Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επίσης για την ενημέρωση όλων, την 19/9 γίνεται στη Θεσσαλονίκη hamfest από την TARG

περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα του συλλόγου

http://www.targ.gr/

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

από το hwn.gr (posted από τον sv1grn)

 

Η διαβούλευση αναρτήθηκε:

http://www.opengov.gr/yme/?p=348

Συστήνεται η προσεκτικόταη ανάγνωση και συμμετοχή με παράλληλη ενημέρωση του σωματείου που ανήκει ο καθένας μας.

Η επιτυχία της διαβούλευσης προυποθέτει μαζική συμμετοχή.

Επειδή η διαβούλευση λήγει στις 15/9/10, καλό θα είναι οι απαντήσεις να σταλούν/κοινοποιηθούν όσο γίνεται νωρίτερα, προκειμένου τα σωματεία να έχουν ενημερωθεί έγκαιρα για τις υποβληθείσες προτάσεις.

73

 

73 de sv2evs

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά για όποιον ενδιαφέρει έχω αναρτήσει μια αγγελία για ένα σφραγισμένο YAESU vx-7r. PM ME!!!1
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται η όλη διαδικασία στην δημόσια διαβούλευση για τον νόμο ?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
επίσης για την ενημέρωση όλων, την 19/9 γίνεται στη Θεσσαλονίκη hamfest από την TARG

περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα του συλλόγου

http://www.targ.gr/

 

Καλή αντάμωση στο Hamfest της Θεσ/νίκης Σήμερα.

 

73...

Link to comment
Share on other sites

Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Βορείου Ελλάδας (Ε.Ρ.Β.Ε.)

 

και η Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (Ε.Ε.Ρ.)

 

διοργανώνουν ημερίδα για την ενημέρωση των συναδέλφων Ραδιοερασιτεχνών με θέμα

 

Σύγχρονες Ψηφιακές Επικοινωνίες Φωνής και Δεδομένων.

 

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2010,

 

ώρα έναρξης 10:30 π.μ.

στα εντευκτήρια της Ε.Ρ.Β.Ε. στην οδό Πολυκλείτου 45, ’νω Τούμπα.

 

 

 

Την παρουσίαση του θέματος θα κάνει ο Μάνος Δαρκαδάκης SV1IW, εκ μέρους της

Ε.Ε.Ρ.

 

Μετά την παρουσίαση θα επακολουθήσει συζήτηση.

 

 

Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους τους συναδέλφους Ραδιοερασιτέχνες.

 

====

 

Forwarded email

 

SV2EVS

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ ενδιαφέρον!

είχα δει μια παλιά ανακοίνωση για ένα όμοιο σεμινάριο που είχε γίνει παλιότερα και έλεγα κρίμα που το έχασα.

αλλά τώρα έχω και δεύτερη ευκαιρία! :)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ελπίζω να το παρακολουθήσω και εγώ..με έχουν ενημερώσει ήδη 2 συνάδελφοι από Θεσ/νίκη και το ίδιο σεμινάριο απ'ότι είδα θα γίνει και στην δυτική Ελλάδα κάπου.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση όλου του topic ωραία πράγματα λέτε και καλή δουλεία έχετε ξεκινήσει, Δυστυχώς η Χαλκίδα ακόμα "κοιμάται" με αποτέλεσμα για να βγάλω μια άδεια κατηγορίας Β πρέπει να τρέξω Αθήνα, κάτι το όποιο δεν μου είναι και καθόλου εύκολο, έχω ένα φορητό midland ct790 ακούω μόνο ραδιοταξί γιατί μου αρέσει, δεν έχω πολύ καιρό που ασχολούμαι με τον ραδιοερασιτεχνισμό αλλά πάντα μου άρεσε, ζητάω συγνώμη που είμαι παράνομος αλλά δεν εκπέμπω, (άντε να μίλησα μια φορά για να δω άμα λειτουργεί το μικρόφωνο + και την χαρά που είχα που το αγόρασα) είμαι αρχάριος πολύ ακόμα αλλά έχω πέσει με τα μούτρα, θα χαρώ πολύ να με βοηθήσετε πρώτα με τα βασικά πράγματα,

 

Υ.Γ Ρε παιδιά τι σημαίνει "Πολλά 73" έλιωσα να το διαβάζω!!! φαντάζομαι μάλλον χαιρετίσματα αλλά από που βγαίνει από μορς;

Link to comment
Share on other sites

Welcome στο θέμα των ραδιοερασιτεχνών.

