Jump to content

Ενεργειακά ποτά. Γνώμες.


telePS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν νομιζω να παθεις τιποτα...

αυτο που πιστευω ειναι οτι απο μονο του δεν νομιζω να παθεις εγκεφαλικο,εμφραγμα κτλ που εχουν αναφερθει στο παρελθον..

το mix με αλλα ποτα,φαρμακα κτλ ισως να προκαλεσει προβλημα..

<<Η καφεΐνη συγκαταλέγεται στον κατάλογο της WADA (World-Anti-Doping Agency). Ένας αθλητής στου οποίου τα ούρα θα ανιχνευθεί καφεΐνη σε επίπεδα υψηλότερα των 12 mg/l θεωρείται «ντοπαρισμένος». Το όριο που θέτει η Ιατρική Επιτροπή της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (ΔΟΕ) μεταφράζεται σε κατανάλωση 500-600 mg καφεΐνης (6-8 κουτάκια Red Bull ή 6-8 φλιτζάνια καφέ)

>>http://nio.pblogs.gr/2007/08/alhtheies-kai-psemmata-gia-thn-kafe-nh.html

http://www.pare-dose.net/blog/?p=260

το να πινει καποιος 6-8 καφεδες την μερα h red bull Ειναι υπερβολη απο μονο του κ ειναι λογικο να μην κανει καλο..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οποτε εχω πιει red bull δεν εχω νιωσει κατι ιδιαιτερο..γιατι δεν μου δίνει φτερα???

Μπορεί να ήταν ελλατωματικό το κουτάκι που πήρες :lol::p.

Πάντως εγώ δεν θα έβαζα ποτέ τέτοια παρασκευάσματα στο στόμα μου.Άν θέλω να ξενυχτήσω πίνω Nescafe και αν θέλω να ξεδιψάσω πίνω νερό.Μια φορά που είχα δοκιμάσει (:O) το Lucozade ή κάπως έτσι τέλος πάντων δεν μου άρεσε καθόλου και γι'αυτό αποφάσισα να μην ξαναπιώ τίποτα τέτοιο :cool:.Εξάλλου έτσι και κάποιος κάτσει να διαβάσει όλα αυτά που περιέχει και χωρίς να ξέρει τι είναι το αφήνει στο τέλος.;)

Link to comment
Share on other sites

Το red bull έχει καφείνη όσο 2-3 καφέδες.

Αν κάποιος διψάει και πιει 2-3 red bull μαζεμένα είναι σα να έχει πιει 7-8 καφέδες!

Για αυτό και στρεσάρει τόσο πολύ την καρδιά.

Αν κάποιος είναι απόλυτα υγιής δεν υπάρχει πρόβλημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως που υπάρχει προδιάθεση για αρρυθμίες, υπερτροφική (αποφρακτική) μυοκαρδιοπάθεια ή μικρή αθηρωματική πλάκα, το άτομο δεν το γνωρίζει γιατί δεν έχει ή έχει ελάχιστα συμπτώματα.

... και το red bull σε όλες αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να αποτελέσει το αίτιο για ένα συγκοπτικό επεισόδιο, πιθανότατα θανατηφόρο.

 

Η πρόληψη για όλες αυτές τις παθήσεις, άσχετα το τί ακούτε στην τηλεόραση, δεν είναι απόλυτα ικανοποιητική ή απλά δεν υπάρχει!

Στο μέλλον θα μπορούμε να δούμε την αθηρωματική πλάκα με υπέρηχο.

Υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια (ειδικά η αποφρακτική που είναι και ο μεγάλος κίνδυνος) στο κλασσικό υπερηχογράφημα μπορεί να μη φανεί. Μάλλον θα φανεί στο λεγόμενο "stress eco" δηλαδή δοκιμασία κόπωσης με υπέρηχο που γενικά όμως δε γίνεται στην Ελλάδα σαν εξέταση ρουτίνας.

Οι αρρυθμίες επίσης μπορεί να μην εκδηλωθούν σε ένα ηλεκτροκαρδιογράφημα.

 

Συνεπώς ακόμα και αν κάποιος κάνει έναν υπέρηχο καρδιάς και ένα ηλεκτροκαρδιογράφημα δεν είναι εξασφαλισμένος. Καλό είναι όμως να γίνονται γιατί μπορεί να αποκαλύψουν πάθηση. Αλλά εξασφάλιση δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Μια ισσοροπημένη διατροφή και συχνή άσκηση είναι ο καλύτερος τρόπος να διατηρείσαι στην φόρμα και να αυξήσεις τόσο την σωματική σου αντοχή όσο και την πνευματική σου.

