Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα με σκάσετε βρε παιδιά... Με έχει φάει η αγωνία σχετικά με την ένταση του ήχου και την ποιότητα του.

 

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το συγκρίνει με sx1 και sl45i από τα οποία έχω ακούσει άπειρες ώρες μουσική, ας μας πει αν έχει καλύτερη ή χειρότερη ποιότητα και υψηλότερη ή χαμηλότερη ένταση σε σχέση με αυτά πλιζ :O

 

Υγ: Πάντως το review σου sakalisX ήταν γενικά κατατοπιστικότατο. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα με σκάσετε βρε παιδιά... Με έχει φάει η αγωνία σχετικά με την ένταση του ήχου και την ποιότητα του.

 

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το συγκρίνει με sx1 και sl45i από τα οποία έχω ακούσει άπειρες ώρες μουσική, ας μας πει αν έχει καλύτερη ή χειρότερη ποιότητα και υψηλότερη ή χαμηλότερη ένταση σε σχέση με αυτά πλιζ :O

 

Υγ: Πάντως το review σου sakalisX ήταν γενικά κατατοπιστικότατο. Ευχαριστώ!

 

Βρίσκω τον ήχο του πολύ καλό, ίσως ότι καλύτερο έχω ακούσει σε Nokia. Όσον αφορά τα ακουστικά, όντως η ποιότητα δεν είναι κορυφαία αρχικά, αλλά με τον equalizer μπορείς να τη βελτιώσεις. Χρησιμοποιώντας τις ρυθμίσεις που έδωσε εδώ ο singer για το equalizer μπορείς να δώσεις περισσότερη ένταση σε ορισμένες συχνότητες κι έτσι η ποιότητα γίνεται πραγματικά πολύ καλή (καμία σχέση με την αρχική). Η ένταση επίσης πολύ δυνατή και πιστεύω ότι άνετα ακούς μουσική στο δρόμο. Δεν φτάνει βέβαια στο σημείο να σε... ξεκουφαίνει, αλλά δεν νομίζω ότι ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να ακούσει κανείς μουσική σε τέτοια ένταση που να τον πονούν τα αυτιά του. Σε γενικές γραμμές, με το ποσοστό του ήχου στο 60% ακούς μουσική άνετα σε ικανοποιητική ένταση. Το εξωτερικό ηχείο είναι, χωρίς αμφιβολία, το καλύτερο για τα κινητά της Nokia. Τονίζει σωστά όλες τις συχνότητες και επιτέλους δεν παραμορφώνει (δεν "τρίζει" κοινώς). Επίσης φαίνεται ότι επιτέλους αποφάσισαν να φτιάξουν τον ενισχυτή: όταν ακούς μουσική δεν ακούγεται εκείνο το συνεχές φύσημα που ακούγεται σε άλλα Nokia, καταστρέφοντας την ποιότητα της μουσικής. Στο N80 ο ήχος είναι πεντακάθαρος.

 

Κάτι άλλο που πρόσεξα, είναι ότι ο MP3 player δεν κάνει καμία διακοπή, ακόμη και όταν χρησιμοποιώ άλλες εφαρμογές ταυτόχρονα. Σε άλλα κινητά της Nokia δεν τολμούσα να τρέξω τίποτα άλλο, όσο άκουγα MP3. Με το παραμικρό που πατούσα, ένα απλό κλικ στο μενού να έκανα, ο επεξεργαστής έφτανε στα όριά του και η μουσική έκανε διακοπές. Στο N80 δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι με την αυτοματη ρυθμιση φωτεινοτητας ακομα και σε σκοτεινο χωρο η φωτεινοτητα ηταν πολυ χαμηλη.

 

Όχι πως από όσα έγραψες αυτό μου έμεινε , αλλά σε σκοτεινά περιβάλλοντα είναι λογικό να πέφτει η ένταση του φωτισμού.

Μεγάλη ένταση χρειάζεται όταν η οθόνη είναι κάτω από το φώς του ηλίου και προσπαθεί να "κερδίσει" τη μάχη με τις αντανακλάσεις;)

