Jump to content

CowParade, Αθήνα 2006


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πότε,που και γιατί ξεκίνησε:

  • Ολα ξεκίνησαν το 1998 στην Ζυρίχη, με δυο στόχους:
     
    Ενίσχυση της εμπορικής κίνησης στα καταστήματα
    Ανάδειξη του δημιουργικού ταλέντου των ντόπιων καλλιτεχνών

 

Πληροφορίες για τις αγελάδες:

  • Τα γλυπτά-αγελάδες είναι σε φυσικό μέγεθος, βάρους περίπου 60kg,κατασκευασμένα από fiberglass ανθεκτικό στην φωτιά,τόσο γερό ώστε να αντέξει 4 μήνες στους δρόμους της Πόλης,τοποθετημένα-ασφαλισμένα σε τσιμεντένιες βάσεις 300 κιλών.
     
    Κατασκευασμένα σε τρεις πόζες –Ορθιες,ξαπλωμένες & βοσκούσες. Οι καλλιτέχνες έχουν την δυνατότητα να δημιουργήσουν & νέες διαφορετικές πόζες.

 

Ο φιλανθρωπικός χαρακτήρας της έκθεσης:

  • Στην CowParade Αθήνα ’06 σημαντικό μέρος των εσόδων από την δημοπρασία θα δοθούν υπέρ των σκοπών της ένωσης σωματείων «Μαζί για το Παιδί».
    Κάποιες θα δημοπρατηθούν σε ειδική εκδήλωση, όπως έχει προαναφερθεί, το Σεπτέμβριο του 2006. Οι υπόλοιπες θα δοθούν θα διατεθούν μέσω ηλεκτρονικής δημοπρασίας, με ευθύνη της CowParade Europe Ltd
    Η CowParade δεν είναι Φιλανθρωπία όμως χρήματα για την Φιλανθρωπία συγκεντρώνονται από την πώληση αρκετών Γλυπτών – αγελάδων στη λήξη της
    Η πιο ακριβή «αγελάδα» σε χτύπημα δημοπρασίας είναι….
    Waga-moo-moo me 12,5000 ευρω
    Σχέδιο του John Rocha με 14,491 Waterford Crystals

 

Αντέγραψα κάποια κομμάτια από το επίσημο site σαν μια πρώτη γνωριμία για όσους δεν το γνωρίζουν. Μπορείτε επίσης να βρείτε πληροφορίες για τις αγελάδες,τους καλλιτέχνες,τους χορηγούς,άλλες πόλεις που φιλοξένησαν την CowParade και πολλά άλλα : http://www.cowparade.gr/

 

Προσωπικά βρήκα αυτή την έκθεση πολύ διασκεδαστική, πέρα από το προφανές της φιλανθρωπίας και των άλλων στόχων φυσικά. Οι πιο πολλές αγελάδες προσδίδουν χρώμα και ενδιαφέρον σε πολλά σημεία της Αθήνας.

Χαρακτηριστικές οι 15 στο πάρκο Ελευθερίας και οι 12 στην Πλατεία Συντάγματος :D Όπως επίσης και η πρώτη αγελάδα που είδα, η σκαρφαλωμένη σε γνωστό και όμορφο κτίριο της Συγγρού, λεγόμενη SpiderCow.

 

Προσφέρουν και καλό background για φωτογραφίες, πολλοί Αθηναίοι και μη το επιχειρούν από ό,τι έχω δει!

 

Μεγάλο αρνητικό αλλά αναμενόμενο καθώς πρόκειται για δημόσια έκθεση, είναι οι «βανδαλισμοί» και οι καταστροφές των αγελάδων. Μεγάλη αναισθησία που είναι χαρακτηριστική του λαού μας , ας ελπίσουμε να μην γίνουν χειρότερα.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι πως και εμένα μου άρεσε. Τις έβλεπα από μακριά και πλησίαζα να δω τα ονόματα και τις λεπτομέρειες τους... Μάλιστα έβγαλα φωτογραφία μια που ήταν σαν βάτραχος στο Πανεπιστήμιο, στην Κοραή, κοντά στα Starbuck's

 

Καλά ουδέν σχόλιον για τις ζημιές. Αν δεν γίνονταν αυτές μπορεί να ξεχνάγαμε πως είμαστε Ελλάδα ή οτι κάτι αλλάζει σιγά σιγά...αλλά...σιγά μην μας αφήσουν να το αισθανθούμε αυτό :mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάποιες πολύ αστείες.. Πήρα μερικές σε mms και έλιωσα στο γέλιο. Πχ η αγελάδα ταρίφας.. όλα τα λεφτά!
Link to comment
Share on other sites

...

