Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

μα εκει θελω να καταληξω ρε παιδια! δεν θα αυξηθει η ψηφοθηρια ετσι? σκεφτειτε λιγο πριν τις φοιτιτικες εκλογες τι γινεται απο τις παραταξεις..δεν θα γινει το ιδιο και τωρα? μα καθαρα μονο με κομματικα κριτηρια ειναι ρε diplomat! γιατι να αλλαξει δλδ με τη καθολικη ψηφοφορια?

 

Η κανεις πλακα η επαναλαμβάνεις κάτι που απλώς άκουσες χωρίς να το πολυσκεφτείς. Δεν το λέω για να σε προσβάλω, αλλα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι διαφορετικό. Δηλαδή αν ψηφίζουν OΛΟΙ θα αυξηθεί η ψηφοθηρία σε σχέση με τώρα που ψηφίζουν λίγοι. Μάλιστα.

 

Για ξανασκέψου το λίγο καλύτερα και πες μου γιατί;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβαζα σημερα οτι το υπουργειο παιδειας εδωσε κατα την διαρκεια των πανελληνιων διευκρινησεις για την σημασια των λεξεων "εξοβελιστει", "παρωχημενος", κλπ.

Ομολογω οτι δεν καταλαβα αρχικα τον λογο. Αρχιζω ομως να πιστευω οτι παρομοιες κινησεις θα ηταν χρησιμες και στην τριτοβαθμια εκπαιδευση, μιας και καποιες λεξεις (επιχειρημα) εχουν χασει παντελως το νοημα τους και χρησιμοποιουνται κατα προσεγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα σημερα οτι το υπουργειο παιδειας εδωσε κατα την διαρκεια των πανελληνιων διευκρινησεις για την σημασια των λεξεων "εξοβελιστει", "παρωχημενος", κλπ.

Ομολογω οτι δεν καταλαβα αρχικα τον λογο. Αρχιζω ομως να πιστευω οτι παρομοιες κινησεις θα ηταν χρησιμες και στην τριτοβαθμια εκπαιδευση, μιας και καποιες λεξεις (επιχειρημα) εχουν χασει παντελως το νοημα τους και χρησιμοποιουνται κατα προσεγγιση.

:lol::lol::lol:

Ναι μας τις διευκρινησαν τις λεξεις αυτες:O

Και τη λεξη Ψεγαδια επισης:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τους "αγωνιστές" η λέξη ψεγάδι είναι τελείως άγνωστη αφού ως γνωστόν είναι αψεγάδιαστοι και οι ίδιοι και οι ιδέες τους...
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο προβλημα στην εκπαιδευση ειναι κατα τη γνωμη μου οτι οι φοιτητες πιστευουν οτι με τον ενα τροπο η τον αλλο το πανεπιστημιο τους ανηκει. Το πανεπιστημιο ανηκει σε ολους τους Ελληνες. Εφοσον ενα κομμα, καλως ή κακως, που καθαρα στο προγραμμα του μιλουσε για ιδιωτικα πανεπιστημια νικησε, δεν καταλαβαινω το λογο των αντιδρασεων και των καταληψεων, ειδικα οταν ολα αυτα γινονται με στενο κομματικο συμφερον.

Πιστευω οτι η ιδρυση μη κρατικων πανεπιστημιων θα αποτελεσει το φαρμακο για τη βελτιωση των δημοσιων πανεπιστημιων. Το εχω δει να γινεται και το εχω ζησει.

 

