Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έλεος με την παραπληροφόρηση ρε παιδιά...Βγήκε ένας και έγραψε ότι η κόρη της Παπαρήγας σπουδάζει Αμερική, το θεωρήσατε δεδομένο και τώρα κρίνετε και τους αγώνες με βάση αυτό. Αν και δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει η κόρη της εγώ ο ίδιος είχα δει την Παπαρήγα να απαντά σε αυτές τις φήμες λέγοντας ότι ούτε για τουρισμό δεν έχει πάει η κόρη της στην Αμερική.
Link to comment
Share on other sites

@my_higness:auto einai to problima sou??to ti ekane i DAP???toso complex pia??

 

emena me endiaferei oti xano ena eksamino gia mpourdes k agones tis plakas .

 

nai einai apaksiosi tou ellinikou panepistimiou pou i kori tis proedrou tou filolaikou antiimperiastikou antiamerikanikou kommatos spoudazei stis HΠΑ k xrisimopoiei tous pksites san probata .

file mou ego apla sou paratheto gegonota gia na deis to oksimoro tis katastasis . an eisai k su tiflomenos k panigirizeis gia tin epanastasi sou (isos k ek tou asfalous an eisai bolemenos) , tote kala kaneis k eisai eutixismenos .

k ksereis kati?ego xarika pou i pks emeine pisti stis arxes tis k kateuase ksexoristo plaisio , magkia einai auto k oxi simbibasmos me ta simferonta ton upoloipon paratakseon . auto omos den einai to problima .

 

ksipnate reeeeee

i alli einai sto amerika k eseis sto pamak k bgaze to complex sas me ti DAP les k auto einai to problima....

koitakste sto bathos k oxi stin epifaneia

 

@THEjb : eisai nomikos ???

Ναι, η ΔΑΠάρα είναι το πρόβλημα μου, γιατί εγώ είμαι στο ΠΑ.ΜΑΚ και οχι στο Αμέρικα.Δεν μου καίγεται καρφί για το πού είναι η κόρη της Παπαρήγα, του Αλαβάνου ή οποιουδήποτε άλλου.Πάντως η ίδια η Παπαρήγα έχει διαψεύσει δημόσια, στο τελευταίο debate πολιτικών αρχηγών, τα περί σπουδών της κόρης της στις Η.Π.Α.Αλλά και να ισχύει, μία απο τα ίδια.

 

Και μερικά ερωτήματα προς εσένα, αν είσαι ΔΑΠίτης, αλλά και γενικότερα επειδή αναφέρθηκε οτι είναι η παράταξη που τη διακρίνει ήθος για αυτό και είναι η πρώτη και καλύτερη(sic):rolleyes:

 

1.Γιατί ο ΔΑΠίτης πρόεδρος του Σ.Φ αρνείται να σφραγίσει απόφαση Γ.Σ του Σ.Φ.

2.Γιατί η ΔΑΠ, η παράταξη που ισχυρίζεται οτι εκπροσωπεί το 61% των φοιτητών του ΠΑ.ΜΑΚ, έχει αυτοεξοριστεί απο το ΠΑ.ΜΑΚ;

3.Και το σημαντικότερο.Τι περιείχαν οι Η/Υ που στελέχη της ΔΑΠ αφαίρεσαν κρυφά απο τα γραφεία του Συλλόγου φοιτητών, ενώ ισχυρίζονταν οτι είχαν χάσει τα κλειδιά;Τί ήταν εκείνο που επέβαλλε την αφαίρεση των Η/Υ;Τί ακριβώς προσπάθησαν να κρύψουν;

 

Aυτά περί ήθους, και αφήστε την κόρη της Αλέκας και άλλες ιστορίες.

 

Υ.Γ Και κάτι ακόμα, απλά απο προσωπική περιέργεια.Γιατί στην πρώτη Γ.Σ "ταμπουρωθήκατε" στο Αμφιθέατρο 3, που ήταν και το μόνο αμφιθέατρο στο οποίο υπερψηφίστηκε το πλαίσιο της ΔΑΠ;

Υ.Γ 2.Πολλοί θα ήθελαν ορισμένοι να κατεβάσουν όλες οι παρατάξεις ξεχωριστά ψηφοδέλτια για να διασπαστούν οι φοιτητές.Βέβαια απ' οτι φάνηκε το διασπαστικό πλαίσιο ούτε καν οι ΠΚΣίτες το ψήφισαν, και κατάλαβαν οι ινστρούχτορες τη γκάφα και τα μάζεψαν στη συνέχεια.

.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα των πανεπιστημίων είναι η ύπαρξη κομμάτων.

Δεν μπορώ με κανένα τρόπο να δικαιολογήσω την ύπαρξή τους.

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 334 παράγραφος 3 Ποινικού Κώδικα:

 

"Όποιος εισέρχεται παράνομα σε κατάστημα ή χώρο δημόσιας, δημοτικής ή κοινοτικής υπηρεσίας ή νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου ή επιχείρησης κοινής ωφέλειας ή παραμένει στους χώρους αυτούς παρά τη θέληση της υπηρεσίας που τους χρησιμοποιεί, της οποίας τη θέλησή του δηλώνει ο νόμιμος εκπρόσωπος ή ο υπάλληλός της κι προκαλεί έτσι διακοπή ή διατάραξη της ομαλής διεξαγωγής της υπηρεσίας τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών."

