Jump to content

Sony Ericssson Z530i


dinosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν πας να γράψεις το SMS πάνε στα Προσθετα και δες μπηως έχεις ενεργή την προτελευταία επιλογή (εθν. χαρακτήρες). Αν είναι ενεργό τότε η γραμματοσειρα είναι unicode αν δε κάνω λαθος και κάθε χαρακτήρας μετρά διπλός. Έχω έχω μη ενεργή αυτή την επιλογή και στέλνω 160 χαρ/μην ασχέτως Τ9.

Τα site του petros στο pathfinder καλα, τα περισσότερα όμως από τα παιχνίδια που κατέβασα δε καναν για αυτή την οθόνη :( Το εορτολόγιο πολύ καλο και χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Ψάχνω να βρω ένα Euro Calculator για το 530 και δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο που να μετατρέπει κορόνες Νορβηγία και Δανίας , έχω βρει κάποιο με άλλα νομίσματα εκτός από αυτά , εάν κάποιος έχει κάποιο κατά νου σας παρακαλώ ενημερώστε με

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω.. τα TIM stores ούτε το φέρνουν ουτε ξέρουν αμα ποτέ το φέρουν (και πότε)

 

Πηγα σε ένα TIM Store για μία αναβάθμηση και μου είπαν ότι δεν το φαίρνουν, ενώ δίνουν ακόμα το 520i στα 189€ :blink: (Μάλλον τους έμεινε μεγάλο στοκ από λάθος παραγγελία και δεν ξέρουν τι να το κάνουν) :lol: .

 

Προφανώς αμα διαθέοσυν το 530i σε χαμηλότερη τιμή δεν υπάρχει καμία αγορά για το 520i, θα πρέπει να τα χαρίσουν.

Ξερεται τίποτα απ αυτού? Αν δηλαδή θα το φέρουν σύντομα.. ή θα συνεχίζουν να στρουθοκαμιλίζουν αγνωωόντας το για καιρό.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να γράψεις το SMS πάνε στα Προσθετα και δες μπηως έχεις ενεργή την προτελευταία επιλογή (εθν. χαρακτήρες). Αν είναι ενεργό τότε η γραμματοσειρα είναι unicode αν δε κάνω λαθος και κάθε χαρακτήρας μετρά διπλός. Έχω έχω μη ενεργή αυτή την επιλογή και στέλνω 160 χαρ/μην ασχέτως Τ9.

Τα site του petros στο pathfinder καλα, τα περισσότερα όμως από τα παιχνίδια που κατέβασα δε καναν για αυτή την οθόνη :( Το εορτολόγιο πολύ καλο και χρήσιμο!

den iparxei kamia tatoia epilogi sto diko mou kinito,file mou...!!!den eiparxei kamia rithmisi???

Link to comment
Share on other sites

από την εμπηρία μου από το 520,

 

Για το T9 έχει κάπου επιλογές (δεν θυμάμε που)

 

Προσθετα->Εθνικοί χαρακτήρες ->OFF

 

για μη Τ9 βάλε την εισαγωγή κειμένου σε ABC από Ελληνικά δηλ αβγ

Το απλό είναι να το βάλεις στο ABC την εισαγωγή στο τέλος μετά τα αγγλικά γράφει (ΚΕΦΑΛΑΙΑ) ελληνικά (non unicode). Για ταχύτητα κράτα πχ πατημένο το 3 να εμφανιστέι το νούμερο 3 και μετά αμέσως άλλη μία δύο για να γράψει Δή Φ.

και

Το ABC (που ΔΕΝ είναι Engish) εμφανίζει πρώτα αγγλικά μετά σκανδιναβικούς (τονισμένα αγγικά) και αριθμούς, και τέλος ελληνικούς χαρακτηρες (ΚΑΙΦΑΛΑΙΟΥΣ) και άρα 160 char/sms.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μηπως κάποιος χρηστης και κάτοχος να κάνει ένα μικρό review που να απαντάει μαζεμένα στα ερωτήματα που θα ήθελε να ξέρει ένας πιθανός αγοραστής? :worry:

Ερωτήσεις

Πόσο κρατάει η μπαταρία του στην πράξη. Αναφέρατε δίκτυο και πόσο μιλάτε κτλ

Αν ακούγεται το κουδούνισμά του (ringtones) σε φασαρία

Αν ακούγεται το ακουστικό του

Αν σε ακούν οι άλλοι (έχει καλό μικρόφονο)

Αν είναι ξεκλέιδωτες υπέρυθρες και BT

Παράξενα που συναντίσατε (εσέις πείτε). Οπως ότι δεν έχει groups στα contacts (!)

