Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που διαβάζω τώρα για το Wi-Fi αρχίζει να με κάνει πολύ δύσπιστο. Αν η Nokia έχει κάνει τέτοια πατάτα και δεν επιτρέπει πλοήγηση στο Internet μέσω Wi-Fi (δεν μου φαίνεται περίεργο, ικανή την έχω, εδώ έχει κάνει πολύ χειρότερα πράγματα στα κινητά της), τότε απλά το ξεχνάω το N80 και ψάχνω κάτι άλλο. Μπορεί βέβαια στα specs να λέει broadband access with WLAN, αλλά δεν αποκλείεται μετά να το γυρίσει και να πει 'ξέρετε δεν εννοούσαμε ακριβώς αυτό' (το έχει κάνει άπειρες φορές).

 

kostas_pav, μπορείς να βεβαιωθείς ότι δεν σου έχει ξεφύγει κάποια ρύθμιση; Μήπως π.χ. πρέπει να φτιάξεις νέο σημείο πρόσβασης στις ρυθμίσεις σύνδεσης, το οποίο θα χρησιμοποιεί το Wi-Fi για την πλοήγηση; Δεν ξέρω, απλά υποθέσεις κάνω.

Μπορείς! Το λέει στο manual... Θα δοκιμάσω να συνδεθώ σε δίκτυο χωρίς ασφάλεια αργότερα...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό που διαβάζω τώρα για το Wi-Fi αρχίζει να με κάνει πολύ δύσπιστο. Αν η Nokia έχει κάνει τέτοια πατάτα και δεν επιτρέπει πλοήγηση στο Internet μέσω Wi-Fi (δεν μου φαίνεται περίεργο, ικανή την έχω, εδώ έχει κάνει πολύ χειρότερα πράγματα στα κινητά της), τότε απλά το ξεχνάω το N80 και ψάχνω κάτι άλλο. Μπορεί βέβαια στα specs να λέει broadband access with WLAN, αλλά δεν αποκλείεται μετά να το γυρίσει και να πει 'ξέρετε δεν εννοούσαμε ακριβώς αυτό' (το έχει κάνει άπειρες φορές).

Kala ama exei kanei tetia patata tha einai san na evale ta xeria tis kai na evgale ta matia tis!!!ti na to kaneis to wi-fi an xrisimeuei mono stin metafora dedomenon!!!!!!

 

Re paidia apo oti katalava iparxoun kai alloi me to kinito edo mesa.Den dokimazetai kai eseis na doume ti ginetai??????

 

PS:Mipos prepei na anixtei kai kala kapia porta???(opos kanoume sta router)

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το είδα και γω όσο καλύτερα μπορούσα το κινητό και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

 

Προσπερνάω τα περι μεγέθους, πάχους ύψους κτλ και περνάω στα πιο ουσιώδης. η ποιότητα της οθόνης του είναι αφάμιλλη με αυτή του Ν90 και σίγουρα απο τις καλύτερες που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην αγορά. Τα πάντα φαίνονται σαν ζωγραφισμένα και δεν υπάρχει πίξελ ούτε για δείγμα. Απλά δεν μπορούν να διακριθούν.

Το μόνο μειονέκτημά της, αν μπορούμε βέβαια να το πούμε έτσι, είναι η χαμηλή της φωτεινότητα. Κάνοντας σύγκριση με το 3250, υστερεί τρομακτικά (η φωτεινότητα της οθόνης του 3250 είναι κορυφαία). Ίσως έγινε σκόπιμα κάτι τέτοιο για περιορισμό της κατανάλωσης.

 

Το πολυπλήκτρο πολύ καλό, απαλό και υπάκουο. Μοιάζει αρκετά με αυτό του Ν70 αν και του Ν70 το βρίσκω ανώτερο.

