Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

άρα να μην το αναβαθμίσω προληπτικά μέσω w;otan αλλα να περιμένω όταν παρουσιαστεί καποιο πρόβλημα;

Μέχρι τώρα πάντως το έχω κάνει δοκιμαστήριο sim και δεν έπαθε τιποτα.

Αυτό που ανακάλυψα (δέν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά) είναι ότι το κινητό δέν σβήνει εντελώς κατα το σβήσημο αλλά μετα απο 10 δευτερα.Τι θέλω να πω.Ο΄τι πατάω το κουμπί off σβήνει αλλα αν το ξαναπατήσω δέν ξανανίγει άν δεν περάσουν 10 second δηλαδή ειναι σβηστά τα πάντα αλλά μάλλον αυτό εσωτερικά είναι ανοιχτό (κανει κάποια τεστ ?).Μήπως τελικά αυτό έχει σχέση με τον ξαφνικό "θάνατο των κ800" και όχι το λογισμικό?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι όταν σβήνεις το κινητό από το κουμπί και άλλο όταν βγάζεις την μπαταρία. Όταν το σβήνεις από το κουμπί, τότε ναι, καθηστερεί να "κλείσει". Αυτά τα 10" που λες τα χρειάζεται για να στείλει στην VLR που το εξηπηρετεί (και αυτή με την σειρά της την HLR του), το μύνημα "κλείνω" και να λάβει το ΟΚ. Για να βγάλεις την sim όμως πρέπει να βγάλεις την μπαταρία, οπότε δεν υπάρχει το θέμα των 10". Απλά επειδή συνήθως το κλείνουμε από το κουμπί πριν βγάλουμε την μπαταρία και μέχρι να την βγάλουμε, 9 στις 10 περιπτώσεις έχει παρέλθει αυτός ο χρόνος των 10" οπότε και το κινητό έχει πάει κανονικά σε κατάσταση off-sleep. Εκεί είναι και το τουρλουμπούκι της υπόθεσης για μένα. Λόγω του ότι έχει περάσει σε sleep κατάσταση, οι πυκνωτές που έχει εσωτερικά το τηλέφωνο θέλουν μεγαλύτερο χρόνο να εκφωρτηστούν τελείως αφού η κατανάλωση του τηλεφώνου είναι απειροελάχιστη όταν είναι σε sleep. Δηλαδή όταν θα θέλουμε να αλλάξουμε την sim θα πρέπει να το αφείσουμε λίγο με βγαλμένη την μπαταρία και όχι να βάλουμε χέρι κατευθείαν. 1-2 λεπτά πιστεύω ότι είναι αρκετά ώστε να έχει εκφωρτηστεί πλήρως ο όποιος πυκνωτάκος υπάρχει και με ασφάλεια να βγάλουμε την sim από το τηλέφωνο. Εγώ πάντα αυτό κάνω όταν χρειάζεται να αλλάξω κάρτα σε κάποιο τηλέφωνο, αν και γενικά όσο μπορώ το αποφεύγω.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το να κολλάει το τζόιστικ λόγω της αναβάθμισης είναι πολύ χλωμό. Μάλλον θα το είχες είτε έκανες την αναβάθμιση είτε όχι.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι όταν σβήνεις το κινητό από το κουμπί και άλλο όταν βγάζεις την μπαταρία. Όταν το σβήνεις από το κουμπί, τότε ναι, καθηστερεί να "κλείσει". Αυτά τα 10" που λες τα χρειάζεται για να στείλει στην VLR που το εξηπηρετεί (και αυτή με την σειρά της την HLR του), το μύνημα "κλείνω" και να λάβει το ΟΚ. Για να βγάλεις την sim όμως πρέπει να βγάλεις την μπαταρία, οπότε δεν υπάρχει το θέμα των 10". Απλά επειδή συνήθως το κλείνουμε από το κουμπί πριν βγάλουμε την μπαταρία και μέχρι να την βγάλουμε, 9 στις 10 περιπτώσεις έχει παρέλθει αυτός ο χρόνος των 10" οπότε και το κινητό έχει πάει κανονικά σε κατάσταση off-sleep. Εκεί είναι και το τουρλουμπούκι της υπόθεσης για μένα. Λόγω του ότι έχει περάσει σε sleep κατάσταση, οι πυκνωτές που έχει εσωτερικά το τηλέφωνο θέλουν μεγαλύτερο χρόνο να εκφωρτηστούν τελείως αφού η κατανάλωση του τηλεφώνου είναι απειροελάχιστη όταν είναι σε sleep. Δηλαδή όταν θα θέλουμε να αλλάξουμε την sim θα πρέπει να το αφείσουμε λίγο με βγαλμένη την μπαταρία και όχι να βάλουμε χέρι κατευθείαν. 1-2 λεπτά πιστεύω ότι είναι αρκετά ώστε να έχει εκφωρτηστεί πλήρως ο όποιος πυκνωτάκος υπάρχει και με ασφάλεια να βγάλουμε την sim από το τηλέφωνο. Εγώ πάντα αυτό κάνω όταν χρειάζεται να αλλάξω κάρτα σε κάποιο τηλέφωνο, αν και γενικά όσο μπορώ το αποφεύγω.

