Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@aggeloko καταρχην καλος ειρθες :)

 

Δες αυτο το ποστ δεν ειναι γραμμενο για το προβλημα σου αλλα μπορει να σε βοηθησει

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερώτηση για τους ειδήμονες (και όχι μόνο)...

Σήμερα το απόγευμα μου δόθηκε η ευκαιρία να "παίξω" λίγο με το Ν80 ενός φίλου. Έπαθα στην κυριολεξία πλάκα με την ευκρίνεια των εικονιδίων στην οθόνη. Δεν είμαι κινητάκιας, που σημαίνει ότι έχω ελάχιστη εμπειρία από άλλες συσκευές (Nokia ή μη), αλλά πραγματικά τέτοια ποιότητα απεικόνισης των γραφικών δεν έχω ξαναδεί.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Η ποιότητα αυτή οφείλεται

- αποκλειστικά στην ανάλυση 352x416

- στην καλή ποιότητα της οθόνης ως hardware

- ή και στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τους ειδήμονες (και όχι μόνο)...

Σήμερα το απόγευμα μου δόθηκε η ευκαιρία να "παίξω" λίγο με το Ν80 ενός φίλου. Έπαθα στην κυριολεξία πλάκα με την ευκρίνεια των εικονιδίων στην οθόνη. Δεν είμαι κινητάκιας, που σημαίνει ότι έχω ελάχιστη εμπειρία από άλλες συσκευές (Nokia ή μη), αλλά πραγματικά τέτοια ποιότητα απεικόνισης των γραφικών δεν έχω ξαναδεί.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Η ποιότητα αυτή οφείλεται

- αποκλειστικά στην ανάλυση 352x416

- στην καλή ποιότητα της οθόνης ως hardware

- ή και στα δύο;

Στο πρώτο κατά ποσοστό πάνω από 60%.

 

Στο δεύτερο κατά ποσοστό 30%

 

Και τέλος κατά 10% οφείλεται στην καλοσχεδιασμένη γραμματοσειρά και στα στρογγυλεμένα εικονίδια.

 

Τα ποσοστά είναι δικές μου εκτιμήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο κατά ποσοστό πάνω από 60%.

 

Χμμμ... αυτό σημαίνει ότι η απεικόνιση της οθόνης π.χ. του Ν82, ή οποιουδήποτε άλλου S60 με ανάλυση 240x320, θα είναι υποδεέστερη;

 

Στο δεύτερο κατά ποσοστό 30%

Και τέλος κατά 10% οφείλεται στην καλοσχεδιασμένη γραμματοσειρά και στα στρογγυλεμένα εικονίδια.

 

Τα εικονίδια δεν είναι ίδια σε κάθε πλατφόρμα;

Π.χ. όλα τα κινητά που τρέχουν S60 3rd edition τα ίδια εικονίδια δεν έχουν;

 

Επίσης, κατά πόσο παίζει ρόλο στην ευκρίνεια ο αριθμός χρωμάτων 262000 vs. 1,6M;

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ειμαι τελοιος ασχετοσ πως μπορω να κανω το Ν 80 και εγω ετσι οπως του φιλου σου ?

 

Ο τύπος με το Ν80 δεν έχει κάνει καμία ρύθμιση για να βελτιώσει κάτι στην απεικόνιση. Η οθόνη του ήταν έτσι από την πρώτη μέρα που το πήρε. Το έχει ήδη κανά 8μηνο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

κυριως η καλή ανάλυση παίζει ρόλο σε συνδιασμό με τον αριθμο χρωμάτων της οθόνης!
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Paides proxtes mou ferane to N80.

Thelw na perasw thn teleutaia ekdosh tou firmware alla xwris na to paw se kapoio Nokia Club.

Mhpws kseretai pws mporw na to kanw apo pc?

Kai akoma exw kanei mesw tou pc suite backup kapoia mynhmata kai epafes apo ena N70.

Tha mporw na ta perasw kanonika sto N80 mesw tou pc suite?

STOP EATING JUNK FOOD :X
Link to comment
Share on other sites

Paides proxtes mou ferane to N80.

Thelw na perasw thn teleutaia ekdosh tou firmware alla xwris na to paw se kapoio Nokia Club.

Mhpws kseretai pws mporw na to kanw apo pc?

Kai akoma exw kanei mesw tou pc suite backup kapoia mynhmata kai epafes apo ena N70.

Tha mporw na ta perasw kanonika sto N80 mesw tou pc suite?

 

θα το κανεις μεσο του nokia software update

http://europe.nokia.com/A4579163

ακολουθησε τα βηματα δεν ειναι τιποτα το δυσκολο.

και μετα επανεφερε το back up σου στο n80.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ανάλογο θέμα στο site στο οποίο μπορείς να δείς και τα βήματα αναλυτικά ;)
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!!

 

Κατ'αρχας να ευχαριστησω για την βοηθεια σε προηγουμενο post.

 

Αυτη την φορα υπαρχει αλλο προβλημα. Ενω επιχειρω να κανω επαναφορα στο n80 που εχω μεσω pc suite ωστοσο δεν φαινεται να επηρεαζει καπως το τηλεφωνο. Δηλαδη ουτε τις επαφες επαναφερει, ουτε τις φωτο ή τα βιντεο επηρεαζει ουτε τις εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες. Τις πταιει? (το back up αφορα και μνημη τηλεφωνου και sd-card )

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι το Backup είναι για την μνήμη μόνο!! ***Διορθώστε με αν κάνω λάθος***

 

Τώρα γιατι δεν στο κάνει δεν ξέρω.. είσαι σίγουρος οτι το backup έγινε σωστά?