Εγω λεω το προβλημα των πανεπιστημιων να αναχθει σε εθνικιστικο.Και βεβαια το πανεπιστημιο ανηκει οχι μονο στους φοιτητες αλλα σε οσους εχουν να κανουν και σχετιζονται με αυτο.Αν εχεις μαθει να δεχεσαι οτι σου δινουν χωρις να αντιδρας με το προσχημα οτι το ελεγε η κυβερνηση ή ο ταδε μην μας το λες με τροπο τετοιο που θα πρεπει να το αποδεχτουμε ολοι μας.Παντως και αλλα ειπωθηκαν απο την κυβερνηση και δεν εγιναν και αλλα που δεν ειπωθηκαν εγιναν.Για πες μου πως η ιδρυση ιδιωτικων θα βελτιωσουν τα δημοσια(the innovation of dap)?Εγω παντως καταλαβαινω οτι στοχος ειναι το λουκετο στα δημοσια με την συνεχη καθε χρονο μειωμενη χρηματοδοτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω το προβλημα των πανεπιστημιων να αναχθει σε εθνικιστικο.Και βεβαια το πανεπιστημιο ανηκει οχι μονο στους φοιτητες αλλα σε οσους εχουν να κανουν και σχετιζονται με αυτο.Αν εχεις μαθει να δεχεσαι οτι σου δινουν χωρις να αντιδρας με το προσχημα οτι το ελεγε η κυβερνηση ή ο ταδε μην μας το λες με τροπο τετοιο που θα πρεπει να το αποδεχτουμε ολοι μας.Παντως και αλλα ειπωθηκαν απο την κυβερνηση και δεν εγιναν και αλλα που δεν ειπωθηκαν εγιναν.Για πες μου πως η ιδρυση ιδιωτικων θα βελτιωσουν τα δημοσια(the innovation of dap)?Εγω παντως καταλαβαινω οτι στοχος ειναι το λουκετο στα δημοσια με την συνεχη καθε χρονο μειωμενη χρηματοδοτηση.

τΟυλαχιστον αντι να ξοδευουμε τα χρηματα μας στα φροντηστηρια για να περασομε σε καποιο δημοσιο πανεπιστημιο θα τα δινουμε στο ιδιωτικο πανεπιστημιο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Η κανεις πλακα η επαναλαμβάνεις κάτι που απλώς άκουσες χωρίς να το πολυσκεφτείς. Δεν το λέω για να σε προσβάλω, αλλα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι διαφορετικό. Δηλαδή αν ψηφίζουν OΛΟΙ θα αυξηθεί η ψηφοθηρία σε σχέση με τώρα που ψηφίζουν λίγοι. Μάλιστα.

 

Για ξανασκέψου το λίγο καλύτερα και πες μου γιατί;

 

ρε φιλε πολυ απλα..η Χ παραταξη εαν θελει να βγει ο 'δικος' της πρυτανης δεν θα προσπαθησει με χ,ψ,ζ τροπους να παρει τις ψηφους που απαιτουνται ωστε να βγει ο πρυτανης? μου φαινεται πολυ απλο δεν ξερω γιατι δεν το πιανεται...

και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΤΙΔΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, το υπαρχον συστημα ειναι για τα μπαζα, αλλα ειναι 'καλυτερο' σε σχεση με αυτο που ερχεται..απλο..δεν θελουμε ουτε το τωρινο ούτε το προηγουμενο

 

Διαβαζα σημερα οτι το υπουργειο παιδειας εδωσε κατα την διαρκεια των πανελληνιων διευκρινησεις για την σημασια των λεξεων "εξοβελιστει", "παρωχημενος", κλπ.

Ομολογω οτι δεν καταλαβα αρχικα τον λογο. Αρχιζω ομως να πιστευω οτι παρομοιες κινησεις θα ηταν χρησιμες και στην τριτοβαθμια εκπαιδευση, μιας και καποιες λεξεις (επιχειρημα) εχουν χασει παντελως το νοημα τους και χρησιμοποιουνται κατα προσεγγιση.

 

αμφιθεατρο το κανες, μπραβο...προσπαθεις να κερδισεις τις εντυπωσεις λεγοντας ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ και δεν κανεις τον κοπο να παραθεσεις ενα απλο επιχειρημα! δεν εχεις πει κατι καλο ολο αυτο τον καιρο...προσπαθησε σε παρακαλω πολυ να με πεισεις οτι κανω λαθος και ασε τις ΄κομματικες' τεχνικες για αλλα φορουμ

 

Ειδικά για τους "αγωνιστές" η λέξη ψεγάδι είναι τελείως άγνωστη αφού ως γνωστόν είναι αψεγάδιαστοι και οι ίδιοι και οι ιδέες τους...

