Jump to content

Sony Ericsson Ζ550i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω 2 ερωτήσεις:

- πόσα sms χοράει η μνήμη του;

- από αναπαραγωγή Mp3 πως τα πάει; λέει τίποτα το Player του;

- από συγχονισμό με Outlook πως τα πάει;

 

-Δεν ξέρω, απλά γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ με όρια sms (προσωπικά μου είναι άχρηστα). Αυτό που ξέρω όμως είναι πως οποιοδήποτε όριο και αν έχει, πρακτικά μεγαλώνει στο μέγιστο δυνατό, που νομίζω πως είναι έτσι και αλλιώς τεράστιο,...για 'μένα πάντα . Αυτό επιτυγχάνεται με παρέμβαση όμως στο software του τηλεφώνου σου, όπως ακριβώς μπορεί να γίνει με τα K750, W800 κλπ.

-Στα Mp3 δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτε από τα τηλέφωνα της W σειράς εκτός ίσως από τα ακουστικά που τα συνοδεύουν, αλλά και αυτό ακόμη λύνεται με....35€. Το Player είναι πρακτικά το ίδιο με τα W (W800, W700, W550 κλπ) χωρίς όμως την ευχρηστία των ξεχωριστών "μουσικών" κουμπιών που έχουν τα W, ειδικά με κλειστό καπάκι ή πληκτρολόγιο. Από την άλλη η εξωτερική οθόνη δεν σε πληροφορεί για το τραγούδι που αναπαράγεται και άρα πρέπει να είσαι άνοιξε-κλείσε ή μόνιμα ανοικτός ! Πάντως, παρότι δεν μπορείς με κλειστό καπάκι να ξεκινήσεις ή να σταματήσεις την αναπαραγωγή (όπως στα W ή έστω στo K750) μπορείς να μεταπηδήσεις στο επόμενο ή προηγούμενο τραγούδι μέσω των πλαϊνών πλήκτρων ήχου όταν τα πατάς παρατεταμένα.

-Όπως όλα τα SE, δηλαδή ...όταν τα "δει" o υπολογιστής όλα πάνε ρολόι. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι με την USB σπάνια έως ποτέ, έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Και έγω μάλλον για εκεί με βλέπω, μόνο που cosmote/microland απ όπου έχω επιδότηση δεν το έχουν φέρει ακόμα! Έλεος...

Μέχρι 1 gb δεν παίρνει κάρτες μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω το Ζ550i. Μένω προσωρινά Γερμανία και θα ήθελα να το αγοράσω από εδώ (οι τιμές είναι λίγο καλύτερες από Ελλάδα). Γνωρίζει κανένας αν μπορώ να εγκαταστήσω εκ των υστέρων το ελληνικό Language Pack; Και αν γίνεται αυτό χωρίς να στέλνω το κινητό σε αντιπροσωπείες και σχετικά...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις υποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

όταν έρθεις ελλάδα θα πας σε ένα se service και θα περάσεις ελληνικό μενού. πιθανώς αυτό να στο κάνουν επιτόπου, δεν θα χρειαστεί να το αφήσεις στο service. Επειδή δεν είναι αγορασμένο από Ελλάδα ίσως σου χρεώσουν την "αναβάθμιση" με τίποτα 15euro.
Link to comment
Share on other sites

όταν έρθεις ελλάδα θα πας σε ένα se service και θα περάσεις ελληνικό μενού. πιθανώς αυτό να στο κάνουν επιτόπου, δεν θα χρειαστεί να το αφήσεις στο service. Επειδή δεν είναι αγορασμένο από Ελλάδα ίσως σου χρεώσουν την "αναβάθμιση" με τίποτα 15euro.

H Εγγυηση καλυπτει ολη την Ευρωπαικη ενωση..:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

antonis_wrx ευχαριστώ για το Tip

 

Σερφάρωντας, βρήκα τη σελίδα του DaVinci Team (http://www.davinciteam.com). Με κάποιο τέτοιο Software είναι δυνατή η αλλαγή του Language Pack? Από ότι κατάλαβα κοστίζει 10,- Ευρώ και μπορεί να κάνει κι άλλες αλλαγές στο κινητό... Έχει κάποιος σχετική εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και το αγόρασα. Αν έκανα καλά θα σας πώ μετά παό καμιά ευδομάδα ή μήνα. Με πρωτη φώρτηση κράτησε 2,5 μέρες με 1,20 ωρες ομιλίας (32 λεπτά την μέρα) οπότε αναμένω με το "στροσιμο" να επιτυγχάνω καλύτερους χρόνους.