άρα με λίγα λόγια οφείλετε σε στατικό ηλεκτρισμό λόγω του πυκνωτή που δεν έχει εκφωρτηστεί.

Και έχω καταανχωθεί για το αν θα υπάρξει και σε μένα το πρόβλημα αυτό.

Πάντως να το αφήσω με R1ED001

ALLA TO EROM PAREMEINE R3A011

 

και να μην του κάνω τπτ οσοτου βγει καινουργια αναβλάθμισει ή αν παρουσιάσει πρόβλημα τότε full flash με wotan. σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Το να κολλάει το τζόιστικ λόγω της αναβάθμισης είναι πολύ χλωμό. Μάλλον θα το είχες είτε έκανες την αναβάθμιση είτε όχι.

 

oxi prin douleue apsoga me to pou ekana anavathmisi to parousiase!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι θα στο παρουσίαζε έτσι και αλλιώς. Δεν είναι δυνατόν η αναβάθμιση να πείραξε την λειτουργία του τζόιστικ.
Link to comment
Share on other sites

άρα με λίγα λόγια οφείλετε σε στατικό ηλεκτρισμό λόγω του πυκνωτή που δεν έχει εκφωρτηστεί.

Και έχω καταανχωθεί για το αν θα υπάρξει και σε μένα το πρόβλημα αυτό.

Πάντως να το αφήσω με R1ED001

ALLA TO EROM PAREMEINE R3A011

 

και να μην του κάνω τπτ οσοτου βγει καινουργια αναβλάθμισει ή αν παρουσιάσει πρόβλημα τότε full flash με wotan. σωστά?

 

 

Βασικά κάπως έτσι, πιστεύω ότι είναι το θέμα. Ακόμα και ένα απειροελάχιστο τσαφ την στιγμή που βγάζεις την sim μπορεί να είναι αρκετό να κάνει την ζημιά. Δεν λέω ότι δεν αλλάζω ποτέ sim αλλά ούτε και οτι αλλάζω καπάκια συνέχεια γιατί χαλαρώνουν από το βγάλε βάλε. Απλά προσπαθώ να τηρώ τον κανόνα που είπα πιο πριν. Άλλωστε δεν χάθηκε ο κόσμος για 1-2 λεπτά αναμονής!

Για τα update τι να σου πω. Οι τύποι λένε ότι το erom update το βγάλανε λόγω των ξαφνικών θανάτων. Έτσι λένε όμως! Σίγουρα κάτι θα διορθώνει από την παλιά βέρσιον. Αν θα την έκανα εγώ τώρα, ναι θα την έκανα! Τι τώρα, τι αργότερα. Και μια πιθανότητα να υπάρχει, ότι μπορεί να έφταιγε και αυτή θα τους θανάτους, γιατί να μην την αποκλείσω? Δεν είναι και κανένα τραγικό ποσό τα 7 ευρώ! Τώρα για καινούργια βέρσιον στο λειτουργικό του, τρέχα γύρευε πότε θα βγει. Αν δεν σε πειράζει το κάνεις και τότε. Η απόφαση είναι δικιά σου.;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ,θα κάνω αναβάθμιση με wootan μεσα στην εβδομάδα.

