Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους!Σημερα πηρα κι εγω το k800 και μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!Εχω ενα μικρο προβληματακι και μια απορια:

Το προβλημα: Στελνω mms (συγκεκριμενα σε ενα se W810i) και ενω βγαζω τις φωτο σε κανονικη αναλυση (640x480) φθανουν στο αλλο κινητο σε αναλυση πολυ μικροτερη!Το ιδιο γινεται κι οταν μου στελνουν κι εμενα mms..Καμια ιδεα?

Και η απορια:Σε πειρπτωση που εχω την τελευταια εκδοση firmware και προσπαθησω να κανω αναβαθμηση μεσω της Υπηρεσιας Αναβαθμισης της Sony Ericsson θα με ενημερωσει η θα κανει κανονικα την αναβαθμηση?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!Σημερα πηρα κι εγω το k800 και μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!Εχω ενα μικρο προβληματακι και μια απορια:

Το προβλημα: Στελνω mms (συγκεκριμενα σε ενα se W810i) και ενω βγαζω τις φωτο σε κανονικη αναλυση (640x480) φθανουν στο αλλο κινητο σε αναλυση πολυ μικροτερη!Το ιδιο γινεται κι οταν μου στελνουν κι εμενα mms..Καμια ιδεα?

Και η απορια:Σε πειρπτωση που εχω την τελευταια εκδοση firmware και προσπαθησω να κανω αναβαθμηση μεσω της Υπηρεσιας Αναβαθμισης της Sony Ericsson θα με ενημερωσει η θα κανει κανονικα την αναβαθμηση?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

 

Με γεια το κινητό καταρχήν.

Αν έχεις την τελευταία έκδοση θα σε ενημερώσει με μήνυμα ότι δεν υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό σου.

Για τα mms, είναι θέμα δικτύου. Αν είναι πάνω από το μέγεθος (100kb αν δεν άλλαξε κάτι) που είναι η προεπιλογή, μειώνεται αυτόματα η ανάλυση της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το κινητό καταρχήν.

Αν έχεις την τελευταία έκδοση θα σε ενημερώσει με μήνυμα ότι δεν υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό σου.

Για τα mms, είναι θέμα δικτύου. Αν είναι πάνω από το μέγεθος (100kb αν δεν άλλαξε κάτι) που είναι η προεπιλογή, μειώνεται αυτόματα η ανάλυση της φωτογραφίας.

 

Νομίζω ότι το μέγεθος των mms έχει επεκταθεί στα 300kb/μήνυμα.

Κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις mms και κυρίως εκεί που λέει "κλιμάκωση εικόνας"

Μήπως είναι στο 320*240??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το μέγεθος των mms έχει επεκταθεί στα 300kb/μήνυμα.

Κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις mms και κυρίως εκεί που λέει "κλιμάκωση εικόνας"

Μήπως είναι στο 320*240??

 

ναι 300kb/mms μπορουμε να στελνουμε και αν δεν κανω λαθος η cosmote εχει 500kb/mms.σιγουρα ειναι μια απο τις 3 μεγαλες αλλα δεν θυμαμαι καλα αν ειναι η cosmote

Link to comment
Share on other sites

ναι 300kb/mms μπορουμε να στελνουμε και αν δεν κανω λαθος η cosmote εχει 500kb/mms.σιγουρα ειναι μια απο τις 3 μεγαλες αλλα δεν θυμαμαι καλα αν ειναι η cosmote

 

Έτσι και αλλιώς, δεν το υποστηρίζουν οι συσκευές...

Σε τι ανάλυση παίρνει την φώτο το 810?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει και μη ενεργο και 640x480 αλλα δεν γινεται τιποτα!Καμια αλλη ιδεα ρε παιδια?

 

Η άλλη ιδέα είναι να δεις το μέγεθος της φωτογραφίας.

Και να μειώσεις το μέγεθος από τον υπολογιστή.

 

btw εγώ όταν δοκιμάζω να στείλω πάνω από 100 kb (vodafone και Κ750) μου βγάζει μήνυμα "πολύ μεγάλο μέγεθος αντικειμένου". Δεν είμαι σίγουρος λοιπόν κατά πόσο είναι αλήθεια η αύξηση στα 300kb.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη ιδέα είναι να δεις το μέγεθος της φωτογραφίας.

Και να μειώσεις το μέγεθος από τον υπολογιστή.

 

btw εγώ όταν δοκιμάζω να στείλω πάνω από 100 kb (vodafone και Κ750) μου βγάζει μήνυμα πολύ μεγάλο μέγεθος αντικειμένου. Δεν είμαι σίγουρος λοιπόν κατά πόσο είναι αλήθεια η αύξηση στα 300kb.

