Jump to content

Aξίζει να γίνω αστυνομικός;


Barimagas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεψου απλα

 

300€νοικι,

100€ κοινοχρηστα , ρευμα ,νερο

50€ κινητο

ΣΥΝΟΛΟ 450€

 

+ ΦΑΓΗΤΟ-ΒΟΛΤΑ-ΚΑΦΕ (την βδομαδα) = 75€ * 4 βδομαδες = 300€

 

450 + 300 = 750 € ....και δεν εχει μεσο μεταφορας..... (που να του φτασουν τα € για να παρει..)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από αυτή την απόψη έχεις δίκιο. Απλά εγώ πήρα παράδειγμα τον αδερφό μου ο οποίος όμως μένει μαζί μας.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετσι οπως τα λετε ειναι τα πραγματα αλλα η ανεργια μαστιζει. Εγω θελω κατι σιγουρο.Μπορω να βγαλω πιστευω πανω απο 15000 (5ο πεδιο) μορια και να περασω σε μια οικονομικη σχολη αλλα μετα που θα βρω δουλεια?

Τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Θα συνεχισω βεβαια να ακουω και τις αποψεις σας.

Σιγουρα τα λεφτα δεν φτανουν αλλα τι να κανουμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ας σταθώ μόνο στο οικονομικό κομμάτι και ας παραβλέψω όλα τα υπόλοιπα.

 

Με το να γίνεις αστυφύλακας έχεις σίγουρο μισθό, υψηλότερο από τον βασικό που παίρνουν οι υπόλοιποι υπάλληλοι, αλλά ο οποίος ανεβαίνει πολύ δύσκολα και αργά (λόγω του ότι είναι συνάρτηση των χρόνων προϋπηρεσίας και του βαθμού).

 

Από την άλλη με το να τελειώσεις μια σχολή οικονομικής-διοικητικής κατέυθυνσης, το μέλλον στην αγορά εργασίας είναι αβέβαιο. Αλλά σκέψου ότι αν αγαπάς πραγματικά αυτό που κάνεις και προσπαθείς να δείξεις τα προσόντα σου και τις γνώσεις σου, με τη βοήθεια της τύχης (αυτή χρειάζεται παντού και πάντα) μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα... ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αξίζει, ξέρεις πόσες γκόμενες γουστάρουν

τους ένστολους;

;)

παρακαλω? :worry:

εγω γιατι δεν εχω ακουσει ποτε καμια να γουσταρει ειδικα αυτους τους ενστολους?

εγω προσωπικα δεν τους παω μια.. μακρια απο μας !!

τετοιο επαγγελμα πας να διαλεξεις και συ?

δεν υπαρχει χειροτερο κατα την γνωμη μου, χαθηκαν αλλα επαγγελματα? :cool:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αξιζει διοτι εχεις αμεση αποκατασταση, μισθο (που με τα χρονια θα μεγαλωνει), βαθμολογικη εξελιξη, ασφαλεια δημοσιου (δεν πληρωνεις φαρμακα, νοσηλεια).

επισης να μην αναφερω οτι κανεις οτι γουσταρεις και δεν σου την λεει κανενας (παρα μονο οι ανωτεροι σου, αλλα και εκει υπαρχει μεγαλη καλυψη) και απο πλευρας δουλειας, στην επαρχεια συνηθως καθονται και πληρωνονται.

αν ημουν 5-6 χρονια νεοτερος θα το σκεφτομουν σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτες τις δουλειές, αστυφυλακας, δεσμοφύλακας, ματατζής κλπ, καποιοι πρεπει να τις κανουν!;)

 

Edit

"επισης να μην αναφερω οτι κανεις οτι γουσταρεις και δεν σου την λεει κανενας (παρα μονο οι ανωτεροι σου, αλλα και εκει υπαρχει μεγαλη καλυψη)"

με το συμπαθειο κιολας, αλλά μήπως νομιζεις ότι ακομα βρισκεσαι στην επταετία ή ακομα πιο πισω στο παρακράτος? Γι' αυτο ακριβώς οι μπατσοι έχουν αποκτησει τετοιο κακο όνομα: γ@@@ και δέρνουμε! Ε, δεν ειναι ετσι φίλε! Helooooooo!!!!!!! αλλάξαμε άιώνα! Για να μην πω Παπαδοπουλο και Πατακό!

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο εχουμε παει κατα διαολου σαν ελληνικη αστυνομια..με τετοια μυαλια λογικοτατο ειναι !!!!

το 90% εκει μεσα πρεπει να αναθεωρησει τις αποψεις του αν θελουμε να γινει κατι πραγμα πολυ δυσκολο φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

To οτι κανεις οτι γουσταρεις και δεν σου την λεει κανενας ειναι πολυ σημαντικο.