Υπάρχει κανένας οδηγός χειρισμού του wootan? στα ελληνικά ή κάποιος που το έχει κάνει να πει κάποιες οδηγίες αν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

helloooo, παιδια, τι μου κανατε;;

να κανω μια ερωτηση...;

το κινητακι μου οσο παει γινεται κ χειροτερα! (παρολο που εχω κανει μια αντικατασταση και 2 αναβαθμισεις..)

επικοινωνησα με cs της se κ μου ειπαν οτι μπορει να φταιει η sim αν ειναι σχετικα παλια...

επισης με ενημερωσαν να το ξαναπαω στην omnitek (για 8η φορα) κ επικοινωνησουν αυτοι μαζι τους για να δωθει επιτελους μια οριστικη λυση...

τι λετε να κανω;;;;

να ξαναπροσπαθησω ή τζαμπα χρονος;

Link to comment
Share on other sites

helloooo, παιδια, τι μου κανατε;;

να κανω μια ερωτηση...;

το κινητακι μου οσο παει γινεται κ χειροτερα! (παρολο που εχω κανει μια αντικατασταση και 2 αναβαθμισεις..)

επικοινωνησα με cs της se κ μου ειπαν οτι μπορει να φταιει η sim αν ειναι σχετικα παλια...

επισης με ενημερωσαν να το ξαναπαω στην omnitek (για 8η φορα) κ επικοινωνησουν αυτοι μαζι τους για να δωθει επιτελους μια οριστικη λυση...

τι λετε να κανω;;;;

να ξαναπροσπαθησω ή τζαμπα χρονος;

 

Φταίει η sim ε?

Αν φταίει η sim να τους πείς ότι είναι δικό τους πρόβλημα γιατί το κινητό θα έπρεπε να είναι συμβατό με τις παλαιότερες sim τεχνολογίας 1,8V.

Εδώ παλιές συσκευές που έχω (5 και 6 ετών) δουλεύουν περίφημα με καινούριες sim.(δηλαδή πολύ μεταγενέστες από τα κινητά)και θέλουν να πιστέψουμε ότι τα καινούρια δεν είναι συμβατά με τις λίγο παλαιότερες???:mad: :mad:

Αλλά και να μην είναι είναι δικό τους πρόβλημα γιατί θα έπρεπε να είναι.

 

H κάρτα sim είναι μια συχνή και εύκολη δικαιολογία(όπως η νοθευμένη βενζίνη για τα σέρβις των αυτοκινήτων

