Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το πήρα!!!! :)

 

580 ευρώ από microland πριν μία ώρα, μαύρο. :cool:

 

Σημείωμα στον εαυτό μου: Να θυμηθώ να αλλάξω κάποια στιγμή avatar :O

 

Συγχαρτηρια!!!!:up: Ελπιζω να απολαυσεις τις καινουριες εμπειριες που μπορει να σου προσφερει μια symbian συσκευη τελευταιας γενιας οπως το n80!

Διαβασε προσεκτικα το manual του κινητου.

Παρολα αυτα αν συναντησεις καποια δυσκολια,εδω ειμαστε...

ENJOY!!

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα!

 

'Ηθελα να παραθέσω μια δική μου εμπειρία με το Ν80 μου. Ενθουσιασμένος λοιπόν από το κινητό αποφάσισα με σκοπό να το "ταλαιπωρώ" όσο το δυνατόν λιγότερο να αγοράσω εκείνο το καταπληκτικό BT Handsfree της Nokia, το HS-12W. Αφού λοιπόν το δοκιμάζω στο κατάστημα και βλέπω ότι στις εισερχόμενες κλήσεις εμφανίζει την καταχώρηση της μνήμης λέω ας δούμε radio και mp3 control... και στο radio καλά τα πηγαμε, καλή λήψη, αποθήκευση σταθμών, λίγο σπαστική η αναζήτηση αλλά γενικά no problem. Στον χειρισμό των mp3s όμως... μάπα το καρπούζι... το Ν80 δεν υποστηρίζει A2DP και AVRCP Bluetooth profiles... κινητό 600 ευρώ, multimedia και καλά και τζίφος... και το καλύτερο... μετά από μισή ώρα ανακαλύπτω ότι όποτε θέλει το handsfree χάνει την επαφή με το κινητό... χαμένες κλήσεις, να μιλάς και να μην σε ακούνε κτλ. Πάω σε Nokia Shop, ευγενέστατοι κατά τα άλλα, και μου λένε: "Ξέρετε επείδη δεν το αγοράζει πολύ ο κόσμος, δεν ξέρουμε τι φταίει, και έχετε και την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό σας οπότε υπομονή μήπως το διορθώσει η Nokia σε επόμενη αναβάθμιση!" 150 Ευρώ λοιπόν προς το παρόν κάθονται... λύση δεν νομίζω να υπάρχει απλά το ανέφερα μπας και σώσω κανέναν με την ίδια φαϊνή ιδέα.

 

Φιλικά

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

'Ηθελα να παραθέσω μια δική μου εμπειρία με το Ν80 μου. Ενθουσιασμένος λοιπόν από το κινητό αποφάσισα με σκοπό να το "ταλαιπωρώ" όσο το δυνατόν λιγότερο να αγοράσω εκείνο το καταπληκτικό BT Handsfree της Nokia, το HS-12W. Αφού λοιπόν το δοκιμάζω στο κατάστημα και βλέπω ότι στις εισερχόμενες κλήσεις εμφανίζει την καταχώρηση της μνήμης λέω ας δούμε radio και mp3 control... και στο radio καλά τα πηγαμε, καλή λήψη, αποθήκευση σταθμών, λίγο σπαστική η αναζήτηση αλλά γενικά no problem. Στον χειρισμό των mp3s όμως... μάπα το καρπούζι... το Ν80 δεν υποστηρίζει A2DP και AVRCP Bluetooth profiles... κινητό 600 ευρώ, multimedia και καλά και τζίφος... και το καλύτερο... μετά από μισή ώρα ανακαλύπτω ότι όποτε θέλει το handsfree χάνει την επαφή με το κινητό... χαμένες κλήσεις, να μιλάς και να μην σε ακούνε κτλ. Πάω σε Nokia Shop, ευγενέστατοι κατά τα άλλα, και μου λένε: "Ξέρετε επείδη δεν το αγοράζει πολύ ο κόσμος, δεν ξέρουμε τι φταίει, και έχετε και την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό σας οπότε υπομονή μήπως το διορθώσει η Nokia σε επόμενη αναβάθμιση!" 150 Ευρώ λοιπόν προς το παρόν κάθονται... λύση δεν νομίζω να υπάρχει απλά το ανέφερα μπας και σώσω κανέναν με την ίδια φαϊνή ιδέα.

