Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα προσπαθήσω να κάνω backup χωριστά τα δεδομένα της συσκευής και

χωριστά της MiniSD. Πάντως έχω το τελευταίο PC Suite. :rolleyes:

 

Δυστυχώς τζίφος. Όλες μου οι προσπάθειες στο 1% τερματίζονται.

 

Κάποια απάντηση για τη σύνδεση Ad-Hoc μεταξύ Η/Υ και Ν80; :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον mitsos90, τον asavvopoulos, τον kostas_pav και τον tyler που ασχολήθηκαν μαζί μου και μου δώσανε σωστή και γρήγορη λύση στο πρόβλημά μου! ;)

Τώρα νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά μαζί σας, γιατί θα μπορώ να σκαλίζω και πάλι το κινητό μου χωρίς άγχος και κάθε βλακεία που θα κάνω θα μου την διορθώνεται...:lol: (καλό έεεεεεεεεεε???)

Και πάλι ευχαριστώ!

Να έχετε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο!

Δότα

 

Don't Worry!! :D

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά

κανένας τρόπος μεταφοράς μηνυμάτων από N70 σε N80 υπάρχει?

 

με pc-suite πάντως δεν γίνετε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είμαι και εγώ κάτοχος του Ν80 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Το κιν. πετάει σε γενικές γραμμές .κάποιες ερωτήσεις μόνο θέλω να κάνω και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα χαρώ πολύ.

1) Με το pc suite όταν πάω να κάνω refresh τα contacts μου μου βγάζει ένα error του τύπου ότι λείπει κάποιο αρχείο. Έχω την τελευταία έκδοση και έχω κάνει πολλές φορές reinstall χωρίς αποτέλεσμα, επίσης στο ξαφνικό όλες μου οι επαφές είναι στα αλαμπουρνέζικα μέσα στο pc suite και όταν βάζω την παλιά έκδοση επανέρχεται αλλά χωρίς να μπορώ να ενημερώσω τις επαφές μου.

2) Θα ήθελα να κάνω flashing το κιν μου μόνος μου το πρόβλημα μου είναι πώς δεν έχω βρει πουθενά αναλυτικές οδηγίες και κατά προτίμηση στα Ελληνικά. Έχω διαβάσει όλα τα topic στο Forum μα δεν έχω βρει κάτι ενδιαφέρον και όταν λέμε όλα,όλα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο post που είναι το δικό μου αυτή την στιγμή.

Αυτά όποιος έχει διάθεση ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Πέρα του ότι είναι λίγο ογκώδες είναι πολύ καλό.Εγώ το μόνο σοβαρό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η συχνή έλλειψη σήματος και έτσι αναγκάστηκα να το πάω στο Nokia Shop για να σταλεί μάλλον εξωτερικό από ότι μου έχουν πει (αρχικά Ιταλία και έπειτα Γερμανία).Δεν ξέρω αν και άλλοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το σήμα περαν της μιας περίπτωσης που είδα στο forum και αν έχει λυθεί το πρόβλημά τους .Κάποια άλλα προβλήματα που διάβασα για τριξιμο στη δόνηση εγώ δεν το αντιμετώπισα.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

σημερα ηταν η πρωτη μερα που εβαλα το κινητο στην δονηση.γενικα δεν την χρειαζομαι και τοσο.επαθα πλακα.ολο το κινητο τριζει.εκανα test και πηρα τηλ εγω στο κινητο μου να το ψαχουλεψω που τριζει.και τελικα δεν τριζει μονο το πισω πορτακι αλλα και τα δυο κινητα μερη.τι κα κανω? δωστε τα φωτα σας. μπορω να ζητησω αλλαγη καποιοων πλαστικων?
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα στη ΝΟΚΙΑ πριν 7 μέρες για το πρόβλημα που είχα με το σήμα και μου είπαν σήμερα που ρώτησα ότι το κινητό έφυγε εξωτερικό, άρα άλλες δέκα μέρες!!! ΗΜΑΡΤΟΝ δεν το χάρηκα καθόλου.. Δεν θα έπρεπε να γίνει αντικατάσταση όταν μιλάμε για κινητό 616 ευρώ που το είχα μόνο για 10 μέρες???