 

αλλο ενα 'σοβαρο επιχειρημα'

οποτε προσπαθει η αριστερα να 'πει' κατι, ο μονος αντιλογος ειναι τα -κλισε πλεον- 'δεν εχετε προτασεις','ειστε βολεμενοι','ειστε <αγωνιστες>' και τετοιες μπαρουφες...δεν κοιταν τα μουτρα τους λεω γω.. :mad:

 

τΟυλαχιστον αντι να ξοδευουμε τα χρηματα μας στα φροντηστηρια για να περασομε σε καποιο δημοσιο πανεπιστημιο θα τα δινουμε στο ιδιωτικο πανεπιστημιο...

 

γιατι, θα σταματησουν να υπαρχουν φροντιστηρια? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε VeCo μαντευω απο τις απαντησεις σου πως ποτε δεν εχεις ψηφισει υπερ της καταληψης (κανει μπαμ σε ποια παραταξη γραφτηκες μετα το 2 ετος για να δεις ασπρη μερα) οποτε οι αντιληψεις μας για τα θεματα της παιδειας ειναι εντελως διαφορετικες.

 

Και όμως, έχω ψηφίσει υπέρ των καταλήψεων. Σε ποιά παράταξη νομίζεις ότι γράφτηκα; :)

 

Υ.Γ.

Οι αντιλήψεις για τα θέματα της παιδείας δεν έχουν κομματικά κριτήρια. Νομίζω; ;)

 

Πιστευω οτι η ιδρυση μη κρατικων πανεπιστημιων θα αποτελεσει το φαρμακο για τη βελτιωση των δημοσιων πανεπιστημιων. Το εχω δει να γινεται και το εχω ζησει.

 

Φυσικά. Γιατί θα αναγκαστούν να σοβαρευτούν.

 

να ρωτησω το αλλο εγω..ποιος θα παει να ψηφισει σε πρυτανικες εκλογες ωρε παλικαρια? εδω μετα βιας παει ο 'ανεξαρτητος φοιτητης' να φηφισει στις φοιτητικες εκλογες, θα παει στις πρυτανικες που δεν ξερει καλα καλα τι διαολο κανουν οι πρυτανεις εκει μεσα?

 

Όποιος θέλει, θα μπορεί. Αυτή είναι η ουσία.

 

Τι ελιτισμος ειναι αυτος? Και ξερουν δλδ αυτοι που ειναι στις φοιτητικες παραταξεις!! Αυτοι ξερουν και αποφασιζουν με γνωμονα μονο το καλο του πανεπιστημιου και ποτε μα ποτε με κομματικα κριτηρια??

 

Αν με ρωτας ουτε οι μεν ξερουν ουτε οι δε. Αν ειναι δυνατον δλδ ενας τεταρτοετης, 22 χρονων, να εχει καταλαβει τα προβληματα του ελληνικου πανεπιστημιου και να εχει το αλανθαστο οσων αφορα την επιλυση τους.

 

Και άντε να δεχτούμε τους 22άρηδες που έχουν και τέσσερα χρόνια στο πανεπιστήμιο. Κάτι κομματόσκυλα (όλων των χρωμάτων), που από το δεύτερο έτος γνωρίζουν όλα τα προβλήματα και - εννοείται πως - έχουν όλες τις λύσεις;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

τΟυλαχιστον αντι να ξοδευουμε τα χρηματα μας στα φροντηστηρια για να περασομε σε καποιο δημοσιο πανεπιστημιο θα τα δινουμε στο ιδιωτικο πανεπιστημιο...

 

Φιλε μου στα ιδιωτικα ετσι οπως θα γινουν ΕΔΩ δεν θα δινεις εξετασεις για να μπεις απλα θα μπαινεις και θα βγαινεις ακομα πιο ευκολα.Νομιζεις οτι θα ειναι σοβαρα οπως για παραδειγμα πολλα απο τα πανεπιστημια της Αγγλιας?

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, έχω ψηφίσει υπέρ των καταλήψεων. Σε ποιά παράταξη νομίζεις ότι γράφτηκα; :)

 

Υ.Γ.