 

Φιλικά

 

Δεν φταίει το handsfree. Το N80 φταίει, το οποίο όπως φαίνεται έχει προβλήματα με το Bluetooth. Τα ίδια ακριβώς προβλήματα τα εμφανίζει και σε μένα που έχω το HS-36W. Αποσυνδέεται μόνο του, ξανασυνδέεται πάλι μόνο του μετά από λίγο, απαντάει με την ένταση στο μηδέν και όταν πας να την ανεβάσεις την ξαναρίχνει αμέσως στο μηδέν, απαντάει στις κλήσεις αλλά δεν ακούγεται ήχος από πουθενά, ούτε από το τηλέφωνο ούτε από το handsfree, και άλλα τέτοια ευτράπελα.

 

Όλα αυτά δείχνουν ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με την υλοποίηση του Bluetooth στο N80. Είναι απαράδεκτο για κινητό που κοστίζει €630 να έχει τέτοια προβλήματα και μεγάλη ντροπή για τη Nokia που αποδεικνύεται ανίκανη να υλοποιήσει σωστά το Bluetooth στο καλύτερο τηλέφωνο της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που λέτε....σχεδόν όλη μέρα χρησιμοποιώ bluetooth headset της ΝΟΚΙΑ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μήπως το πρόβλημα επικεντρώνεται σε καποια μεμονομένα μοντέλα ?
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με nokia HS-3w & ericsson HBH-IV835 .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω 2 ερωτήσεις:

 

Η ένταση του ήχου κατά τη διάρκεια μιας κλήσης με τα παρεχόμενα ακουστικά δεν είναι πολύ χαμηλή;

 

Καμία σχέση με Sx1 που πονούσαν τα αυτιά σου αν φώναζε ο άλλος..

 

Και η δεύτερη. Τα ακουστικά HS-20, AD-41 υπάρχουν πουθενά στην αγορά;

 

 

Κατά τα άλλα δεν έχω κάτι να πω. Το τηλέφωνο είναι εκπληκτικό! :)

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση του ήχου κατά τη διάρκεια μιας κλήσης με τα παρεχόμενα ακουστικά δεν είναι πολύ χαμηλή;

 

Καλορίζικο και από μένα Κώστα :)

Έχεις ανεβάσει την ένταση κατά την διάρκεια μια κλήσης ?

Δεν νομίζω ότι ειναι χαμηλή γενικότερα .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και από μένα Κώστα :)

Έχεις ανεβάσει την ένταση κατά την διάρκεια μια κλήσης ?

Δεν νομίζω ότι ειναι χαμηλή γενικότερα .

Ευχαριστώ :)

 

Ναι, Τέρμα. Αλλά πάλι μου φαίνεται κάπως χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω ξανααναφέρει πιο πάνω, επειδή το ξανασυζητάμε εδώ:

 

Έχω και εγώ τα ίδια ακριβώς προβλήματα που αναφέρει ο terrestrial ειδικά με το Nokia HS-36W (το οποίο λειτουργούσε κανονικότατα πιο πριν με το Nokia 3230) και επιπλέον μου κάνει προβλήματα (λιγότερα μεν, αλλά παρόμοιας φύσης) με το HS-56W.

Προφανώς είναι πρόβλημα του Ν80 - μάλλον με τα Bluetooth ακουστικά που έχετε δεν παρουσιάζεται, αλλά εδώ τώρα μιλάμε για αποτυχία με συνεργασία ακουστικών της ίδιας εταιρείας και μάλιστα από τα προτεινόμενα στη λίστα της Νοκια για το κινητό. Δηλαδή πρέπει να πάρω Sony-ericsson bluetooth ακουστικό για να δουλέψει καλά ? ΕΛΕΟΣ !

Anyway όσοι έχετε το Ν80 και μέχρι να λυθεί το πρόβλημα (όταν ...) αποφύγετε τα Νοκια HS-36W (κυρίως) αλλά και το HS-56W ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.... Μία απορία ακόμα..

 

καθώς σήμερα εψαχνα το κινητό και απογνοσμένα ήθελα να ελευθερώσω μνήμη σκεφτηκα το εξης.... εχει πάρα πολλούσ ήχουν μεσα (και μάλιστα σε acc που όλο και κάτι πιανουν) τους οποιους δεν τους θέλω... πώς μπορώ να σβήσω αυτούς τους ήχουν για να ελευθερώσω μνήμη ??

