Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kala δεν θα κανει τελικα αναβαθμιση απο το νετ?σπιτικη??

 

Όχι, όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα, φαίνεται ότι η Nokia απενεργοποίησε τη δυνατότητα σπιτικών αναβαθμίσεων, επειδή μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στους αρχάριους χρήστες. :X Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική τους... :confused:

 

ΥΓ: Ακόμα ψάχνω και δεν το βρίσκω πουθενά. Το μοναδικό μαγαζί που μου είχε πει ότι θα παραλάμβανε σήμερα, τελικά δεν παρέλαβε. Όλα τα άλλα καταστήματα μιλάνε για τέλη της επόμενης εβδομάδας και αν... :(

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μηπως ξερει κανεις εαν υπαρχει ρυθμιση της συρομενης πορτας ωστε οταν την ανοιγεις να μη γινεται απαντηση ή και το αναποδο?

 

Οχι. Είναι στάνταρ ενεργό. Αν όμως θέλεις να κλείσεις το slide κατά την διάρκεια της συνομιλίας χωρίς να κλείσεις την γραμμή πατάς το πλήκτρο κλήσης και κλείνεις το slide

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Δημιουργείς μια νέα καταχώρηση, υπόμνημα, ενεργποιείς την ειδοποίησή της, και στο πεδίο επανάληψη επιλέγεις, ετήσια.

 

Μπορείς να το δείξεις με screenshots?Δεν βρίσκω το πεδίο επανάληψης..Γιατί πρέπει να βάλω υπόμνημα αφού υπάρχει η επέτειος?

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανενας καρτα 2gb χωρις προβληματα,αν ναι δωστε τα φωτα σας μην την παραγγειλω αδικα.στο γερμανο σου λενε μεχρι 1,αλλα ειμαι σιγουρος οτι λενε @αλ@κιες.
Ν80power
Link to comment
Share on other sites

ma kala einai sobaroi?ενας απο τους βασικοτερους λογους που θα το επερνα ειναι οτι θα εκανε αναβαθμιση απο τονετ!!!και τωρα την κοψανε διαπαντος,η την κοψανε και θα την ξαναβαλουν σε επομενα firmware?
Link to comment
Share on other sites

Οταν ακουτε ραδιο σας κανει τα σπαστικα χρατς χρουτς????Δεν αντεχω και σε αυτο το κινητο παλι τα ιδια!!!!(ν70 ειχα πριν)!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα! Το βρήκα επιτέλους σε TIM shop και το πήρα με ανανέωση συμβολαίου. :happy: Δύο κομμάτια παρέλαβαν σήμερα το απόγευμα και το ένα μου το κράτησαν (το άλλο βέβαια το έδωσαν πριν καλά-καλά προλάβει να μπει στο κατάστημα :D ). Ήδη το σύνδεσα με το WLAN στο σπίτι και σερφάρει μια χαρά στο Internet.

 

Πάω να συνεχίσω να το ψάχνω και θα επανέλθω. :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Trelo kinhto, me poli dynato hxo:

 

Oson afora ekdoseis arxizoun kai vgenoune twra.

 

To mono problen einai oti mou fenontai ta fonts poly mikra....

 

:(

AEK UBER ALLES :D

 

Champions League here we come

 

Nokia 7650, 7610,Panasonic x700, 6680, 3230, N70, Ν80, Ν73

Link to comment
Share on other sites

Όποιος φίλος έχει εικόνα σχετικά με ένα ολόκληρο κύκλο απο φόρτιση σε φόρτιση του Ν-80 να μας πει τελικά πόσο του κράτησε η μπαταρία (πιστεύω με εξαντλητική πρώτη χρήση και με μειωμένη απόδοση λόγο του ότι είναι καινούργια). :)

 

Εμενα στη δευτερη φορτιση κρατησε 12 ωρες αλλα με πολυ χρηση..πολυ λιγο οταν το 6680 εφτανε τις 4 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα κι εγώ ΝΙ ογδόντα, το τελευταίο (για σήμερα) :p από νόκια σοπ περιστερίου.