 

Τώρα που το μάθατε θα λύσετε την κατάληψη?:p

Πρωτα απ'ολα δεν εχω τη δυνατοτητα να λυσω καμια καταληψη,γιατι δεν ειμαι καταληψιας,ουτε λαμβανω μερος σε καποια παραταξη.

Παντως συμφωνα με τα παραπανω θα επρεπε να συλληφθουν και να φυλακιστουν,ανα περιπτωσεις:

-οι μαθητες,οι γονεις τους και οι εκπαιδευτικοι των σχολειων υπο καταληψη,στις καταληψεις σχολειων ειτε για μεταρρυθμισεις(τυπου Αρσενη),ειτε τοπικης μορφης,σε μορφη διαμαρτυριας για διαφορα προβληματα(π.χ. στεγαση κλ).

-οι υπαλληλοι της Ο.Α. και οι ελεγκτες στις καταληψεις που εκαναν στο αεροδρομιο Αθηνων

-oι εργαζομενοι στην "ΤΙΤΑΝ"(διαμαρτυρομενοι για τις συνθηκες εργασιας και για το θανατο 2 συναδελφων τους)καθως και σε αλλες εταιρειες που διαμαρτυρονταν για απωλησεις(π.χ. Κλωστηρια Ναουσης).

-οι φιλαθλοι ομαδας της Θεσσαλονικης οταν εκαναν καταληψη στο γηπεδο της ομαδας τους(περιουσια του δημοσιου)και στα γραφεια της ομαδας τους,που βρισκονται ενσωματωμενα στο γηπεδο.

-ανθρωποι που προαβινουν σε συμβολικες καταληψεις με σοβαρα αιτηματα.

Και η λιστα ειναι ακομη μεγαλυτερη...Τα αιτηματα των παραπανω ειναι ανουσια?Σε ολες τις περιπτωσεις?Αρα ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα αυτος ο αδρανης και πρακτικα ανεφαρμοστος νομος?

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με την παραπληροφόρηση ρε παιδιά...Βγήκε ένας και έγραψε ότι η κόρη της Παπαρήγας σπουδάζει Αμερική, το θεωρήσατε δεδομένο και τώρα κρίνετε και τους αγώνες με βάση αυτό. Αν και δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει η κόρη της εγώ ο ίδιος είχα δει την Παπαρήγα να απαντά σε αυτές τις φήμες λέγοντας ότι ούτε για τουρισμό δεν έχει πάει η κόρη της στην Αμερική.

Όχι πως έχει σημασία, αλλά δε νομίζω να μπορεί να διαψεύσει και το γεγονός οτι η κόρη τελείωσε το Deree. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως συμφωνα με τα παραπανω θα επρεπε να συλληφθουν και να φυλακιστουν,ανα περιπτωσεις:

-οι μαθητες,οι γονεις τους και οι εκπαιδευτικοι των σχολειων υπο καταληψη,στις καταληψεις σχολειων ειτε για μεταρρυθμισεις(τυπου Αρσενη),ειτε τοπικης μορφης,σε μορφη διαμαρτυριας για διαφορα προβληματα(π.χ. στεγαση κλ).

-οι υπαλληλοι της Ο.Α. και οι ελεγκτες στις καταληψεις που εκαναν στο αεροδρομιο Αθηνων

-oι εργαζομενοι στην "ΤΙΤΑΝ"(διαμαρτυρομενοι για τις συνθηκες εργασιας και για το θανατο 2 συναδελφων τους)καθως και σε αλλες εταιρειες που διαμαρτυρονταν για απωλησεις(π.χ. Κλωστηρια Ναουσης).

-οι φιλαθλοι ομαδας της Θεσσαλονικης οταν εκαναν καταληψη στο γηπεδο της ομαδας τους(περιουσια του δημοσιου)και στα γραφεια της ομαδας τους,που βρισκονται ενσωματωμενα στο γηπεδο.

-ανθρωποι που προαβινουν σε συμβολικες καταληψεις με σοβαρα αιτηματα.

Και η λιστα ειναι ακομη μεγαλυτερη...Τα αιτηματα των παραπανω ειναι ανουσια?Σε ολες τις περιπτωσεις?Αρα ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα αυτος ο αδρανης και πρακτικα ανεφαρμοστος νομος?

 

Eπιφανής νομικός του προηγούμενου αιώνα είχε πει (ελεύθερα, δεν το θυμάμαι κατα λέξη) : "Στην Ελλάδα απαραίτητος είναι μόνο ένας νόμος, αυτός που θα καθιστά υποχρεωτική την εφαρμογή των υπολοίπων"

Ο νόμος αυτός δεν θα έπρεπε να μείνει αδρανής. Όλα τα παραδείγματα που αναφέρεις δεν αποτελούν κάτι παραπάνω από εκφάνσεις της γελοιότητας του ελληνικού κράτους που ανέχεται τέτοιες συμπεριφορές.

Τα αιτήματα που δεν αμφισβητώ ότι συχνά είναι πολύ σοβαρά μπορούν να διεκδικηθούν και με νόμιμους τρόπους, π.χ. απεργία στις επιχειρήσεις, αποχή.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πως έχει σημασία, αλλά δε νομίζω να μπορεί να διαψεύσει και το γεγονός οτι η κόρη τελείωσε το Deree. ;)

 

Oχι πως εχει σημασια, αλλα η ιδια το εχει διαψευσει δημοσιως και ειχε μαλιστα αναφερει το δημοσιο σχολειο που φοιτουσε η κορη της (δεν το θυμαμαι). Αν ξερεις κατι πεστο, οχι κλεινουμε ματακια και αφηνουμε υπονοουμενα.