Αντίθετα , σε σκοτεινά περιβάλλοντα ακόμα και με την ελάχιστη ένταση του φωτισμού , όλα φαίνονται εύκολα και χωρίς προβλήματα.:)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως λογικό αλλά νομίζω στην περίπτωση του Ν80 δεν ισχύει. Γιατί το περιβάλλον οπου καθόμασταν ήταν αρκετά φωτεινό (καταμεσήμερο ήμασταν στην μέση της πλατείας) αλλά το Ν80 δεν είχε καθόλου καλή φωτεινότητα. Η διαφορά με το 3250 ήταν τραγική σε σημείο που νόμιζα οτι κάτι έχουμε ρυθμίσει λάθος και ψαχνόμασταν με τις ρυθμίσεις. Τίποτα όμως δεν είναι λάθος. Πιστεύω οτι σκόπιμα οι τεχνικοί της Νοκια δεν δώσαν περισσότερη φωτεινότητα στην οθόνη για να μπορέσουν να κρατήσουν την αυτονομία σε λογικα επίπεδα.
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω τον ήχο του πολύ καλό, ίσως ότι καλύτερο έχω ακούσει σε Nokia. Όσον αφορά τα ακουστικά, όντως η ποιότητα δεν είναι κορυφαία αρχικά, αλλά με τον equalizer μπορείς να τη βελτιώσεις. Χρησιμοποιώντας τις ρυθμίσεις που έδωσε εδώ ο singer για το equalizer μπορείς να δώσεις περισσότερη ένταση σε ορισμένες συχνότητες κι έτσι η ποιότητα γίνεται πραγματικά πολύ καλή (καμία σχέση με την αρχική). Η ένταση επίσης πολύ δυνατή και πιστεύω ότι άνετα ακούς μουσική στο δρόμο. Δεν φτάνει βέβαια στο σημείο να σε... ξεκουφαίνει, αλλά δεν νομίζω ότι ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να ακούσει κανείς μουσική σε τέτοια ένταση που να τον πονούν τα αυτιά του. Σε γενικές γραμμές, με το ποσοστό του ήχου στο 50% ακούς μουσική άνετα σε ικανοποιητική ένταση. Το εξωτερικό ηχείο είναι, χωρίς αμφιβολία, το καλύτερο για τα κινητά της Nokia. Τονίζει σωστά όλες τις συχνότητες και δεν παραμορφώνει.

Το ρύθμισα και εγώ έτσι! ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως λογικό αλλά νομίζω στην περίπτωση του Ν80 δεν ισχύει. Γιατί το περιβάλλον οπου καθόμασταν ήταν αρκετά φωτεινό (καταμεσήμερο ήμασταν στην μέση της πλατείας) αλλά το Ν80 δεν είχε καθόλου καλή φωτεινότητα. Η διαφορά με το 3250 ήταν τραγική σε σημείο που νόμιζα οτι κάτι έχουμε ρυθμίσει λάθος και ψαχνόμασταν με τις ρυθμίσεις. Τίποτα όμως δεν είναι λάθος. Πιστεύω οτι σκόπιμα οι τεχνικοί της Νοκια δεν δώσαν περισσότερη φωτεινότητα στην οθόνη για να μπορέσουν να κρατήσουν την αυτονομία σε λογικα επίπεδα.

 

Εκτός από την αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας , δεν μπορείς από το μενού να τη ρυθμίσεις μόνος σου όπως θέλεις??:worry: :worry:

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας , δεν μπορείς από το μενού να τη ρυθμίσεις μόνος σου όπως θέλεις??:worry: :worry:

Μπορείς... Στο μέγιστο εμένα μου φαίνετε απλά ΤΕΛΕΙΑ και ΛΑΜΠΕΡΗ! Βέβαια δεν ξέρω τη γνώμη έχουν οι άλλοι...

 

Το σίγουρο είναι ότι καταναλώνει πολύ μπαταρία στο τέρμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς... Στο μέγιστο εμένα μου φαίνετε απλά ΤΕΛΕΙΑ και ΛΑΜΠΕΡΗ! Βέβαια δεν ξέρω τη γνώμη έχουν οι άλλοι...

 

Το σίγουρο είναι ότι καταναλώνει πολύ μπαταρία στο τέρμα... :(

 

Α, οκ τότε.

Έτσι, ο καθένας κάνει τις παραχωρήσεις που αυτός επιθυμεί(σε απεικόνιση ή σε αυτονομία ):)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς... Στο μέγιστο εμένα μου φαίνετε απλά ΤΕΛΕΙΑ και ΛΑΜΠΕΡΗ! Βέβαια δεν ξέρω τη γνώμη έχουν οι άλλοι...

 

Το σίγουρο είναι ότι καταναλώνει πολύ μπαταρία στο τέρμα... :(

 

Κι εγώ στο μέγιστο τη ρύθμισα και φαίνεται μια χαρά. Βέβαια παρατηρώντας το N80 δίπλα-δίπλα με ένα 3230, το δεύτερο είχε μεγαλύτερη φωτεινότητα, αλλά μιλάμε για μικρή διαφορά, που εμένα τουλάχιστον δεν με ενοχλεί (ειδικά αν είναι υπέρ της αυτονομίας :happy: ).