 

Επειδή και εγώ ειχα το ιδιο προβλημα θα ήθελα αν σου είναι εύκολο καποια στιγμή να μας ενημερώνεις για την πορεια επισκευής ή αντικατάστασης του κινητού σου.Εγώ αυτό που έμαθα είναι ότι αρχικά πηγαίνει Ιταλία και στη συνέχεια Γερμανία.Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

σημερα ηταν η πρωτη μερα που εβαλα το κινητο στην δονηση.γενικα δεν την χρειαζομαι και τοσο.επαθα πλακα.ολο το κινητο τριζει.εκανα test και πηρα τηλ εγω στο κινητο μου να το ψαχουλεψω που τριζει.και τελικα δεν τριζει μονο το πισω πορτακι αλλα και τα δυο κινητα μερη.τι κα κανω? δωστε τα φωτα σας. μπορω να ζητησω αλλαγη καποιοων πλαστικων?

 

Ψάξε κάπου εδώ στο forum και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα.Το πήγε για επισκευή και αφού του άλλαξαν κάποια μέρη το πρόβλημα λύθηκε.Το δικό μου πάντως πέραν της έλλειψης σήματος δεν ειχε τέτοιο πρόβλημα με τη δόνηση.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Piga sti nokia sti bouliagmenis simera na parw to kinito...eleipe taksidaki ekswteriko 10 meres twra gia service kai telika mou eipan oti den exei er8ei akoma...Alpha copy sucks... Oute oi idioi den kseroun ti tous ginetai...Eida ti 8iki kai lew na tin parw kai mou leei mia kopela ekei...Auth einai poly mikri gia to N80...Den kanei...Kai epemena kai mou leei...Ama 8es partin alla egw sou lew den kanei kai 8a tin petakseis...Re paidia tetoia anergia yparxei...SIGOURA yparxoun stin agora ergasias kalyteroi ypalhloi apo autous...ELEOSSSSS...

 

Καλά οι κοπέλες στην Βουλιαγμένης είναι αλλού για αλλού. Ρωτάς κάτι και νιώθεις ότι και αυτές πριν 5 λεπτά (μαζί με εσένα) μπήκαν πρώτη φορά στο μαγαζί. Όντως απίστευτο... :blink:

If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ειχα το ιδιο προβλημα θα ήθελα αν σου είναι εύκολο καποια στιγμή να μας ενημερώνεις για την πορεια επισκευής ή αντικατάστασης του κινητού σου.Εγώ αυτό που έμαθα είναι ότι αρχικά πηγαίνει Ιταλία και στη συνέχεια Γερμανία.Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει.

 

Το πήγα στην ΑC Θεσ/νικης και μετά από 10 με 15 μέρες (στο εξωτερικό), μου το επέστρεψαν με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (Αναβαθμισμένο μεν).

 

Ένας φίλος το αγόρασε σήμερα και έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. :X

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηταν η πρωτη μερα που εβαλα το κινητο στην δονηση.γενικα δεν την χρειαζομαι και τοσο.επαθα πλακα.ολο το κινητο τριζει.εκανα test και πηρα τηλ εγω στο κινητο μου να το ψαχουλεψω που τριζει.και τελικα δεν τριζει μονο το πισω πορτακι αλλα και τα δυο κινητα μερη.τι κα κανω? δωστε τα φωτα σας. μπορω να ζητησω αλλαγη καποιοων πλαστικων?

 

Εγώ ήμουν αυτός που είχα το πρόβλημα. Το άφησα για επισκευή γιατί εκτός από τη δόνηση που έτριζε είχε και πρόβλημα στην απόσταση μεταξύ των 2 μερών (έπαιζε). Τελικά μου το γύρισαν πίσω υποτίθεται επισκευασμένο. Η διαφορά στην απόσταση είχε φτιαχτεί αλλά το τρίξιμο στη δόνηση παραμένει. Όπως έχω ξαναγράψει, θα περιμένω μάλλον κανένα 2μηνο για να το δώσω για αντικατάσταση, γιατί φαίνεται ότι το πρόβλημα το έχουν αρκετά τηλέφωνα και θα περιμένω μήπως έχει διορθωθεί σε επόμενες παρτίδες. Δεν έχει νόημα να το δώσω για αντικατάσταση και να μου δώσουν ένα με το ίδιο πρόβλημα ;)

 

