Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σου Δημήτρη καλή χρονιά.

Δεν σε βλέπω πια ονλαιν στο msn για αυτό υποθέτω χαθήκαμε.

 

Απο pocket pc υποθέτω ότι κάποια πατέντα με το πρόγραμμα http://www.logmein.com θα δουλέψει αν δεσμεύσουμε στο shack κάποιο pc συνεδεμένο μόνιμα στο δίκτυο (αντίστοιχη με αυτή που περιγράφω εδώ: http://www.sota.gr/group/remote703.htm. Αλλά η διαφορά είναι ότι στο PocketPC μπορεί να τρέξει το skype στο background.

 

Στο iphone (αν είναι hackarismeno -jailbrake-) πάλι τρέχει εφαρμογή στο background (συγκεκριμένα η εφαρμογή που το επιτρέπει αυτό λέγεται backgrounder) αλλά δεν νομίζω ότι θα δουλέψει αξιόπιστα το όλο θέμα λόγω μνήμης κλπ.

 

Αλλά πάλι μπαίνει το πρόβλημα πως το in/out του echolink θα κατευθύνεται στο skype (και στο Pocket pc μπαίνει φυσικά). Για αυτό σκέφτομαι μήπως κυκλοφορεί καμιά πατέντα που όλο το σύστημα του VoIP του echolnk "ακούγεται" από κάποιο άλλο πρόγραμμα σαν το skype Κλπ που υπάrxei native sto Iphone?

 

Τεσπα αυτό το θέμα googliasa και σας πέτυχα :)

 

Από περιοδικά παλιά έπερνα με μανία το 73 που ήτανε ΤΡΟΜΕΡΟ αλλά δυστυχώς πάει έκλεισε. Το CQ κάτι λέει αλλά αφορά κυρίως αδειούχους με τις αναφορές για τα contest klp. Το Practical Wireeles και ένα αγγλικό το χμ... χμ... ΓΕΡΑΜΑΤΑ :) ήτανε πιο κατασκευαστικά αλλά ούτε αυτά ξέρω αν βγαίνουν και έρχονται στα περίπτερά μας πια αλλά δεν νομίζω ότι έχει και πολύ σημασία αφού με το ΙΝΤΕΡΝΕΤ τα έχουμε ΟΛΑ στο χέρι μας.

 

73, Πάνος, SV1COX

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...μήπως υπάρχει άλλο μεγάλο forum για ραδιοερασιτέχνες? ...

από προσωπική εμπειρία πάντως το hwn.gr και το hamradio.gr είναι αυτά που έχουν την περισσότερη κίνηση και μετά πιο λίγο το hag.gr

το hwn.gr τώρα τελευταία έχει αρκετή κίνηση για δορυφορικές επικοινωνίες που είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα!

αν ξέρει κανείς κανένα άλλο ραδιοερασιτεχνικό forum που να έχει κίνηση ας μας πει γιατί εγώ εκτός από τα δύο παραπάνω μπαίνω και σε δύο άλλα forum συλλόγων που είναι σκέτη νέκρα! :)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Ύπάρχουν και οι mailing lists. Ποιες είναι και τι κάνεις για εγγραφείς,δες στο 5-9report (στην ιστοσελίδα) όπου υπάρχουν links εκεί.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερώτηση: Έβαλα σήμερα ένα mobile στο αυτοκίνητο (ήταν επιθυμία πολλών ετών) και θέλω να ρωτήσω κάτι σε σχέση με την βάση της κεραίας που είναι μαγνητική: Είναι επίφοβο να χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή full power (αν την χρειαστώ, δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ αλλά τώρα μιλάμε για mobile κατάσταση), με την μαγνητική βάση (θέμα γείωσης) ;

Επίσης η κεραία εντελώς πρόχειρα είναι μια gp μόνο για τα vhf (βλέπε σύρμα 50cm,αγορασμένο και όχι φτιαγμένο).