Οι αντιλήψεις για τα θέματα της παιδείας δεν έχουν κομματικά κριτήρια. Νομίζω; ;)

 

 

 

Φυσικά. Γιατί θα αναγκαστούν να σοβαρευτούν.

 

 

 

Όποιος θέλει, θα μπορεί. Αυτή είναι η ουσία.

 

 

 

Και άντε να δεχτούμε τους 22άρηδες που έχουν και τέσσερα χρόνια στο πανεπιστήμιο. Κάτι κομματόσκυλα (όλων των χρωμάτων), που από το δεύτερο έτος γνωρίζουν όλα τα προβλήματα και - εννοείται πως - έχουν όλες τις λύσεις;

 

Καταλαβαινεις ποια παραταξη εννοω.Ουτως ή αλλως σ' αυτήν πανε οσοι θελουν να δουν ασπρη μερα.Τα δημοσια πως θα σοβαρευτουν λογο δημιουργιας ιδιωτικων αφου το κρατος δεν θα τους δωσει μια?Μιλαμε για ανισο ανταγωνισμο.Οι αντιλήψεις για τα θέματα της παιδείας δεν έχουν κομματικά κριτήρια οπως λες αλλα οταν εκφραζεσαι μεσα απο καποια παραταξη εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις ποια παραταξη εννοω.Ουτως ή αλλως σ' αυτήν πανε οσοι θελουν να δουν ασπρη μερα.Τα δημοσια πως θα σοβαρευτουν λογο δημιουργιας ιδιωτικων αφου το κρατος δεν θα τους δωσει μια?Μιλαμε για ανισο ανταγωνισμο.Οι αντιλήψεις για τα θέματα της παιδείας δεν έχουν κομματικά κριτήρια οπως λες αλλα οταν εκφραζεσαι μεσα απο καποια παραταξη εχουν.

 

Αφού λοιπόν καταλαβαίνω ποιά παράταξη εννοείς, σε πληροφορώ πως δεν ήμουν σε αυτή την παράταξη. Και η «ένταξη» κράτησε ένα χρόνο.

 

Πως σου ήρθε ότι εκφράζομαι μέσα από κάποια παράταξη; Δεν θα μπορούσα να είναι πιο «ανεξάρτητος» και να πιστεύω περισσότερο ότι το χειρότερο πράγμα στα πανεπιστήμια είναι οι παρατάξεις...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν καταλαβαίνω ποιά παράταξη εννοείς, σε πληροφορώ πως δεν ήμουν σε αυτή την παράταξη. Και η «ένταξη» κράτησε ένα χρόνο.

 

Πως σου ήρθε ότι εκφράζομαι μέσα από κάποια παράταξη; Δεν θα μπορούσα να είναι πιο «ανεξάρτητος» και να πιστεύω περισσότερο ότι το χειρότερο πράγμα στα πανεπιστήμια είναι οι παρατάξεις...

 

Συμφωνουμε απολυτως αλλα εσυ ανεφερες οτι ασχολεισαι λιγο παραπανω σ ενα χθεσινο σου post.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε απολυτως αλλα εσυ ανεφερες οτι ασχολεισαι λιγο παραπανω σ ενα χθεσινο σου post.

 

Δεν θυμάμαι να ανέφερα κάτι τέτοιο... Όπως και να 'χει, δεν εκπροσωπώ/ακολουθώ/πιστεύω/ακούω/οτιδήποτε οποιαδήποτε παράταξη...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

μα εκει θελω να καταληξω ρε παιδια! δεν θα αυξηθει η ψηφοθηρια ετσι? σκεφτειτε λιγο πριν τις φοιτιτικες εκλογες τι γινεται απο τις παραταξεις..δεν θα γινει το ιδιο και τωρα? μα καθαρα μονο με κομματικα κριτηρια ειναι ρε diplomat! γιατι να αλλαξει δλδ με τη καθολικη ψηφοφορια?

δειτε το ρε παιδια σαν ενα μικροκοσμο των βουλευτικων εκλογων! αν δεν καταλαβαινεται δλδ τι αλλο να πω!