 

Η ποιότητά του στην αναπαραγωγή μουσικής δεν με άφησε ικανοποημένο. Σε σύγκριση που έγινε με το 3250, υστερούσε δραματικά. Περίμενα κάτι καλύτερο μιας και την απόδοση του 3250 δεν την θεωρώ κορυφαία. Πολύ θετικό είναι η δυνατότητα παραμετροποίησης μέσω του ισοσταθμιστή 5 θέσεων. Και πάλι όμως δενν πρόκειται να δείτε σημαντικές διαφορές. Θα ήθελα λίγη ως αρκετή παραπάνω ένταση. Τα ακουστικά της συσκευασίας του είναι τα ίδια με των 6270 και 6280 τα οποία είναι απο τα καλύτερα που έχει φτιάξει η Νοκια. Να σημειωθεί οτι αυτά που περιλαμβάνονται στο 3250 είναι σαφώς ανώτερα.

Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν αποδίδει ικανοποιητικά. Κάθε άλλο. Ο ήχος του είναι πεντακ΄θαρος και σίγουρα θα αφήσει ικανοποιημένους κάποιους που δεν έχουν τρελές απaιτήσεις στον συγκεκριμένο τομέα - όπως εγώ ας πούμε. :) :p

 

Οι φωτο που τραβήχτηκαν απο την κάμερα του Ν80 φαινόντουσαν πάρα μα πάρα πολύ καλές στην οθόνη του. Θα πρέπει όμως ο Κώστας να μας τις ανεβάσει κάπου ωστε να τις δούμε στην οθόνη του υπολογιστή μας για να κρίνουμε. Οι ρυθμίσεις που σου δίνονται κατά την λήψη φωτο είναι πάρ απάρα πολλές και σίγουρα με λίγο παίξιμο μπορούμε να πετύχουεμ πολύ καλό αποτέλεσμα.

Ένα βιντεάκι που τράβηξα, κάτω απο όχι ιδανικές συνθήκες, μου φάνηκε πολύ καλό. Παρόλο που κουνούσα πολύ την κάμερα, δεν κολλούσε ούτε πιξέλιαζε σε κανενα σημείο ενώ και η ποιότητα της εικόνας ήτνα πεντακάθαρη. Το μονάδικό του ελάτωμμα ήταν ένα τραμόπαιγμα της εικόνας. Κάτι που νομίζω θα λυθεί σε μελλοντική αναβάθμιση (η οποία θα είναι σπιτική φαντάζομαι). ;)

 

Πιστεύω οτι το Ν80 έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες όσον αφορά την κάμερά του. Αρκεί να του δώσουμε χώρο. Όσοι βιάζονται να το κατακρίνουν, καλά θ ακάνουν να αναθεωρήσουν και να περιμένουν να δούν ακόμα περισσότερα δείγματα.

 

Η έκθεσή συνδιάζει τα καλύτερα στοιχεία απο Ν70 και Ν90 με 3250. δεν βρήκα το παραμικρό ψεγαδι. Στον τομέα διαχείρησης παίρνει άριστα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το είδα και γω όσο καλύτερα μπορούσα το κινητό και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

 

Προσπερνάω τα περι μεγέθους, πάχους ύψους κτλ και περνάω στα πιο ουσιώδης. η ποιότητα της οθόνης του είναι αφάμιλλη με αυτή του Ν90 και σίγουρα απο τις καλύτερες που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην αγορά. Τα πάντα φαίνονται σαν ζωγραφισμένα και δεν υπάρχει πίξελ ούτε για δείγμα. Απλά δεν μπορούν να διακριθούν.

Το μόνο μειονέκτημά της, αν μπορούμε βέβαια να το πούμε έτσι, είναι η χαμηλή της φωτεινότητα. Κάνοντας σύγκριση με το 3250, υστερεί τρομακτικά (η φωτεινότητα της οθόνης του 3250 είναι κορυφαία). Ίσως έγινε σκόπιμα κάτι τέτοιο για περιορισμό της κατανάλωσης.

 

Το πολυπλήκτρο πολύ καλό, απαλό και υπάκουο. Μοιάζει αρκετά με αυτό του Ν70 αν και του Ν70 το βρίσκω ανώτερο.