 

Προσπαθώ να ξεχωρίσω πιξελς αλλά μάταια (απαράδεκτο!!! χε χε) :rolleyes:

 

Το σύνδεσα στο WLAN μου και σερφάρει άψογα (αν και μου έκανε κάτι reset άσχετα στην αρχή).

 

Από ποιότητα συνομιλίας το βλέπω πολύ καλό.

 

Από κάμερα εεε... θέλει λίγο ψάξιμο το πράμα.

 

Ξέρει κανείς κανά πρόγραμμα softphone για να κάνω κλήσεις voip? Προς πληροφόρησιν όσων ενδιαφέρονται, χρησιμοποιώ ως SIP provider την Sipdiscount, η οποία προσφέρει δωρεάν κλήσεις αστικές και υπεραστικές εντός Ελλάδας και όχι μόνο (τουλάχιστον ακόμα) μέσω Voip, με μόνη προϋπόθεση να έχεις καταθέσει μια εγγύηση της τάξης των 10€. Σημειώνω: ΔΩΡΕΑΝ. Τα 10€ ΔΕΝ μειώνονται με τις κλήσεις.

NickBoss
Link to comment
Share on other sites

to pire filos moy prohthes apo plaisio kai moy to efere na to do,den to anoixe alla apo poiotita mporo na po oti einai para poly stivaro kai me anoihto to slider den kounage katholoy to pano meros(opos palia to 7650 koynage olo)episis to megethos pio mikro apo oti stis fotografies,alla sofos pio pahy(dipla apo to N70 panta).Tha elega oti me kerdise kai argotera ean erthei se mayro tha to paro!!Makari na skasoune i protes efarmoges syntoma.....:shifty:
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

ma kala einai sobaroi?ενας απο τους βασικοτερους λογους που θα το επερνα ειναι οτι θα εκανε αναβαθμιση απο τονετ!!!και τωρα την κοψανε διαπαντος,η την κοψανε και θα την ξαναβαλουν σε επομενα firmware?

Προφανός θα μπει σε επόμενη έκδοση! ;)

 

 

Ο κωδικός *#92702689# (war0anty) πιάνει?

Ναι. Δίχνει κάτι νούμερα όμως τα οποία δεν τα καλαβαίνω.

 

 

Οταν ακουτε ραδιο σας κανει τα σπαστικα χρατς χρουτς????Δεν αντεχω και σε αυτο το κινητο παλι τα ιδια!!!!(ν70 ειχα πριν)!

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ! Αυτό έλειπε... Να κάνει και τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

MAVRO VRETHIKE????

 

Στα Nokia shops λένε ότι την επόμενη εβδομάδα αρχίζει η διάθεση μαύρων N80.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω οτι συγκρίνω συσκευές, κάνω απολύτως εξαντλητικά τέστ. Δηλαδή, δεν αφήνω τον παραμικρό παράγοντα να επιρεάσει το αποτέλεσμα.

Έτσι σαρχικά έπαιξε το 3250 και το Ν80 το καθένα με τα ακουστικά του. Οι ρυθμίσεις ολόιδιες και το πείραμα πραγματοποιήθηκε 2 φορές.

 

Έπειτα και τα 2 παίξαν με τα ακουστικά του 3250 και μετά με του Ν80.

Με αυτό θέλω να δω μήπως η ανωτερότητα του ενός προέρχεταο μόνο απο την καλύτερη ποιότητα των ακουστικών και μόνο.

 

Και όπως είπα, το 3250 ήταν ανώτερο σε όλους μα όλους τους τομείς και με διαφορά. Το ίδιο ακριβώς έκανα και στην πε΄ριπτωση των Ν70 και 6270. Και πάμε στο επόμενο.

 

 

 

Πολλαπλή σύγκριση και εδώ μεταξύ των 6270 και Ν70 αλλά, ευτυχώς, ο κριτής δεν ήμουν μόνο εγώ, αλλά είμασταν οι mirrorofsorrow, nervous, nikosnat, theka_2003 και ο μου διαφεύγει.

 

Όλοι συμφώνησαν πως το 6270 είναι πολύ ανώτερο του Ν70. Μηχανήματα ανάλυσης ήχου κτλ δε μου λένε τίποτα. Εδώ μικρής σημασίας είναι τα άψυχα νούμερα ενός εργαλείου. Το θέμα είναι τι ακούς. Πιο σου αρέσει πιο πολύ. Πιο αποτέλεσμα θα επέλεγες να ακούσεις αν είχες την δυνατότητα επιλογής.