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το είχες για 25 μόνο λεπτά και όχι 125; Πότε πρόλαβες να τα τεστάρεις όλα αυτά;

 

Σιγουρα με μια συσκευη οπως το Ν80 στα χερια ο χρονος διαστελλεται.:lol:

 

Αλλα γθα την ιστορια ημουν στο Nokia Shop απο τις 7 παρα 5 μεχρι τις εφταμισι σημερα(και μαλιστα πηγα για να παρω το Ν91-αλλα μου το χε φαει αλλος γμτ)

 

Τεσπα για τον ηχο νομιζω οτι θα ικανοποιησει το μεσο χρηστη.Απλα εγω ασχολουμαι με πολυκαναλους Onkyo(καλα οχι πολυκαναλους 1 εχω) ακουστικα Grado ψειρες sennheiser και Bose,και εχω κακομαθει.παντως το 6270 παραδοξως τα βαζει και με nano(με τα ιδια ακουστικα)

 

Για την φωτεινοτητα αν τη βαλεις manually στι τερμα οντως εχει μεγαλη διαφορα.Δοκιμαστε και θα δειτε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η μόνη ρύθμιση που έχει είναι η ρύθμιση του αισθητήρα. Έτσι τουλάχιστον αναγράφει στον τίτλο. Αυτό σημαίνει οτι αυξομειώνοντας την ρύθμιση αυτή, αλλάζεις και το ποσοστό σύμφωνα με το οποίο επιδρά ο αισθητήρας στον φωτισμό της οθόνης. Είναια υτό που περιέγραψε ο THEjB, λίγα πόστ, πιο πίσω.

 

Πειράζοντας όμως την ρύθμιση αυτή, είδα οτι αυξομειωνόταν κατα βούληση η φωτεινότηατ της οθόνης. Άρα, ο τίτλος είναι λάθος και δεν είναι αισθητήρας φωτός, αλλά φωτεινότητα.

 

κατά την άποψή μου, ο αισθητήρας στο Ν80 είναι εντελώς άχρηστος. Το πληκτρολόγιο είναι κατά το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα χρήσης της συσκευής, καλυμμένο.

Link to comment
Share on other sites

RE PAIDIA NA SAS RWTHSW KATI. . . .TO KAPAKI THS MPATARIAS STO PISW MEROS KOUNIETAI KATHOLOU H MONO SE MENA EXEI KAPOIA KENA???:worry: :worry:

 

Ναι, όντως κουνιέται μισό χιλιοστό πάνω κάτω, αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό. Κουνιέται αν βάλεις αρκετή δύναμη, δεν "κολυμπάει" με το παραμικρό. :D

 

Πολύ καλός και ο νέος browser που έχει προεγκατεστημένο. Προσέξτε ότι άλλος browser εμφανίζεται πατώντας στο "Υπηρεσίες" στο κεντρικό μενού και άλλος πατώντας στο "Ιστός", του υπομενού "Δικά μου". Ο δεύτερος υποστηρίζει καλύτερα όλες τις σελίδες και έχει μερικές καλές δυνατότητες, όπως preview με μικρογραφίες των σελίδων στο ιστορικό.

 

Παρόλα αυτά, για σερφάρισμα χρησιμοποιώ τον Opera mini. Ήταν η πρώτη εφαρμογή που εγκατέστησα όταν πήρα το N80 :happy: (μέχρι να βγει η κανονική Symbian 9.1 έκδοση του Opera).

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Opote fantasou edw sto xwrio mou (Thessaloniki) poso dyskolo einai...

Meta apo 445 thlefwnhmata, to pio 8etiko pou ema8a einai gia thn allh ebdomada, sto Nokia Club ths B. Olgas.

 

KSEREI KANEIS KATI ALLO? Exei poulh8ei sth 8essaloniki kapou, estw ena?

 

PS. Mavro 8elw e? :P

i tim ha ferei sto proto 10imero tou mai mono mayra giati parigila kai ego ena kai ha einai etoimo kompe me tis rihmiseis tou!kai to logo tis tim:mad:

 

kai mia erotisi epeidh to epiasa se en akatastima tim (crash test)i epiloges mono sto plai fainontai den ginete na fainontai orhies!!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

MY HPI RS4 3.........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ημουν στο Mall και εκανα συγριση στα Ν70, Ν80, Ν91 και 6280 σε οθονη, φωτο, βιντεο και τα αποτελεσματα ηταν ολα υπερ του 6280 ειδικα στην οθονη και στο βιντεο ειναι πολυ ανωτερο απο ολα, αλλα και σε φωτο ειναι ισαξιο με Ν70 και Ν91 τα οποια ειναι καλυτερα απο το Ν80 που ειναι απαραδεκτο και σε φωτο και σε βιντεο (ειδικα στο βιντεο). Επισης η οθονη του 6280 ειναι απιστευτο και ομως αληθινο πιο φωτεινη απο ολα!