 

Η ποιότητά του στην αναπαραγωγή μουσικής δεν με άφησε ικανοποημένο. Σε σύγκριση που έγινε με το 3250, υστερούσε δραματικά. Περίμενα κάτι καλύτερο μιας και την απόδοση του 3250 δεν την θεωρώ κορυφαία. Πολύ θετικό είναι η δυνατότητα παραμετροποίησης μέσω του ισοσταθμιστή 5 θέσεων. Και πάλι όμως δενν πρόκειται να δείτε σημαντικές διαφορές. Θα ήθελα λίγη ως αρκετή παραπάνω ένταση. Τα ακουστικά της συσκευασίας του είναι τα ίδια με των 6270 και 6280 τα οποία είναι απο τα καλύτερα που έχει φτιάξει η Νοκια. Να σημειωθεί οτι αυτά που περιλαμβάνονται στο 3250 είναι σαφώς ανώτερα.

Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν αποδίδει ικανοποιητικά. Κάθε άλλο. Ο ήχος του είναι πεντακ΄θαρος και σίγουρα θα αφήσει ικανοποιημένους κάποιους που δεν έχουν τρελές απιτήσεις στον συγκεκριμένο τομέα - όπως εγώ ας πούμε. :) :p

Υπάρχουν βέβαια πράγματα που στο 3250 δεν υπάρχουν και δεν τα αναφέρεις.

 

Πάντως όλα αυτά που λές πιστεύω πως θα διορθωθούν σε επόμενα firmwares...! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υπάρχει στο Ν80 είανι η μετάβαση. στο 3250 απουσιάζει. Εγώ την χρησιμοποιώ και θα την ήθελα παρ΄λο που κατα γενική ομολογία είναι ένα περιττό χαρακτηριστικό.

 

Ακόμα έχει την σκηνοθεσία που δεν έχει το 3250, αλλά πρόκειται για εφαρμογή και πιστεύω οτι μπορεί να προστεθεί.

 

Βέβαια το σημαντικότερο που έχει το Ν80, που δεν έχουμε δεί σε άλλο series 60 είναι το μενού Διαχείρηση Συσκευής οπού βλέπουμε το μητρώο των αναβαθμίσεων. Το συγκεκριμένο μενού υποδηλώνει την δυνατότητα για σπιτική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτουμε Review τωρα. Αλλιως πορεια εξω απο την Αμερικανικη πρεσβεια (ασχετο αλλα κολαει με τα παντα) αυριο στις 12 το μεσημερι και μετα καψιμο κινητων στο συνταγμα!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε τον kostas_pav για την επαφη με το πολυσυζητημενο Ν80 :)

το μεγεθος του αρκετα μικρο, πανεμορφο.

εμενα το μονο που με χαλασε ειναι η φωτεινοτητα της οθονης. μαθημενος στο 6600 μου ειναι υπεραρκετο. να πω την αληθεια βεβαια γλυκαθηκα και απο το 3250, ειναι ωραιο το ατιμο :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες!

Αγόρασα το τελευταιο κομματι που ειχε μεινει στην Αθηνα, απ το πλαισιο περιστεριου!:lol:

Επειδη ημουν ολη μερα σε δουλειες , τωρα γυρισα σπιτι κ το ανοιξα.Δεν το φορτισα ακομα διοτι εχει μπαταρια για καμμια ωριτσα.

Ημουν προσφατα κατοχος του Ν70 και του 6270.

Ανεπιφυλακτα λεω πως το Ν80 ειναι ο,τι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου.

Εξωτερικα τελειο(το ειχα για μεγαλυτερο)

οθονη αψογη.

Η αφη των πληκτρων και γενικως του περιβληματος του σε "χαιδευει" στα δαχτυλα!

Επειδη εχω home studio και ειναι η δουλεια μου ο ηχος, θα σας πω μετα απο τεστ με επαγγελματικα ακουστικα(αφου εχει υποδοχη jack μικρο)αν ο ηχος ειναι οκ!(παντως του Ν70 με ικανοποιουσε απολυτα..ΜΡ3 στα 160kbps)

προς το παρον δοκιμαζω....εχω βγαλει κ 3 φωτο με διαφορες ρυθμισεις (απλης κοντινης ληψης κ εγγραφου).Αν ενδιαφερεστε μπορω να τις ανεβασω καπου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες!