 

και φυσικα ο απλος φοιτητης ΔΕΝ ξερει...ξερει οταν ψηφιζει στις φοιτητικες εκλογες? ΟΧΙ! γιατι να μαθει τωρα? και απο που να μαθει?

 

ρε φιλε πολυ απλα..η Χ παραταξη εαν θελει να βγει ο 'δικος' της πρυτανης δεν θα προσπαθησει με χ,ψ,ζ τροπους να παρει τις ψηφους που απαιτουνται ωστε να βγει ο πρυτανης? μου φαινεται πολυ απλο δεν ξερω γιατι δεν το πιανεται...

και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΤΙΔΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, το υπαρχον συστημα ειναι για τα μπαζα, αλλα ειναι 'καλυτερο' σε σχεση με αυτο που ερχεται..απλο..δεν θελουμε ουτε το τωρινο ούτε το προηγουμενο

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτά το επιχείρηματα... Με την λογική αυτή, να καταργήσουμε και τις βουλευτικές εκλογές. Όπου υπάρχουν εκλογές, υπάρχει και ψηφοθηρία, επόμενο είναι.

 

Ούτε είναι λογικό να λέμε ότι οι φοιτητές δεν γνωρίζουν πως να λυθούν τα προβλήματα των Πανεπιστημίων, άρα δεν μετράει η γνώμη τους. Και οι πολίτες δεν ξέρουν πως να λύσουν οι ίδιοι τα θέματα του Κράτους (άσχετα από το εάν ο καθένας λέει τι θα έκανε ως Πρωθυπουργός) ωστόσο έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν ποιος θα το κάνει. Έτσι, και οι φοιτητές έχουν κάθε δικαίωμα να αποφασίζουν ποιος θα ηγηθεί του ΑΕΙ/ΤΕΙ τους και αν δεν μείνουν ικανοποιημένοι να τον αλλάζουν κάθε Χ χρονικό διάστημα. Αλλιώς, συντηρούμε ένα ελιτίστικο/ολιγαρχικό καθεστώς.

 

Μου αρέσει που λες να το δούμε σαν μικρόκοσμο των βουλευτικών εκλογών. Μα ίσα ίσα εάν το δούμε έτσι, πάλι οι ψηφοφόροι (στην περίπτωσή μας οι φοιτητές) πρέπει να συμμετέχουν.

 

Πάντως, προσωπικά είμαι της γνώμης ότι το «φοιτητικό κίνημα» έχει πάψει προ πολλού να είναι αυτό που ήταν πριν 20 και 30 χρόνια. Πλέον αποτελείται από παρατάξεις/μαγαζάκια που λειτουργούν ως... αντιπροσωπίες των «μητρικών». Όσα χρόνια ήμουν φοιτητής δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί τους και νομίζω ότι πολύ καλά έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε είναι λογικό να λέμε ότι οι φοιτητές δεν γνωρίζουν πως να λυθούν τα προβλήματα των Πανεπιστημίων, άρα δεν μετράει η γνώμη τους. Και οι πολίτες δεν ξέρουν πως να λύσουν οι ίδιοι τα θέματα του Κράτους (άσχετα από το εάν ο καθένας λέει τι θα έκανε ως Πρωθυπουργός) ωστόσο έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν ποιος θα το κάνει. Έτσι, και οι φοιτητές έχουν κάθε δικαίωμα να αποφασίζουν ποιος θα ηγηθεί του ΑΕΙ/ΤΕΙ τους και αν δεν μείνουν ικανοποιημένοι να τον αλλάζουν κάθε Χ χρονικό διάστημα. Αλλιώς, συντηρούμε ένα ελιτίστικο/ολιγαρχικό καθεστώς.

 

[...]

 

Πάντως, προσωπικά είμαι της γνώμης ότι το «φοιτητικό κίνημα» έχει πάψει προ πολλού να είναι αυτό που ήταν πριν 20 και 30 χρόνια. Πλέον αποτελείται από παρατάξεις/μαγαζάκια που λειτουργούν ως... αντιπροσωπίες των «μητρικών». Όσα χρόνια ήμουν φοιτητής δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί τους και νομίζω ότι πολύ καλά έκανα.