Link to comment
Share on other sites

Oχι πως εχει σημασια, αλλα η ιδια το εχει διαψευσει δημοσιως και ειχε μαλιστα αναφερει το δημοσιο σχολειο που φοιτουσε η κορη της (δεν το θυμαμαι). Αν ξερεις κατι πεστο, οχι κλεινουμε ματακια και αφηνουμε υπονοουμενα.

 

Diladi to dimosievma afto diapseftike (kai fantazomai meta gia logous efthiksias anakalestike apo tin Eleftherotupia??)

 

http://www.hri.org/E/1999/99-01-26.dir/keimena/greece/greece1.htm

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας θέλουμε καλύτερες δημόσιες συγκοινωνίες αλλά, εφόσον βολεύει, παίρνουμε το ΙΧ. Το να διεκδικείς καλύτερο δημόσιο σχολείο είναι ένα πράγμα. Το να ζητάς την καλύτερη δυνατή εκπαίδευση για το παιδί σου είναι άλλο.

 

Στην τελική, άμα η κόρη επέλεξε να σπουδάσει εκεί που επέλεξε , τι έπρεπε να πει η μάνα?? Όχι, θα πας στο δημόσιο επειδή είμαστε ΚΚΕ??

 

Το να ζητάς την βελτίωση του δημοσίου σχολείου δεν περιλαμβάνει απαραίτητα να στείλεις και το παιδί σου εκεί. Έτερον εκάτερον.

 

Το άλλο σκέλος, το ότι γίνεται, δηλαδή, πελάτης της ιδιωτικής παιδείας που, αν ηταν στο χέρι της, θα την καταργούσε δεν καταλάβαίνω τι σας πειράζει. Και την Βουλή θα καταργούσε αν ήταν εξουσία η κα Αλέκα αλλά, μέχρι να γίνει κυβέρνηση, εκλέγεται σε αυτήν. :p

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το δεις ovelix ειναι αντιφαση.απο τη μια βαλλει(η Παπαρηγα και το ΚΚΕ)κατα του 'κακου καπιταλισμου',του 'ιμπεριαλισμου' και ολου αυτου του συστηματος και απο την αλλη αποτελει μερος αυτου που κατηγορει(προς αγρα ψηφων κυριως και λιγο λογω και ιδεολογιας).Οποτε η μετεχεις σ'αυτο και 'κανεις τον Κινεζο' η δεν μετεχεις και εχεις καθε δικαιωμα να το κατηγορεις και να στεκεσαι εναντιον του.Γιατι ενα πολυ γνωστο ρητο λεει'η γυναικα του Καισαρα δεν πρεπει να ειναι μονο τιμια,αλλα και να φαινεται'.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Diladi to dimosievma afto diapseftike (kai fantazomai meta gia logous efthiksias anakalestike apo tin Eleftherotupia??)

 

Δεν παρακολουθω σχολαστικως την ακαδημαικη πορεια της κ. Παπαρηγα jr. Θυμαμαι παντως την Α. Παπαρηγα να το διαψευδει τηλεοπτικως με οργιλο υφος πριν το πολυ 2 χρονια. Το αρθρο που παραθετεις ειναι του 99, αρα πολυ παλαιοτερο. Οποιος ενδιαφερεται ας το ψαξει περισσοτερο.

 

Τωρα για την ελευθεροτυπια, μην περνουμε οτι γραφει ως θεσφατο. Εγω τελευταια εχω απογοητευτει πολυ με απιστευτες ανακριβειες που εχει γραψει (και δεν μιλαω για πολιτικα θεματα που εχουν δοση υποκειμενικοτητας).

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, κάνεις λάθος. Η μόρφωση του παιδιού σου είναι πάνω και πέρα απο ιδεολογίες. Επίσης, η Παπαρήγα είναι γνωστή για τις απόψεις της περί ελευθερίας επιλογών της γυναίκας κλπ. Δεν νομίζω να υποχρέωνε την κόρη της να κάνει ότι της πουν οι γονείς της.

 

Επίσης, ότι απόψεις και να έχει η Παπαρήγα για ιμπεριαλισμό, καπιταλισμό κλπ, η κόρη της είναι ελεύθερη να έχει τις δικές της και να κάνει ότι γουστάρει. Δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάτε μερικοί. Άμα θέλετε να πείτε κακό για κάποιον, δεν σταματάτε πουθενά.

 

(Άσχετο, αλλά υποψιάζομαι ότι η γυναίκα του καίσαρα πρέπει να ήταν μεγάλη πουτ@ανα :p )

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρακολουθω σχολαστικως την ακαδημαικη πορεια της κ. Παπαρηγα jr. Θυμαμαι παντως την Α. Παπαρηγα να το διαψευδει τηλεοπτικως με οργιλο υφος πριν το πολυ 2 χρονια. Το αρθρο που παραθετεις ειναι του 99, αρα πολυ παλαιοτερο. Οποιος ενδιαφερεται ας το ψαξει περισσοτερο.

 

 

Apla nomizo oti h ******ga diepsefse oti h kori tis spoudase stin Ameriki (giat afto ti rotise o dimosiografos) kai OXI oti spoudase se idiotiko/amerikaniko kollegio stin Ellada ;)

 

Kata ta alla oute emena me apasxolei idiaitera ti ekane h ******ga, apla epeidi anaferthike.

