Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια

 

Βασίλη ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα :)

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καινούριος κι εγώ, στον αέρα εδώ και σχεδόν 2 μήνες από το σπίτι μια και τα διακριτικά μας τα έδωσαν πολύ γρήγορα προφορικά, σε αντίθεση με τις άδειες που μας τις έδωσαν την Παρασκευή που πέρασε, οπότε μόλις τώρα άρχισα τις portable και mobile επαφές.

 

Σε μπάνιο κοντά στην Πάτρα σήμερα μπήκα στον αναμεταδότη της Κεφαλλονιάς που είναι στο πανελλαδικό δίκτυο και έκανα αρκετές επαφές από διάφορα μέρη. Πέρα από το ότι σε καμία περίπτωση δεν περίμενα με ένα Baofeng να πιάσω τόσο μακριά και να με ακούν εξαιρετικά από ότι μου είπαν, απόρησα με την κατάσταση στην Πάτρα. Δεν έχουμε πανελλαδικό ή έστω κάποιο άλλο αναμεταδότη σε δίκτυο, και αν και υπάρχουν αρκετοί ραδιοερασιτέχνες, πραγματικά δεν "κινείται" τίποτα. Υπάρχει κάποιο παρασκήνιο που δε ξέρω;

 

Η πιο αξιόπιστη καταγραφή των αναμεταδοτών είναι το repeaterbook να υποθέσω; Γιατί στα ελληνικά site επικρατεί σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες.

 

Ναι, το Baofeng είναι μια χαρά μηχανάκι, εγώ έχω δύο UV-5RA και για 23 ευρώ το καθένα που τα πήρα είναι υπέρ-άριστα, ακόμα και με το rubberάκι τους για κεραία. Δοκίμασε, εαν δεν το έχεις κάνει ήδη, και το USB καλώδιο που τα συνδέεις και τα διαχειρίζεσαι στον υπολογιστή μέσω CHIRP, θα το βρείς με περίπου 5-6 ευρώ από Κίνα και θα μπορείς να βάλεις τις μνήμες σου πανέυκολα, θα δώσεις ονόματα να εμφανίζονται αντί για συχνότητες και πολλά άλλα.

 

Κοίτα, όσον αφορά την "κίνηση" όπως λες, στους αναμεταδότες, και εδώ Αθήνα δεν είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση. Σε εμάς ότι κινείται στον R1 και λίγο στον R2B, οι υπόλοιοποι υπάρχουν για να κάθονται. Βασικά αυτή την εποχή πολλοί είναι διακοπές, αλλά και οι πιό παλιοί δεν ακούν τους αναμεταδότες, έχουν σταθμούς βάσης ο καθένας και μιλάνε απ' ευθείας μεταξύ τους σε συχνότητες. Οπότε εαν θες να δεις κίνηση, σκάναρε τα V/U (ειδικά τα V) και όλο και κάποιους θα πετύχεις ειδικά μετά το απόγευμα. Κάνε διακοπή ευγενικά, συστήσου και μίλα τους και από εκεί θα τους γνωρίσεις. Εγώ αυτό κάνω εδώ και λίγες μέρες, πολύ περισσότερο κόσμο έχω μιλήσει από τους αναμεταδότες.

 

Ναι, στο repeaterbook θα βρεις αρκετά πράγματα, γιατί δυστυχώς τα sites των συλλόγων είναι σε παρακμή.

Εμένα με βοήθησε πολύ και αυτό: Χαρτης αναμεταδοτών Ελλάδος έχει αρκετά πράγματα και μπορεί να σε μπερδέψει εκ πρώτης όψεος αλλά είναι πολύ χρήσιμο γιατί σου δίνει και τα links οπότε δοκιμάζεις πολλά από αυτά.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι έχω καλώδια για το CHIRP μια και ο χειροκίνητος προγραμματισμός είναι κουραστικός, και πολλά πράγματα δεν γίνονται καν χειροκίνητα. Και ο mobile καλύτερος πομποδέκτης που θα αγοράσω τους επόμενους μήνες εννοείται θα είναι συμβατός με CHIRP.