 

 

 

edit.. κατι ακόμα.. εψαξα αλλα δεν βρήκα ανάλογο θέμα (αλλα ως γνωστόν πάλι μπροστα στα ματια μου θα ήταν :P) .. κάποιο θέμα για να ρωτήσω, να ακούσω γνώμες, και να μάθω πιο θεωρίτε τώρα το καλύτερο smartphone kai imagine κινητό που κυκλοφορεί :P ... η αν μπορεί κάποιος απο προσωπική εμπειρία να μου πει εδω :D

They say I'm crazy... I really don't care.. that's my prerogative....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.... Μία απορία ακόμα..

καθώς σήμερα εψαχνα το κινητό και απογνοσμένα ήθελα να ελευθερώσω μνήμη σκεφτηκα το εξης.... εχει πάρα πολλούσ ήχουν μεσα (και μάλιστα σε acc που όλο και κάτι πιανουν) τους οποιους δεν τους θέλω... πώς μπορώ να σβήσω αυτούς τους ήχουν για να ελευθερώσω μνήμη ??

edit.. κατι ακόμα.. εψαξα αλλα δεν βρήκα ανάλογο θέμα (αλλα ως γνωστόν πάλι μπροστα στα ματια μου θα ήταν :P) .. κάποιο θέμα για να ρωτήσω, να ακούσω γνώμες, και να μάθω πιο θεωρίτε τώρα το καλύτερο smartphone kai imagine κινητό που κυκλοφορεί :P ... η αν μπορεί κάποιος απο προσωπική εμπειρία να μου πει εδω :D

για την πρωτη σου ερωτηση δε μπορεις να κανεις κατι γιατι βρισκονται στη Rom του κινητου. ακομα κι αν τα εσβηνες δε θα κερδιζες τιποτα γιατι δε μπορεις να γραψεις εκει, οποτε μη σε απασχολει.

για το δευτερο μπορεις να κοιταξεις στους διαξιφισμους, δεν ξερω αν υπαρχει ακριβως τετοιο θεμα βεβαια.

α, καλησπερα σου :)

Link to comment
Share on other sites

prosopseis sti nokia ehoune 15 euro(zoodohoy pigis)

Οταν λες προσοψεις εννοεις για ν80?

Μα ειχα την εντυπωση οτι οι προσοψεις δεν αλλαζαν...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δικο μου παρουσιασε το κλασικο προβλημα με το πολυ χαλαρο slide και το τριξιμο απο την δονηση. Πηγα σε ενα Nokia shop και μου ειπαν οτι οντως ετσι ειναι και οτι πρεπει να παει στην Ιταλια για να αλλαχτει ο μηχανισμος, οποτε και εγω επειδη ειναι λιγων ημερων το εστειλα πισω στην Vodafone να δω τι θα γινει. Μπορει να μου το αντικαταστησουν ή να το φτιαξουν εστω!

Αντε να δουμε!!!

Και μια ερωτηση.

Παραγγειλα απο e-shop το bluetooth της I.TECH CLIP IIS αυτο με τα δυο ακουστικα για να ακουω και mp3.Το εχει κανεις? Αν ειναι να μου πει αν δουλευει σωστα με το κινητο αν αποσυνδεεται ή εχει προβλημα με τον ηχο οπως καποια αλλα που διαβαζω εδω, και αν η ποιοτητα του ηχου ειναι καλη για τα Mp3?

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα απο e-shop το bluetooth της I.TECH CLIP IIS αυτο με τα δυο ακουστικα για να ακουω και mp3.Το εχει κανεις? Αν ειναι να μου πει αν δουλευει σωστα με το κινητο αν αποσυνδεεται ή εχει προβλημα με τον ηχο οπως καποια αλλα που διαβαζω εδω, και αν η ποιοτητα του ηχου ειναι καλη για τα Mp3?

το Ν80 δεν υποστηριζει A2DP προφιλ. δε θα ακους στερεο απο τα ακουστικα :O

i think so...

 

@RAZIEL1799, ολα τα νοκια αλλαζουν προσοψεις :)

Link to comment
Share on other sites

για την πρωτη σου ερωτηση δε μπορεις να κανεις κατι γιατι βρισκονται στη Rom του κινητου. ακομα κι αν τα εσβηνες δε θα κερδιζες τιποτα γιατι δε μπορεις να γραψεις εκει, οποτε μη σε απασχολει.

για το δευτερο μπορεις να κοιταξεις στους διαξιφισμους, δεν ξερω αν υπαρχει ακριβως τετοιο θεμα βεβαια.