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Paides kserei kaneis pws apeneropoiw to 3g ap'to kinhto?

 

πηγαινε...

εργαλεια/ρυθμισεις/δικτυο/λειτουργια δικτυου...gsm:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε...

εργαλεια/ρυθμισεις/δικτυο/λειτουργια δικτυου...gsm:)

 

ναι, με αυτην την ρυθμιση κλεινει και δεν ψαχνει για σημα

 

αλλα παρ'ολα αυτα αν κανεις connection me internet απο 3G, εμενα μου μπαινει κανονικα με την cosmote.. και μερικες φορες μπαινει χωρις να το θελω..

 

υπαρχει κανενας τροπος εκτος απο το να διαγραψουμε την συνδεση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

εχω και εγω ενα προβλημα με το N80. Οταν συνδεομαι με WLAΝ ,μπαινω σε καποια σελιδα π.χ. forum και οταν μπω σε 5-6 σελιδες μου βγαζει "μνημη πληρης.κλειστε καποιες εφαρμογες και ξαναπροσπαθηστε". Συμβαινει αυτο σε κανεναν αλλο?

Ξερετε πως αντιμετωπιζεται? Ειναι κουραστικο να μπαινω και να βγαινω καθε λιγο και λιγακι!

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

εχω και εγω ενα προβλημα με το N80. Οταν συνδεομαι με WLAΝ ,μπαινω σε καποια σελιδα π.χ. forum και οταν μπω σε 5-6 σελιδες μου βγαζει "μνημη πληρης.κλειστε καποιες εφαρμογες και ξαναπροσπαθηστε". Συμβαινει αυτο σε κανεναν αλλο?

Ξερετε πως αντιμετωπιζεται? Ειναι κουραστικο να μπαινω και να βγαινω καθε λιγο και λιγακι!

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Μετά την αναβάθμιση στο τελευταίο firmware δεν ξαναείδα αυτό το λάθος!Μπορείς να βάλεις και κάποιον,άλλο Browser όπως opera..

Link to comment
Share on other sites

@deadlock7

Σ' ευχαριστω φιλε μου! Αρα ειχες και εσυ το ιδιο προβλημα, ε?

Ελπιζω να λυθει με την τελευταια αναβαθμιση του firmware.

Link to comment
Share on other sites

@deadlock7

Σ' ευχαριστω φιλε μου! Αρα ειχες και εσυ το ιδιο προβλημα, ε?

Ελπιζω να λυθει με την τελευταια αναβαθμιση του firmware.

Δεν είναι bug του λογισμικού, απλά γεμίζει η μνήμη ram. Όταν σερφάρεις καλό θα ήταν να κλείνεις τα παλιότερα παράθυρα. Και νέα αναβάθμιση να βγει δεν θα εκλείψει το φαινόμενο αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

φιλε itchrist86 μα με ενα παραθυρο σερφαρω καθε φορα. Απλα μολις περασω 4-5 σελιδες σε ενα π.χ. φορουμ τοτε μου βγαζει το προβλημα αυτο.
Link to comment
Share on other sites

re paidia yparxei kapoios tropos na arxeiotheisw ta arxeia mou se fakelous diladi eikones kai mousikh kai oxi etsi xyma opos ta vgazei???prin to n80 eixa syskeyh me s40 kai voleve pio poly kai as min eixe toses dynatothtes...an yparxei kapoios tropos voithiste plz
Link to comment
Share on other sites

το Ν80 έχει τα albums!!!

Μπορείς να χωρίσεις τις εικόνες σου και τα βίντεο σε αλπουμς και να τα ανοίγεις μέσα απο κει έπειτα..

 

Τώρα για την μουσική δεν ξέρω :(

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ναι, με αυτην την ρυθμιση κλεινει και δεν ψαχνει για σημα

 

αλλα παρ'ολα αυτα αν κανεις connection me internet απο 3G, εμενα μου μπαινει κανονικα με την cosmote.. και μερικες φορες μπαινει χωρις να το θελω..

 

υπαρχει κανενας τροπος εκτος απο το να διαγραψουμε την συνδεση?

 

φίλε μου skatedancer για να απενεργοποιήσεις το 3g πρέπει να πάς

μενου--->εργαλεία-->ρυθμίσεις--->δίκτυο

Και στην λειτουργία δικτύου βάζεις GSM και κάνεις επαννεκίνηση όπως θα σου ζητήση το κινητό σου...

 

Τώρα για το ιντερντετ που λες...δεν είμαι σίγουρος αλλα πηγαινε

 

μενού--->διαδίκτυο--->Ιστός--->επιλογές--->Ρυθμίσεις

και στο σημείο πρόσβασης βάλε ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΝΤΑ

 

Ελπίζω να βοήθησα ;)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

tis exw ftiaxei tis fotos mou se albums alla...gia na ta vlepeis prepei na to epilegeis kathe fora pou theleis gia ayto rotaw mipos yparxei kati poio kalo....na mpainw kai einai arxeiothetimenes oi fotos mou kai na min fenontai etsi xyma?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...