Jump to content

Κόμικς


trifilli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει σχετικό θέμα για περιοδικά, αλλά αυτό εδώ προορίζεται αποκλειστικά για κόμικς. Διαβάζετε; Ποια; Τι πιστεύετε; Δικαιούνται τον τίτλο της "Ένατης Τέχνης" ή είναι απλώς ένας τρόπος για να σκοτώνουμε την ώρα μας;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 521
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ διάβαζα φανατικά Αστερίξ και τις ιστορίες του Donald κυρίως. Τα Αστερίξ τα έχω διαβάσει όλα και τα άλλα τα έχω αραιώσει αλλά δεν λέω όχι αν πέσει κάποιο στα χέρια μου... :)
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Παλεοτερα διαβαζα donald. Τωρα τελευτεα σκευτομια να το ψαξω λιγο, ισως εχει καπιο κομικ που να με ενδιαφερει...
Link to comment
Share on other sites

Μίκη Μάους!!!(έχω σταματήσει πια να τα διαβάζω...),Επίσης καμιά φορά άμα βρω αστερίξ και του Αρκά
Link to comment
Share on other sites

Donald, Αντιριξ και συμφωνιξ, ΓΚΑΡΦΙΛΝΤ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ, καμια βαβουρα αμα ξεθαψω να παρακμιαζω... Και ΦΥΣΙΚΑ το ομονημο ΚΟΜΙΞ :)
Link to comment
Share on other sites

Πολυ παλια κυριως Mickey Mouse (με την υπολοιπη τσακαλοπαρεα του) και ενιοτε ξεχωριστα Ντοναλτ (πχ εκεινο με το χρυσομαλλο δερας :D ) , Garfield και μερικα αστεριξ κι οβελιξ

 

Πλεον μονο αρκα καμια φορα

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

διαβαζα και διαβαζω ακομα κομιξ πριν κανα μηνα επαιρνα και την ελευθεροτυπια την τεταρτη που ειχε το 9 και ειχε θεμα τα κομιξ τωρα κατεβαζω κομιξ απο το internet και περισοτερο διαβαζω κομιξ της marvel γιατι εχει πιο καλογραμενο σεναριο και καλοσχεδιασμενους ηρωες
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω τον Αρκά! Είμαι μεγάλος φαν. Έχω πολλά απ' τα βιβλία.

Όλα είναι ένα κι ένα! Ισοβίτης, Καστράτο, Πειραματόζωα, Χαμηλές Πτήσεις, Η Ζωή Μετά, Ο Καλός Λύκος, Κόκκορας, Show Business...

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω τον Αρκά! Είμαι μεγάλος φαν. Έχω πολλά απ' τα βιβλία.

Όλα είναι ένα κι ένα! Ισοβίτης, Καστράτο, Πειραματόζωα, Χαμηλές Πτήσεις, Η Ζωή Μετά, Ο Καλός Λύκος, Κόκκορας, Show Business...

Ο Αρκάς είναι Φοβερός, έχει πάρα πολύ γέλιο :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο καλό κατά την δικιά μου άποψη είναι το ΚΟΜΙΞ :happy: .

Έχει πολύ ωραίες ιστορίες και πολύ γέλιο.

Για μένα είναι ΚΟΡΥΦΗ.

 

http://www.fleamarket.gr/lotimage18/4559444_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τα Comix μεγάλωσα, και τα διαβάζω ακόμη ευχάριστα... Θεωρώ κορυφαία ελληνική έκδοση το ομώνυμο περιοδικό (Κόμιξ) και έχω μερικά από τα πιο παλιά και σπάνια τεύχη του στην κατοχή μου :) *

 

 

Αγαπημένος μου σχεδιαστής ο Καρλ Μπαρκς αλλά εξίσου μου αρέσει και το λεπτομερές στυλ του επιγόνου του, Ντον Ρόσα.

Πέρα από τα κλασικά κόμιξ του Ντίσνεϋ διαβάζω και αυτά της Γαλλικής σχολής (Asterix, Lucky Luke, Iznogood κλπ) όπως και τον Popeye. Επίσης πολύ μου αρέσουν και τα πολεμικού περιεχομένου με τον Λοχαγό Μαρκ.

 

 

* Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία βιβλιόδετη έκδοση του αριστουργήματος του Ρόσα "Ο βίος και η πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" που είχε δημοσιευτεί σε συνέχειες στα Κόμιξ #100 - #111. MUST.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία βιβλιόδετη έκδοση του αριστουργήματος του Ρόσα "Ο βίος και η πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" που είχε δημοσιευτεί σε συνέχειες στα Κόμιξ #100 - #111. MUST.

Και να συμπληρώσω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο δεν πρέπει να λίπη από καμιά συλλογή :).