Αγόρασα το τελευταιο κομματι που ειχε μεινει στην Αθηνα, απ το πλαισιο περιστεριου!:lol:

Επειδη ημουν ολη μερα σε δουλειες , τωρα γυρισα σπιτι κ το ανοιξα.Δεν το φορτισα ακομα διοτι εχει μπαταρια για καμμια ωριτσα.

Ημουν προσφατα κατοχος του Ν70 και του 6270.

Ανεπιφυλακτα λεω πως το Ν80 ειναι ο,τι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου.

Εξωτερικα τελειο(το ειχα για μεγαλυτερο)

οθονη αψογη.

Η αφη των πληκτρων και γενικως του περιβληματος του σε "χαιδευει" στα δαχτυλα!

Επειδη εχω home studio και ειναι η δουλεια μου ο ηχος, θα σας πω μετα απο τεστ με επαγγελματικα ακουστικα(αφου εχει υποδοχη jack μικρο)αν ο ηχος ειναι οκ!(παντως του Ν70 με ικανοποιουσε απολυτα..ΜΡ3 στα 160kbps)

προς το παρον δοκιμαζω....εχω βγαλει κ 3 φωτο με διαφορες ρυθμισεις (απλης κοντινης ληψης κ εγγραφου).Αν ενδιαφερεστε μπορω να τις ανεβασω καπου...

 

Άντε ξεκίνα τις εντυπώσεις, μήπως και με ψήσεις και αφήσω το 6280. Λες;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με τον kostas_pav μέσω IRC, έγινε κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε το N80 του να δει Internet μέσω Wi-Fi. Το αποτέλεσμα; Τζίφος. :what: Μέσω GPRS και 3G βλέπει sites μια χαρά. Μέσω Wi-Fi όχι. Το κινητό συνδέεεται με τον router, παίρνει IP, αλλά sites δεν ανοίγει. WEP απενεργοποίησε, ρυθμίσεις DNS πέρασε, αλλά και πάλι τίποτα.

 

Κώστα, αν έχεις νέα και καταφέρεις κάτι ενημέρωσέ μας γιατί το θέμα είναι σημαντικό.

 

Edit: ok, λήξη... συναγερμού. Φαίνεται ότι είναι μεμονωμένο πρόβλημα συσκευής ή router, γιατί στο κινητό του singer το Wi-Fi λειτουργεί μια χαρά. Δείτε το post του πιο κάτω.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

το κλειδι το απενεργοποιησε τελειως;

 

Ναι, είτε τα κλειδιά είναι ενεργά, είτε όχι, το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο: μηδέν στο πηλίκο...

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είτε τα κλειδιά είναι ενεργά, είτε όχι, το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο: μηδέν στο πηλίκο...

βλεπω στον οριζοντα και μια μικρη πιθανοτητα να μην τα παει καλα με το ρουτερ του, οπως εχω ακουσει να συμβαινει και στα windows, αλλα δεν ειμαι ειδικος βεβαια. περιεργο παντως, ειναι-ηταν ξεκαθαρη στο θεμα αυτο η νοκια.

 

επιλογη για infrustucture mode εχει στο Ν80; δεν το κοιταξα :O

Link to comment
Share on other sites

Άντε ξεκίνα τις εντυπώσεις, μήπως και με ψήσεις και αφήσω το 6280. Λες;

παραθετω τρεις φωτο:

1. χωρις φλας και κοντινη ληψη http://img.photobucket.com/albums/v500/byzantinos/18042006001.jpg

2. χωρις φλας και κοντινη ληψη http://img.photobucket.com/albums/v500/byzantinos/18042006003.jpg

3. χωρις φλας και ληψη για κειμενα http://img.photobucket.com/albums/v500/byzantinos/18042006007.jpg

Ακουω εντυπωσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς! Το λέει στο manual... Θα δοκιμάσω να συνδεθώ σε δίκτυο χωρίς ασφάλεια αργότερα...!