 

Και όλοι συμφώνησαν πως το Ν70 υπολείπεται του 6270.

 

Άμεσο τεστ του Ν70 δεν έκανα με το Ν80 γι'αυτό και δεν μίλησα ποτέ με σιγουριά.

 

 

Φυσικά και γίνεται. Δημιουργείς μια νέα καταχώρηση, υπόμνημα, ενεργποιείς την ειδοποίησή της, και στο πεδίο επανάληψη επιλέγεις, ετήσια.

 

 

egw pali allaxa ta akoustika tou n70 me sennheizer.dokimaste to an mporeite kai peite mou ;)

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δείξεις με screenshots?Δεν βρίσκω το πεδίο επανάληψης..Γιατί πρέπει να βάλω υπόμνημα αφού υπάρχει η επέτειος?

Σύσκεψη δημιουργείς, όχι υπόμνημα.

 

Αν βάλεις επέτειο, αυτόματα ισχύει η ετήσια επανάληψη. Αυτό είναι άλλωστε το νόημα της επετείου. Στην σύσκεψη, σου δίνονται πολύ περισσότερες ρυθμίσεις. Ψάξτο και γρήγορα θα διαπιστώσεις τι σε βολεύει να χρησιμοποιείς. Εγώ χρησιμοποιώ μόνο συσκέψεις μιας και δημιουργούνται αυτόματα με το που ξεκινάς να πληκτρολογείς το κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στη δευτερη φορτιση κρατησε 12 ωρες αλλα με πολυ χρηση..πολυ λιγο οταν το 6680 εφτανε τις 4 μερες...

Φίλε manolis αυτό μάλλον δεν ακούγετε για καλό..., :wacko:

αν υπάρχει και κάποιος φίλος που να του έχει κάνει (όσο το δυνατόν...) λιγότερη χρήση για να τεστάρουμε την αυτονομία του σε μπαταρία. :blink::)

Η μπαταρία του είναι αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω πριν το αγοράσω (βέβαια η αλήθεια είναι ότι περιμένω να το βρώ και σε μαύρο χρώμα...;) )

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ! Αυτό έλειπε... Να κάνει και τέτοια!

 

Εμενα γιατι μου το κανει τοτε??Παρατηρησα οτι ξεκιναει μολις μπει το screen saver.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε manolis αυτό μάλλον δεν ακούγετε για καλό..., :wacko:

αν υπάρχει και κάποιος φίλος που να του έχει κάνει (όσο το δυνατόν...) λιγότερη χρήση για να τεστάρουμε την αυτονομία του σε μπαταρία. :blink::)

Η μπαταρία του είναι αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω πριν το αγοράσω (βέβαια η αλήθεια είναι ότι περιμένω να το βρώ και σε μαύρο χρώμα...;) )

 

Το ειχε στο Fnac σημερα με 624 Ε σε μαυρο....

Link to comment
Share on other sites

Opote fantasou edw sto xwrio mou (Thessaloniki) poso dyskolo einai...

Meta apo 445 thlefwnhmata, to pio 8etiko pou ema8a einai gia thn allh ebdomada, sto Nokia Club ths B. Olgas.

 

KSEREI KANEIS KATI ALLO? Exei poulh8ei sth 8essaloniki kapou, estw ena?

 

PS. Mavro 8elw e? :P

iparhi ke malista se mavro sto nokia shop stin odo georgikis sholis.simera pira kai ego ena(to paragila tin proigoymeni imera horis prokatavoli)

Link to comment
Share on other sites

iparhi ke malista se mavro sto nokia shop stin odo georgikis sholis.simera pira kai ego ena(to paragila tin proigoymeni imera horis prokatavoli)

 

 

K EGW TO PHRA APO TO NOKIA SHOP AMPELOKHPWN THESSALONIKHS THN TRITH. TO PHRA SE ASHMI ALLA EFERE KAI MAURO. EPIMENW OTI TO ASHMI EINAI PIO OMORFO KAI TONIZONTAI PERISSOTERO OI LEPTOMEREIES TOU!! (FILIKA ;) )