Και μια ερώτηση (μάλλον ρητορική): έψαξα παντού στο site της Nokia για περιοχή "προτάσεων" για βελτιώσεις των κινητών και δεν βρήκα. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος λόγος που το ραδιόφωνο δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς τα ακουστικά. Τα mp3 παίζουν κανονικά με το ηχείο, γιατί να μην μπορούμε να ακούσουμε και ραδιόφωνο; Ούτως ή άλλως τα ακουστικά του είναι τόσο δύσχρηστα που τα έχω σε αχρησία, και για ομιλία χρησιμοποιώ το bluetooth handsfree

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση (μάλλον ρητορική): έψαξα παντού στο site της Nokia για περιοχή "προτάσεων" για βελτιώσεις των κινητών και δεν βρήκα. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος λόγος που το ραδιόφωνο δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς τα ακουστικά. Τα mp3 παίζουν κανονικά με το ηχείο, γιατί να μην μπορούμε να ακούσουμε και ραδιόφωνο; Ούτως ή άλλως τα ακουστικά του είναι τόσο δύσχρηστα που τα έχω σε αχρησία, και για ομιλία χρησιμοποιώ το bluetooth handsfree
Τα ακουστικά στο ραδιόφωνο λειτουργούν σαν κεραία...
Link to comment
Share on other sites

Χθές αγόρασα το τηλέφωνο με την τελευταία έκδοση λογισμικού απο τον Γερμανό. Παρατήρησα οτι κάποιες φορές η ένδειξη του σήματος κολλάει και οτι άλλες φορές το σ΄γημα εξαφανίζεται τελείως για μερικά δευτερόλεπτα. Στο σπίτι μοθ όπου με άλλες συσκευές μιλάω χωρίς πρόβλημα με το συγκεκριμένο υπάρχουν διακοπές στη συνομιλία.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χθες το πηρα και γω σε μαυρουλι.

Μια ερωτηση,για να ορισουμε ηχους κλησεις για το καθε προφιλ θα πρεπει να εχουμε μεταφερει τους ηχους στη μνημη τηλεφωνου???Ειδικα για τον ηχο του μηνυματος πρεπει η μελωδια να βρισκεται στους ψηφιακους ηχους της μνημης του τηλεφωνου.Δεν βλεπει τα αρχεια που εχω στην καρτα μνημης ωστε να τα ορισω ειτε ως ηχο κλησης ειτε ως μηνυματος.Τι πρεπει να κανω βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν παω στις Επαφες και παταω να κανει Backup στην miniSD

Copy->To Memory Card

που τα βαζει???Δεν μπορω να τα δω???

ΑΠΟ οτι εχω δη δεν εχη απαντηθη απο καποιον και εχω και εγω το ιδιο ερωτημα ΚΑΙ επισης θελω να ρωτησω γιατι οταν ανοιγω την συσκευη ειναι πιο αργη και απο την καθυστερηση εχω την τελαιυταια version V 3.0617.06--3/5/2006 ΕΠΙΣΗΣ οταν την σβησω και την ανοιξω χανη την ταπετσαρια που εχω οριση ΤΙ παιζη γνωριζη καποιος ? Παντως γενικα ολο το μενου ειναι πολυ αργο χωρις τιποτα σχεδων μεσα. Επειδη χρισιμοποιω παραληλα και το (Ρ900) σε αποκριση εναι σαν (YUGO-N80) ME (FERARI-P900 2-ΕΤΩΝ)

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει το Ν80 με laptop μέσω Wifi card σε adhoc mode για σύνδεση στο internet?

 

Το laptop είναι συνδεδεμένο σε τοπικό δίκτυο που περιλαμβάνει adsl router (Δεν υπάρχει wireless access point).

 

Αν έχει κάνει κάποιος λεπτομερώς τη διαδικασία (για το laptop & το Ν80) χρήσιμο είναι να μας τη μεταφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν παω στις Επαφες και παταω να κανει Backup στην miniSD

Copy->To Memory Card

που τα βαζει???Δεν μπορω να τα δω???

Διαχειρηση αρχειων ->Αλλα -> Επαφές. Τα αποθηκευει σε vcards.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

2 erotiseis gia to N80 yparhei tropos na kleidoso to pliktrologio otan to slide einai kleisto (horis na anoixo kai na kleiso to slide?) kai to N80 ehei auto focus sti camera?

 

pantos i mpataria einai tragiki mia mera me to zori krataei...eseis??