 

 

Τωρα για την ελευθεροτυπια, μην περνουμε οτι γραφει ως θεσφατο. Εγω τελευταια εχω απογοητευτει πολυ με απιστευτες ανακριβειες που εχει γραψει (και δεν μιλαω για πολιτικα θεματα που εχουν δοση υποκειμενικοτητας).

 

Se afto sumfwnw.

Link to comment
Share on other sites

Eπιφανής νομικός του προηγούμενου αιώνα είχε πει (ελεύθερα, δεν το θυμάμαι κατα λέξη) : "Στην Ελλάδα απαραίτητος είναι μόνο ένας νόμος, αυτός που θα καθιστά υποχρεωτική την εφαρμογή των υπολοίπων"

Ο νόμος αυτός δεν θα έπρεπε να μείνει αδρανής. Όλα τα παραδείγματα που αναφέρεις δεν αποτελούν κάτι παραπάνω από εκφάνσεις της γελοιότητας του ελληνικού κράτους που ανέχεται τέτοιες συμπεριφορές.

Τα αιτήματα που δεν αμφισβητώ ότι συχνά είναι πολύ σοβαρά μπορούν να διεκδικηθούν και με νόμιμους τρόπους, π.χ. απεργία στις επιχειρήσεις, αποχή.

 

Ακριβώς.Συμφωνώ απόλυτα.

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε όλοι μας ότι υπάρχουν και όρια στις διεκδικήσεις μας(όσο δίκαιες και αν είναι αυτές)Τα όρια αυτά τα θέτουν οι νόμοι.

Θα πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι δεν είναι δυνατόν να καταλαμβάνουμε όποτε μας γουστάρει ένα δημόσιο χωρό(δλδ χώρο που ανήκει σε όλους μας)γιατί έχουμε κάποια αιτήματα.

Η συζήτηση εδώ αγορά τις πανεπιστημιακές καταλήψεις.

Με αυτές είμαι αντίθετος , σαν πρακτική και σαν τρόπο για την ικανοποίηση κάποιων αιτημάτων.

Με τα αιτήματα των φοιτητών όμως είμαι σύμφωνος σε μεγάλο ποσοστό(κατά των ιδιωτικών παν/μίων , υπερ της δωρεάν παιδείας κλπ)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Oχι πως εχει σημασια, αλλα η ιδια το εχει διαψευσει δημοσιως και ειχε μαλιστα αναφερει το δημοσιο σχολειο που φοιτουσε η κορη της (δεν το θυμαμαι). Αν ξερεις κατι πεστο, οχι κλεινουμε ματακια και αφηνουμε υπονοουμενα.

Τι θα πει να μην κλεινουμε ματακια και αφηνουμε υπονοουμενα; Για ηρεμησε λιγο. Σου ειπα ευθεως ακομα και το ονομα του ιδρυματος στο οποιο σπουδαζε γιατι το γνωριζω απο "μεσα". Ας μη δωσουμε ομως συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

...ου ειπα ευθεως ακομα και το ονομα του ιδρυματος στο οποιο σπουδαζε γιατι το γνωριζω απο "μεσα"...

Έχετε όμως ένα τρόπο να λέτε με τον πιο πομπώδη τρόπο τα πιο προφανή πράγματα. :p

Οι "εσωτερικές" πληροφορίες σου δεν ήταν ποτέ κρυφές. Η ίδια η κόρη το λέει που σπούδασε και πώς. Με λεπτομέρειες. Αλλά μερικοί προτιμούν να μιλούν για "εσωτερικές" πληροφορίες και κλεισίματα ματιών παρά να ξοδέψουν 12sec να ψάξουν σε μια εφημερίδα

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η ΔΑΠάρα είναι το πρόβλημα μου, γιατί εγώ είμαι στο ΠΑ.ΜΑΚ και οχι στο Αμέρικα.Δεν μου καίγεται καρφί για το πού είναι η κόρη της Παπαρήγα, του Αλαβάνου ή οποιουδήποτε άλλου.Πάντως η ίδια η Παπαρήγα έχει διαψεύσει δημόσια, στο τελευταίο debate πολιτικών αρχηγών, τα περί σπουδών της κόρης της στις Η.Π.Α.Αλλά και να ισχύει, μία απο τα ίδια.

 

Και μερικά ερωτήματα προς εσένα, αν είσαι ΔΑΠίτης, αλλά και γενικότερα επειδή αναφέρθηκε οτι είναι η παράταξη που τη διακρίνει ήθος για αυτό και είναι η πρώτη και καλύτερη(sic):rolleyes:

 

1.Γιατί ο ΔΑΠίτης πρόεδρος του Σ.Φ αρνείται να σφραγίσει απόφαση Γ.Σ του Σ.Φ.

2.Γιατί η ΔΑΠ, η παράταξη που ισχυρίζεται οτι εκπροσωπεί το 61% των φοιτητών του ΠΑ.ΜΑΚ, έχει αυτοεξοριστεί απο το ΠΑ.ΜΑΚ;

3.Και το σημαντικότερο.Τι περιείχαν οι Η/Υ που στελέχη της ΔΑΠ αφαίρεσαν κρυφά απο τα γραφεία του Συλλόγου φοιτητών, ενώ ισχυρίζονταν οτι είχαν χάσει τα κλειδιά;Τί ήταν εκείνο που επέβαλλε την αφαίρεση των Η/Υ;Τί ακριβώς προσπάθησαν να κρύψουν;

 

Aυτά περί ήθους, και αφήστε την κόρη της Αλέκας και άλλες ιστορίες.