Υποστίριξη ελληνικών (εδώ απαντάω εγώ είναι άψωγη πλήν τελικού ς νομίζω)

Ανζήτηση στον κατάλογο, ευκολίες shortcuts κτλ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μπαταρία μου κρατάει 5 μέρες ( μπορεί και παραπάνω) ανάλογα πόση χρήση το κάνω.. έχει δείκτη για τη μπαταρία που δείχνει ποσοστό "φόρτισης". Εξαρτάται το ringtone που έχεις βάλει και τον τύπο του (mp3, midi, amr) Εγώ προσωπικά έχω περάσει και ήχους με πολύ δυνατή ένταση έχω και άλλους που δεν τους ακούω και δίπλα μου να'ναι το ηχείο!! Υπάρχουν προγράμματα ή site (αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιήσεις τα προγράμματα) που μπορείς να φτιάξεις ή να βρεις αρχεία με "ανεβασμένη" τη στάθμη έντασης.

Σύμφωνα με κάποιους άλλους χρήστες το ακουστικό του δεν ακούγεται όσο θα ήθελαν.. η αλήθεια είναι ότι και εγώ παρατήρησα κάτι τέτοιο.. ωστόσο εξαρτάται από το χώρο που βρίσκεσαι (π.χ. σπίτι, ή σε καφετέρεια με φασαρία και δυνατή μουσική) .

Υπέρυθρες και bt ξεκλείδωτα (όπως σε όλα τα sony - που έχουν περάσει από τα χέρια μου) αρκεί να μην είναι vodafone live το κινητό (δεν ξέρω αν βγαίνει σε τέτοια έκδοση, βέβαια!!)

Παράξενα??? χμ.. ότι δεν έχει φλας η φωτογραφική μηχανή..(βόλευε πολύ σαν φακός για τη νύχτα στο k700i). To groups στα contacts (που λες και εσύ) όταν είχα συσκευές nokia δεν με εξυπηρετούσε.. προτιμώ να έχω σε όποια επαφή επιθυμώ διαφορετικό ήχο για να το κάνει και περισσότερο personalized.. Επίσης μου άρεσει που έχει επιλογή του ήχου μηνύματος και δεν υποχρεώνεσαι να έχεις τους προεγκατεστημένους που τους έχουν και όλοι οι άλλοι και κάθε φορά που ακούγεται ήχος μηνύματος κοιτάς να δεις αν είναι το δικό σου!! Έχει αρκετές εφαρμογές για βίντεο και εικόνα και γενικότερα φίλε ή φίλη μου (το φύλο σου δεν προσδιορίζεται) άμα το ψάξεις λίγο το κινητάκι και γενικότερα ψάχνεις στο internet, βρίσκεις πολλά πράγματα και το φτιάχνεις όπως εσύ θέλεις!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Η επιλογή από κει και πέρα είναι δική σου!! Εύχομαι να διαλέξεις ότι σε ικανοποιεί περισσότερο!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ολα σωστα τα ειπες! :).παρατηρηση ομως στο οτι ολα τα SE και τα (vodafone live) εχουν ξεκλειδωτες υπερυθρες και bluetooth :!:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.. απλά εννοούσα ότι είναι μεν ξεκλείδωτα αλλά υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί ως προς τη χρήση και επεξεργασία κάποιων αρχείων!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια απολυτα ικανοποιημενος αφου αντεχει ανετα 6 με 7 μερες με μετρια χρηση. Το κουδουνισμα ακουγεται μια χαρα ναλογα τι ηχο θα επιλεξεις βεβαια. Προγραμματα επεξεργασιας ηχου υπαρχουν πολλα ;) . Το ακουστικο δυστυχως σε μενα δεν ακουγεται δυνατα, ειδικα εξω αρκετα δυσκολα. Επισης και η ποιοτητα του ηχου δεν μου φανηκε καλη. Το πηγα σημερα για επισκευη επειδη ειχε ενα προβλημα με το πληκτρολογιο και ειπα να κοιταξουν και το ακουστικο. Το μικροφωνο ΟΚ. Το κινητο πληρως ξεκλειδωτο, αφου δεν ειναι και Vodafone Live (για αυτο και το επελεξα :D ). Αν εξαιρεσουμε τον χρονο που χρειαστηκε για να συνηθισω την διαφορετικη διαταξη των πληκτρων και των γραμματων σε σχεση με το Siemens που ειχα τοσα χρονια, καμια "παραξενια" δεν προσεξα. Το μονο που δεν βρηκα ακομη ειναι πως να σωζω τα μηνυματα μου ωστε να τα περναω μετα στον υπολογιστη, οπως οι εικονες και τα βιντεακια.

Τελος για να μην ξεχασω, το κινητο ειναι αρκετα γρηγορο. Του φορτωνεις πανω οσα παιχνιδια και εφαρμογες Java θες (28 MB φτανουν για αρκετα), που υπάρχουν παρα πολλες.