 

73 de sv2evs

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα προδιαγραφών της κεραίας. Δες στις οδηγείες κεραίας-βάσης μαγνήτη για το ποια είναι η μέγιστη ισχύς που αντέχει και μέτρα οποσδήποτε αν εχεις στάσιμα.

Κάτι άλλο σημαντικό είναι οτι όσο ποιο κεντρικα στην οροφή μπεί, τόσο καλύτερη απόδωση θα έχει.

Εγώ έχω εδώ και 1,5 χρόνο μαγνητική στο αμάξι με μια diamond AZ-506FX και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με 50Watt

Link to comment
Share on other sites

Στην βάση του μαγνήτη, δεν βρίσκω τίποτα. Δεν νομίζω και να έχει...τουλάχιστον υποθέτω οτι αντέχουν τουλάχιστον τα 50w που βγάζουν...εξάλλου δεν θα τις πουλούσαν έτσι..η κεραία είναι L4 οπότε τι να κάνει και αυτή. Πάντως με τις πρώτες δοκιμές που έγιναν, αν και μόνο vhf, ακούει καλούτσικα σε παραλιακή περιοχή της θεσ/νίκης. Τώρα κάποια στιγμή μένει να πάρω μια v/u για να εκμεταλευτώ και τα uhf σε κάποιο ταξίδι.

 

Πόσο την είχες αγοράσει, μήπως θυμάσε; Την βρίσκω 59ευρώ σε Online κατάστημα. Αυτές οι βάσεις νομίζω έχουν και ένα όριο στο μέγεθος της κεραίας που αντέχουν (λόγο αέρα) νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ,η βάση δεν έχει κανένα πρόβλημα, απλα στο ρώτησα γιατι υπάρχουν κάτι κεραίες μαζί με μαγνήτη. Anyway, εγώ την αγόρασα 40 Ευρώ, αλλα υπάρχει και με 45 εδώ

Δέν έχουν πρόβλημα, μη τις φοβάσαι. Πριν βάλω αυτή είχα μια ΑΖ 510FX και με ταχύτητες μέχρι 140 δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Με περισσότερα χμ φοβήθηκα κι εγώ να τη δοκιμάσω. Εγώ είχα πρόβλημα με το ύψος της κεραίας στην πυλωτή της οικοδομής μου και γι αυτό άλλαξα την 510 με την 506, τη 'μικρουλα' της diamond η οποία είναι και εξαιρετικά ευλύγηστη, άρα και με 180χμ που τη δοκίμασα απλά η κεραία λύγιζε προς τα πίσω μέχρι να κατεβάσω χιλιόμετρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ δεν ταξιδεύω σχεδόν ποτέ πάνω απο 140 χλμ, οπότε μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα. Με την πρώτη ευκαιρία πάντως πάω να αγοράσω v/u και τουλάχιστον για τις επαφές που θα βρίσκομαι εκτός πόλης που θα έχω ανάγκη και τα uhf για να χρησιμοποιώ κάποια Link...θα ψάξω να βρω κάτι σε μεσαίο μέγεθος...

 

73 de SV2EVS

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σου την προτείνω ανεπιφύλακτα (την 506). Super απόδωση-ελαστική-μικρό μήκος-φτηνή.....όλα σε ένα δηλαδή!

Ειλικρινά δεν έχω κανένα παράπονο απο την κεραία! Κι αν ξαναγόραζα πάλι αυτή θα έπαιρνα!