 

Υ.Γ Και κάτι ακόμα, απλά απο προσωπική περιέργεια.Γιατί στην πρώτη Γ.Σ "ταμπουρωθήκατε" στο Αμφιθέατρο 3, που ήταν και το μόνο αμφιθέατρο στο οποίο υπερψηφίστηκε το πλαίσιο της ΔΑΠ;

Υ.Γ 2.Πολλοί θα ήθελαν ορισμένοι να κατεβάσουν όλες οι παρατάξεις ξεχωριστά ψηφοδέλτια για να διασπαστούν οι φοιτητές.Βέβαια απ' οτι φάνηκε το διασπαστικό πλαίσιο ούτε καν οι ΠΚΣίτες το ψήφισαν, και κατάλαβαν οι ινστρούχτορες τη γκάφα και τα μάζεψαν στη συνέχεια.

 

 

entaksei file mou , eisai polu eksupnos epeidi eimai antithetos auto simainei me ti mia oti eimai DAPITIS ...

NAI proskeimai ekei logo ideologias giati eimai fileleutheros.

k den prokeitai na apologitho gia tipota giati ego den exo kamia organiki thesi epeidi den goustaro na gino kommatoskilo.

k den nomizo na ksexnas oti kapoioi apeilousan na spasoun to sullogo ;) k min ksexnas (ego imoun sto amfitheatro teleton ) oti fonazate ''o laos den ksexna ti simainei deksia'' kateuthinomenoi .

 

k oute nomizo na noiazei ton kathena edo mesa ti ekane i dap , i pasp ktlp giati katantame grafikoi .

k afou goustareis polu na krazeis ti DAP kala kaneis k go tha po oti eisai paspitis k ebgazes gousta mesa sto pamak me to tumpano sou les k pires mia edra parapano me tis plates ton allon :D :D k min tixon k peis k kala oti eisai anentaxtos giati mou erxetai έμετος .

 

oi upologistes eixan xfiles mesa , arxeia gia tin uparksi eksogiinon .

 

eleos fainetai poso epanastateis gia ta simferonta sou k oxi gia ta simferonta allon pou se odigoun ;)

 

@haris : na k kati pou simfonoume (peri antifaseon koubentes)

 

@kapoion pou eipe gia dipli eksetastiki to septembri : file akougetai polu oraio alla na bgaleis esu ta apotelesmata apo 500 atoma mesa se 10meres.upo kanonikes sinthikes theloun 2 mines!k dld an bgei i bathmologia teleutaia stigmi pote tha ksanaprolabo na diabaso??emena me endiaferei na teleioso mesa sta 4 xronia na pao strato k meta na figo ekso gia metaptuxiako . kapoioi mou to steroun auto .

 

pros to paron tha pao kamia thalassa giati kanei polu zesti k barethika na sizitao ta idia k ta idia k ftanoumse sta oria tis grafikotitas

 

kalo kalokairi kala xristougenna

:D
Link to comment
Share on other sites

k oute nomizo na noiazei ton kathena edo mesa ti ekane i dap , i pasp ktlp giati katantame grafikoi .

k afou goustareis polu na krazeis ti DAP kala kaneis k go tha po oti eisai paspitis k ebgazes gousta mesa sto pamak me to tumpano sou les k pires mia edra parapano me tis plates ton allon :D :D

Ενώ το πού σπούδασε η κόρη της Παπαρήγα αποτελούσε ένα απο τα υπαρξιακά ερωτήματα κάθε μέλους του myphone:p

oi upologistes eixan xfiles mesa , arxeia gia tin uparksi eksogiinon .

Ωραία τα αστειάκια, αλλά για την ταμπακιέρα κουβέντα.Τα ερωτήματα παραμένουν.Γιατί στελέχη της ΔΑΠ πήραν τους Η/Υ απο τον Σ.Φ;.

 

k min tixon k peis k kala oti eisai anentaxtos giati mou erxetai έμετος .

Μπορείς να ξεράσεις:p Ρωτήστε και κανέναν άλλον πλήν αυτών που έρχονται στα πάρτυ της "και α, και ού και ΔΑΠ-ΝΔΦΚ":lol: , τί γνώμη έχει για τη ΔΑΠ.

 

Και κάτι ακόμα.Πρώτον, γιατί για ένα τόσο σοβαρό θέμα θέλατε 3λεπτες τοποθετήσεις δίχως ερωτήσεις στην πρώτη Γ.Σ;Γιατί τέτοια έντονη επιθυμία να τελειώνει με συνοπτικές διαδικασίες μία τόσο σημαντική Γ.Σ;Η καλή μέρα βέβαια απο το πρωί φάνηκε για σας.Δεύτερον, πώς καταφέρατε σε ένα πανεπιστήμιο όπως το ΠΑ.ΜΑΚ, να κατεβάσετε ψηφοδέλτιο με 1100, περίπου, υποψηφίους;Μιλάμε για πραγματικό κατόρθωμα.:lol: Σας συγχαίρω:p