 

Επειδή κοντεύω 2 χρόνια που ακούω με SDR μέχρι να πάρω την άδεια, όχι, δεν είναι ούτε έτσι τα πράγματα εδώ. Υπάρχει μόνο μια V συχνότητα που μιλάνε οι του τοπικού συλλόγου, και έχει από αρκετή κίνηση το χειμώνα έως καθόλου τώρα το καλοκαίρι. Απολύτως τίποτα άλλο. Ούτε καν εκτός μπάντας που αν και δε με ενδιαφέρει να μιλήσω είναι ένα δείγμα του αν υπάρχει κόσμος και εκτός Πατρών γίνεται χαμός. Αναμεταδότης υπάρχει σε εξαιρετικό σημείο και με ένα link για να καλύπτει και κάποια ορεινά χωριά εκτός Πάτρας αυξάνοντας πολύ την εμβέλεια, αλλά ρεαλιστικά απευθύνεται μόνο σε πατρινούς, και αυτοί δε τον χρησιμοποιούν.

 

Το γνωρίζω και το site που πρότεινες, και εγώ από εκεί βρίσκω τους περισσότερους με βάση που είναι να πάω, αλλά δεν τους έχει όλους, κάποιους δε τους έχει καν το repeaterbook.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγώ νέος, και δεδομένων όσων λες, δεν θα σου πρότεινα κάποιον καλύτερο mobile πομποδέκτη. Από αυτά που έχω διαβάσει, για τα λεφτά που θα δώσεις, δεν θα πάρεις αυτό που περιμένεις. Μην περιμένεις δηλαδή ότι ένα Yaesu ή ένα Kenwood θα σε βγάλει τόσο καλύτερα από το Baofeng όσα τα λεφτά που θα δώσεις. Εκτός και αν μιλάμε και για ψηφιακό ταυτόχρονα, όπως αυτός που πρότεινε και έχει ο sv2evs παραπάνω, ναι, αν κάποια στιγμή θελήσω να ασχοληθώ με ψηφιακά και εγώ κάτι τέτοιο θα κοιτάξω.

 

Κοίτα, το επόμενό σου βήμα είναι τα βραχέα. Εντελώς άλλη επένδυση, άλλο αντικείμενο, άλλη μαγεία. Τα V/U είναι όπως ξέρεις για τοπικές συνομιλίες, για ερωτήσεις/βοήθεια αλλά μέχρι εκεί. Αυτό που εγώ θα κάνω, όταν μπορέσω φυσικά, είναι αρχικά ένας καλός σταθμός βάσης v/u, να γραφτώ σε κάποιο σύλλογο όπου υπάρχουν και τα μηχανήματα να τα γνωρίσεις και να τα δουλέψεις αλλά και συνάδελφοι που θα βοηθήσουν από κοντά. Μετά, σταθμός HF και κεραίες κλπ κ.ο.κ. Και σιγά σιγά ασχολείσαι και με εφαρμογές, ότι σε ενδιαφέρει και έχεις χρόνο, θες Echolink, θες SSTV, θες δορυφορικά ότι χωράει ο νους σου. Ευτυχώς υπάρχει το Internet και με διάβασμα και youtube θα βρεις πολλά. Ο χρόνος και φυσικά το χρήμα παίζουν τον απόλυτο ρόλο εδώ, εαν έχεις μεράκι.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λόγω θέσης του σπιτιού μου και πολυκατοικίας, τα βραχέα αποκλείονται δυστυχώς. Παρομοίως και κάθε σοβαρό κεραιοσύστημα σε ψηλό σημείο. Τώρα έχω μια X50 στο μπαλκόνι του ισογείου και δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο. Εξάλλου στη μια αυτή συχνότητα που "γίνεται" στην Πάτρα ακούγομαι εξαιρετικά και με το Baofeng, και υπάρχει και ένα ανεπίσημο αναμεταδοτάκι που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να με ακούν και οι πιο μακρινοί.

 

Όταν λέω καλύτερο πομποδέκτη δε μιλάω για κανένα τρελό budget. Συγκεκριμένα έχω εντοπίσει το QYT-KT8900D το οποίο βγαίνει κάτω από 100 ευρώ καινούριο με εγγύηση 2 ετών, έχει όσες δυνατότητες θέλω (ξεκλείδωτο, dual watch, CHIRP), πολύ καλά σχόλια για τον ήχο του σε εκπομπή και λήψη, και έχει εξαιρετικό μέγεθος. Το θέλω κυρίως για mobile μια και ταξιδεύω αρκετά και βρίσκομαι συχνά σε βουνά με οπτική επαφή αλλά μεγάλες αποστάσεις όπου η λίγο μεγαλύτερη ισχύς είναι χρήσιμη.