Link to comment
Share on other sites

με την πρώτη ευκαιρία θα ρίξω μια ματιά στο κατάστημα που είπες, μιας και απο εκεί αγόρασα και το mobile...73..tnx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα εγω παιζω με τα cb για την ώρα έχει κανεις διαθεση για καποιο τεσταρισμα? αν ναι καντε με add στο μσν leonis_lj@hotmail.com

 

υσ: επειδη δεν εχει κοσμο σκεφτομαι να ανεβω στα vhf θελω βοηθεια ειμαι παντελως ασχετος βοηθηστε. μενω βαρκιζα(αττικη) και θελω κατι για να μιλαω με πολυ κοσμο και σε πολλες περιοχες (με το cb δυστυχως δε βγαλαμε ακρη)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε άδεια ραδιοερασιτέχνη τότε όπως κάναμε όλοι μας! :) Κάποια βασικά πράγματα για το πως μπορεί να γίνει αυτό μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://www.hag.gr/div/content/view/10/18/

 

Τα cb αργοπεθαίνουν. Βασικά για να πώ την αλήθεια δεν ασχολήθηκα ποτέ μ αυτά. Ο λόγος? Θεωρώ απαράδεκτα τα πράγματα που ακούγονται εκει όπως θεωρώ και το επίπεδο των συνομιλιών σε γενικές γραμές στα CB υπό του 0..... Βρισιές, κουβέντες χωρίς ουσία και τιποτα άλλο. Τέσπα, μεγάλη κουβέντα....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας:

 

Συμφωνω με τον συνάδελφο Jimarasss (SV7NHN), τα cb έχουν πλέον χάσει όλη τους την αίγλη και τους ανθρώπους που ασχολούνταν με αυτά. Αν όμως θέλεις μια απλή επικοινωνία μεταξύ εσού και κάποιου άλλου είναι η πιο εύκολη/νόμιμη λύση. Τώρα αν θελήσεις να πας σε vhf καλό είναι να δώσεις εξετάσεις για άδεια ραδιοερασιτέχνη και να έχεις πολλές δυνατότητες όπως να μιλάς μέσω επαναλήπτη, να χρησιμοποιείς το ίντερνετ για επικοινωνία όταν είσαι mobile, ακόμα και να μιλήσεις παγκόσμια με ραδιοερασιτέχνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα και από εμένα

 

για τα CB είναι και λίγο θέμα διάδοσης και ότι είμαστε ακόμα στα χειρότερα, όλη η μπάντα των δέκα μέτρων υποφέρει, ίσως σε 2-3 χρόνια να έχουν πάλι το ενδιαφέρον τους.

 

Για την μαγνητική (συγνώμη αλλά δεν προλάβαινα να απαντήσω) μόνο μια φορά μου έχει φύγει στιν Εθνική ευτυχώς χωρίς μεγάλη ζημιά. Αν ξανααγόραζα πάντως μεγάλη σημασία θα έδινα σε 2 σημεία:

 

1. το υλικό που είναι κολημένο κάτω από τον μαγνήτη, πόσο εύκολα φθείρετε και πόσο εύκολα γρατζουνάει την οροφή.

 

2. το πόσο εύκολα αλλάζει το coaxial (δεν είναι καλής ποιότητας συνήθως αλλά και φθείρεται εύκολα λόγω του σφηνώματος στην πόρτα).

 

Όσο αφορά τώρα την κεραία θα προτιμούσα μια με μεγάλο gain αλλά όσο πιο κοντή γίνεται ώστε να ξαπλώνει γρήγορα στο πίσω κάθισμα σε ένα προσωρινό παρκάρισμα κάπου που είναι επικίνδυνα για κλοπή της ίδιας της κεραίας ή κράχτης ότι υπάρχει VHF στο αυτοκίνητο.

 

Αυτά, Δημήτρη ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά εκεί πάνω με την σχολή.