Όπως επίσης και η πρώτη αγελάδα που είδα, η σκαρφαλωμένη σε γνωστό και όμορφο κτίριο της Συγγρού, λεγόμενη SpiderCow.

...

 

Ναι! η SpiderCow κατεβαίνει τον τοίχο του νέου κτηρίου της Εθνικής Ασφαλιστικής στη Λ.Συγγρού απένταντι απο την Πάντειο!

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πάααααααααρα πολύ γέλιο!

Εμένα μου άρεσε πολύ αυτή που είναι στην αρχή της Ερμού, που κάνει ηλιοθεραπεία έχει και ομπρέλα και πίνει πορτοκαλαδίτσα... :lol:

Και η άλλη στο Σύνταγμα που πίνει καφέ και διαβάζει εφημερίδα...

Καθώς και η spidercοw... Απίστευτο γέλιο!

 

edit: Τώρα μόλις τις είδα όλες και γελάω!

Πολύ μου άρεσαν όλες... χαχαχα!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

nai,ine oraies!dinoun stin poli mas ligo xroma! iparxoun vevea k kati 3upnioi pou tis spane..fantasou prosopikotita...na 8elis na diris mia agelada!:wacko:
http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/100/NEWS/Akrapovic_logo.jpg Ban Me I'm Famous
Link to comment
Share on other sites

Από τις καλύτερες και πιο διασκεδαστικές "εκθέσεις" που έχουμε δει στη πόλη μας. Ομολογουμένως έχουν ομορφύνει τη πόλη και έχουν δώσει μια πιο διασκεδαστική νότα. Πλέον αναρωτιέσαι πως θα είναι η επόμενη αγελάδα που θα συναντήσεις.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Kali fasi! :)

Alitheia oi mousoulmanoi, pou exoun tin agelada san iero zwo ti exoun na poun?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Kali fasi! :)

Alitheia oi mousoulmanoi, pou exoun tin agelada san iero zwo ti exoun na poun?

Οι μουσουλμάνοι; Ιερό ζώο την αγελάδα; πρέπει να έχω χάσει επεισόδια... Τελευταία φορά τους Ινδουιστές θυμάμαι... Λες να γίνει κανας παγκόσμιος πόλεμος με αφορμή την αρπαγή της αγελάδας;

Για να σοβαρευτούμε... ελεεινό το όλο θέαμα... Τέχνη, τάχα, ελεεινής μορφής...

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πότε θα φύγουν οι αγελάδες από την Αθήνα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτές, αντίθετα επειδή 19/7 ανεβαίνω και πάλι Αθήνα, θέλω να ξέρω αν θα προλάβω να τις ξαναδώ!

Cows for ever! :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαίνεις Σύνταγμα, Βουκουρεστίου; Δεν χρησιμοποιείς μετρό (Λαρίσης, Πανόρμου ξέρω έχει σίγουρα); :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαίνεις Σύνταγμα, Βουκουρεστίου; Δεν χρησιμοποιείς μετρό (Λαρίσης, Πανόρμου ξέρω έχει σίγουρα); :confused:

 

Τσου.Έχω να πάω Σύνταγμα πολύ καιρό.

Πάντως είναι πολύ ωραία αυτά που είδα τώρα στις φωτό.Πολύ δημιουργικά!

Θέλω και'γω να τα δώ απο κοντά. :(

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι σου είναι. Κάνε μια βολτίτσα κέντρο, είναι γεμάτος ο δρόμος. Προσωπικά όταν ήμουν Αθήνα πήγαινα Σύνταγμα, ανέβαινα την Βουκουρεστίου και κατέληγα πλατεία Κολωνακίου. Πρέπει να έβλεπα καμιά τριανταριά αγελάδες... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα φύγουν οι αγελάδες από την Αθήνα;

 

Από το επίσημο site :

«Από τον Μάιο μέχρι και τον Αύγουστο 2006 οι αγελάδες της Αθήνας θα «βοσκήσουν» στους δρόμους και στις πλατείες της πόλης, στο αεροδρόμιο, στο Μετρό, στα εμπορικά κέντρα αλλά και στις στάσεις των λεωφορείων.

 

Οι αγελάδες θα απομακρυνθούν από τα διάφορα σημεία στα οποία θα έχουν προηγουμένως τοποθετηθεί. Κάποιες θα δημοπρατηθούν σε ειδική εκδήλωση, όπως έχει προαναφερθεί, το Σεπτέμβριο του 2006. Οι υπόλοιπες θα δοθούν θα διατεθούν μέσω ηλεκτρονικής δημοπρασίας, με ευθύνη της CowParade Europe Ltd».