 

Δε λέμε ότι δεν γνωρίζουν, οι περισσότεροι όμως από αυτούς που συμμετέχουν στις παρατάξεις, κάθε άλλο παρά έχουν ιδέες και λύσεις για τα προβλήματα. Αντιθέτως αναμασούν αυτά που λένε οι παλαιότεροι και οι ανώτεροι στην παραταξική ιεραρχία...

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δε λέμε ότι δεν γνωρίζουν, οι περισσότεροι όμως από αυτούς που συμμετέχουν στις παρατάξεις, κάθε άλλο παρά έχουν ιδέες και λύσεις για τα προβλήματα. Αντιθέτως αναμασούν αυτά που λένε οι παλαιότεροι και οι ανώτεροι στην παραταξική ιεραρχία...

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά σκέψου... Μήπως δεν ισχύει το ίδιο και για τους πολίτες; Πιστεύεις ότι οι πολίτες γνωρίζουν πραγματικά πως μπορούν να λυθούν τα ζητήματα του Κράτους και ότι έχουν ιδέες και λύσεις; Μήπως και ο απλός πολίτης δεν αναμασάει, συνήθως, ό,τι έχει μάθει ή του λένε;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά σκέψου... Μήπως δεν ισχύει το ίδιο και για τους πολίτες; Πιστεύεις ότι οι πολίτες γνωρίζουν πραγματικά πως μπορούν να λυθούν τα ζητήματα του Κράτους και ότι έχουν ιδέες και λύσεις; Μήπως και ο απλός πολίτης δεν αναμασάει, συνήθως, ό,τι έχει μάθει ή του λένε;

 

Πράγματι. Αλλά με το να ψηφίζει η πλειοψηφία - υποτίθεται - πως διαλέγεται η πιο σωστή επιλογή.

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει να εισαχθεί η καθολική ψηφοφορία και στα πανεπιστήμια.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Nα τα πάρουμε με τη σειρά.

 

ρε φιλε πολυ απλα..η Χ παραταξη εαν θελει να βγει ο 'δικος' της πρυτανης δεν θα προσπαθησει με χ,ψ,ζ τροπους να παρει τις ψηφους που απαιτουνται ωστε να βγει ο πρυτανης? μου φαινεται πολυ απλο δεν ξερω γιατι δεν το πιανεται...

 

Ναι, μπορεί να το προσπαθήσει. Τώρα ΟΛΕΣ οι ψήφοι είναι δικές της (και των άλλων παρατάξεων), με το νέο σύστημα θα πρέπει να "εξαγοράσει" ένα μεγάλο αριθμό φοιτητών και θα έχει απέναντί της το σύνολο των φοιτητών. Εγώ αυτό το λέω βελτίωση.

 

Παρεπιπτόντως, το ίδιο και οι περισσότεροι εκτός κάποιων φοιτητικών παρατάξεων.

 

 

και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΤΙΔΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, το υπαρχον συστημα ειναι για τα μπαζα, αλλα ειναι 'καλυτερο' σε σχεση με αυτο που ερχεται..απλο..δεν θελουμε ουτε το τωρινο ούτε το προηγουμενο

 

Τουλάχιστον αφού δε μπορείς να εξηγήσεις γιατί το τωρινό σύστημα είναι καλύτερο, δε μας εξηγείς τι σύστημα θέλετε;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον αφού δε μπορείς να εξηγήσεις γιατί το τωρινό σύστημα είναι καλύτερο, δε μας εξηγείς τι σύστημα θέλετε;

 

Να μην υπάρχει καμία ψηφοφορία, για να μην υπάρχει καμία ψηφοθηρία... :rolleyes:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θεωρω την υπαρξη βουλευτικων εκλογων αρα και κυβερνησης λαθος αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα

 

αρα, veco, ναι να μην υπαρχει ψηφοφορια :)

για σκεψου...αν δεν υπηρχαν παραταξεις στα πανεπιστημια, θα καναμε αυτη την κουβεντα?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Αλλά με το να ψηφίζει η πλειοψηφία - υποτίθεται - πως διαλέγεται η πιο σωστή επιλογή.