Αφου δεν μπορεις να εισαι εναντιον τους θα πας μαζι τους.

Οπως επισης σημαντικο ειναι οτι παιρνεις συνταξη απο τα 45.

Ακομα εχεις ενα xara που το ξεσκιζεις ολη μερα.

Βεβαια μενει λιγος χρονος για την προσωπικη σου ζωη που ειναι εξισου σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

Και μετα αναρωτιεμαι εγω και ο καθενας μας γιατι οι μπατσοι κατα κυριο λογο τα εχουν μανταρα και ειναι για γελια και για κλαματα...:mad:

Σορρυ ρε συ βαρυμαγκα αλλα αν ειναι να γινεις αστυνομικος για να οδηγεις ενα xara, να κανεις τον μαγκα στον κοσμακη ενω παραλληλα θα γλυφεις σαν κανα σκυλακι τους ανωτερους (δεν μιλαω για εσενα συγκεκριμενα αλλα ολο και κποιον γνωστο εχουμε στην αστυνομια που σοτυς δρομους το παιζει μαγκας και μεσα ειναι με την γλωσσα εξω σε βαθμο αηδιας), και γιατι θα παρεις συνταξη απο τα 45...τοτε τι να πω...:confused:

Και ποιος καριβως δεν στην λεει;;;Το οτι οι περισσοτεροι γινονται αστυνομικοι γιατι δεν εχουν τι αλλο να κανουν και βγαζουν ολο τον κομπλεξισμο τους μολις βαλουν την στολη προσωπικα ΔΕΝ μου λεει μια!

Την εχω πει αμετρητες φορες σε αστυνομικους που ηταν αγενεις-μαγκακια απεναντι μου (φυσικα οχι να τους βρισω), και τους εχω ζητησει ονοματα κτλ κτλ κτλ, και ειδα το τι εκαναν...υποψην ειμαστε στο 2006!Με "2" μπροστα ε!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και μετα αναρωτιεμαι εγω και ο καθενας μας γιατι οι μπατσοι κατα κυριο λογο τα εχουν μανταρα και ειναι για γελια και για κλαματα...:mad:

Σορρυ ρε συ βαρυμαγκα αλλα αν ειναι να γινεις αστυνομικος για να οδηγεις ενα xara, να κανεις τον μαγκα στον κοσμακη ενω παραλληλα θα γλυφεις σαν κανα σκυλακι τους ανωτερους (δεν μιλαω για εσενα συγκεκριμενα αλλα ολο και κποιον γνωστο εχουμε στην αστυνομια που σοτυς δρομους το παιζει μαγκας και μεσα ειναι με την γλωσσα εξω σε βαθμο αηδιας), και γιατι θα παρεις συνταξη απο τα 45...τοτε τι να πω...:confused:

Και ποιος καριβως δεν στην λεει;;;Το οτι οι περισσοτεροι γινονται αστυνομικοι γιατι δεν εχουν τι αλλο να κανουν και βγαζουν ολο τον κομπλεξισμο τους μολις βαλουν την στολη προσωπικα ΔΕΝ μου λεει μια!

Την εχω πει αμετρητες φορες σε αστυνομικους που ηταν αγενεις-μαγκακια απεναντι μου (φυσικα οχι να τους βρισω), και τους εχω ζητησει ονοματα κτλ κτλ κτλ, και ειδα το τι εκαναν...υποψην ειμαστε στο 2006!Με "2" μπροστα ε!:rolleyes:

 

+1 από μένα στον mario_fit! Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει!!

 

PS: mario_fit,το post σου μου προκάλεσε ένα deja-vu! Το έχεις ξαναγράψει κάπου ή εγώ έχω αρχίσει να τα παίζω??:worry: :worry: :wacko: :wacko:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις σύνταξη από τα 45 θα πάρεις μειωμένη. Επίσης θα πάρεις λιγότερο εφάπαξ.

Το περιπολικό που θα έχεις αν του κάνεις κάποια ζημιά(τρακάρισμα ή μηχανολογικό) και φταις θα την πληρώσεις εσύ και πιθανώς θα πληρώσεις και πρόστιμο.

Ακόμα το αν θα πληρώνεις φάρμακα και νοσήλεια εξαρτάται από το σε ποιο ταμείο θα μπεις αφού το ταμείο της αστυνομίας χωρίζεται σε χωροφυλακή(πληρώνεις 20% νομίζω) και αστυνομία πόλεων(δεν πληρώνεις τίποτα).