Δεν έχει ς έτσι κλασικά θα γράφω Σπύροσ, Πετροσ κ.τ.λ.

 

Επειδή δεν έχω ούτε κάρτα αλλά ουτε έχς εγκαταστισει το ΒΤ στον υπολογιστή ακόμα δεν πέρασα mp3 ακόμα αλλά με 3 που έχει μέσα διαπιστωσα

Ναι
λέει
ποιο τραγούδι παίζει έξωτερικά (δεν ξέρω αν έιναι από το filename η το ID3 tag ακομα αλλά θα σας πω..

Αλλάζει τραγούδι με "π
αρατεταμένη
" πίεση των πλαινών (όπως προαναφερθηκε. Απλή πιεση αλλάζει την ένταση της φωνής.
Το ίδιο ΚΑΙ στο FM ράδιο, αλλάζει σταθμούς

 

Θα το δουλέψω λίγο και θα σας τα πω ξανα

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,περι αυτονομιας του Ζ550ι ....

Απο πρωτη ακομα φορτιση τωρα κλεινει 48 ωρες ανοιχτό συνεχεια με την μπαταρια αυτη τη στιγμη στο 30 % με

 

1- συνολική διάρκεια κλήσεων 1 ωρα , 25 λεπτα και 5 δευτερα

2-Πολυ πειραγμα απο τη στιγμη που το εβγαλα απο το φορτιστη (ακουσα ολους τους ηχους 3-4 φορες,εικονες,εργασιες,ραντεβου,λοιπα αρχεια)

3-Καμμια ωρα παιχνιδι blackiack

4-20 φωτογραφιες και 4 βιντεο των 20 περιπου δευτερολεπτων

5-Καμμια ωρα συνδεση με δοντι με τον φορητο για συγχρονισμό και διαφορα ψαξιματα.

6-Κανα 15λεπτο se GPRS.

 

Ολα αυτα και με ρυθμιση φωτεινοτητας στο 50% και με το γεγονος οτι 8 ωρες τη μερα το τηλεφωνο βρισκεται σε σημειο οχι καλής λήψης σηματος.

 

Μπορω να πω οτι η μπαταρια και το τηλεφωνο συνεργαζονται αψογα.Και ακομα ειμαι στην πρωτη φορτιση.

Κατα τα αλλα ,λιγο πολυ οτι ειπαν τα αλλα μελη,το τηλεφωνο ειναι καλό,καμμια επανεκινηση,γρηγορο,παναλαφρο,βολικο,τα πληκτρα δεν τα βρισκω καθολου σκληρά,φωτογραφιες ικανοποιητικες.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον κινητό. Μέχρι που είδα το SAR του: 1,15W/Kg !!!

 

Την παλεύουν καθόλου εκεί στην SE?

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.Ενταξει το ΣΑΡ του μπορει να θεωρηθει υψηλό.Μου φαινεται λιγο φουσκωμενο αλλα δεν ειμαι ειδικος ουτε μπορω να το μετρησω.

Οπως και να χει με ενα bluetooth handsfree το προβλημα λυνεται.Αυτη τη στιγμή (σε συνεχεια απο το προηγουμενο μηνυμά μου) εχει ενδειξη μπαταριας 4%, το κουτακι της μπαταριας ειναι πατος,εχει συμπληρωσει

1 ωρα ,40 λεπτά και κατι ψιλά σε διαρκεια κλήσεων ,μου εχει δωσει 2 ειδοποιησεις πεσμενης μπαταριας και εχω βαρεθει να περιμενω να σβησει για να παω στη δευτερη φορτιση.Εχω ηδη προσπαθησει με ηχους και δοντι να ταλαιπωρησω περισσοτερο τη μπαταρια για να αδειασει.

Αν υποθεσω οτι με τη χρηση που αναφερα βγαζει μετα απο 4-5 φορτισεις ,4 πληρης μερες ,αντε με το ασυρματο δοντι να βγαζει 2 ή αντε 1,5.Παλι θεωρειται αριστη αναμονή.Δεν το περιμενα για να πω την αληθεια.