 

Σύμφωνα με το site οι αγελάδες είναι 84 και οι πλειοψηφία τους βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας. Με μια απλή βόλτα με τα πόδια σε κεντρικά σημεία όπως Σύνταγμα,Πανεπιστημίου,Κοραή,Ερμού,Κλαυθμώνος,Ακαδημίας κάποιος μπορεί να δει πολλές. Σε συνδιασμό με μια βόλτα για καφέ στο κέντρο, είναι ιδανικές :)

 

Δείτε και αυτό που τις αναφέρει αναλυτικά με χάρτη,όνομα και τοποθεσία : http://www.cowparade.gr/cows2.html

 

Σε μετρό είναι συγκεκριμένες : Στ. Εθνική Άμυνα, Στ. Λαρίσης, Στ. Μοναστηράκι (2), Στ. Ομόνοια, Στ. Πανόρμου και υπάρχουν 2 στο αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος, η μια εκ των οποίων έχει καλλιτεχνηθεί από το «Χαμόγελο του παιδιού».

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Για να σοβαρευτούμε... ελεεινό το όλο θέαμα... Τέχνη, τάχα, ελεεινής μορφής...

 

κανένας δήθεν κουλτουριάρης δεν χαίρεται τις απλές και ασήμαντες στιγμές της καθημερινής ζωής. Μιζέρια.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έδωσαν ζωή και χρώμα σε αθηναικούς δρόμους, πλατείες, πάρκα και σταθμούς μετρό από τις 9 Μαΐου ως τα τέλη Αυγούστου. Τότε εγκατέλειψαν τις αγαπημένες τους «γωνίες«, για να επιστρέψουν εκεί από όπου ξεκίνησαν : Το Κέντρο Ιππασίας στο Γουδή. 15 με 17 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε το preview της δημοπρασίας και κατά συνέπεια μια τελευταία και συνολική έκθεση των αγελάδαων ενώ στις 18 Σεπτεμβρίου έλαβε χώρα η δημοπρασία.

 

Η αποδοχή του νεοφερμένου στην Ελλάδα θεσμού, είχε γίνει με ενθουσιασμό από την αρχή αφού υποβλήθηκαν 757 σχέδια παιδιών, μουσείων, νέων και καταξιωμένων καλλιτεχνών ενώ κατέληξαν σε υλοποίηση και έκθεση 91.

 

Η CowParade Αθήνα '06 συνεργάστηκε με την Ένωση Σωματείων «Μαζί για το Παιδί» γι'αυτό τα έσοδα από τη δημοπρασία θα διατεθούν υπέρ των σκοπών τους. Το «Μαζί για το Παιδί» αποτελείται από 10 Σωματεία/Ιδρύματα (περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα του http://www.mazigiatopaidi.gr/ )

 

Η Cowparade έληξε λοιπόν επισήμως απόψε, συγκεντρώνοντας 947.500 ευρώ. Έκανε πιο ευτυχισμένους αρκετούς συλλέκτες που έχουν πια στη κατοχή τους τα γλυπτά όπως τα εμπνεύστηκαν οι καλλιτέχνες τους και χωρίς τις φθορές που υπέστησαν. Η ακριβότερη αγελάδα ήταν η «Εμπριμέ» με τιμή αγοράς 21.000 ευρώ. Η συγκεκριμένη αγελάδα δεν ξεκίνησε μαζί με τις περισσότερες αγελάδες την έκθεσή της αλλά προστέθηκε αρκετά αργότερα, στον εξωτερικό χώρο του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Αθηναίων (οδός Ακαδημίας). Πολλές ήταν εκείνες που αποτέλεσαν στόχο συλλεκτών που γύρισαν σπίτι τους με 4! αγελάδες ή ακόμα και εταιριών που αγόρασαν τις αγελάδες που είχαν σπονσοράρει οι ίδιες. Ελπίζουμε τα παιδιά που συμπεριλαμβάνονται στα παραπάνω σωματεία να γίνουν πιο ευτυχισμένα από τους συλλέκτες :)

 

Η πιο δημοφιλής αγελάδα της δημοπρασίας λοιπόν :

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/10.JPG

 

Και 2 από τις αγαπημένες μου φωτογραφίες :

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/Cowguard.JPG http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/Cowfun_.JPG

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...