Link to comment
Share on other sites

Επεσε στα χερια μου ενα μαυρο Ν80 σημερα το απογευμα και μετα απο κανα 25λεπτο ψαξιμο εχω να μοιραστω μαζι σας τα εξης:

 

Ποιοτητα κατασκευης:Πολυ καλη!Το καθε ενα απο τα κινουμενα μερη ειναι πολυ στιβαρο.Ομως ο sliding μηχανισμος θα μπορουσε να ειναι καλυτερος.Στην "κλειστη" θεση το πανω μισο παιζει λιγο.Καλα δεν ειναι και σαν το 6270 μου που χορευε απο την day No1,αλλα εναν απειροελαχιστο τζογο τον εχει.Και η εμπειρια ,μου λεει πως με τη συχνη χρηση τετοια προβληματα συναρμογης χειροτερευουν.

 

Εργονομια:Ειναι μικροτερο απο οτι δειχνουν οι φοτο και ειδικα σε μαυρο δεν προβληματιζει.Το βαρος ειναι ΟΚ για την κατηγορια.Ανοιγει ευκολα και με το ενα χερι.Ακομα και ανοιχτο στεκεται καλα στο χερι και δεν γερνει.Λιγο το πολυπληκτρο ειναι περιορισμενης ακριβειας αλλα κατα τα αλλα τα πληκτρα ελεγχου ειναι νορμαλ.Το ιδιο ισχυει και για το αλφαριθμητικο.

 

Οθονη:Η 4πλασια αναλυση των παλαιοτερων s60 σε συνδυασμο με την ακομα μικροτερη επιφανεια εκαναν θαυματα στον τομεα της ευκρινειας.Δεν ειναι κατι που πρωτοβλεπω βεβαια καθως υπαρχει και το Ν90 αλλα ειναι εντυπωσιακο καθε φορα.Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι με την αυτοματη ρυθμιση φωτεινοτητας ακομα και σε σκοτεινο χωρο η φωτεινοτητα ηταν πολυ χαμηλη.Καμμια σχεση με το 6270 μου.Αν και μπορεις να ρυθμισεις οσο θες την φωτεινοτητα νομιζω πως υπαρχει σκοπιμοτητα απο τη ΝΟΚΙΑ για να αυξηθουν οι χρονοι αναμομης.Ενα ακομα αρνητικο ειναι το οτι τα χρωματα δεν απεικονιζονται τοσο ζωντανα οσο στο 6270 μου αλλα αυτο μαλλον εχει να κανει με το μουντο θεμα που "φορουσε" το Ν80

 

Ηχος:Α)Ηχειο το ηχειο(1 δυστυχως) ειναι πανω απο το μεσο ορο αλλα μεχρι εκει.Δεν εχει την καθαροτητα των stereo speakers του 6270 ουτε την ενταση τους.Ακομη ο ηχος δεν παραμενει δυναμικος στις κορυφωσεις του μουσικου κομματιου με αποτελεσμα να συμπιεζεται και να ακουγεται το χαρακτηριστικο clipping(μπουκωμα)Παραμενει βεβαια ανεκτος και ευχαριστος ο ηχος(αλλωστε κανεις δε θα αντικαταστησει το hi-fi του με το Ν80)απλα δεν φτανει το 6270.Τωρα για κλησεις σε θορυβωδη περιβαλλοντα δεν ξερω,αλαλ θα εβαζα και τη δονηση καλου κακου