 

Βασικα το Ζ550 μου πρεκυψε απο αναβαθμιση συνδεσης.Στα λεφτα της αναβαθμισης ,διαλεξα αυτό αναμεσα σε αλλα.Δεν μου γεμισε το ματι εξαρχής καθότι στοχευα σε αλλη συσκευή και το ειχα για πουλημα αλλα τωρα το σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ550ι μολις εκλεισε.....:) συμπληρωνοντας μετα την πρωτη φόρτιση 72 ωρες συνεχους λειτουργίας με τις παραμετρους που αναφερα παραπανω και με το δοντι ενεργοποιημενο συνεχεια τις τελευταιες 4 ωρες,οταν η μπαταρια ηταν στο 4%.Αυτα περι αυτονομιας.
Link to comment
Share on other sites

:dizzy: μία επισκόπηση εδώ

 

Οσο για την μπαταρία θα σας πώ σε λίγες μέρες.. Την πρώτη φορά μεπολύ παιχνίδι και αρκετή ομιλία κράτησε 2,5 μέρες. Την δευτερη φορά εβαλα μία κάρτα που δεν χρησιμοποιώ και μετά από 2 μέρες ήταν πάνω από 60% (χωρίς ομιλία μονο bt να μεταφέρω λίγους ήχους και επαφές). Την τρήτη έβαλα το συμβόλεό μου και έτσι κράτησε άλλες 1,5 μέρες περίπου. ΜΕ αυτά πιστευω θα βγάζει 3 ημέρες με κανονική (20-30 λεπτά/μέρα) χρήση. Αλλά όπως είπα θα σας ξαναμιλίσω για αυτό μετά από μία ευδομάδα.. (να στρώσει και να δείξει)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θελει η μανα μου να παρει νεο κινητο και πιστευω οτι το 550 ειναι ιδανικο γι αυτην,δειχνει πολυ καλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι το υψηλότατο SAR του...
Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι το υψηλότατο SAR του...

αμα σε προβληματιζει αυτο θα χρησιμοποιεις bluetooth hands free και θα εισαι μια χαρα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πώς αφού είναι σπαστό και άρα η κεραία είναι πιο μακριά από τον εγκέφαλο (η ένταση της ακτινοβολίας είναι τετραγωνικά μικρότερη της απόστασης 1/s^2 ) έχει πιο πολύ ακτινοβολία από τα candy bar κινητά :confused: της SE. Βέβαια τα "σαπούνια" κινητά συνήθως έχουν μία μαγνητική θωράκιση προς την μεριά του εγκέφαλου (κάντε ένα πείραμα με ένα ράδιο πλησιάστε το ενώ μιλάτε από την μεριά του ακουστικού και από την ανάποδη. Καμία σχέση τα παράσιτα που δημιουργούνται). Ισως το 550 να μην την έχει, καθώτι σπαστό.

 

Εμένα πάντως που είμαι και εμπειρικός επιμένω πως είναι ξεκούραστο κινητό στο αφτί, με τα canty bars με πονάει το κεφάλι. Αυτό το νοιώθω πολύ άνετο.. Τι να πώ για το SAR (άλλωστε το δηλούμενο είναι το μέγυστο, ισως το μέσω να είναι πολύ πιο μικρό). Εμένα όπως όλα τα σπαστά μου φέναιτε ξεκούραστο.

@ταξιδιωτης22

θελει η μανα μου να παρει νεο κινητο και πιστευω οτι το 550 ειναι ιδανικο γι αυτην,δειχνει πολυ καλο.

Νομίζω ΔΕΝ κάνει για την μάνα σου γιατί αν και είναι σπαστό και άρα άνοιξε κλείσε είναι απλό στο να απαντάει και τερματίζει κλίσεις ωστόσο έχει πολύ κακά πλήκτρα (για ατσούμπαλους πάντα μιλάω). Βασικά για να εξηγώ τα πλήκτρα είναι στο ίδιο υψός με το πλαστικό (επίπεδα - ΔΕΝ προεξέχουν) με αποτέλεσμα ΝΑ ΜΗΝ πατιούνται καλά και ειδικά από χονδροκομμένα χέρια (που ίσως έχουν οι πιο ηλικιωμένοι. ΠΑρόλα αυτά έχουν σχετική μαγάλη απόσταση μεταξύ τους που δεν βρίσκεις αλλού. Επιπλέον ΑΝ έχει σημασία ΔΕΝ έχει τυπωμένα πάνω τα ελληνικά γράμματα που είναι σε άλλη θέση αν είσαι στο ABC και το ΑΒΓ-ελληνικά και Τ9 (μπέρδεμα). Έτσι το M στα ελληνι΄κά είναι στο 5 ενώ στα αγγλικά (ή ABC) στο 6. Πάντως γενικά και για νέους γρηγορους SMSάδες δεν είναι το καλύτερο.. :(

