Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω ότι θεσσαλονίκη έχει πρόβλημα εδώ και καιρό...επίσης έχει μεταφερθεί σε άλλη συχνότητα από το 145.762,5 (αν περιμένεις να το ακούσεις εκεί).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποια είναι η νέα συχνότητα?

 

145.600 το άκουγα - άκουσα πριν μέρες

Link to comment
Share on other sites

Στο 145.600 εκανα και εγω ακροαση αλλα εδω και πολυ καιρο εχει διακοπη!

 

Όπως είπα και πιο πάνω και εγώ έχω καιρό να το ακούσω οπότε περιμένουμε μήπως αλλάξει κατι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους,απο σημερα επαναλειτουργει το πανελλαδικο.Το ακουω δυνατα και καθαρα απο Χορτιατη.

Πολλα 73 σε ολους και καλη ακροαση!

Edited by yiannis21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,απο σημερα επαναλειτουργει το πανελλαδικο.Το ακουω δυνατα και καθαρα απο Χορτιατη.

Πολλα 73 σε ολους και καλη ακροαση!

 

σε ποιά συχνότητα το ακούς ? εγώ βρήκα χρόνο τώρα να ακούσω, αλλά δεν "απαντάει" τίποτα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο 145.600 οπως και πριν την βλαβη.

 

tnx...λάθος υπότονος...είχα τον παλιό του R0

Link to comment
Share on other sites

τι υποτόνο βάζουμε για το 145,600 ?

 

94,8 aν θυμάμαι καλά...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Kαλησπερα σε ολους,πριν ενα μηνα εγινε ραδιοερασιτεχνης μετα απο επιτυχια στις εξετασεις ανατολικης θεσσαλονικης,η ερωτηση μου ειναι εαν σε περιπτωση εκτακτης αναγκης για παραδειγμα εντοπισω καποια φωτια στο δασος η βρω καποιον τραυματια και δεν δουλευει το κινητο η δεν πιανει στο σημειο εκεινο μπορω να καλεσω σε καποια συχνοτητα αναγκης απο το VHF με το διακριτικο μου φυσικα?73 ς.
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μπορείς να επικοινωνήσεις σε οποιαδήποτε ραδιοερασιτεχική μπάντα ώστε κάποιος άλλος συνάδελφος ραδιοερασιτέχνης που θα σε ακούσει και θα έχει τη δυνατότητα να επικοινωνήσει εκείνος με πυροσβεστική κλπ
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Όχι πάντως σε μη νόμιμη συχνότητα χωρίς άδεια
Link to comment
Share on other sites

Όχι πάντως σε μη νόμιμη συχνότητα χωρίς άδεια

 

Εαν καλεσω απο το VHF την πυροσβεστικη η καποια απο τις αρχες direct για να κερδισω χρονο επιτρεπεται και αν ναι σε ποιες περιπτωσεις?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δώστε οδηγίες να μάθουμε κι εμείς τα κόλπα σας. Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω για τους ραδιοερασιτέχνες
Link to comment
Share on other sites

Εαν καλεσω απο το VHF την πυροσβεστικη η καποια απο τις αρχες direct για να κερδισω χρονο επιτρεπεται και αν ναι σε ποιες περιπτωσεις?:blink:

 

έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος ότι επιτρέπεται ΜΟΝΟ σε περιπτώσεις ανάγκης όπου δεν υπάρχει πρόσβαση σε κινητό. ;)

 

Παιδιά δώστε οδηγίες να μάθουμε κι εμείς τα κόλπα σας. Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω για τους ραδιοερασιτέχνες

 

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις για το χόμπυ;

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις για το χόμπυ;

 

Τι μηχανήματα χρειάζονται, που πρέπει να απευθυνθώ. Χρειάζεται άδεια ;

Link to comment
Share on other sites

Μηχανήματα θα βρεις π.χ σε ένα τέτοιο κατάστημα και είναι πολλά. Για άδεια πας στο Υπουργείο Μεταφορών κα Επικοινωνιών και ρωτάς για τις εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών. Σαφώς και για νόμιμη χρήση χρειάζεται άδεια...στο υπουργείο θα σε κατατοπίσουν..και επίσης καλό θα ήταν να βρεις κανένα σύλλογο ραδιοερασιτεχνών στην περιοχή/πόλη σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα σε ολους,μηπως ξερει καποιος απο που μπορω να βρω καλωδιο usb να συνδεσω το th-f7e της kenwood με το pc και ποσο κοστιζει?Eυχαριστω και πολλα 73!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε μια προσπάθεια να παραμένουμε κοντά/προοώθουμε (σ)το hobby,μας έρχονται ιδέες

 

Ένα νέο site με ραδιοερασιτεχνικές αγγελίες θα βρείτε εδώ

 

73 de sv2evs

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η Ομάδα ραδιοερασιτεχνών Θεσσαλονίκης όπως κάθε χρόνο διοργανώνει το HAM-FEST 2012 την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου στο Στρατόπεδο Καρατάσου στην Πολίχνη , από της 08.00 έως 16.00 μμ . Καλούμε όλους τους Ραδιοερασιτέχνες από όλη την Ελλάδα στην συνάντηση αυτή και οποιοσδήποτε ραδιοερασιτέχνης ή έμπορος επιθυμεί να εκθέσει τα εμπορεύματα του ας επικοινωνήσει στο τηλέφωνο 6977840351 SV2HYB Δημήτρη μέχρι την Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου Συχνότητα επικοινωνίας (εντός της εβδομάδας) στο RU84 439.000 -7600, τόννος 77 και στο simplex 145.250 Πηγή: TARG
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
.....τουτ τουτ.....

 

.. -- ..

 

73 de sv2evs

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολο τον κοσμο,θελω να ρωτησω σχεδον κατι ασχετο,εδω στη θεσσαλονικη γνωριζει κανεις που μπορω να παω να για να γραψω πισω στο αυτοκινητο το διακριτηκο μου?

Ευχαριστω 73 ς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...