Link to comment
Share on other sites

ναι εγώ εχω κάνει.. μια χαρά όλα λειτουργούν άψογα!! γιατί ρωτάς ωστόσο??

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος γιατι δεν μπορω να βάλω σαν φόντο δικές μου φωτογραφίες παρά μόνο όσες έχει by default. Έχω το z530 davinci edition απο cosmote
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και γρήγορο κινητό. Οι εφαρμογές και τα παιχνίδια εκτελούνται πολύ γρήγορα. Προσεγμένο , με αρκετή μνήμη με δυνατότητα επέκτασης. Αρνητικό , όταν βγάλεις τη μπαταρία , χάνει ημερομηνία κ ώρα.

 

Αυτά , κατά τα άλλα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ξερετε εαν υπαρχει προγραμμα δημιουργιας θεματων για κινητο sony ericsson(z530i)???εαν υπαρχει που μποορω να το βρω???ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

ξερετε εαν υπαρχει προγραμμα δημιουργιας θεματων για κινητο sony ericsson(z530i)???εαν υπαρχει που μποορω να το βρω???ευχαριστω...

 

Καλησπερα.το πραγραμμα που θελεις ειναι αυτο..Theme Creator.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μέχρι τι χορητικότητας κάρτα μνήμης παίρνει; 1gb όπως το z550?
Link to comment
Share on other sites

μέχρι τι χορητικότητας κάρτα μνήμης παίρνει; 1gb όπως το z550?

αν θυμαμαι καλα το w300i που παιρνει ιδια καρτα με το z530i μπορεις να βαλεις μεχρι και 2 γιγα.πρεπει να το διαβασα σε ενα εντυπο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα το w300i που παιρνει ιδια καρτα με το z530i μπορεις να βαλεις μεχρι και 2 γιγα.πρεπει να το διαβασα σε ενα εντυπο.:)

 

Άσχετο αλλά επειδή δεν το βλέπω να απαντάται και αλλού ξέρουμε αν στο κουτί του w300i δίνεται η memory stick??

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το site της SE μαζι με το W300 δίνονται ακουστικά, USB Cable και MS micro 256MB. +καλύτερη οθόνη και φωτογραφική μηχανή. Πρέπει να ομολογήσω οτι έχει καλύτερο value/money σε σχέση με το Ζ530. Εχω ήδη αγοράσει το καλώδιο (25Ευρώ), τα ακουστικα (15Ευρώ) και πάω για την καρτα.

Επειδή δεν βρήκα ανάλογο θέμα στο φορουμ, γνωριζει κανεις για τιμές των MS micro. Οι τιμές στο e-bay για μια 512 δεν πέφτουν κατω απο 30-32 ευρώ (με τα οποια ρισκα;) ), ενώ η ΤΙΜ την δίνει 39. Έχει βρει κανεις φτηνότερα?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο http://www.scroutz.gr

 

όλο και κάτι θα βρεις καλό!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα μια 512ΜΒ απο την ΤΙΜ με 39Ευρώ. Ο πωλητής βέβαια μου έδειχνε οτι να 'ναι (SD micro:wacko: ) αλλα τελικα τα βρήκαμε! :p . Ήρθαν και τα ακουστικά μέσω e-Bay με 12Ευρώ. Καμιά σχέση με εδώ οπού είχαν τριπλάσια σχεδόν τιμη :mad: . Τώρα νομίζω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το κινητάκι :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αδερφή μου πήρε την Δευτέρα που πέρασε ένα Z530, το φόρτισε πρώτη φορά, όλα κυριλέ. Η μπαταρία κράτησε πάρα πολύ, δηλαδή έκλεισε χθές τελικά. (της είπα να κάνει μερικούς πλήρεις κύκλους στην αρχή). Πάει να το φορτίσει αλλά τίποτα. Δεν εμφανίζει καμία ένδειξη στην οθόνη και ούτε φορτίζει. Το πρόβλημα είναι ότι η τώρα βρίσκεται στην Γαλλία και θα γυρίσει αρκετούς μήνες αργότερα. Η εγγύηση (με απόδειξη από γερμανό;) έχει ισχύει στην ΕΕ; έτσι διάβασα στο βιβλιαράκι που είχε μέσα στο κουτί. Τι μπορεί να φταίει; Μήπως παίζει καμία στραβή με τις πρίζες; και στην γαλλία 220V έχουν;

edit: τελικά με τις πολλές λέει άρχισε να φορτίζει αλλά της φαίνεται ότι φορτίζει τραγικά αργά. μετά από 1ώρα και βάλε φόρτισης είναι στο 16%...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • The title was changed to Sony Ericssson Z530i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...