 

Ναι ε?:worry: :worry:

Μήπως παίζει ρόλο η sim?:ninja:

Έχω στείλει video(295 kb) και από v800 και από w900.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε?:worry: :worry:

Μήπως παίζει ρόλο η sim?:ninja:

Έχω στείλει video(295 kb) και από v800 και από w900.

 

Δεν νομίζω ότι είναι μόνο θέμα της sim. Από όσο ξέρω με sim ίδιας εποχής, σε cosmote δίκτυο, μπορείς να στείλεις πάνω από 100kb.

Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω νομιζω οτι ειναι θεμα κινητου...Οταν ειχα το 6600 και μου εστελναν απο το w810 οι φωτογταφιες ερχοντουσαν κανονικα και ειχαν μεγεθος πανω απο 100kb
Link to comment
Share on other sites

Το w810 τις βγαζει σε αναλυση 107*80!Το ιδιο και το δικο μου

 

:dizzy: :dizzy: Με κούφανες τελείως!!

Δεν ξέρω τι παίζει φίλε.Κάποιο λάθος του δικτύου ίσως.

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Geofil: Και εγώ κάρτα voda έχω, αλλάείναι 3g.Τι να σου πώ, δεν ξέρω...:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω νομιζω οτι ειναι θεμα κινητου...Οταν ειχα το 6600 και μου εστελναν απο το w810 οι φωτογταφιες ερχοντουσαν κανονικα και ειχαν μεγεθος πανω απο 100kb

 

Άρα το w810 στέλνει όντως μεγάλα mms. Δεν είναι το 6600 που έχει την ικανότητα να λαμβάνει μεγάλα mms. Και αν ήταν έτσι θα έπρεπε και το k800 να έχει αυτήν την δυνατότητα.

 

Μήπως τελικά είναι θέμα της κεραίας τη περιοχής, και πόσο νέας τεχνολογίας είναι αυτή;

Δεν ξέρω. Ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το w810 στέλνει όντως μεγάλα mms. Δεν είναι το 6600 που έχει την ικανότητα να λαμβάνει μεγάλα mms. Και αν ήταν έτσι θα έπρεπε και το k800 να έχει αυτήν την δυνατότητα.

 

Μήπως τελικά είναι θέμα της κεραίας τη περιοχής, και πόσο νέας τεχνολογίας είναι αυτή;

Δεν ξέρω. Ρωτάω.

 

Ίσως,(λέω τώρα) να τυχαίνει το δίκτυο να είναι υπερφορτωμένο εκείνη τη στιγμή και να κάνει αυτόματα μείωση του μεγέθους(και των kb)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ίσως,(λέω τώρα) να τυχαίνει το δίκτυο να είναι υπερφορτωμένο εκείνη τη στιγμή και να κάνει αυτόματα μείωση του μεγέθους(και των kb)

 

Από περιέργεια θα πάρω τηλέφωνο αύριο στην Vodafone για να μάθω τι ακριβώς ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

@petrokol : Στις ρυθμισεις των mms ,στον τυπο δημιουργιας,τι ρυθμιση εχεις ? Βαλε Χωρις περιορισμους ,μηπως

φταιει αυτο.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

@petrokol : Στις ρυθμισεις των mms ,στον τυπο δημιουργιας,τι ρυθμιση εχεις ? Βαλε Χωρις περιορισμους ,μηπως

φταιει αυτο.

 

Οι "περιορισμοί" αφορούν στα φορμά των αρχείων.Δεν είναι αυτό:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι θέμα συμπίεσης που έχετε ρυθμίσει το τηλέφωνο να κάνει? Στις ρυθμίσεις της κάμερας το λέει σαν ποιότητα εικόνας (κανονική - υψηλή). Επηρεάζει άμεσα το μέγεθος του αρχείου που φτιάχνει το κινητό όταν τραβάει μια φωτό (σχεδόν το διπλασιάζει). Οπότε και μια 640Χ480 μπορεί και να μην περνάει εφόσον το αρχείο είναι μεγάλο. Τώρα για το μέγεθος των mms ανά εταιρεία (100kb, 300kb ή 400) δυστοιχώς δεν γνωρίζω κάτι.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου κ800 ,αν και αργησε ,χτες παρεδωσε το πνευμα του ,δεν αναβει :( :mad:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου κ800 ,αν και αργησε ,χτες παρεδωσε το πνευμα του ,δεν αναβει :( :mad:

 

Όπως το είπες, άργησε κιόλας:mad:

Τι κακό με αυτά τα κινητά....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...