α, καλησπερα σου :)

 

δεν το είζα σκεφτεί αυτο με την ROM ... έχεις δίκιο.... τώρα όσο αφορά το άλλο θα το ψάξω λίγο .. θ'ελω να ακούσω καμια γνωμη απο κάποιον που το έχει ψάξει το θέμα καλα.. :D .. σε ευχαριστω :D ...καλησπέρα και σε σένα ... :D:D:D:D:D

They say I'm crazy... I really don't care.. that's my prerogative....
Link to comment
Share on other sites

ιταλια για αλλαγη διαδρομου και πλατης?? εμενα το εφτιαξαν σε 1μερα και εγω φιλε ειχα το ιδιο προβλημα και μεγαλο κενο,μετα την αλλαγη εφτιαξε,αλλα τωρα 1 μηνα μετα η χαλαρωση και το τριξιμο επανηλθαν οποτε κατα την γνωμη μου,οτι και να κανουμε αν δεν ειναι σωστη η κατασκευη απο τον σχεδιασμο πριν βγει παραγωγη..:)
Ν80power
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.... Μία απορία ακόμα..

 

καθώς σήμερα εψαχνα το κινητό και απογνοσμένα ήθελα να ελευθερώσω μνήμη σκεφτηκα το εξης.... εχει πάρα πολλούσ ήχουν μεσα (και μάλιστα σε acc που όλο και κάτι πιανουν) τους οποιους δεν τους θέλω... πώς μπορώ να σβήσω αυτούς τους ήχουν για να ελευθερώσω μνήμη ??

 

 

 

edit.. κατι ακόμα.. εψαξα αλλα δεν βρήκα ανάλογο θέμα (αλλα ως γνωστόν πάλι μπροστα στα ματια μου θα ήταν :P) .. κάποιο θέμα για να ρωτήσω, να ακούσω γνώμες, και να μάθω πιο θεωρίτε τώρα το καλύτερο smartphone kai imagine κινητό που κυκλοφορεί :P ... η αν μπορεί κάποιος απο προσωπική εμπειρία να μου πει εδω :D

 

Έχοντας πιάσει αρκετά κινητά πιστεύω ότι το καλύτερο smartphone/imaging phone είναι το κινητό που έχεις στα χερια σου γιατί συνδιάζει Symbian-WiFi-μικρό μέγεθος-καλή κάμερα-άριστη οθόνη σε ανάλυση στην οποία οι φοτο φαίνονται απίστευτα! Πρώτη φορά νιώθω ικανοποιημένος από ένα κινητό τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πιάσει αρκετά κινητά πιστεύω ότι το καλύτερο smartphone/imaging phone είναι το κινητό που έχεις στα χερια σου γιατί συνδιάζει Symbian-WiFi-μικρό μέγεθος-καλή κάμερα-άριστη οθόνη σε ανάλυση στην οποία οι φοτο φαίνονται απίστευτα! Πρώτη φορά νιώθω ικανοποιημένος από ένα κινητό τηλεφωνο

Κι εγώ μέχρι στιγμής το θεωρώ καταπληκτική λύση για να τα έχεις όλα σε ένα σε μικρό μέγεθος και τέλεια εμφάνιση :)

 

Πάρτε και μια εικόνα που έβγαλα σήμερα το πρωί:

 

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=39F628D7379AF2E8

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέχρι στιγμής το θεωρώ καταπληκτική λύση για να τα έχεις όλα σε ένα σε μικρό μέγεθος και τέλεια εμφάνιση :)

 

Πάρτε και μια εικόνα που έβγαλα σήμερα το πρωί:

 

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=39F628D7379AF2E8

Αν θελετε την αποψη μου για την φωτο, να την δωσω μια κ εχω κ καλη οθονη (αναλυσης 2048x1536) κ δεν αλλοιωνει την εικονα...

Λοιπον εχω να πω οτι η χρωματικη αποδοση κ ο φωτισμος ειναι αρκετα καλα,πραγμα σπανιο για νοκια αφου συνηθως βγαινουν ξεθωριασμενες.

Απο την αλλη ομως η ευκρινεια κ η λεπτομερεια ειναι απαραδεκτη.Με εξαιρεση τα πρωτα δεντρα κ το πρωτο σπιτι τα υπολοιπα φαινονται σαν υδατογραφια...

Αυτοι στην νοκια ειναι απαραδεκτοι τελικα...Νομιζα οτι εφταιγε το δικο μου τηλεφωνο επειδη εχει firmware κατι αιωνες πισω αλλα αυτο παραπαει.