 

Επιπλέον ο φορτιστής θέλει μία επιδεξιότητα (δεν είναι στρόγγυλος όπως τα νόκια) ενώ μπορεί κάποιος που δεν καταλαβαίνει να πάει να τον τοποθετήσει ανάποδα και δεν θα μπαίνει και θα κάνει και καμιά ζημιά.. Θα πρέπει να εκπαιδευτεί να βλέπει τον κεραυνό από πάνω. Επίσεις οι προεγγατεστημένοι ήχοι ΔΕΝ ακούγονται καλά (ξέρεις να βάλεις άλλον?, μάλλον ναι.. ε).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά να πω και εγω κάτι???? Μόλις πηρα το τηλ και βλέπω οτι το δόντι του δεν λειτουργει.

Προσπάθησα να το συνδέσω με το Κ700ι που έχω και τίποτα. Εβαλα τον κωδικό που θέλει αλλά δεν γίνεται η ανταλλαγη.

Υπάρχει περιπτωση να είναι ελλατωματικό το τηλ???

Η να κάνω κάποια άλλη ενέργεια πριν το γυρισω πίσω???

""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά να πω και εγω κάτι???? Μόλις πηρα το τηλ και βλέπω οτι το δόντι του δεν λειτουργει.

Προσπάθησα να το συνδέσω με το Κ700ι που έχω και τίποτα. Εβαλα τον κωδικό που θέλει αλλά δεν γίνεται η ανταλλαγη.

Υπάρχει περιπτωση να είναι ελλατωματικό το τηλ???

Η να κάνω κάποια άλλη ενέργεια πριν το γυρισω πίσω???

Μηπως το κ700 ειναι vodafone live.αυτο ειναι προβλημα.ειδικα σε ανταλλαγη αρχειων μεσω bluetooth τα κινητα της SE ειναι μια χαρα .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

oxi φιλε, ειναι και τα δυο cosmote. Μιλαμε εχω παθει πλακα , πτωτη φορα το βλεπω αυτο

τοτε πηγαινε'το κατευθειαν απο εκει που το πηρες και αναφερε το προβλημα μηπως και στο αλλαξουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουστε τι γινεται, το δοκιμασα με το δοντι του laptop μου και δουλευει συρμα, τι να κανω ρε παιδια ??? Και λαμβανει και στελνει και μαλιστα σφαιρα.

Τι κανουμε τωρα??? Ααααα και το κ700ι κανει τα ιδια με το laptop.

""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε δεν εχει προβλημα.ισως δεν μπορει να δει το "μπλε δοντι" του κ700,μηπως παιζει ρολο οτι το z550i εχει bluetooth εκδοση 2.0 ενω το κ700ι εκδοση 1.2.νομιζω οτι καπου το εχω διαβασει.αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το Ζ550 μου έχω κάνει δύο συνδέσεις ΒΤ, μία με το PC (ΒΤ stick) και μία με αλλο κινητό Μοτορολα 360. Και στις δύο ΔΕΝ αντιματόπισα πρόβλημα. Μετέφερα (από και πρός) από επαφές μέχρι ringtones και παιχνίδια Java (τα java μόνο πρός). Κανένα πρόβλημα. :D Το Ζ550 έχει όντος BT 2.0 (σημαντικά πιο γρήγορο από το BT1) το οποίο όμως είναι συμβατό με παλαιώτερα (1.2 ή 1). Για παράδειγμα το Motorola 360 είναι 1.2 και αν και άλλη μάρκα συνδέθηκε και αντάλλαξε αρχεία ευκολα. Το μόνο που παρατήρησα από το PC είναι ότι δεχόταν το πολύ μέχρι 20-25 αρχεία ταυτόχρονα (με την μία) αλλοιώς σε έκοβε. Ετσι αν είχες 50 αρχεία (πχ επαφές Outlook ώς αρχεία όχι με sync) έπρεπε να τα στείλω σε δύο δώσεις. Μονο αυτό και δεν ξέρω αν είναι περιορισμός του κινητού ή του BT Stick του PC.

 

Στην περιπτωσή σου. Μου φαίνεται κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει to K700i, θυμάμε με κάποιες εκδώσεις είχε κάποια θέματα μου έλεγαν φίλοι μου (αλλά επείδή δεν το είχα μπορέι να κάνω και λάθος). Το pairing έχει γίνει σωστά.?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Ζ550i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...