 

73, Πάνος, SV1COX

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Πάνο!! Μια χαρά πάει η σχολή!:p

Για τη μαγνητική όντως κι εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα με το υλικό της βάσης. Σκίστηκε απο τον πρώτο μήνα και μου έκανε σημάδι....:mad: Στο θέμα της κεραίας πάντως δεν αλάζω με τίποτα τη 'μικρούλα' μου (ΑΖ-506FX):)

 

Πανο, πληροφοριακά παίζω κανονικότατα πλέον και στα CW...και δεν θέλω να ξαναπιάσω μικρόφωνο στη ζωή μου....Είχες δίκιο! Άλλος κόσμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα τελικά την Diamond Nr-770 και είμαι ευχαριστημένος. Έχει 3 τύπους, εγώ πήρα αυτή με το ένα "πηνίο/σούστα" στην βάση για να μπορεί να λυγίζει σε περίπτωση χτυπήματος σε κλαδιά.
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια Σπύρο καλοφάγωτη :)

 

Μια Nagoya? κάπως έτσι λέγεται έχω γύρω στο 1.05μ ύψος V/U με 2 ενδιάμεσα πηνία. Το καλό της είναι ότι είναι αφθαρτη πλακωμένη συχνά επί μήνες κάτω από διάφορες σαβούρες στο πορτ-μπακάζ.

 

Καλύτερο QSO ήτανε με 20W και CW από ορεινή Αρκαδία με ένα Ιταλό (ήμουνα πολύ περήφανος μέχρι που έστειλε QSL και αποδείχτηκε ότι είχε ένα πύργο ήσαμε 40 μέτρα και μια κατευθυνόμενη γαιδούρι :) ).

 

Δημήτρη το σημαντικότερο βήμα είναι να αφήνεις την θεωρία και να πλακώνεις τα QSO τότε όλα έρχονται μόνα τους όπως είδες. Προσπάθησε και εσύ τώρα να το περάσεις αυτό σε όσους μπορείς γιατί πολύ κόσμο τον γοητεύει η ιδέα αλλά κάπου ή δεν πιστεύει ότι μπορεί να το κάνει ή πέφτουν πάνω του διάφοροι super-ήρωες και τον κομπλάρουν, είναι και κρίμα και άδικο.

 

Έχω μπλέξει με ένα παλούκι μάστερ για 5 χρόνια και μόνο με κάτι ψιψιψίνια μιλιβατικά προλαβαίνω να βγώ που και που αλλά είμαι σίγουρος ότι κάπου θα συναντηθούμε.

 

Την πρωτομαγιά είναι το πρώτο International SOTA Field day, κανόνισε μαζί με τα απαραίτητα για το στεφάνι και την σακούλα για τα χόρτα να δανειστείς από κάπου και κανένα 817 και μια μολύβδου. Πληροφορίες κλπ. στο http://www.sota.gr/group

 

73, Πάνος, SV1COX

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια Σπύρο καλοφάγωτη :)

 

Μια Nagoya? κάπως έτσι λέγεται έχω γύρω στο 1.05μ ύψος V/U με 2 ενδιάμεσα πηνία. Το καλό της είναι ότι είναι αφθαρτη πλακωμένη συχνά επί μήνες κάτω από διάφορες σαβούρες στο πορτ-μπακάζ.

 

Καλύτερο QSO ήτανε με 20W και CW από ορεινή Αρκαδία με ένα Ιταλό (ήμουνα πολύ περήφανος μέχρι που έστειλε QSL και αποδείχτηκε ότι είχε ένα πύργο ήσαμε 40 μέτρα και μια κατευθυνόμενη γαιδούρι :) ).

 

Ακόμα δεν έχω βγει σε βουνό να δω τι ψάρια πιάνει...πήγα προς την Κοζάνη για 2 μέρες, ανέβηκα σε ένα βουνό με το αμάξι...αλλά το ft-7800 δεν άκουγε και κάτι περισσότερο απο ότι νομίζω θα έπρεπε.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ε οκ Σπύρο δεν έχει να κανει και καλά με την κεραία, για DX επαφές στα 2 μέτρα χρειάζονται και ειδικές συνθηκες διαδοσης (το ξέρουμε, το αναφέρω απλά για τους επισκέπτες) άρα και τύχη. Δεν ασχολουμαι συστηματικά και δεν ξέρω και περισοότερα κιόλας.