Τέλος χρόνος για τη ζωή σου θα σου μένει αφού 8ωρο θα δουλεύεις όπως σε όλες τις δουλειές.

Α και όχι δεν κάνεις ότι θες...

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

To οτι κανεις οτι γουσταρεις και δεν σου την λεει κανενας ειναι πολυ σημαντικο.

Αφου δεν μπορεις να εισαι εναντιον τους θα πας μαζι τους.

Οπως επισης σημαντικο ειναι οτι παιρνεις συνταξη απο τα 45.

Ακομα εχεις ενα xara που το ξεσκιζεις ολη μερα.

Βεβαια μενει λιγος χρονος για την προσωπικη σου ζωη που ειναι εξισου σημαντικο

Φιλε μου αυτο ειναι το ονειρο σου;Να αραζεις στο γραφειο με το φραπε,να κοβεις καμια κληση,να σκας καμια σφαλιαρα σε καναν Αλβανο και να οδηγας το Xsara;;; :wacko::wacko:

Nα ηταν ρε αδερφε κανα maserati να το καταλαβω...Αστο καλυτερα...

 

Παντως,υπαρχουν καποια παιδια που εχουν ''κλιση'' γι αυτα τα επαγγελματα!Τους αρεσει η πειθαρχια κτλ!Σε αυτες τις περιπτωσεις ειμαι υπερ!!

 

Αλλα,Βαρυμαγκα με τετοια νοοτροπια,δυστυχως θα επιβεβαιωσεις την ''αντιληψη'' που πολλοι εχουν για τους αστυνομικους...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με αυτή την αντίληψη θα μείνεις αιώνιος αστυφύλακας...

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

To οτι κανεις οτι γουσταρεις και δεν σου την λεει κανενας ειναι πολυ σημαντικο.

Αφου δεν μπορεις να εισαι εναντιον τους θα πας μαζι τους.

Οπως επισης σημαντικο ειναι οτι παιρνεις συνταξη απο τα 45.

Ακομα εχεις ενα xara που το ξεσκιζεις ολη μερα.

Βεβαια μενει λιγος χρονος για την προσωπικη σου ζωη που ειναι εξισου σημαντικο

To 90% kai βαλε στην υπεροχη αστυνομια μας εχει αυτα τα μυαλα!!

Ευγε στην ΕΛΑΣ!! ολοι οι κομπλεξικοι εκει μαζευοντε! Τους δεινουν μια στολη ενα οπλο και την ειδαν οι θεοι των δρομων, καντε στην παντα ολοι περναν οι μαμω και δερνω τωρα... τρομαρα τους..

δεν καταλαβαινουν ποσο γελειοι και μικροι γινοντε εκεινη την ωρα στα ματια μας και οχι μονο σεβασμο δεν θα παρουν προσωπικα απο μενα αλλα θα τους τα χωνω συνεχεια στα μουτρα τους μεχρι να αλλαξουν μυαλα πραγμα υπερβολικα αδυνατο γιατι δυστηχως οι ανθρωποι αυτοι δεν αλλαζουν :mad:

 

τρανο παραδειγμα ενας ακομη που θελει να μπει στην καταπληκτικη μας αστυνομια με τα ιδια μυαλα!! αν και με τετοια μυαλα θα μου πεις τι αλλο μπορεις να γινεις? μπογιατζης? βουρ στο πατσα και συ να γελαμε και αλλο ολοι εμεις οι απλοι πολιτες με τα φιασκα τους με οτι καταπιανοντε γιατι περα απο το να πουλανε μουρη & μαγκια δεν ειναι ικανοι για τιποτα αλλο..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χωρίζεται σε χωροφυλακή(πληρώνεις 20% νομίζω) και αστυνομία πόλεων(δεν πληρώνεις τίποτα).

 

Εδω και πάαααρα πολλα χρόνια δεν υπάρχει η χωροφυλακή

Link to comment
Share on other sites

Μπατσος;Μπα.....καλυτερα σκουπιδιαρης....πιο τιμιο επαγγελμα ειναι:cool:

Τωρα με τα καινουρια σκουπιδιαρικα ειναι χλιδα.......σφαιρα πανε:p

Link to comment
Share on other sites

Εδω και πάαααρα πολλα χρόνια δεν υπάρχει η χωροφυλακή

 

Μπορεί να μην υπάρχει τα ταμεία όμως χωρίζονται ακόμα με αυτό τον τρόπο. Αν και κάτι έλεγαν για ενοποίηση δεν έχει γίνει ακόμα.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην υπάρχει τα ταμεία όμως χωρίζονται ακόμα με αυτό τον τρόπο. Αν και κάτι έλεγαν για ενοποίηση δεν έχει γίνει ακόμα.