 

Εδώ θα λύσεις πολλές απορίες σου και σίγουρα χαιρόμαστε που σε έχουμε κοντά μας. Όσον αφορά το πάνε-έλα, δηστυχώς "Ελλάδα είναι ΜΟΝΟ η Αθήνα" (άντε από καμιά φορά και η Θεσ/νίκη με την ΔΕΘ). Τα 73 είναι όντως χαιρετισμοί. Όχι δεν είναι morse εκεί υπάρχουν άλλες "συντομεύσεις".

Link to comment
Share on other sites

Welcome στο θέμα των ραδιοερασιτεχνών.

 

Εδώ θα λύσεις πολλές απορίες σου και σίγουρα χαιρόμαστε που σε έχουμε κοντά μας. Όσον αφορά το πάνε-έλα, δηστυχώς "Ελλάδα είναι ΜΟΝΟ η Αθήνα" (άντε από καμιά φορά και η Θεσ/νίκη με την ΔΕΘ). Τα 73 είναι όντως χαιρετισμοί. Όχι δεν είναι morse εκεί υπάρχουν άλλες "συντομεύσεις".

Ευχαριστώ πολύ για την Υποδοχή! (πάλιο μέλος και εσυ του Myphone ε; 2003 εσυ 2004 εγω για κάτι μήνες διαφορά... Γεράσαμε:lol:) Sv2evs συχνότητες από repeaters τι ακριβώς είναι;

Edited by pantierakos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την Υποδοχή! (πάλιο μέλος και εσυ του Myphone ε; 2003 εσυ 2004 εγω για κάτι μήνες διαφορά... Γεράσαμε:lol:) Sv2evs συχνότητες από repeaters τι ακριβώς είναι;

Γεράσαμε δεν λες τίποτα, άσε..όσο το σκέφτομαι με πιάνει.. ;)

 

Οι συχνότητες αυτές είναι οι συχνότητες που βρίσκονται επαναλήπτες (συνήθως φωνής αλλά και όχι μόνο) που μπορείς να ακούσεις τις περισσότερες φορές πολύ πιο μακρυά απο ότι θα ακούσεις έναν σταθμό σε απευθείας (simplex) επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Γεράσαμε δεν λες τίποτα, άσε..όσο το σκέφτομαι με πιάνει.. ;)

 

Οι συχνότητες αυτές είναι οι συχνότητες που βρίσκονται επαναλήπτες (συνήθως φωνής αλλά και όχι μόνο) που μπορείς να ακούσεις τις περισσότερες φορές πολύ πιο μακρυά απο ότι θα ακούσεις έναν σταθμό σε απευθείας (simplex) επικοινωνία.

Ευχαριστώ.. για την απάντηση!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Βορείου Ελλάδας (Ε.Ρ.Β.Ε.)

 

και η Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (Ε.Ε.Ρ.)

 

διοργανώνουν ημερίδα για την ενημέρωση των συναδέλφων Ραδιοερασιτεχνών με θέμα

 

Σύγχρονες Ψηφιακές Επικοινωνίες Φωνής και Δεδομένων.

 

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2010,

 

ώρα έναρξης 10:30 π.μ.

στα εντευκτήρια της Ε.Ρ.Β.Ε. στην οδό Πολυκλείτου 45, ’νω Τούμπα.

 

 

 

Την παρουσίαση του θέματος θα κάνει ο Μάνος Δαρκαδάκης SV1IW, εκ μέρους της

Ε.Ε.Ρ.

 

Μετά την παρουσίαση θα επακολουθήσει συζήτηση.

 

 

Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους τους συναδέλφους Ραδιοερασιτέχνες.

 

====

 

Forwarded email

 

SV2EVS

 

η παραπάνω πρόσκληση για αύριο ισχύει κανονικά έτσι?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους ραδιοερασιτεχνες.Εχω μια ερωτηση,μηπως υπαρχουν συχνοτιτες στα V η στα U για οσους δεν εχουν την αδεια του ραδιοερασιτεχνη και που μπορουν να βγαινουν στον αερα.Εγω δεν εχω ακομα την αδεια αλλα σκοπευω να την παρω αλλα μεχρι τοτε σε ποιες συχνοτιτες μπορω να εκπεμπω?

Φιλοι ραδιοερασιτεχνες θα θελα την κατανοηση σας

Ευχαριστω θερμα και πολλα 73 σε ολους!:D

Edited by yiannis21
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Είναι παράνομο να μιλήσεις οπουδήποτε δεν έχεις άδεια, σε οποιαδήποτε συχνότητα.
Link to comment
Share on other sites

η παραπάνω πρόσκληση για αύριο ισχύει κανονικά έτσι?