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

2 erotiseis gia to N80 yparhei tropos na kleidoso to pliktrologio otan to slide einai kleisto (horis na anoixo kai na kleiso to slide?) kai to N80 ehei auto focus sti camera?

 

pantos i mpataria einai tragiki mia mera me to zori krataei...eseis??

 

Κλειδωμα μπορεις να κανεις και απο το κουμπι που ανοιγει και κλεινει η συσκευη.(ειναι αμεσως μετα απο το σβησιμο)Η μπαταρια εμενα κραταει χωρις πολυ σκαλισμα μονο με κλησεις και μηνυματα 2 μερες.Επισης σημερα εβαλα τα μαυρα καπακια (νοκια Αγ.Δημητριου)και ειναι πολυ ομορφο και ετσι!Αν τα βαρεθω βαζω παλι το ασημι.Κοστος 23 ευρω.(Μπροστα-πισω καπακι μηχανισμου και τα πληκτρα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν απάντησε κανείς... Στη Θεσ/νίκη σε ποιό μέρος (club nokia) μπορώ να πάω το κιν για αναβάθμιση και να μου το αναβαθμίσουν την ίδια στιγμή και να μην περιμένω μέρες;;;;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Sto club nokia sthn B.Olgas ...Den exw parapono einai mia xara ekuphrethkoi kai grhgoroi.. dustuxws omws gia to problhma pou exw to kinhto efyge ekswteriko kai an to paroume grapse mou....
καρπούζι!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν απάντησε κανείς... Στη Θεσ/νίκη σε ποιό μέρος (club nokia) μπορώ να πάω το κιν για αναβάθμιση και να μου το αναβαθμίσουν την ίδια στιγμή και να μην περιμένω μέρες;;;;

 

Sti nokia stin kamara se 20 lepta etoimos;)

Link to comment
Share on other sites

paidia opws diabasa kai parapanw lete gia thn donhsh pou trizei kai to shide pou phgainei deksia-aristera,kai emena ta kanei auta kai h donhsh ontws einai enoxlhtikh.eseis phgate kai ta ftiaksate h ta afhsate etsi opws to phrate??ginete na apw sthn nokia kai estw na mou ftiaksoun thn donhdh?h tha mou poune etsi kanoun ola!!:confused:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει το Ν80 με laptop μέσω Wifi card σε adhoc mode για σύνδεση στο internet?

 

Το laptop είναι συνδεδεμένο σε τοπικό δίκτυο που περιλαμβάνει adsl router (Δεν υπάρχει wireless access point).

 

Αν έχει κάνει κάποιος λεπτομερώς τη διαδικασία (για το laptop & το Ν80) χρήσιμο είναι να μας τη μεταφέρει...

1) Δημιούργησε μια σύνδεση Wi-Fi με το N80 Computer-to-Computer (Ad Hoc)

 

2) Στον Πίνακα Ελένχου -> Συνδέσεις Δικτύου -> Ασύρματη Σύνδεση Δικτύου -> ιδιότητες -> (tab) Ασύρματα Δίκτυα -> (checkbox) Χρήση των windows για ρύθμιση του ασύρματου δικτύου -> (tab) Γενικά -> Πρωτόκολλο internet (TCP/IP) -> ιδιότητες -> (checkbox) Χρήση της παρακάτω διεύθυνσης IP

 

Διεύθηνση IP : 192.168.0.1 αν χρησιμοπιείς στατικές IP στο τοπικό σου δίκτυο , αν το τοπικό σου δίκτυο χρησιμοπιεί το 192.168.0.1 βάλε οπιοδήποτε άλλο με 192.168.0.x

Μάσκα υποδικτύου 255.255.255.0

 

3) Στον Πίνακα Ελένχου -> Συνδέσεις Δικτύου -> Τοπική σύνδεση -> ιδιότητες -> (tab) Για προχωρημένους -> Κοινόχρηστη σύνδεση στο Internet (ICS) -> (checkbox) Να επιτρέπεται η σύνδεση άλλων χρηστών του δικτύου μέσω της σύνδεσης Internet αυτού του υπολογιστή -> (στο ίδιο πλαίσιο button) Ρυθμίσεις -> Υπηρεσίες επέλεξε αυτές που χρειάζεσε

 

Ελπίζω να βοήθησα , μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος αλλά εγώ αυτό έκανα και λειτουργεί (με στατικά IP τουλάχιστον)

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...