 

Δεν τα ξέρεις καθόλου καλά.

Αν πράγματι όμως νομίζεις,απο παραπληροφόρηση,οτι υσχύει κάτι τέτοιο, σκέψου το εξής απλό: Ο νεοδιόριστος αστυφύλακας που τελειώσε τη σχολή σε πιο ταμείο θα ανήκει και με πια κριτήρια? στης χωροφυλακής που δεν υπάρχει, ή στης αστυνομίας "πόλεων" που επίσεις δεν υπάρχει???? :worry: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου ήταν αστυνομικός και δεν πλήρωνε τίποτα. Ο αδερφός μου είναι τώρα και όμως αν τύχει κάτι θα πληρώσει κάποια συμμετοχή.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

+1 από μένα στον mario_fit! Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει!!

 

PS: mario_fit,το post σου μου προκάλεσε ένα deja-vu! Το έχεις ξαναγράψει κάπου ή εγώ έχω αρχίσει να τα παίζω??:worry: :worry: :wacko: :wacko:

 

Λες φιλε DesertSMisSRaiN ....;;;:confused:

Χμ...δεν θυμαμαι και δεν νομιζω...τωρα αν ειπα κατι ιδιο πανω κατω για συμπεριφορες αστυνομικων...υπαρχει περιπτωση οντως!:D

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου ήταν αστυνομικός και δεν πλήρωνε τίποτα. Ο αδερφός μου είναι τώρα και όμως αν τύχει κάτι θα πληρώσει κάποια συμμετοχή.

 

 

Δεν έχει να κάνει με το οτι ο πατέρας σου ήταν "χωροφύλακας". Ξέχνα τα αυτά.

Συμμετοχή στα φάρμακα πληρώνουν όλοι οι Δ.υπάλληλοι. 10 ή 25% ανάλογα την πάθηση.

Εκτος απο κάποιες βαριές ασθένειες όπως λευχαιμία που έχουν μηδενική συμμετοχή.

 

Στις επισκέψεις τώρα σε γιατρούς που έχουν σύμβαση με το δημόσιο δεν πληρώνει κανείς τίποτα.

Οι οδοντίατροι Αττικής πχ αποφάσισαν να μην συνεργάζονται πλέον με το δημόσιο οπότε πληρώνεις κανονικά και μετά καταθέτεις απόδειξη στη νομαρχία και παίρνεις πίσω ένα ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου ήταν αστυνομία πόλεων. Δεν έχει πληρώσει ποτέ συμμετοχή σε φάρμακα.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις σύνταξη από τα 45 θα πάρεις μειωμένη. Επίσης θα πάρεις λιγότερο εφάπαξ.

Το περιπολικό που θα έχεις αν του κάνεις κάποια ζημιά(τρακάρισμα ή μηχανολογικό) και φταις θα την πληρώσεις εσύ και πιθανώς θα πληρώσεις και πρόστιμο.

Ακόμα το αν θα πληρώνεις φάρμακα και νοσήλεια εξαρτάται από το σε ποιο ταμείο θα μπεις αφού το ταμείο της αστυνομίας χωρίζεται σε χωροφυλακή(πληρώνεις 20% νομίζω) και αστυνομία πόλεων(δεν πληρώνεις τίποτα).

Τέλος χρόνος για τη ζωή σου θα σου μένει αφού 8ωρο θα δουλεύεις όπως σε όλες τις δουλειές.

Α και όχι δεν κάνεις ότι θες...

Κανονικοτατη παιρνεις ,αφου η υπηρεσια ειναι ακομη στα 25 χρόνια εργασιας για την συνταξη. Ετσι ο πατερας μου που πηγε στη χωροφυλακη στα 18 βγηκε στη συνταξη στα 46 αφου ηταν καλα εκει που ηταν (Αγιο Ορος). Καθισε και παραπανω :) Και το εφαπαξ κανονικοτατο αφου παει και αναλογα με τον βαθμο.

Και το ταμειο ειναι ενιαιο, αφου πλεον δεν υπαρχει χωροφυλακη ,σχεδον απο τοτε που πηγε ο πατερας μου. Και η συνεισφορα στα φαρμακα ειναι 25% :)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πόση σύνταξη έβγαλε; Αν είχε κάτσει παραπάνω δε θα έιχε βγάλει μεγαλύτερη αφού θα είχε πάρει και άλλο βαθμό; Το ίδιο δε θα ήταν και με το εφάπαξ; Μπορεί να έχει γίνει ενιαίο πάντως ο πατέρας μου για φάρμακα δεν έχει πληρώσει.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...