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει να εισαχθεί η καθολική ψηφοφορία και στα πανεπιστήμια.

 

Αυτό λέω και εγώ. :)

 

προσωπικα θεωρω την υπαρξη βουλευτικων εκλογων αρα και κυβερνησης λαθος αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα

 

αρα, veco, ναι να μην υπαρχει ψηφοφορια :)

για σκεψου...αν δεν υπηρχαν παραταξεις στα πανεπιστημια, θα καναμε αυτη την κουβεντα?

 

Εάν κατάλαβα καλά, θεωρείς λάθος την Δημοκρατία. ΟΚ, τι θεωρείς σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Αλλά με το να ψηφίζει η πλειοψηφία - υποτίθεται - πως διαλέγεται η πιο σωστή επιλογή.

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει να εισαχθεί η καθολική ψηφοφορία και στα πανεπιστήμια.

 

και εγω αυτο λεω....ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ

 

Εάν κατάλαβα καλά, θεωρείς λάθος την Δημοκρατία. ΟΚ, τι θεωρείς σωστό;

 

δεν ειπα αυτο...ειπα θεωρω λαθος την υπαρξη κυβερνησης..εαν αυτο που εχουμε το ονομαζεις δημοκρατια οκ τοτε!

 

δημοκρατια ειναι η κυβερνηση που εκπροσωπει το λαο και πραγματοποιει τις επιθυμιες του...εαν η σημερινη κατασταση ικανοποιει αυτο τον ορισμο σε εσας τοτε οκ...εμενα οχι...ο λογος που γινεται κατα τη γνωμη μου ειναι επειδη ο λαος ακομα δεν εχει καταλαβει οτι οι υποσχεσεις ειναι προεκλογικες μπαρουφες για ψηφοθηρικους λογους...οταν το καταλαβει αυτο τοτε θα κανουμε ενα βημα μπροστα

 

προσωπικα παλι, πιστευω στην μη υπαρξη της κυβερνησης...επειδη ειναι οφ τοπικ αυτο ομως ας το αφησουμε καλυτερα για αποφυγη παρεξηγησεων

 

τλκ, θελω να μου πειτε...εαν δεν υπηρχαν οι παραταξεις στα πανεπιστημια θα καναμε αυτη την κουβεντα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα αυτο...ειπα θεωρω λαθος την υπαρξη κυβερνησης..εαν αυτο που εχουμε το ονομαζεις δημοκρατια οκ τοτε!

 

δημοκρατια ειναι η κυβερνηση που εκπροσωπει το λαο και πραγματοποιει τις επιθυμιες του...εαν η σημερινη κατασταση ικανοποιει αυτο τον ορισμο σε εσας τοτε οκ...εμενα οχι...ο λογος που γινεται κατα τη γνωμη μου ειναι επειδη ο λαος ακομα δεν εχει καταλαβει οτι οι υποσχεσεις ειναι προεκλογικες μπαρουφες για ψηφοθηρικους λογους...οταν το καταλαβει αυτο τοτε θα κανουμε ενα βημα μπροστα

 

προσωπικα παλι, πιστευω στην μη υπαρξη της κυβερνησης...επειδη ειναι οφ τοπικ αυτο ομως ας το αφησουμε καλυτερα για αποφυγη παρεξηγησεων

 

τλκ, θελω να μου πειτε...εαν δεν υπηρχαν οι παραταξεις στα πανεπιστημια θα καναμε αυτη την κουβεντα?

 

Νομίζω ότι μπλεκόμαστε λίγο.

 

Δημοκρατία είναι το πολίτευμα εκείνο κατά το οποίο οι Άρχοντες εκλέγονται από τον Δήμο και είναι αιρετοί. Από αυτή την άποψη, ναι, έχουμε Δημοκρατία.