 

kalo kalokairi kala xristougenna

Αίσιον και ευτυχές το νέο έτος:p

.
Link to comment
Share on other sites

Ενω με τα πιο πολλα ερωτηματα - θεματα που θιγεις στα παρακατω δυο Posts συμφωνω εν γενει, με το μεν υστερογραφο στο πρωτο δεν καταλαβα τι εννοεις/υποννοεις:

 

Ναι, η ΔΑΠάρα είναι το πρόβλημα μου, γιατί εγώ είμαι στο ΠΑ.ΜΑΚ και οχι στο Αμέρικα.Δεν μου καίγεται καρφί για το πού είναι η κόρη της Παπαρήγα, του Αλαβάνου ή οποιουδήποτε άλλου.Πάντως η ίδια η Παπαρήγα έχει διαψεύσει δημόσια, στο τελευταίο debate πολιτικών αρχηγών, τα περί σπουδών της κόρης της στις Η.Π.Α.Αλλά και να ισχύει, μία απο τα ίδια.

 

Και μερικά ερωτήματα προς εσένα, αν είσαι ΔΑΠίτης, αλλά και γενικότερα επειδή αναφέρθηκε οτι είναι η παράταξη που τη διακρίνει ήθος για αυτό και είναι η πρώτη και καλύτερη(sic):rolleyes:

 

1.Γιατί ο ΔΑΠίτης πρόεδρος του Σ.Φ αρνείται να σφραγίσει απόφαση Γ.Σ του Σ.Φ.

2.Γιατί η ΔΑΠ, η παράταξη που ισχυρίζεται οτι εκπροσωπεί το 61% των φοιτητών του ΠΑ.ΜΑΚ, έχει αυτοεξοριστεί απο το ΠΑ.ΜΑΚ;

3.Και το σημαντικότερο.Τι περιείχαν οι Η/Υ που στελέχη της ΔΑΠ αφαίρεσαν κρυφά απο τα γραφεία του Συλλόγου φοιτητών, ενώ ισχυρίζονταν οτι είχαν χάσει τα κλειδιά;Τί ήταν εκείνο που επέβαλλε την αφαίρεση των Η/Υ;Τί ακριβώς προσπάθησαν να κρύψουν;

 

Aυτά περί ήθους, και αφήστε την κόρη της Αλέκας και άλλες ιστορίες.

 

Υ.Γ Και κάτι ακόμα, απλά απο προσωπική περιέργεια.Γιατί στην πρώτη Γ.Σ "ταμπουρωθήκατε" στο Αμφιθέατρο 3, που ήταν και το μόνο αμφιθέατρο στο οποίο υπερψηφίστηκε το πλαίσιο της ΔΑΠ;

Υ.Γ 2.Πολλοί θα ήθελαν ορισμένοι να κατεβάσουν όλες οι παρατάξεις ξεχωριστά ψηφοδέλτια για να διασπαστούν οι φοιτητές.Βέβαια απ' οτι φάνηκε το διασπαστικό πλαίσιο ούτε καν οι ΠΚΣίτες το ψήφισαν, και κατάλαβαν οι ινστρούχτορες τη γκάφα και τα μάζεψαν στη συνέχεια.

 

με το δε bold κομματι στο δευτερο Post, διαφωνω:

 

Ενώ το πού σπούδασε η κόρη της Παπαρήγα αποτελούσε ένα απο τα υπαρξιακά ερωτήματα κάθε μέλους του myphone:p

 

Ωραία τα αστειάκια, αλλά για την ταμπακιέρα κουβέντα.Τα ερωτήματα παραμένουν.Γιατί στελέχη της ΔΑΠ πήραν τους Η/Υ απο τον Σ.Φ;.

 

 

Μπορείς να ξεράσεις:p Ρωτήστε και κανέναν άλλον πλήν αυτών που έρχονται στα πάρτυ της "και α, και ού και ΔΑΠ-ΝΔΦΚ":lol: , τί γνώμη έχει για τη ΔΑΠ.

Και κάτι ακόμα.Πρώτον, γιατί για ένα τόσο σοβαρό θέμα θέλατε 3λεπτες τοποθετήσεις δίχως ερωτήσεις στην πρώτη Γ.Σ;Γιατί τέτοια έντονη επιθυμία να τελειώνει με συνοπτικές διαδικασίες μία τόσο σημαντική Γ.Σ;Η καλή μέρα βέβαια απο το πρωί φάνηκε για σας.Δεύτερον, πώς καταφέρατε σε ένα πανεπιστήμιο όπως το ΠΑ.ΜΑΚ, να κατεβάσετε ψηφοδέλτιο με 1100, περίπου, υποψηφίους;Μιλάμε για πραγματικό κατόρθωμα.:lol: Σας συγχαίρω:p

 

 

Αίσιον και ευτυχές το νέο έτος:p

 

Δεν μπορω να ξερω για ποιους λογους οντως το εκαναν, αλλα δυο λογικοι λογοι μου φαινονται οτι:

 

1) Εχουμε και δουλειες να κανουμε ορισμενοι. Δεν μπορω να ακουω 24 ωρες να τοποθετουνται ολοι για το θεμα. Ηδη ως ειχε, κρατησε (μαζι με την ψηφοφορια) γυρω στις 6,5 ωρες! ;)