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Ο "Βίος και Πολιτεία" δεν περιγράφεται! Ιδιαίτερα τα "Ο Βασιλιάς του Κλοντάικ", "Ένας Κροίσος στα Ζοφερά Βάθη" και τα 2 τελευταία! Ο Ρόσα μακράν ο καλύτερος σχεδιαστής όλων... Σχέδιο-σενάρια στην εντέλεια... Οι ιστορίες του είναι μία και μία! Και οι δεκασέλιδες και οι άλλες. Έχετε διαβάσει το "Θησαυρό του Κροίσου"; Παρακαλώ, πείτε μου γιατί έχω απορία πάνω σε κάτι συγκεκριμένο από αυτήν την ιστορία.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου... αλλά τα διάβαζα όλα! Στην αρχή ήταν ωραίο το Αλμανάκο, με τις ιστορίες του Τζιοβάνι Μπατίστα Κάρπι... Αλλά μετά δε μου άρεσε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΕΙΠΕΤΙΑ rulezzzzz

loxagos mark kai omprax alla kai mplek

paidia eimai 18 kai exw diavasei ola ta mark pou exoun kikloforisei apo tin 2-3 dimotikou kai meta....milame gia 5-6 mavres sakoules skoupidiwn tinga.

Link to comment
Share on other sites

Φανατικός οπαδός του Αστερίξ(1 τεύχος μου λείπει),Λουκυ Λουκ(γύρω στα 60 τεύχη έχω).Παλαιότερα έπαιρνα κάθε μήνα,Ντόναλντ,Μίκυ Μάους,Αλμανάκο και όποτε έβρισκα στο περίπτερο το Κομιξ.

 

Πολύ καλή ψυχαγωγία και περνάει πολύ καλά η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

apo ola ta eidh diavazw.den exw provlhma.twra ta teleytaia 3 xronia diavazw to 9 poy dinei h eleytherothpia kathe tetarth mono me 1 eyrw.pio poly moy aresoun ta ksena comics.p.x:xmen spiderman k.a alla k fysika ta dika mas miky maous k almanako.

That is not dead which can eternal lie and with strange aeons even death may die.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατί αυτή η λιγοστή προσέλευση στο θέμα; Νόμιζα ότι είμαστε περισσότεροι...

Όπως και να 'χει, διαβάζω φανατικά ΚΟΜΙΞ, έχω όλα τα τεύχη από το #100 μέχρι το τελευταίο και αρκετά παλαιότερα. Το πιο παλιό που έχω είναι το #23. Επίσης διαβάζω αρκετά συχνά Ντόναλντ, Αλμανάκο, Μίκυ Μάους, Κλασσικά. Το Μεγάλο Μίκυ για κάποιο λόγο δεν το συμπαθώ. Παλαιότερα έπαιρνα οποιοδήποτε περιοδικό του Ντίσνευ κυκλοφορούσε, ακόμη και τη Μίννυ. Α, έχω και όλα τα Μίκυ Μυστήριο (τα πρώτα 26).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

egw diavaza to almanako kai mikra sainia! alla twra megalwsa kapos yia komix..oxi oti de maresoun alla twra pia de leei...:p
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Αν δεν πρόσεξες, 20 είμαι και διαβάζω όχι απλά πολύ, αλλά φανατικά. Τουλάχιστον το ΚΟΜΙΞ έχει φίλους με τριπλάσια, χωρίς υπερβολή, χρόνια από μένα. Θυμάμαι όταν είχε έρθει τον Νοέμβριο του 2004 ο Ντον Ρόσα στην Ελληνοαμερικανική Ένωση, οι περισσότεροι ήταν 30άρηδες. Ήταν και τα Ημισκούμπρια :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Paliotera eixa ethistei gia ta kala me to comics...siga siga to ksepernaw omws...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Παλιά (μέχρι και πριν τρια-τέσσερα χρόνια)διάβαζα τρελά Ντόναλντ...είχα κολλήσει με το συγκεκριμενο κομικ.Τρελενόμουν για τον Ντόναλντ και τον Σκρουτζ...και Μίκυ Μαους διάβαζα αλλά σαν το ντοναλντ δεν ήταν...Επίσης θυμάμαι είχα αγοράσει και ένα συλλεκτικό τεύχος που είχε τις δέκα πρώτες ιστορίες(που σχεδιάστικαν για πρώτη φορά)του Ντόναλντ.Θυμαμαι είχα αγοράσει και εννέα συλλεκτικά τεύχη με όλη την παρέα του Ντίσνευ(ένα τεύχος για κάθε ήρωα)...γενικά μπορώ να πω πως τα κομικ με χαλάρωναν και με έβαζαν σε ένα άλλο κόσμο χωρίς άγχος και σκοτούρες για όση ώρα τα διάβαζα...ωραία χρόνια,ξέγνιαστα:rolleyes: !!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...