 

Το UV-5R για mobile ούτε καλά δουλεύει (έχει μεγάλα θέματα με RF Overload και άθλιο μικρομεγάφωνο) ούτε βολεύει ιδιαίτερα μια και αντάπτορας στον αντάπτορα γίνεται λίγο frankestein.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ όταν είπες φορητό κατάλαβα handheld, με βάση αυτό στο είπα. Με ένα μικρό τροφοδοτικό μια χαρά θα είναι αυτό που κοιτάς. Και η Χ50 σκοτώνει, παρ' όλο που οι περισσότεροι λένε Χ200/Χ300.

 

Για το UV-5R τα έχω ακούσει και εγώ, αλλά οι τελευταίες εκδόσεις λένε ότι κάποια τέτοια θέματα κάπως τα έχουν προσπαθήσει. Προς το παρόν κάνουν δουλειά, έτσι και αλλιώς πάω για βάση οπότε θα τα αφήσω να ακούν κανα αναμεταδότη μετά ή κανένα ταξίδι. Εαν μετακινείσαι συχνά σίγουρα, χτύπα το.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο @sv2evs έχεις ασχοληθεί με EchoLink εαν δεν κάνω λάθος;

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο @sv2evs έχεις ασχοληθεί με EchoLink εαν δεν κάνω λάθος;

Ναι, έχω ασχοληθεί...τι θέλεις να κάνεις ; ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πλησιάζει το hamfest Θεσσαλονίκης....ελπίζω κάποιοι να καταφέρετε να έρθετε...εγώ θα το προσπαθήσω σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρα από την επιστολή και τη διαβούλευση βάλτε και μια υπογραφή εδώ, το avaaz είναι μια καλή πλατφόρμα για να δείξουμε εύκολα πόσοι είμαστε και τι θέλουμε.

 

https://secure.avaaz.org/el/petition/Grafeio_Ypoyrgoy_Psifiakis_Politikis_Exairesi_radioerasitehnon_apo_tis_adeiodotiseis_keraion/?cpxxzfb

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια παράθεση του τι αναφέρει γιατι μπορει οι συνάδελφοι να μην γνωρίζουν τ εχει γίνει με τον νέο νόμο.
Link to comment
Share on other sites

24/10/2018

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

Αγαπητοί / ές συνάδελφοι.

 

Το κείμενο της Ε.Ε.Ρ. σχετικά με τη διαβούλευση του σχεδίου νόμου με θέμα: “Αδειοδότηση και Έλεγχος Κατασκευών Κεραιών στην Ξηρά” έχει σταλεί σήμερα 24/10/2018 στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ προς ανάρτηση.

 

Επιπλέον, ομάδα από την Ε.Ε.Ρ. μαζί με τον νομικό μας σύμβουλο πρόκειται να παραστεί στον Γ.Γ. Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων Κο Βασίλη Μαγκλάρα για κατάθεση προτάσεων επί του εν λόγω σχεδίου νόμου.

 

Κατά την παράστασή μας θα παραδώσουμε και εκτυπωμένη την ακόλουθη πρόταση, η οποία πρέπει να υπογραφεί (φυσικά ή μέσω mail) από όσον το δυνατόν περισσότερους συναδέλφους ραδιοερασιτέχνες, αλλά και όποιον άλλο μη ραδιοερασιτέχνη από το κοντινό σας περιβάλλον επιθυμεί.

 

Η πρόταση μπορεί να υπογραφεί απευθείας στη γραμματεία της Ε.Ε.Ρ. την Τετάρτη 24/10 ώρα 17:00 – 21:00 και την Κυριακή 28/10 ώρα 10:00 – 13:00.