Α, σου λένε, η βενζίνη φταίει, όχι εμείς....Αν μπορούσε να φταίει και ο μπακάλης, θα τον κατηγορούσαν και αυτόν:p )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το δικο μου προβλημα τωρα αφου χαλασε το joystick και το εφτιαξαν μου εμφανισε μηνυμα οτι μια αλλη εφαρμογη χρησιμοποιει την καμερα αυτα τα εχω πει .το παω στον γερμανο και ζητω αντικατασταση αλλα τιποτε το στελνουν στο servise τους Παρασκευη ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ απο τον γερμανο και μου λενε οτι σημερα παρελαβαν την συσκευη και την ΔΕΥΤΕΡΑ θα εχουν απαντηση,ακριβως μετα με παιρνουν απο SE ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ και οτι θα μου το κανουν δωρεαν[θα μιλησουν στο γερμανο] αυτοι, γιατι οι τεχνικοι του ειπαν οτι το προβλημα οφειλεται σε πτωση ,λεω αδυνατο και παιρνω ξανα τον γερμανο, μου απαντουν οχι ακομα δεν κοιταξαμε την συσκευη σας .Καπακι παιρνω την γραμματεια καταναλωτη και τους λεω το προβλημα μου απαντουν οτι θα το κοιταξουν.Σημερα με παιρνουν απο Γερμανο και μου λενε το καναμε και το στελνουμε πισω και μετα ξανα τηλεφωνο απο τον υπαλληλο της γραμματειας καταναλωτη και μου λεει οτι του ειπαν το ιδιο παραμυθι απο SE και μου εδωσε ο ανθρωπος το τηλεφωνο αν γινει κατι να στειλω fax για εγγραφη καταγγελια πια ελεος τι ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΚΟΛΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το δικο μου προβλημα τωρα αφου χαλασε το joystick και το εφτιαξαν μου εμφανισε μηνυμα οτι μια αλλη εφαρμογη χρησιμοποιει την καμερα αυτα τα εχω πει .το παω στον γερμανο και ζητω αντικατασταση αλλα τιποτε το στελνουν στο servise τους Παρασκευη ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ απο τον γερμανο και μου λενε οτι σημερα παρελαβαν την συσκευη και την ΔΕΥΤΕΡΑ θα εχουν απαντηση,ακριβως μετα με παιρνουν απο SE ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ και οτι θα μου το κανουν δωρεαν[θα μιλησουν στο γερμανο] αυτοι, γιατι οι τεχνικοι του ειπαν οτι το προβλημα οφειλεται σε πτωση ,λεω αδυνατο και παιρνω ξανα τον γερμανο, μου απαντουν οχι ακομα δεν κοιταξαμε την συσκευη σας .Καπακι παιρνω την γραμματεια καταναλωτη και τους λεω το προβλημα μου απαντουν οτι θα το κοιταξουν.Σημερα με παιρνουν απο Γερμανο και μου λενε το καναμε και το στελνουμε πισω και μετα ξανα τηλεφωνο απο τον υπαλληλο της γραμματειας καταναλωτη και μου λεει οτι του ειπαν το ιδιο παραμυθι απο SE και μου εδωσε ο ανθρωπος το τηλεφωνο αν γινει κατι να στειλω fax για εγγραφη καταγγελια πια ελεος τι ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΚΟΛΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ

Γιατι ανθρωπε μου πηρες κινητο απο γερμανο?δεν ηξερες δεν ρωταγες?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάτι άσχετο απο την ημέρα που το πήρα μέχρι σήμερα 3,5 μέρες και ακόμα δεν έχει εξαντληθεί η μπαταρία.τι τηλέφωνα τι sms τι BT , ....

και έχει ακόμα λέει 29%.

εσάς πόσο κρατάει;

 

ΠΟΠΟ σκέψου να στρώσει και η μπαταρία.:)

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ,θα κάνω αναβάθμιση με wootan μεσα στην εβδομάδα.

Υπάρχει κανένας οδηγός χειρισμού του wootan? στα ελληνικά ή κάποιος που το έχει κάνει να πει κάποιες οδηγίες αν μπορεί.

 

 

Για δες στην δελίδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=142540&page=124&highlight=client

 

Βρες το μύνημά μου. Λέει τι πρέπει να κάνεις, και πως. ;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για δες στην δελίδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=142540&page=124&highlight=client

 

Βρες το μύνημά μου. Λέει τι πρέπει να κάνεις, και πως. ;)

δεν δουλεύει το λινκ :(

 

edit: βρήκα το μυνημα τελικά.

Ένα ερώτημα μόνο.

εχω κάνει ήδη αναβάθμιση με το sEUS χρειάζετε να κανω install toys usb drivers toy wotan i oxi?

απαντηστε μου οσο πιο γρηγορα γινεται... δέν κρατιέμε :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. παρατηρησα στη συσκευη μου το εξης,συγκρινα την το δικο μου τηλ με του κολλητου μου και διεκρινα πως οταν επιλεγω να δω μια φωτο θελει μερικα δευτερολεπτα περιπου 4 για να καθαρισει τα πιξελ ενω στου φιλου μου το κανει αμεσως?και επισης το δικο του δινει πιο γρηγορα εντολες για καθε εντολη!που οφειλεται? μπορω να κανω κατι?

Ευχαριστω θερμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. παρατηρησα στη συσκευη μου το εξης,συγκρινα την το δικο μου τηλ με του κολλητου μου και διεκρινα πως οταν επιλεγω να δω μια φωτο θελει μερικα δευτερολεπτα περιπου 4 για να καθαρισει τα πιξελ ενω στου φιλου μου το κανει αμεσως?και επισης το δικο του δινει πιο γρηγορα εντολες για καθε εντολη!που οφειλεται? μπορω να κανω κατι?

