνει. Αλλά εντάξει.

 

Πρόβλημα (αρχίσαμε)...

Το bt δεν δουλεύει! Δεν μπορώ να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου, δεν μπορώ να το συνδέσω με το pda. Είμαι οριακά να του ξηλώσω το vodafone απόψε κιόλας!

 

Επίσης, κάτι έγινε και πλέον τα κουμπάκια που αυξομειώνουν την ένταση, δεν πάνε στην κατάσταση του τηλεφώνου.

 

Μήπως έχει κανείς εύκολο το συνδυασμό των πλήκτρων που οδηγεί στο κρυφό μενού;

 

 

:blink: :blink:

Γύρισέ το κατ' ευθείαν πίσω εκεί που το αγόρασες. Νομίζω ότι αν παρουσιάσει πρόβλημα τις πρώτες 3-4 μέρες, είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουν με καινούργιο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άδικα σας ανησύχησα. Και εκεί λοιπόν που κατέβαζα τα αρχεία απ' το wotan και ήμουν έτοιμος για κοσμογονικές αλλαγές, τρώω φλασιά. Βρε, δεν κάνω ένα reset; Και όλα έφτιαξαν!

 

Βέβαια, να σας πω την αλήθεια, εγώ ψάχνω ευκαιρία να του ξηλώσω το vodafone και θα το κάνω, δεν υπάρχει περίπτωση! Δεν μ' αρέσουν και τα εικονίδια στα μενού έτσι κι αλλιώς. Ειδικά τώρα που θα το κάνω και με τις ευχές του καταστήματος, που όπως σας είπα, μου είπαν αν χαλάσει να τους το πάω, και θα το περάσουν στην εγγύηση, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει δίμηνο έτσι το τηλέφωνο! :D

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Το Κ800 έχει flight mode; Εμένα έχει! Νόμιζα ότι τα Κ δεν είχαν! Αν του βάλω το κανονικό λογισμικό, θα χαθεί;

 

(edit: Άλλαξα και το avatar, χεχεχε... Αν και το δικό μου είναι ασημένιο!)

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να απενεργοποιησω το μικρο κουμπακι αριστερα που σε συνδεει στο ιντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, ξερει κανεις πως μπορουμε να βαλουμε το τελικο << ς >> σε ενα απο τα κουμπια του κινητου, και να μην χρειαζεται να πηγαινεις στα συμβολα για να το βαλεις?

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, ξερει κανεις πως μπορουμε να βαλουμε το τελικο << ς >> σε ενα απο τα κουμπια του κινητου, και να μην χρειαζεται να πηγαινεις στα συμβολα για να το βαλεις?

 

Παιδιά, συγγνώμη που γίνομαι σπαστικός τώρα, αλλά πού το χρησιμοποιείτε το τελικό ς;;; Εγώ εδώ και 1 χρόνο με S.E. αλλά και πριν με τα Nokia, ποτέ δεν έχει χρειαστεί να βάλω κάπου τελικό ς. Πού τα βάζετε εσείς;

 

Ελπίζω όχι στα sms, έτσι; Αν γράφετε sms με πεζούς χαρακτήρες, κάνετε πλούσιες τις εταιρίες χωρίς λόγο! Το γνωρίζετε βέβαια αυτό, είμαι σίγουρος. Πού λοιπόν; Στα ονόματα; Εκεί τα παίρνει απ' το Τ9.

 

Ρωτάω, γιατί εδώ και τόσο καιρό σας βλέπω που προβληματίζεστε, και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω όχι στα sms, έτσι; Αν γράφετε sms με πεζούς χαρακτήρες, κάνετε πλούσιες τις εταιρίες χωρίς λόγο! Το γνωρίζετε βέβαια αυτό, είμαι σίγουρος. Πού λοιπόν; Στα ονόματα; Εκεί τα παίρνει απ' το Τ9.

 

Ρωτάω, γιατί εδώ και τόσο καιρό σας βλέπω που προβληματίζεστε, και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.

 

φιλε για πες μου γιατι εγω δυστυχως δεν γνωριζω. Οταν γραφουμε με πεζους χαρακτηρες χρεωνομαστε πιο πολυ?:confused:

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλε για πες μου γιατι εγω δυστυχως δεν γνωριζω. Οταν γραφουμε με πεζους χαρακτηρες χρεωνομαστε πιο πολυ?:confused:

 

Τα πεζά ελληνικά, επειδή έχουν διαφορετική κωδικοποίηση, χρησιμοποιούν πολύ περισσότερα sms για να στείλουν τους ίδιους χαρακτήρες. Κάνε το εξής πείραμα:

 

Κατέβασε το καινούριο MyPhoneExplorer, για να υποστηρίζει κανονικά κεφαλαία ελληνικά (δεν θυμάμαι από ποια έκδοση και μετά τα υποστηρίζει) και γράψε ένα sms με κεφαλαία. Θα δεις ότι οι χαρακτήρες μειώνονται κανονικά ένας-ένας, καθώς πληκτρολογείς. Γράψε μετά μία λέξη με πεζά. Θα δεις ότι για να γράψεις 2-3 λέξεις, έχεις ήδη γεμίσει 2 SMS. (Ο αριθμός των sms φαίνεται κάτω στο παράθυρο της σύνταξης του μηνύματος.)

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας. Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι, που να κάνει καταγραφή των κλήσεων (προσοχή όχι ηχογράφηση) ώστε να έχουμε καταγεγραμμένες κλήσεις απο πιο παλιές ημερομηνίες ?? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

1η φορτιση μου εβγαλε 2 μερες με κλειστο τα βραδια

2η φορτιση μου εβγαλε ουτε μια ημερα, με κλειστο το βραδυ. Βεβαια εβγαλα καμια δεκαρια φωτογραφιες με φλας. Απο ομιλία το ίδιο και τις δύο μέρες. Οχι ιδιαίτερα πράγματα. Κανα 15λεπτο συνολικα σε καθε φορτιση.