 

Φίλε Κώστα, αν μπορείς πες μας τις εντυπώσεις σου από Wi-Fi, γιατί για πολλούς από μας εδώ είναι ο κύριος πόλος έλξης για την αλλαγή του κινητού μας σε Ν80. Μου προκαλεί ανησυχία το γεγονός που δεν μπορείς να συνδεθείς κάπου.. :worry:

 

Να σημειώσω ότι το Ν91 όπως μας αναφέρει ο φίλος MsK στο review του (διαβάστε στο αντίστοιχο νήμα), δουλεύει και συνδέεται κανονικά στο διαδίκτυο.

 

Επίσης αν κάποιο παιδί που ήδη πήρε το Ν80 έχει καταφέρει κάτι με Wi-Fi (κυρίως πλοήγηση στο διαδίκτυο είναι το πιο σημαντικό) ας μοιραστεί μαζί μας τις εντυπώσεις του... :worry:

 

ΤΗΑΝΧ :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΣΩ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ!!!

ηταν πανευκολο!!!

πας συνδεσιμοτητα-διαχ.συνδ.-διαθεσ.WLAN-(εκει βλεπεις το ασυρμ.δικτυο σου)-επιλογες-προεπιλ.σημ.προσβ.-ναι.

επειτα πας μενου-υπηρεσιες-σελιδοδεικτες-επιλογες-ρυθμισεις-σημειο προσβασης-ορισμος απ τον χρηστη(εκει βαζεις το ονομα του ασυρματου δικτυου σου και τελειωσες)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να κατεβασει κανενα μεγαλο αρχειο? Απο ταχυτητες πως παει? Οσο δεινει το router η εχει οριο?
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΣΩ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ!!!

ηταν πανευκολο!!!

για πες :p

ποιο ρουτερ εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προσωπικά το μέγεθος του κινητού με ενδιαφέρει, μπορούν όσοι το έχουν στα χέρια τους να μας πουν τις εντυπώσεις τους; Πόσο βολικό είναι να το κρατάς ή ακόμα και να το βάλεις στην τσέπη του παντελονιού; Θεωρώ ότι εάν υπάρχει κάτι αρνητικό αυτό είναι σίγουρα το πάχος του.
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Επειδή προσωπικά το μέγεθος του κινητού με ενδιαφέρει, μπορούν όσοι το έχουν στα χέρια τους να μας πουν τις εντυπώσεις τους; Πόσο βολικό είναι να το κρατάς ή ακόμα και να το βάλεις στην τσέπη του παντελονιού; Θεωρώ ότι εάν υπάρχει κάτι αρνητικό αυτό είναι σίγουρα το πάχος του.

ειναι μια χαρα φιλε μου, κανενα προβλημα με το μεγεθος. ολοι το περιμεναμε πιο χοντρο αλλα μας βγηκε μια χαρα. ;)

χοντρο...αντε σαν το 6600 αλλα πιο μικρο. οποτε...

εχω το linksys (forthnet) 384kbps
αυτο εχω κι εγω :D

 

δεν το'χω παρει το κινητο, απλα το ειδα απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

για πες :p

ποιο ρουτερ εχεις;

εχω το linksys (forthnet) 384kbps

οχι δε δοκιμασα να κατεβασω ακομα τιποτε αλλα στη σελιδα που πηγα της νοκια για τα Ν series ανοιγε μπαμ-μπαμ!!!

γιατι...υπαρχει τροπος να βλεπεις την ταχυτητα σου?

κατεβασα ενα βιντεο απο τη νοκια 99 kb σε 2"-ΣΙΦΟΥΝΑΑΑΑΑΣΣΣΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχεια μπορει να σωσει? Πχ πες οτι παω στο σπιτι ενος φιλου μου που εχει dsl μπορω να κατεβασω ενα αρχειο 30 μβ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...