ναι και περιμένουμε εντυπώσεις από αυτούς που μπόρεσαν να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους ραδιοερασιτεχνες.Εχω μια ερωτηση,μηπως υπαρχουν συχνοτιτες στα V η στα U για οσους δεν εχουν την αδεια του ραδιοερασιτεχνη και που μπορουν να βγαινουν στον αερα.Εγω δεν εχω ακομα την αδεια αλλα σκοπευω να την παρω αλλα μεχρι τοτε σε ποιες συχνοτιτες μπορω να εκπεμπω?

Φιλοι ραδιοερασιτεχνες θα θελα την κατανοηση σας

Ευχαριστω θερμα και πολλα 73 σε ολους!:D

 

δεν ξερω αν εννοεις τα pmr...ειναι το μονο ελευθερο ευρος συχνοτητων χωρις αδεια αλλα απαιτει προυποθεσεις....

 

διαβασε εδω....

 

και ειδικα το σχολιο του φιλου που τα λεει ολα....

Γαληνίτης

13-05-09, 17:05

Καλό θα ήταν να διευκρινισθούν ορισμένα θέματα, ώστε να μπουν τα πράγματα στη σωστή τους θέση και να μη δημιουργούνται αδικαιολόγητα και απραγματοποίητα όνειρα, αυταπάτες και προσδοκίες.

Ακόμα και ο τίτλος "ποιοί βγαίνουν στην PMR" θα μπορούσε να παραπλανήσει. Γιατί τα PMR δεν είναι μια μπάντα ("μπάντα των PMR") για να "βγαίνουν" κάποιοι, όπως η "μπάντα πολιτών' (CB), οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες, οι μπάντες ραδιοφωνίας κλπ. Είναι "ιδιωτικό κινητό ράδιο" (Private Mobile Radio), που προορίζεται για ιδιωτικές επικοινωνίες φωνής σε μικρές αποστάσεις και με μικρή ισχύ, σε ένα καθορισμένο στενό μέρος του φάσματος (UHF 446-446.1ΜΗz).

Δεν προορίζεται για ραδιοερασιτεχνικές δοκιμές και μελέτες διάδοσης, DX, εκπομπές μουσικής, πειραματισμούς, ιδιοκατασκευές, δοκιμές κεραιών κλπ. Δεν μπορεί να αντικαταστήσει κινητά τηλέφωνα, CB, ραδιοερασιτεχνικά μηχανήματα, marine κλπ.

Είναι χρήσιμα και διασκεδαστικά, αλλά δεν παύουν να είναι "παιχνίδια" μάλλον, παρά αξιόπιστα εργαλεία απαιτήσεων. Είναι εξυπηρετικά σε εκδρομές, πεζοπορίες, ορειβασίες, για ενδοεπικοινωνία, παρακολούθηση μωρού κλπ.

Η κατοχή και η χρήση τους είναι ελεύθερη, χωρίς άδεια, όχι όμως και χωρίς προυποθέσεις και περιορισμούς:

-Η ισχύς τους δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα 0.5W erp.

-Δεν επιτρέπεται άλλη κεραία (αυτοκινήτου, βάσης κλπ.) εκτός της ενσωματωμένης εργοστασιακής.

-Οι συχνότητες λειτουργίας είναι καθορισμένες (8 κανάλια, από 446.00625-446.09375 ΜΗz, με βήμα 12.5 ΚΗz). Επίσης η διαμόρφωση κλπ.

-Η επικοινωνία είναι "μονόδρομη" (μιλάω-ακούω).

-Δεν επιτρέπονται επεμβάσεις και τροποποιήσεις από τον χρήστη.

Όσο για την εμβέλεια για αξιόπιστη επικοινωνία, θεωρητικά είναι μερικά (μέχρι 3 ή 5) χιλιόμετρα. Στην πράξη όμως δεν είναι παρά μερικές εκατοντάδες (100-1500) μέτρα.

Βέβαια υπάρχουν και χρήστες με αυξημένη ισχύ, εξωτερικές κεραίες κλπ., η χρήση αυτή όμως δεν είναι νόμιμη.

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ναι και περιμένουμε εντυπώσεις από αυτούς που μπόρεσαν να πάνε.