Ευχαριστω θερμα.

Καταρχην φανταζομαι οτι εχετε την ιδια εκδοση λογισμικου με τον φιλο σου αλλιως κακως κανεις συγκριση των δυο. :)

Μηπως ο φιλος σου αποθηκευει τις φωτο στο τηλεφωνο και οχι στην καρτα? Ειναι ο μονος λογος να καθαριζουν πιο γρηγορα. Το ιδιο και για τα αρχεια. Γενικως, σε οτι ειναι αποθηκευμενο στο τηλεφωνο, ειναι αρκετα πιο γρηγορη η προσβαση του οπως και οι εντολες...;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την ενημερωση φιλε μου!μαλλον πρεπει να ειναι το λογισμικο διοτι ουτε εγω ουτε αυτος εχει καρτα! να παω να κανω αναβαθμιση δηλαδη?υπαρχει νεοτερο λογισμικο?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την ενημερωση φιλε μου!μαλλον πρεπει να ειναι το λογισμικο διοτι ουτε εγω ουτε αυτος εχει καρτα! να παω να κανω αναβαθμιση δηλαδη?υπαρχει νεοτερο λογισμικο?

 

Δεν χρειαζεται να πας να κανεις αναβαθμιση.

Αν εχεις εστω και ISDN συνδεση μπορεις να τη κανεις online απο το σπιτι σου, με το καλωδιο που εχει το K800 (USB)...;)

Δες στο site της SE για περισοτερα ή κανε μια αναζητηση με "online update" στο myphone.

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να πας να κανεις αναβαθμιση.

Αν εχεις εστω και ISDN συνδεση μπορεις να τη κανεις online απο το σπιτι σου, με το καλωδιο που εχει το K800 (USB)...;)

Δες στο site της SE για περισοτερα ή κανε μια αναζητηση με "online update" στο myphone.

Ναι αλλα αν το κινητο το ειναι vodafone live δεν γινετε να κανει αναβαθμιση απο το σπιτι.

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

έβρηκα!!!!!!!

 

δωρεάν αναβάθμιση μέσω wotan στο erom και μετά πάλι δωρεάν αναβάθμιση απο το seus το fs.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να έχετε acount στο wotan αλλα τα credits δέν αφερούντε. :)

Link to comment
Share on other sites

έβρηκα!!!!!!!

 

δωρεάν αναβάθμιση μέσω wotan στο erom και μετά πάλι δωρεάν αναβάθμιση απο το seus το fs.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να έχετε acount στο wotan αλλα τα credits δέν αφερούντε. :)

 

Πλακα μας κανεις.

Για διφωτισε μας περισσοτερο.

:blink: :blink: :blink:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα 2 credits απο wotan.

κατέβασα το προγραμα του wotan.

το έτρεξα και με ρωτησε αν θέλω να κάνω update thn erom.

πατησα yes και την έκανε αναβάθμιση σε r3a016 σε 2-3 δευτερόλεπτα.

μετά μου έβγαλε επιλογές για update το FS (γλώσσα ++++) εκεί πάτησα STOP και έκλεισα το πρόγραμμα και αποσύνδεσα το κινητό.

Δοκίμασα να ανοίξω το κινητό αλλά δεν άνοιγε.

Ανοίγω το SEUS και πάω να κάνω αναβάθμιση όπου και εκανα αναβάθμιση το FS κανονικότατα και μάλιστα δέν χάθηκε απο το κινητό ΤΙΠΟΤΑ.(ούτε κατάλογος,εικόνες.....)ΤΙΠΟΤΑ.

Μετά ανοίγω το client του wotan και πατάω check και μου βγάζει ακριβώς όσα credits είχα,δηλαδή 2. :)

Εγώ αυτό έκανα απο εκεί και πέρα δική σας ευθύνη αν θα το δοκιμάσετε η όχι.Εγώ απλώς ανέφερα πως έκανα την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

to exo kanei kai ego, douleuei!
[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...