Τέτοιου είδους λύσεις είναι μόνο παροδικές με αμφίβολα πολλές φορές αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Διαβάζοντας τα μηνύματα ορισμένων κλαίω και γελάω μαζί-κλαίω είτε γιατί είναι βάλτοι είτε γιατί είναι βλάκες και γελάω γιατί νομίζουν ότι μπορούν να μας κάνουν να πιστέψουμε αυτά που λένε και τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Κι εξηγούμαι: Είδα μερικοί να αναφέρουν τα συστατικά ορισμένων ποτών-χημικών βομβών για τον ανθρώπινο οργανισμό, παραλείποντας (εντελώς τυχαία) κάποια συντηρητικά και κάποιες χρωστικούλες που περιέχουν αυτά... Θα το πω απλά και λιτά κι όποιος έχει κρίση και δεν είναι χάπατο του marketing (της επιστήμης της απάτης, που κατευθύνει τις μάζες-πρόβατα όπου εκείνη θέλει): Τα χηιμικά συστατικά όλων αυτών των ποτών είναι κίνδυνος-θάνατος για τη ζωή μας. Δε μιλά κανείς, γιατί τα συμφέροντα είναι τεράστια και το λάδωμα πάει σύννεφο. Χρωστικές και συντηρητικά ίσον θάνατος. Τι δεν καταλαβαίνετε μερικοί? Προσωπικά, έχω σταματήσει να πίνω ο,τιδήποτε έχει συντηρητικά και χρωστικές. Ήδη ακούγονται φωνές για τη χημεία στα τρόφιμα και τα δεινά της. Μέχρι πρότινος η ενημέρωση του κόσμου γινόταν μέσα από τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ. Το ίντερνετ έφερε την επανάσταση και σε αυτό-κάτι που ίσως δεν υπολόγισαν. Θα δείτε σιγά-σιγά, με το πέρασμα του χρόνου, πόσες περισσότερες πληροφορίες θα έρχονται στο φως, που θα ενισχύουν ακόμα περισσότερο όλα αυτά που γράφω σε αυτές τις λίγες αράδες...
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω, επίσης, επιπρόσθετα, ότι η καφείνη είναι ουσία που εθίζει κι ανήκει στις ψυχοτρόπες ουσίες. Αυτό προς εκείνους που ανέφεραν την καφείνη και μίλησαν τόσο γλυκά για αυτή και τις ελάχιστες συγκεντρώσεις της στα ποτά του θανάτου για τα οποία γίνεται η κουβέντα ('' Έχουν λίγη καφείνη...''). Κι η καφείνη είναι ''αθώα''. Όποιος δεν ξέρει, όλα ''αθώα'' τα βλέπει κι ο εθισμός, εκτός όλων των άλλων, πάει σύννεφο...
Link to comment
Share on other sites

Εγω μια φορα εχω δοκιμασει red bull περσι(τα μοιραζανε δωρεαν).Πολυ μετριο μου φανηκε σε γευση.Και απο ενεργεια και τονωση δεν ενοιωσα κατι,ουτε με κρατησε ξυπνιο το βραδυ.Ποιο πολυ με τονωνει και με ξυπναει ενας καφες παρα ενα red bull.Θα συμφωνησω οτι ειναι εξαιρετικα βλαβερο,ιδιαιτερα αν πινει καποιος πανω απο 2 την ημερα ή το συνδυαζει με αλκοολ,αφου εκτος απο καφεϊνη περιεχει και του κοσμου την χυμεια.Και κατι posts που εχω δει παραπανω του τυπου"δεν ειναι βλαβερο γιατι εγω εχω πιει 5 red bull μαζι με μισο λιτρο βοτκα και δεν επαθα τιποτα" ειναι πραγματικα για γελια και δεν στεκουν,αφου το οτι δεν ενοιοσε καποιος καποια αμεσα φανερα συμπτωματα δεν σημαινει οτι δεν βλαφτηκε ο οργανισμος του και μπορει κατι που τυχον θα παθει αργοτερα να ειναι απ'αυτο.Μεχρι και για καρκινογενεσεις και αιφνιδιους θανατους απο ανακοπη καρδιας ειναι υποπτα αυτα τα ποτα.Αμα καποιος θελει να τονωθει και να αυξησει τις αντοχες του καλυτερα να πιει ενα ισοτονικο ποτο που δεν περιεχει κατι βλαβερο παρα μονο γλυκοζη και ηλεκτρολυτες. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

απλά καφεΐνη κ ζάχαρη έχουν τα περισσότερα energy drinks... πραγματικά δε βλέπω το λόγο που τραβάει τόσος κόσμος τόσο μεγάλο ζόρι.
Link to comment
Share on other sites

απλά καφεΐνη κ ζάχαρη έχουν τα περισσότερα energy drinks... πραγματικά δε βλέπω το λόγο που τραβάει τόσος κόσμος τόσο μεγάλο ζόρι.

 

Πραγματικά κάνουν σα γριές μερικοί.

Τρώνε την κάθε μεταλλαγμένη σαβούρα που τους δίνουνε και τους πείραξε το ενεργειακό.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Γεια σε όλους, διεξάγω μια ακαδημαϊκή έρευνα στον τομέα της Στατιστικής Επεξεργασίας Δεδομένων και θα ήθελα να πάρω τις απόψεις σας σχετικά με τη συχνότητα και την επιθυμία κατανάλωσης ενεργειακών ποτών.
Ο σύνδεσμος που παρέχεται παρακάτω θα σας μεταφέρει στη σελίδα Φόρμες Εγγράφων Google.

Όλα τα δεδομένα θα είναι ανώνυμα και θα χρησιμοποιηθούν μόνο για ερευνητικούς σκοπούς!
Ευχαριστώ όλους όσους είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν στην έρευνά μου!!


https://forms.gle/WTsEiGXdPFzwbVzg9

Γεια σε όλους, διεξάγω μια ακαδημαϊκή έρευνα στον τομέα της Στατιστικής Επεξεργασίας Δεδομένων και θα ήθελα να πάρω τις απόψεις σας σχετικά με τη συχνότητα και την επιθυμία κατανάλωσης ενεργειακών ποτών.
Ο σύνδεσμος που παρέχεται παρακάτω θα σας μεταφέρει στη σελίδα Φόρμες Εγγράφων Google.

Όλα τα δεδομένα θα είναι ανώνυμα και θα χρησιμοποιηθούν μόνο για ερευνητικούς σκοπούς!
Ευχαριστώ όλους όσους είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν στην έρευνά μου!!


https://forms.gle/WTsEiGXdPFzwbVzg9

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...