2) Νομιζω οτι μετα απο καποιο σημειο, παυουν να κουγονται νεα και ουσιωδη επιχειρηματα και εξαντλουμαστε σε συνθηματολογια και γιουχαϊσματα/ χειροκροτηματα. Μετα απο 20-30 ομιλητες, εχεις πιασει πλεον το νοημα καθε πλαισιου/παραταξης. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ενω με τα πιο πολλα ερωτηματα - θεματα που θιγεις στα παρακατω δυο Posts συμφωνω εν γενει, με το μεν υστερογραφο στο πρωτο δεν καταλαβα τι εννοεις/υποννοεις:

Οπως ανέφερα και στο υστερόγραφο καθαρά απο προσωπική περιέργεια ρώτησα, γιατί ο σκληρός πυρήνας της ΔΑΠ βρέθηκε στο αμφιθέατρο 3, στο οποίο και υπερψηφίστηκε με μεγάλη διαφορά το πλαίσιο της ΔΑΠ.Στα άλλα δύο αμφιθέατρα η διαφορά ήταν συντριπτική υπέρ του πλαισίου της Πρωτοβουλίας.Δεν έχει και μεγάλη σημασία.Το σημαντικό ερώτημα είναι τί ήθελαν να κρύψουν παίρνοντας τους 3 Η/Υ απο τα γραφεία του συλλόγου, όταν έλεγαν πως είχαν χάσει τα κλειδιά:rolleyes: Είναι προφανές οτι σε αυτό το σημαντικό ερώτημα ο th_tsong δεν μπορεί να απαντήσει.

 

 

Και επειδή ανέφερε ο th_tsong για γκαζάκια τα οποία έσκασαν στη λέσχη ,απέναντι, την ώρα της ψηφοφορίας, αντιλήφθηκες κάτι τέτοιο, ή ήσουν σε θέση να καταλάβεις τί συμβαίνει έξω όταν στα αμφιθέατρα γινόταν πανικός και κανείς δεν μπορούσε να βγεί καθώς οι πόρτες ήταν κλειστές;

 

Kαι γιατί να βάλει κάποιος γκαζάκια στη λέσχη την ώρα της ψηφοφορίας;Ποιός θα μπορούσε να είναι ο στόχος και τα κίνητρα;Εγώ δεν άκουσα κάτι τέτοιο, ούτε φυσικά μπορούσε να ξέρει κανείς τι γίνεται έξω την ώρα της ψηφοφορίας, και πιστεύω οτι είναι απλά στη φαντασία τους και μια αστεία δικαιολογία για να μην κατέβουν στις επόμενες Γ.Σ που ήξεραν οτι θα χάσουν.

.
Link to comment
Share on other sites

Οπως ανέφερα και στο υστερόγραφο καθαρά απο προσωπική περιέργεια ρώτησα, γιατί ο σκληρός πυρήνας της ΔΑΠ βρέθηκε στο αμφιθέατρο 3, στο οποίο και υπερψηφίστηκε με μεγάλη διαφορά το πλαίσιο της ΔΑΠ.Στα άλλα δύο αμφιθέατρα η διαφορά ήταν συντριπτική υπέρ του πλαισίου της Πρωτοβουλίας.Δεν έχει και μεγάλη σημασία.Το σημαντικό ερώτημα είναι τί ήθελαν να κρύψουν παίρνοντας τους 3 Η/Υ απο τα γραφεία του συλλόγου, όταν έλεγαν πως είχαν χάσει τα κλειδιά:rolleyes: Είναι προφανές οτι σε αυτό το σημαντικό ερώτημα ο th_tsong δεν μπορεί να απαντήσει.

 

 

Και επειδή ανέφερε ο th_tsong για γκαζάκια τα οποία έσκασαν στη λέσχη ,απέναντι, την ώρα της ψηφοφορίας, αντιλήφθηκες κάτι τέτοιο, ή ήσουν σε θέση να καταλάβεις τί συμβαίνει έξω όταν στα αμφιθέατρα γινόταν πανικός και κανείς δεν μπορούσε να βγεί καθώς οι πόρτες ήταν κλειστές;

 

Kαι γιατί να βάλει κάποιος γκαζάκια στη λέσχη την ώρα της ψηφοφορίας;Ποιός θα μπορούσε να είναι ο στόχος και τα κίνητρα;Εγώ δεν άκουσα κάτι τέτοιο, ούτε φυσικά μπορούσε να ξέρει κανείς τι γίνεται έξω την ώρα της ψηφοφορίας, και πιστεύω οτι είναι απλά στη φαντασία τους και μια αστεία δικαιολογία για να μην κατέβουν στις επόμενες Γ.Σ που ήξεραν οτι θα χάσουν.

 

 

ta gkazakia skasane mprosta stin parea mou tin ora pou auti psifisan sto amfitheatro 2 k efeugan apo to pamak k katebike enas apo to amaksi tou k esbine ti fotia me pirosbestira . kinitra???i gs sto pamak itan proto thema olis tis ebdomadas . pseutotrampoukismos

 

eisai kalos sto na theteis erotiseis alla k su den apantas sta dika mou .

 

oso gia tis topothetiseis nomizo apantithike apo ton proigoumeno k me kaluptei 100% . k stin teliki ginane erotisis tou stil : ''poia i apopsi sou gia ti gsee!!''