 

Από εμπειρία από τα βουνά έχω παρακολουθήσει QSO σε FM με απλό φορητό ~5W από την κορυφή της Ζήρειας (2300 μέτρα) σε αντίστοιχο υψόμετρο στον Ολυμπο. Εκεί δεν έχει να κάνει η διαδοση αλλά η οπτική επαφή. Δεν είναι σπάνια τα QSO mobile με Κρήτη π.χ ή θυμάμαι σε SSB με 5W και μια κεραία whip Κιθαιρώνα - Σέρρες και Μάιναλο-Κεφαλονιά. Η' το καλοκαίρι του 2007 από κορυφή Ταύγετο - Πάρο με μια μικρή κατευθυνόμενη. Όλα αυτά λόγω οπτικής επαφής φυσικά και όχι ειδικών συνθηκών στην τροπόσφαιρα.

 

Θέλω να καταλήξω ότι προφανώς για να συγκρίνουμε τις κεραίες και τι "δουλεύει" η καθεμία μάλλον θα έπρεπε να βρεθούμε mobile διπλα διπλα με ίδια ισχύ και (ελπίζοντας σε ίδιους λοβούς κατευθηντικότητας - καθορίζονται από τον τύπο της κεραίας και το αμάξωμα) να κάναμε δοκιμές με κάποιο μακρινό σταθμό.

 

Τα λέω αναλυτικά γιατί όσοι διαβάζουν εδώ δεν είναι και συνάδελφοι απαραίτητα.

 

Και εγώ έχω μόνιμο όνειρο ένα σταθερό mobile μηχάνημα αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα. Είναι μόνιμα το αμάξι μέσα στην σκόνη και στα μπάζα, ούτε κασετόφωνο δεν έχω να καταλάβεις.

Αν ειναι όμως να πάω κάπου ψηλά αυτό το Σαββατοκύριακο θα βάλω φωνή από εδώ την προηγούμενη να ανέβεις και εσύ καπου με το αμάξι και με τα κινητά να δοκιμάσουμε να "πιαστούμε".

 

73, Πάνος, SV1COX

Link to comment
Share on other sites

ok Πάνο...ελπίζω κάποια στιγμή να τα πούμε. Εγώ το έχω πλέον μόνιμα αν και έχω βγαλμένη την πρόσοψη για ευνόητους λόγους και όταν βρίσκομαι στο αμάξι χρησιμοποιώ αναλόγως την κεραία που αγόρασα ή μια groundplane (σύρμα δηλαδή, για τους αναγνώστες του νήματος) για τις επαφές μέσα στην πόλη. Θα τα πούμε, αν είναι και αρχή κάποιας εβδομάδας κάποια στιγμή, δηλαδή Δευτέρα-Τρίτη απόγευμα θα είναι το ιδανικότερο. Σίγουρα όλα παίζουν ρόλο όπως είπες, απο τον λοβό μέχρι και την κατεύθυνση που κοιτάει το αυτοκίνητο.

 

73 de SV2EVS - Spiros

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πουλάω το βραχέο μου για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Πληροφορίες εδώ

Link to comment
Share on other sites

το λινκ πάει στις πωλήσεις του myphone...δεν ξέρω γιατί δεν έχετε πρόσβαση...δείτε το απο εδώ

 

 

υ.γ η φωτογραφία δεν είναι του συγκεκριμένου μηχανήματος, απλά την έβαλα για να μπορεί να δει κάποιος γιατί πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σπύρο το Link μας βγάζει μια σελίδα που λέει ότι δεν έχουμε δικαιώματα πρόσβασης κλπ.

 

Πάνος, SV1COX

 

πρεπει να εχεισ πανω απο 75 post για να εχεισ δικαιωμα προσβασησ στην ενοτητα buy and sell οπου εχει βαλει ο φιλοσ την αγγελια του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...