 

Όσοι δεν μπορούν να προσέλθουν στην Ε.Ε.Ρ. για φυσική υπογραφή καθώς και όλοι οι συνάδελφοι που κατοικούν στην περιφέρεια παρακαλούνται να υπογράψουν με mail αποστέλλοντας στο raag-hq@raag.org το αργότερο μέχρι 30/10/18 το παρακάτω κείμενο:

 

Συναινώ και προσυπογράφω την επιστολή της Ε.Ε.Ρ. προς το Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης σχετικά με τη διαβούλευση του σχεδίου νόμου με θέμα: “Αδειοδότηση και Έλεγχος Κατασκευών Κεραιών στην Ξηρά”

 

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:

 

ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΚΛΗΣΗΣ:

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μπορούν να το στείλουν και μη ραδιοερασιτέχνες αναγράφοντας μόνο το ονοματεπώνυμό τους.

 

link της ανακοίνωσης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οποίος μου έστειλε προσωπικό μήνυμα, δεν μπορω να απαντήσω και δεν ξερω γιατι...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα SV1BUX....Όνομα Σπύρος, QTH Θεσσαλονίκη. Καλώς ήρθες.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Σπυρο εδω Δημητρης,

 

η μονη προικα που μου εχει μεινει και αυτη για συναισθηματικους λογους

 

katsumi3.jpg

 

katsumi1.jpg

 

katsumi2.jpg

 

Απο οτι βλεπεις εχουν πλεον σκουριασει τα παντα, επαφες κλπ - αν και με λιγο ξυσιμο γινονται λαμπικο....

Εδω και χρονια εχω ξυλωσει τα παντα και μου εμεινε το χειριστηριο, απο το οποιο εχουν φυγει χιλιαδες σελιδες.

Πλεον το χρησιμοποιω μονο για εκπαιδευτικους λογους, αν τυχει καποιος και θελει να μαθει μορσικο, που και που υπαρχουν και τετοιοι. Μαλλον το χρησιμοποιω για δικους και μονο προσωπικους λογους, αν και βλεπω οτι η ταχυτητα μου εχει πεσει... χμμμ κατω απο 100 γραμματα πφφφ ξεχασμενα μεγαλεια κλπ κλπ.:O

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα Σπυρο εδω Δημητρης,

 

η μονη προικα που μου εχει μεινει και αυτη για συναισθηματικους λογους

 

Απο οτι βλεπεις εχουν πλεον σκουριασει τα παντα, επαφες κλπ - αν και με λιγο ξυσιμο γινονται λαμπικο....

Εδω και χρονια εχω ξυλωσει τα παντα και μου εμεινε το χειριστηριο, απο το οποιο εχουν φυγει χιλιαδες σελιδες.

Πλεον το χρησιμοποιω μονο για εκπαιδευτικους λογους, αν τυχει καποιος και θελει να μαθει μορσικο, που και που υπαρχουν και τετοιοι. Μαλλον το χρησιμοποιω για δικους και μονο προσωπικους λογους, αν και βλεπω οτι η ταχυτητα μου εχει πεσει... χμμμ κατω απο 100 γραμματα πφφφ ξεχασμενα μεγαλεια κλπ κλπ.:O

 

Μήπως είναι καιρός να ασχοληθείς με το DMR?

Ένα φορητό και ένα hotspot και είσαι παντού...;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υπαρχει καποιος που δουλευει στα 400-440 Mhz?

σου έχω απαντήσει...σε άλλο site...430-440 οι ραδιοερασιτέχνες...εσύ ο ίδιος έχεις άδεια για τις 'δοκιμές' ;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

δεν θα κανω εκπομπη εκτος εγκεκριμενων συχνοτητων,

αλλα οκ η "αδεια" μου ειναι 1500 watt παγκοσμιου εμβελειας ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα κανω εκπομπη εκτος εγκεκριμενων συχνοτητων,

αλλα οκ η "αδεια" μου ειναι 1500 watt παγκοσμιου εμβελειας ;)

 

:confused::blink::confused::X

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Icom 7000 και το καλώδιο LD-C101 δεν 'παίζει' σε windows 10. Το έχουν και άλλοι το πρόβλημα, μήπως κάποιος έχει κάποια λύση ; 73
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα...

 

Αναζητώ Icom 7300 για αγορά, αν ακούσει κάποιος κάτι από Θεσ/νίκη ή Αθήνα κατά προτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...