 

re file gmt kaneis san tous paoksides pou epese o aris sti b ethniki!eisai apisteutos!toso complex!pare k bara to timpanaki sou , eiste oi idioi pou apeilousan na spaspoun to sillogo

telika ton diariksate (ematha oti eipate oti brikate ta kleidia sto uponomo...) k akousa oti leipei to fototipiko k etsi mathate oti leipoun k ta pc(ego mesa sto sullogo 2 pc exo paratirisei...) , pou apomakrinthikan LOGIKA K XORIS NA KSERO gia logous prostasias apo to fitiko kinima(mporei kapoioi eksipnakides na tous kanane katasxesi) to opoio kanei k tous anakrites me ta ntou tou sto ereunitiko kentro tou ΑΠΘ k akouson akouson kanane katasxesi eggrafon!k min ksexname pos itan palia o sullogos (pro autodinamias) mes ti bromia k tous zografismenous toixous apo ta EAAK , k pos einai tora stin trixa k posi prospatheia ginetai gia na kratithei etsi .

 

k den me endiaferei ti ekane i dap k oxi mono (itan i kuria maza ton arniton tis katalipsis) sto 3 ego imoun ston teleton k gelousa me to show sas .

 

oso gia tin papa-riga mono o haris katalabe ti ennoousa tespa

 

k to anentaxto kinima tragoudouse k zitokraugaze : ''o laos den ksexna ti simainei deksia''...

k to anentaxto kinima kanei parea me ti gsee tou poluzogopoulou ... poios einai autos??

9. Τομέας Κινητοποίησης, και για τον Εκλογικό Αγώνα ΠΑΣΟΚ: Χρήστος Πολυζωγόπουλος.(http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=716860&lngDtrID=244)

 

 

k su sunexise na panigirizeis eno eisai kateuthinomenos k den polemas gia tin party sou alla gia allous , k deixneis oli tin ora poso kommatoskulo eisai .

 

k tha to epanalabo ksana oti me to prosxedio nomou simfono sto 99% tou sinolou tou .

k tha sou po oti ksenerosa me to plaisio tis DAP giati itan sumbibastiko me tin katastasi alla itan to ligotero kako gia mena ekeini ti stigmi

:D
Link to comment
Share on other sites

ta gkazakia skasane mprosta stin parea mou tin ora pou auti psifisan sto amfitheatro 2 k efeugan apo to pamak k katebike enas apo to amaksi tou k esbine ti fotia me pirosbestira . kinitra???i gs sto pamak itan proto thema olis tis ebdomadas . pseutotrampoukismos

Και γιατί να τρομοκρατηθούν αποκλειστικά οι ΔΑΠίτες, αν πράγματι έσκασαν γκαζάκια.Το να σκάσουν γκαζάκια έξω απο το ΠΑ.ΜΑΚ δηλαδή πώς το ερμηνεύεις;Σαν προειδοποίηση προς τη ΔΑΠ;Και γιατί δεν έκανε καταγγελία η ΔΑΠ;Από που συνάγετε το συμπέρασμα οτι εσείς ήσασταν ο στόχος;

 

eisai kalos sto na theteis erotiseis alla k su den apantas sta dika mou .

Αν έθετες κάποιοο ερώτημα ευχαρίστως θα απαντούσα.Το αν μου πείς οτι είσαι ανεξάρτητος θα κάνω εμετό, δεν είναι ερώτημα.

 

 

eiste oi idioi pou apeilousan na spaspoun to sillogo (telika ton diariksate k akousa oti leipei to fototipiko apo egkires piges ;) )

Ποιές ακριβώς είναι οι έγκυρες πηγές;Γιατί δεν παραδώσατε τα κλειδιά, αλλά πήρατε τους Η/Υ, και δεν σφραγίζετε τις αποφάσεις των Γ.Σ;

 

k to anentaxto kinima tragoudouse : ''o laos den ksexna ti simainei deksia''...

Προφανώς στο ΠΑ.ΜΑΚ υπάρχουν και αριστεροί και ΠΑΣΠίτες, και το κλίμα όπως θα ξέρεις ήταν ιδιαίτερο φορτισμένο.Τι έπρεπε να γίνει;Να τα μαλώσουμε τα παλιόπαιδα που φώναζαν συνθήματα;

.
Link to comment
Share on other sites

Αργησες.Πρέπει να μας πείς ποιές είναι οι έγκυρες ΔΑΠίτικες πηγές που σου ανέφεραν οτι λείπει το φωτοτυπικό, και άσε τα άκουσα απο ένα πουλάκι:rolleyes:

 

Λες η Μαριέτα να κάνει ειδικές ρυθμίσεις αποκλειστικά για μένα, οπότε εγώ βολεμένος αγωνίζομαι για άλλους;:lol:

 

Και κάτι ακόμα.Τί δουλειά είχε ο πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ στη Γ.Σ; Είναι και αυτός μέλος της φοιτητικής κοινότητας;

 

Βέβαια αυτή τη φορά δεν πέρασε και τόσο ευχάριστα ως συνήθως, και οι φοιτητές τον ανάγκασαν να αποχωρήσει. Αυτός έδωσε την εντολή για την άτακτη υποχώρηση;

 

k su sunexise na panigirizeis eno eisai kateuthinomenos k den polemas gia tin party sou alla gia allous , k deixneis oli tin ora poso kommatoskulo eisai .

Δεν είναι σωστό να χάνουν την ψυχραιμία τους τα στελέχη και οι φίλοι της πρώτης φοιτητικής παράταξης στο ΠΑ.ΜΑΚ.:rolleyes:

.
Link to comment
Share on other sites

oute mena mou aresei pou einai mesa sto pamak autos . alla ama ksereis einai foititis tis nomikis (nomizo)

 

to na skane gkazakia einai polu normal dld

:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...