 

Από εκεί και πέρα, κανένας δεν είπε ποτέ ότι Δημοκρατία σημαίνει ότι η εκάστοτε Κυβέρνηση θα μπορέσει να ικανοποιήσει όλο τον πληθυσμό ή ότι θα μπορέσει να πραγματοποιήσει όλο το πρόγραμμά της. Γι'αυτό άλλωστε και ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια, ώστε αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι να ψηφίσουμε άλλους.

 

Τώρα από κει και πέρα, ομολογώ ότι αδυνατώ να σε καταλάβω, δεν παίρνεις καθαρή θέση. Τι πάει να πει «πιστευω στην μη υπαρξη της κυβερνησης»; Μήπως πρέπει να γίνεις λίγο πιο σαφής και συγκεκριμένος;

Link to comment
Share on other sites

ισως συμφωνησουμε στο οτι τυπικα το πολιτευμα μας ονομαζεται δημοκρατια..χεχε

παντως, ο λαος συνεχεια ανικανοποιητος ειναι αλλα συνεχεια τους ιδιους ψηφιζει

 

περα απτην πλακα, δεν θα ηθελα να επεκταθω γιατι αυτο που πιστευω ειναι ασχετο με το θεμα μας...πιστευω στον αναρχοκομ*****σμο (το βγαζει με αστερακια αλλα φανταζεστε τι ειναι :lol: ) αν ειναι τοσο σπουδαιο να ξερετε :P

οπως ειπα, ασχετο με το θεμα μας...αν θες με πμ

Link to comment
Share on other sites

ισως συμφωνησουμε στο οτι τυπικα το πολιτευμα μας ονομαζεται δημοκρατια..χεχε

παντως, ο λαος συνεχεια ανικανοποιητος ειναι αλλα συνεχεια τους ιδιους ψηφιζει

 

περα απτην πλακα, δεν θα ηθελα να επεκταθω γιατι αυτο που πιστευω ειναι ασχετο με το θεμα μας...πιστευω στον αναρχοκομ*****σμο αν ειναι τοσο σπουδαιο να ξερετε :P

οπως ειπα, ασχετο με το θεμα μας...αν θες με πμ

 

Φίλε μου ο λόγος που σε ρώτησα ευθέως να πεις τι πιστεύεις είναι μέσα στο θέμα. Το θέμα έχει να κάνει με τις πανεπιστημιακές καταλήψεις, οπότε τί καλύτερο από το να έχουμε την γνώμη ενός ατόμου που είναι μέσα στα πράγματα τώρα. Μην το πάρεις προσωπικά, το ίδιο θα έκανα και με τον οποιοδήποτε άλλο φοιτητή που θα συμμετείχε εδώ και θα είχε μία σχέση με τις παρατάξεις.

 

Για μένα λοιπόν, έχει ενδιαφέρον να μαθαίνω πως σκέφτονται οι φοιτητές του σήμερα, μιας και εγώ έζησα το Πανεπιστήμιο την δεκαετία του 90 και γι'αυτό προσπαθώ να καταλάβω για ποιο ακριβώς λόγο κάνετε ό,τι κάνετε.

 

Επειδή έχω μιλήσει και με άλλα παιδιά, μιλώντας σου πολύ ειλικρινά, αυτό που εισπράττω είναι ότι, στις περισσότερες περιπτώσεις, η μορφή της αντίδρασής σας είναι αυτό που ο λαός λέει «αντίδραση για την αντίδραση». Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση η ανυπαρξία επιχειρημάτων την θέση των οποίων έχει πάρει η κατά κόρον χρήση συνθημάτων, αξιωμάτων και αποφθευγμάτων. Δεν βλέπω καθαρές θέσεις, μόνο υπονοούμενα και «όχι» χωρίς αιτιολογήσεις.

 

Νομίζω λοιπόν ότι καλό είναι όλοι εσείς οι «συνειδητοποιημένοι» που ανήκετε στο «φοιτητικό κίνημα» να σκεφτείτε καλύτερα τι ακριβώς θέλετε, ποιανού τα συμφέροντα εξυπηρετείτε και κατά πόσον αυτά που λέτε σήμερα θα τα λέτε και σε 10 χρόνια. Φιλική συμβουλή από έναν πρώην φοιτητή. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...