Αν μου πεις kostas@sl45i οτι ειχες και την σκηνη ρυθμισμενη στην επιλογη τοπιο θα παω να το πεταξω...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέχρι στιγμής το θεωρώ καταπληκτική λύση για να τα έχεις όλα σε ένα σε μικρό μέγεθος και τέλεια εμφάνιση :)

 

Πάρτε και μια εικόνα που έβγαλα σήμερα το πρωί:

 

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=39F628D7379AF2E8

 

re kwsta pai perioxi ebgales foto?

pantws ta xrwmata moy thimisan to 6270,poli entona k omorfa,poli kali foto

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι δεν με τρέλανε και ο φακός του :S .. για να πώ την αλήθεια το περίμενα ακόμα πιο καλό .. :S... είναι το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ χωρίς αμφιβολία... αλλα... θέλω κάτι παραπάνω απο την φωτογραφία του ν80 ... ίσως να είμαι πολύ απαιτητικός και να ζητάω πολλά .. που αυτή την στιγμή να μήν μπορώ να τα βρώ.. :S ...
They say I'm crazy... I really don't care.. that's my prerogative....
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε την αποψη μου για την φωτο, να την δωσω μια κ εχω κ καλη οθονη (αναλυσης 2048x1536) κ δεν αλλοιωνει την εικονα...

Λοιπον εχω να πω οτι η χρωματικη αποδοση κ ο φωτισμος ειναι αρκετα καλα,πραγμα σπανιο για νοκια αφου συνηθως βγαινουν ξεθωριασμενες.

Απο την αλλη ομως η ευκρινεια κ η λεπτομερεια ειναι απαραδεκτη.Με εξαιρεση τα πρωτα δεντρα κ το πρωτο σπιτι τα υπολοιπα φαινονται σαν υδατογραφια...

Αυτοι στην νοκια ειναι απαραδεκτοι τελικα...Νομιζα οτι εφταιγε το δικο μου τηλεφωνο επειδη εχει firmware κατι αιωνες πισω αλλα αυτο παραπαει.

Αν μου πεις kostas@sl45i οτι ειχες και την σκηνη ρυθμισμενη στην επιλογη τοπιο θα παω να το πεταξω...

 

Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο.. Δεν είναι και απαράδεκτη, απλά μέτρια.

 

Γενικά για την κάμερα του Ν80 τα έχουμε πει πολλές φορές. Είναι μέτρια σε συνθήκες κανονικού φωτισμού και κακή σε συνθήκες μειωμένου.

 

Πάντως δε πρέπει να ξεχνάμε ότι πρόκειται για κάμερα κινητού τηλεφώνου κι όχι ψηφιακή. Επίσης, εγώ προσωπικά είχα δει πολλές φώτος βγαλμένες από Ν80 πριν αποφασίσω να το πάρω οπότε ήξερα τι να περιμένω.

 

Όσο για τις ρυθμίσεις της φωτογραφίας, όλα ήταν στο αυτόματο.

 

re kwsta pai perioxi ebgales foto?

pantws ta xrwmata moy thimisan to 6270,poli entona k omorfa,poli kali foto

 

Από το μπαλκόνι μου! :)

 

---------

 

Αυτό που πραγματικά είναι απαράδεκτο είναι η ποιότητα του βίντεο. Ο θόρυβος είναι περισσότερος από το ίδιο αντικείμενο της βιντεοσκόπησης. :X

 

Μακάρι να διορθωθεί...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μαλλον θα ηταν καλυτερα να το ξαναπας κατα την ταπεινη μου αποψη οσο ειναι ακομα καινουργιο να το ξαναδουν για την χαλαρωση, εγω εχω ζητησει αντικατασταση αλλα αν δεν μου κανουν και το φτιαξουν δεν με πειραζει να σου πω την αληθεια. το θεμα ειναι να σταματησει το τριξιμο!!

οταν εχω νεα θα σας πω.

παντως την πατησα μαλλον με το bluetooth γιατι αποφασισα να παρω με δυο ακουστικα για να ακουω mp3 και περιμενα να εχει αποδοση σαν της μαμας με το καλωδιο, αλλα το δοκιμασα στο 6630 του κολλητου μου για το Ν80 οπως ειπα ειναι για επισκευη και ξενερωσα. ακουγεται μαπα και τσαμπα εδωσα 66 ευρω για να το παρω με διπλο ακουστικο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...