 

Λογικό σας φαίνεται?

 

Τα καινουργια τηλέφωνα χρειάζονται πρώτη φόρτιση?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

1η φορτιση μου εβγαλε 2 μερες με κλειστο τα βραδια

2η φορτιση μου εβγαλε ουτε μια ημερα, με κλειστο το βραδυ. Βεβαια εβγαλα καμια δεκαρια φωτογραφιες με φλας. Απο ομιλία το ίδιο και τις δύο μέρες. Οχι ιδιαίτερα πράγματα. Κανα 15λεπτο συνολικα σε καθε φορτιση.

 

Λογικό σας φαίνεται?

 

Τα καινουργια τηλέφωνα χρειάζονται πρώτη φόρτιση?

 

Εμένα μου φαίνεται λογικό να σου κρατάει τόσο λίγο εαν...

1. εχεις animated theme

2. Εχεις ενεργοποιημένο screensaver

3. Έχεις 100% την φωτεινότητα

4. Έχεις ενεργοποιημένη την υποστήριξη δικτύου 3G

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται λογικό να σου κρατάει τόσο λίγο εαν...

1. εχεις animated theme

Οχι

2. Εχεις ενεργοποιημένο screensaver

Οχι

3. Έχεις 100% την φωτεινότητα

Ναι

4. Έχεις ενεργοποιημένη την υποστήριξη δικτύου 3G

Ναι

 

Επισης εχω διγραμμο sim Cosmote2in1.

Παιζει ρόλο αυτο στην κατανάλωση?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Την φωτεινοτητα μπορεις να την βαλεις και στο 80%. Διαφορα μεγαλη δεν θα δεις.

 

Οσο για το 3G, αν δεν εχεις καλο σημα και ψαχνει συνεχως, σου τρωει πολυ μπαταρια. Το εχω διαπιστωσει προσωπικα και απο τοτε το 3G ειναι off.

Link to comment
Share on other sites

Την φωτεινοτητα μπορεις να την βαλεις και στο 80%. Διαφορα μεγαλη δεν θα δεις.

Το εκανα.

 

Οσο για το 3G, αν δεν εχεις καλο σημα και ψαχνει συνεχως, σου τρωει πολυ μπαταρια. Το εχω διαπιστωσει προσωπικα και απο τοτε το 3G ειναι off.

Και αυτο το εκανα.

Πραγματι εδω στην Ν.ιωνια δεν εχει καλο σημα. Μακαρι να φταιει αυτο. Δεν θελω να μπλεκω με εγγυησεις.

Εσενα ποσο σου κρατει η μπαταρια?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα κραταει 3-4 μερες, ανοιχτο το βραδυ. Η χρηση που του κανω ειναι 5-6 μηνυματα και καμια 15 τηλεφωνηματα την ημερα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα κραταει 3-4 μερες, ανοιχτο το βραδυ. Η χρηση που του κανω ειναι 5-6 μηνυματα και καμια 15 τηλεφωνηματα την ημερα.

 

Εχουμε ψωμι ακομα μεχρι να φτασουμε να κραταει 3-4 μερες ανοιχτο τα βραδια! :)

Θα δουμε στο αμεσο μελλον τι θα γινει.

Να στρωσει κιολας η μπαταρια μια που ειναι καινουργια.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Άδικα σας ανησύχησα. Και εκεί λοιπόν που κατέβαζα τα αρχεία απ' το wotan και ήμουν έτοιμος για κοσμογονικές αλλαγές, τρώω φλασιά. Βρε, δεν κάνω ένα reset; Και όλα έφτιαξαν!

 

Βέβαια, να σας πω την αλήθεια, εγώ ψάχνω ευκαιρία να του ξηλώσω το vodafone και θα το κάνω, δεν υπάρχει περίπτωση! Δεν μ' αρέσουν και τα εικονίδια στα μενού έτσι κι αλλιώς. Ειδικά τώρα που θα το κάνω και με τις ευχές του καταστήματος, που όπως σας είπα, μου είπαν αν χαλάσει να τους το πάω, και θα το περάσουν στην εγγύηση, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει δίμηνο έτσι το τηλέφωνο! :D

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Το Κ800 έχει flight mode; Εμένα έχει! Νόμιζα ότι τα Κ δεν είχαν! Αν του βάλω το κανονικό λογισμικό, θα χαθεί;

 

(edit: Άλλαξα και το avatar, χεχεχε... Αν και το δικό μου είναι ασημένιο!)

 

Το Flight mode υπάρχει και εκτός voda.

Παντως θα ήθελα να σου πω πως έχω vodafone και αποφάσισα κάποια στιγμή να το βγάλω. Εκείνο που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν πως έχασα τη λειτουργικότητα του κόκκινου και του πράσινου πλήκτρου και επίσης μου πρόσθεσε ενα play now (νομίζω), στο μενου, το οποίο οδηγεί στο ιντερνετ.

Νομίζω πως το voda μενου ειναι τελικα πιο λειτουργικό.

Ξαναπέρασα το vodafon, το οποίο μου έκανε κολήματα στο joystik.

Η κατάληξη ήταν να το δώσω πίσω στη voda για φτιαξιμο.

Το καθαρισανε και πιθανώς του περασανε ξανα το λογισμικο.

Τωρα δουλευει τελεια.

Θα δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...