Β)MP3's:Θα συμφωνησω με τα αλλα παιδια ειδικα με τον mirror οτι ο ηχος δεν ικανοποιει.Κατ'αρχας εχει πολυ μικρη ενταση.Με τα HS-23 και με την ενταση στο 100% το κινητο σε αφηνει παραπονεμενο.Την ιδια στιγμη με τα ιδια ακουστικα το 6270 με την ενταση στη 10η σκαλα(απο τις 10) "παιζει" με την αντοχη των τυμπανων σου και δεν αντεχεται πανω απο 10 sec.Δεν ξερω αν με το ανταπτορακι AD-15 και με ακουστικα μεγαλυτερης ευαισθησιας φτανει σε υψηλοτερα επιπεδα ο ηχος αλλα με τα HS-23 δεν κανει για θορυβωδες περιβαλλον(δρομο λεωφορειο κτλ)Το προβλημα βεβαια εχει να κανει με το κυκλωμα ενισχυσης του ηχου και ενδεχομενως να διορθωθει με FW update.Απο κει και περα και η ποιοτητα του ηχου δεν με συναρπασε καθως δεν ειχε καλη συχνοτικη αποκριση σχεδον σε ολο το φασμα με αποτελσεσμα ο ηχος να ειναι "λεπτος" και "ελλιπης".Δλδ και το Muvo Micro των 50 ευρω εχει απειρως καλυτερο και πανω απο ολα δυνατο ηχο

Γ)Radio:Το κλασσικο των ΝΟΚΙΑ.Καμμια διαφορα απο το 6270 και το Ν70.Ομως θα θελα να ειχε μεγαλυτερη ευαισθησια οπως π.χ οι υλοποιησεις της SE.Δλδ με το δικο μου ξαπλωμενος μονο παρασιτα μπορεις να ακουσεις ενω το Κ750i ειναι πολυ καλυτερο σε αυτο τον τομεα

 

καμερα:Μου φανηκε πολυ καλη.Εδω βεβαια βοηθησε και η υπερυψηλης αναλυσης οθονη(που εδω δλδ στις φοτο ελαμψε πραγματικα)Ειδα και μια σε οθονη PC και μου φανηκε αξιοπρεπης.Γενικα χωρις auto focus δεν συγκρινεται με αυτην του Κ750ι αλλα ειναι εμφανως καλυτερη απο οτι ειχε πρωτοκυκλοφορησει και σιγουρα καλυτερη απο του 6270.Αλλωστε η ΝΟΚΙΑ δε θα ηθελε εσωτερικο ανταγωνσισμο με το Ν93

 

Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος απο το μεγαλυτερο μερος του hardware με εξαιρεση ισως τον ηχο οπου εχω λιγο μεγαλυτερες απαιτησεις απο τον μεσο user.Το Ν80 ειναι μια all around συσκευη που προσπαθει δλδ να τα καταφερει παντου(καμερα οθονη ηχο κτλ) χωρις ομως να διακρινεται(με εξαιρεση την οθονη)Φυσικα το 50%(και παραπανω) των δυνατοτητων του ειναι το software που προς το παρον απλα δεν υπαρχει.Συνεπως εγω θα περιμενα να βγει ικανοποιητικος αριθμος εφραμογων και να πεσει λιγο η καπως τσιμπημενη τιμη(610 η φθημοτερη που βρηκα Ελλαδα)

 

PS:Η πλοηγηση μου φανηκε λιγο αργη.Βεβαια εχει να κανει και 160000+ pixels rendering αλλα και παλι ειναι λιγο πιο αργο απο το Ν70 σε ορισμενες λειτουργιες οπως π.χ το ανοιγμα του μενου του multimedia key

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το είχες για 25 μόνο λεπτά και όχι 125; Πότε πρόλαβες να τα τεστάρεις όλα αυτά; :D :D :)

 

Πάντως, όσον αφορά τον ήχο απο τα ακουστικά, είναι καλος

(απλά καλός, τίποτα περισσότερο), και πολλές φορές ξεγελιέσαι και νομίζεις οτι βρίσκεται στην κορυφή. Μόλις όμως το συγκρίνεις με κάτι σαφώς ανώτερο, καταλαβαίνεις σε τι επίπεδα κυμαίνεται η ποιότητά του. Το ίδιο έπαθα και γω μόλις έβαλα το πρώτο κομμάτι στο Ν80 και τοποθέτησα τα ακουστικά στα αυτιά μου.

 

Ρε σακάλη, έχεις το 6270 και δεν το λές; Προχθές, στην συνάτηση, ήταν το μόνο πυ μας έλειπε, παρόλο που έκανα κάθε δυνατή προαπάθεια να υπάρχει κάποιο. Την επόμενη λοιπόν, που θα έχουμε και Ν91 για να πραγματοποιήσουμε την μάχη των τιτάνων. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...