Κριμα παντως γιατι εγω το Ν80 το περιμενα τοσο καιρο και ειχα αποφασισει να το παρω μονο και μονο απο αυτα που ελεγε η νοκια και απο φωτογραφιες που ειχα δει στο νετ, αλλα απο κοντα ηταν σκετη απογοητευση και ειδικα στο θεμα της καμερας που υποτιθεται οτι ειναι imaging κινητο αλλα και στην οθονη με απογοητευσε γιατι διαβαζα οτι ειναι το καλυτερο αλλα οταν το εβαλα διπλα στο 6280 η διαφορα ηταν τεραστια και σε φωτεινοτητα (ειχα βαλει στο τερμα την φωτεινοτητα στο Ν80) και σε αποδοση χρωματων. Οποιος εχει αμφιβολιες μπορει να παει στο Fnac στο Mall που τα εχει ολα διπλα διπλα και να κανει τις συγκρισεις του.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια σας τι λεει?εμενα 1 ημερα με το ζορι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

μηπως για αυτο και αργησαν τοσο πολυ στην κυκλοφορια του; ειδαν οτι εκανα πατατα και μπορει να σκεφτηκαν καν να μη το βγαλουν στην αγορα. ποιος ξερει..
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια σας τι λεει?εμενα 1 ημερα με το ζορι.

ποσες φορες τη φορτισες; αρχη δεν ειναι ακομα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με τις τελιτσες-κυκλους στο μενου που εμφανιζοντουσαν στις αρχικες φωτος δεν μαθαμε κατι http://img223.imageshack.us/img223/1536/img23166057jf.th.jpg

Δεν υπαρχουν στο τελικο μοντελο :confused:

 

Σχετικα με την μπαταρια τα περιμεναμε ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απο βιντεο τι λεει το Ν80; Με ψιλοτρομαξε ο φιλος που πηγε στο mall γιαυτο ρωταω...

Εχει παρει κανεις το Ν80 μεχρι τωρα με επιδοτηση απο Cosmote;

Link to comment
Share on other sites

ποσες φορες τη φορτισες; αρχη δεν ειναι ακομα; :rolleyes:

η δευτερη φορτιση ειναι φιλε μου,κοιταξε το εχω σαν δευτερο κινητο και δεν το χρησιμοποιω και τοσο πολυ,βασικα μηνυματα μονο εστελνα μιας και δε μπορω να του κανω τποτα αλλο σφου δεν υπαρχουν ουτε εφαρμογες ουτε και τιποτα.κατσε να δουμε μηπως και στρωσε με λιγες φορτισεις ακομα αλλα δεν περιμενω και πολλα πραγματα:(

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ζηλευω!!! ηθελα ενα N70 με τετοια εμφανιση!!! το μαυρο N80 ειναι απιστευτο ως προς την εξωτερικη εμφανιση!!
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολογιο του βολευει ετσι οπως ειναι με την διαφορα απο το μπροστινο μερος με την οθονη η ειναι λιγο ζορικο??Παντως κατα γενικη ομολογια ακουω οτι δεν ξετρελαθηκαν ολοι οι αγοραστες του ειδικα στον τομεα οθονης και φωτο που ειναι βασικα χαρακτηριστικα του που σε οδηγουν στην αγορα του!!Κριμα γιατι ειμαι και εγω ενας υποψηφιος αγοραστης του και αρχισα να το σκεφτομαι τωρα αν αξιζει!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολογιο του βολευει ετσι οπως ειναι με την διαφορα απο το μπροστινο μερος με την οθονη η ειναι λιγο ζορικο??Παντως κατα γενικη ομολογια ακουω οτι δεν ξετρελαθηκαν ολοι οι αγοραστες του ειδικα στον τομεα οθονης και φωτο που ειναι βασικα χαρακτηριστικα του που σε οδηγουν στην αγορα του!!Κριμα γιατι ειμαι και εγω ενας υποψηφιος αγοραστης του και αρχισα να το σκεφτομαι τωρα αν αξιζει!!

εννοεις αν πατιουνται ευκολα κλπ; ναι, ειναι πολυ βολικα συνολικα, μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...