 

εγώ που κατάφερα και πήγα άλλο περίμενα κι άλλο προέκυψε

περίμενα σεμινάριο σχετικά με ψηφιακά (τύπου psk, packet και τα σχετικά) αλλά η παρουσίαση αφορούσε το D-STAR και μόνό αυτό

ενδιαφέρον κι αυτό δε λέω αλλά θα προτιμούσα κάτι σχετικό με αυτό που είχα καταλάβει στην αρχή

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

εγώ που κατάφερα και πήγα άλλο περίμενα κι άλλο προέκυψε

περίμενα σεμινάριο σχετικά με ψηφιακά (τύπου psk, packet και τα σχετικά) αλλά η παρουσίαση αφορούσε το D-STAR και μόνό αυτό

ενδιαφέρον κι αυτό δε λέω αλλά θα προτιμούσα κάτι σχετικό με αυτό που είχα καταλάβει στην αρχή

Έγινε καθόλου αναφορά στους 1.2ghz και την χρήση των 128kbps του ID-1 ?;)

Link to comment
Share on other sites

Στο ID-1 όπως και στα υπόλοιπα μηχανήματα με D-STAR απλά έγινε μια αναφορά σαν είδος λίστας μηχανημάτων που υποστηρίζουν D-STAR.

Έγινε παρουσίαση των δυνατοτήτων data χαμηλής ταχύτητας GPS , messages , κλπ και των ρυθμίσεων που είναι απαραίτητες για να χρησιμοποιήσει κάποιος επαναλήπτες D-STAR

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Χμ, μάλιστα. Εντάξει, ελπίζω τώρα να βγουν από κάπου κάποιες "σημειώσεις" των σχολίων...ή κανένα video αν τράβηξε κανείς να δούμε και εμείς τι λέχθηκε πάνω/κάτω.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εννοεις τα pmr...ειναι το μονο ελευθερο ευρος συχνοτητων χωρις αδεια αλλα απαιτει προυποθεσεις....

 

διαβασε εδω....

 

και ειδικα το σχολιο του φιλου που τα λεει ολα....

Γαληνίτης

13-05-09, 17:05

Καλό θα ήταν να διευκρινισθούν ορισμένα θέματα, ώστε να μπουν τα πράγματα στη σωστή τους θέση και να μη δημιουργούνται αδικαιολόγητα και απραγματοποίητα όνειρα, αυταπάτες και προσδοκίες.

Ακόμα και ο τίτλος "ποιοί βγαίνουν στην PMR" θα μπορούσε να παραπλανήσει. Γιατί τα PMR δεν είναι μια μπάντα ("μπάντα των PMR") για να "βγαίνουν" κάποιοι, όπως η "μπάντα πολιτών' (CB), οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες, οι μπάντες ραδιοφωνίας κλπ. Είναι "ιδιωτικό κινητό ράδιο" (Private Mobile Radio), που προορίζεται για ιδιωτικές επικοινωνίες φωνής σε μικρές αποστάσεις και με μικρή ισχύ, σε ένα καθορισμένο στενό μέρος του φάσματος (UHF 446-446.1ΜΗz).

Δεν προορίζεται για ραδιοερασιτεχνικές δοκιμές και μελέτες διάδοσης, DX, εκπομπές μουσικής, πειραματισμούς, ιδιοκατασκευές, δοκιμές κεραιών κλπ. Δεν μπορεί να αντικαταστήσει κινητά τηλέφωνα, CB, ραδιοερασιτεχνικά μηχανήματα, marine κλπ.

Είναι χρήσιμα και διασκεδαστικά, αλλά δεν παύουν να είναι "παιχνίδια" μάλλον, παρά αξιόπιστα εργαλεία απαιτήσεων. Είναι εξυπηρετικά σε εκδρομές, πεζοπορίες, ορειβασίες, για ενδοεπικοινωνία, παρακολούθηση μωρού κλπ.

Η κατοχή και η χρήση τους είναι ελεύθερη, χωρίς άδεια, όχι όμως και χωρίς προυποθέσεις και περιορισμούς:

-Η ισχύς τους δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα 0.5W erp.

-Δεν επιτρέπεται άλλη κεραία (αυτοκινήτου, βάσης κλπ.) εκτός της ενσωματωμένης εργοστασιακής.

-Οι συχνότητες λειτουργίας είναι καθορισμένες (8 κανάλια, από 446.00625-446.09375 ΜΗz, με βήμα 12.5 ΚΗz). Επίσης η διαμόρφωση κλπ.

-Η επικοινωνία είναι "μονόδρομη" (μιλάω-ακούω).

-Δεν επιτρέπονται επεμβάσεις και τροποποιήσεις από τον χρήστη.

Όσο για την εμβέλεια για αξιόπιστη επικοινωνία, θεωρητικά είναι μερικά (μέχρι 3 ή 5) χιλιόμετρα. Στην πράξη όμως δεν είναι παρά μερικές εκατοντάδες (100-1500) μέτρα.

Βέβαια υπάρχουν και χρήστες με αυξημένη ισχύ, εξωτερικές κεραίες κλπ., η χρήση αυτή όμως δεν είναι νόμιμη.

 

Ευχαριστω:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...